Jump to content
IGNORED

Kritika savremenog ateizma


Turnbull

Recommended Posts

Bakemono je avangarda novog prosvetiteljstva. dok svet tone u endarkement, ljudi gube poverenje u nauku i prividjaju im se zmajevi, vile i kemtrejlsi, a sektarijansko nasilje i reality televizija haraju dokle pogled seze - on cvrsto stoji na branicu Kantijantsva i tekovina zdravog razuma -_-:D

Link to comment
  • Replies 914
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    151

  • Indy

    105

  • Bakemono

    85

  • Agni

    58

Top Posters In This Topic

Bakemono je avangarda novog prosvetiteljstva. dok svet tone u endarkement, ljudi gube poverenje u nauku i prividjaju im se zmajevi, vile i kemtrejlsi, a sektarijansko nasilje i reality televizija haraju dokle pogled seze - on cvrsto stoji na branicu Kantijantsva i tekovina zdravog razuma -_- :D
Pa mora neko.mali off:Nije bas da ljudi gube poverenje u nauku. Pre ce biti da nauka sirenjem ukupne kolicine znanja siri i svest o kolicini onoga sto nam je jos nepoznato. Bas tu, na granici izmedju nauke i nepoznatog uglavljuje se novo sujeverje: vanzemaljci, haarp-ovi, kemtrejlsi, biorezonansa, kvantna medicina, indigo deca - sve to bi bilo prilicno nerazumljivo ljudima pre 200 godina. Ako je u nesto izgubljeno poverenje, to je u benevolentnu prirodu vlasti.
Link to comment
Meni se čini da je uzrok tih teorija baš nepoverenje u vlast.
Da: nauka je ok, ali je vlast zloupotrebljava/krije od nas bitna saznanja.Mislim da slicno verovanje vazi i za religiju (ono nije novo, nova je mozda njegova rasprostranjenost): Isus je bio cool tip, maltene hipik, ali je crkva, zeljna zemaljske moci, sakrila / iskrivila njegovo ucenje. Edited by Radagast
Link to comment

Verovatno je drugima (posebno Indiju), ovaj Čomskijev citat odavno poznat, ali evo ja sam ga tek sad otkrio, pa da turim. U dobroj meri sažima moj problem sa Novim ateizmom:

I haven't been thrilled by the atheist movement. First, who is the audience? Is it religious extremists? Say right-wing evangelical Christians like George Bush (as you rightly point out)? Or is it very prominent Rabbis in Israel who call for visiting the judgment of Amalek on all Palestinians (total destruction, down to their animals)? Or is it the radical Islamic fundamentalists who have been Washington's most valued allies in the Middle East for 75 years (note that Bush's current trip to the Middle East celebrates two events: the 60th anniversary of the State of Israel, and the 75th anniversary of establishment of US-Saudi relations, each of which merits more comment)? If those are the intended audiences, the effort is plainly a waste of time. Is the audience atheists? Again a waste of time. Is it the grieving mother who consoles herself by thinking that she will see her dying child again in heaven? If so, only the most morally depraved will deliver solemn lectures to her about the falsity of her beliefs. Is it those who have religious affiliations and beliefs, but don't have to be reminded of what they knew as teenagers about the genocidal character of the Bible, the fact that biblical accounts are not literal truths, or that religion has often been the banner under which hideous crimes were carried out (the Crusades, for example)? Plainly not. The message is old hat, and irrelevant, at least for those whose religious affiliations are a way of finding some sort of community and mutual support in an atomized society lacking social bonds. Who, in fact, is the audience?Furthermore, if it is to be even minimally serious, the "new atheism" should focus its concerns on the virulent secular religions of state worship, so well exemplified by those who laud huge atrocities like the invasion of Iraq, or cannot comprehend why they might have some concern when their own state, with their support, carries out some of its minor peccadilloes, like killing probably tens of thousands of poor Africans by destroying their main source of pharmaceutical supplies on a whim -- arguably more morally depraved than intentional killing, for reasons I've discussed elsewhere. In brief, to be minimally serious the "new atheism" should begin by looking in the mirror.Without going on, I haven't found it thrilling, though condemnation of dangerous beliefs and great crimes is always in order.NC
Edited by Syme
Link to comment

Ja mislim da postoji ciljna grupa, a to su ljudi koji nisu ni vernici ni ateisti i koji često nakon iznošenja nekih jakih argumenata postaju full ateisti.

