Jump to content

Sergej Trifunović i VB, licimur(tm) ili ne?


dillinger

Recommended Posts

to su ti humani grobari, elokventni i tolerantni.lupam glavu danima, stvarno ne razumem sta bilo koga boli dupe gde su pare. dobrovoljno su date, nikom puska nije bila na celenci da da, pa i da su ih sve spiskali, sta sad. ko da sam prvi put dala pare za nesto i ispala ovca. ili su te moje pare zlatne, pa mora da im se udje u trag.najvise volim gradjane koji se sete svojih prava post-festum.

Link to comment

Mozda najbolje resenje je da roditelji osnuju fondaciju sa imenom svog preminulog deteta i uplate te pare kao pocetni kapital, a da se formira neki volonterski upravni odbor od nekoliko pristojnih ljudi koji bi taj novac prioritetno razdelili na slicne slucajeve. Ko zna, mozda bi tako nesto i uspelo.

Link to comment

sigurno to jeste najbolje resenje, ali mi je neshvatljivo da se uopste raspravlja o tome gde su pare. i nikakav argument nisu rebraca i propali fondovi i moralne obaveze i sta god se vec pominje.dala sam pare, da li iz sazaljenja, ili pranja savesti da makar tako nesto cinim za bolji svet, da li zbog altruizma ili filantropije, sta god. gotovo je, dala sam ih za nesto za sta sam mislila tada, a i sada, da treba da dam. niti ocekujem izvestaj sta je bilo sa tim parama jer je odluka dobrovoljna, niti imam trunku prava ili "moralnog prava" da znam sta je bilo sa tim parama. ako se ispostavi da su roditelji prevaranti, kul, nek se mesa zakon, ali ovako, pravednici, baj, baj.

Link to comment
Mozda najbolje resenje je da roditelji osnuju fondaciju sa imenom svog preminulog deteta i uplate te pare kao pocetni kapital, a da se formira neki volonterski upravni odbor od nekoliko pristojnih ljudi koji bi taj novac prioritetno razdelili na slicne slucajeve. Ko zna, mozda bi tako nesto i uspelo.
nešto slično rekoh pre par dana, samo ne ovako fino i artikulisano
Link to comment
sigurno to jeste najbolje resenje, ali mi je neshvatljivo da se uopste raspravlja o tome gde su pare. i nikakav argument nisu rebraca i propali fondovi i moralne obaveze i sta god se vec pominje.dala sam pare, da li iz sazaljenja, ili pranja savesti da makar tako nesto cinim za bolji svet, da li zbog altruizma ili filantropije, sta god. gotovo je, dala sam ih za nesto za sta sam mislila tada, a i sada, da treba da dam. niti ocekujem izvestaj sta je bilo sa tim parama jer je odluka dobrovoljna, niti imam trunku prava ili "moralnog prava" da znam sta je bilo sa tim parama. ako se ispostavi da su roditelji prevaranti, kul, nek se mesa zakon, ali ovako, pravednici, baj, baj.
Da, sa ovim se slazem.
Link to comment
dala sam pare, da li iz sazaljenja, ili pranja savesti da makar tako nesto cinim za bolji svet, da li zbog altruizma ili filantropije, sta god. gotovo je, dala sam ih za nesto za sta sam mislila tada, a i