Link to comment

mene kod novoateista (i Bakemona, mada nisam nacisto koliko je on to) zacudjava blatantan nedostatak osecaja prema vremenu u kojem zive i dogadjajima koji su se u medjuvremenu izdesavali. imaju taj 3 veka star frame i sad jure stvarnost oce da je sabiju u njega i ispadaju uzasno smesni, a da pritom niko ne obraca paznju na njih i cestito se nasmeje.a desilo se to da je u medjuvremenu izgubljeno ono na cemu Prosvetiteljstvo imalo svoj polet - znanje da postoji jedan model svesti koji ce biti u potpunosti ''realan'' - objektivna stvarnost. to je onaj model koji izmedju ostalog iznedrio nauku i naucni metod. a taj totalizujuci, univerzalizujuci model je uzasno demode, dobrim delom zahvaljujuci kapitalizmu koji je obecao svakom konzumentu sopstvenu, separatnu stvarnost. i mi smo tako dosli do toga da je univerzalna realnost postala nesto cega se ljudi gade, nekakav puki konsenzus, nesto sto maltene spada u vrlo blatnjavi domen politickog i sto se da podjednako lako iskopromitovati ko Republikanski senator. dakle ne samo ono sto kaze Radagast "izgubili poverenje u vlast (politicku)", nego i ne samo u ''vlast'' nad objektivnom stvarnoscu. ljudi su zahvaljujci kapitalizmu zasnovali nekakav kriticki odnos prema modelima stvarnosti i u tom smislu on ih jeste oslobodio (i to je verovatno nesto najpohvalnije sto cete od mene cuti o kapitalizmu).so confronted with the bumptious young barristers (™ by Eagleton) of the world, i'll sing my hallelujastumblr_inline_mjkw9sQHdX1qz4rgp.jpg

Edited by DarkAttraktor
Link to comment
Iznenađuje presumpuoznost s kojom klika vama sličnih ideologa pokušava da uklopi sve pojave koje su joj strane u svoj intelektualni raison d'etre. Meni lično nije krivo što aktivno sudelujete u rušenju svega istinski jednoznačnog (lepota će spasiti svet, reče neko), već samo žalim što (na stranu to što me se takvi pokušaji ne doimaju) poneki od vas zaista u to veruju. To se može uporediti za potrebe ove diskusije sa noćnim leptirom koji leti, leti ka svetlu da bi ga ono eventually spržilo. Ovo govorim svaki put kad se susretnem s vama sličnim entitetima, a sad ponavljam - takav jedan sukcesivni koncept možete okačiti mačku o rep. Ali znajući vaš opus i modus operandi, veće su šanse da u pesku nađete živu vaginu nego da se okanete ćorava posla. I za kraj:tumblr_lwpdlmhWI71r0pzl1o1_500.jpgThat's what I got from your post. Edited by Bakemono
Link to comment
mene kod novoateista (i Bakemona, mada nisam nacisto koliko je on to) zacudjava blatantan nedostatak osecaja prema vremenu u kojem zive i dogadjajima koji su se u medjuvremenu izdesavali. imaju taj 3 veka star frame i sad jure stvarnost oce da je sabiju u njega i ispadaju uzasno smesni, a da pritom niko ne obraca paznju na njih i cestito se nasmeje.a desilo se to da je u medjuvremenu izgubljeno ono na cemu Prosvetiteljstvo imalo svoj polet - znanje da postoji jedan model svesti koji ce biti u potpunosti ''realan'' - objektivna stvarnost. to je onaj model koji izmedju ostalog iznedrio nauku i naucni metod. a taj totalizujuci, univerzalizujuci model je uzasno demode, dobrim delom zahvaljujuci kapitalizmu koji je obecao svakom konzumentu sopstvenu, separatnu stvarnost. i mi smo tako dosli do toga da je univerzalna realnost postala nesto cega se ljudi gade, nekakav puki konsenzus, nesto sto maltene spada u vrlo blatnjavi domen politickog i sto se da podjednako lako iskopromitovati ko Republikanski senator. dakle ne samo ono sto kaze Radagast "izgubili poverenje u vlast (politicku)", nego i ne samo u ''vlast'' nad objektivnom stvarnoscu. ljudi su zahvaljujci kapitalizmu zasnovali nekakav kriticki odnos prema modelima stvarnosti i u tom smislu on ih jeste oslobodio (i to je verovatno nesto najpohvalnije sto cete od mene cuti o kapitalizmu).so confronted with the bumptious young barristers (™ by Eagleton) of the world, i'll sing my hallelujastumblr_inline_mjkw9sQHdX1qz4rgp.jpg
Mislim da gresis u tome sto poistovecujes evoluciju koja se desila u frakciji drustvenjaka sa nekakvom globalnom promenom stava prema realnosti. Ne samo vecina naucnika, vec i overage Joe, jos nisu obavesteni da se model objektivne stvarnosti ima smatrati zastarelim.
Link to comment
dobro Bakemono, ja se tebi nisam obratio sa skupstinske govornice :lolol:inace thats cool dude, we simply get off on different things :thumbsup:
Ne zameri. :) Al stvarno te nisam skapirao.
Link to comment
Mislim da gresis u tome sto poistovecujes evoluciju koja se desila u frakciji drustvenjaka sa nekakvom globalnom promenom stava prema realnosti. Ne samo vecina naucnika, vec i overage Joe, jos nisu obavesteni da se model objektivne stvarnosti ima smatrati zastarelim.
Zaboravljas internet.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...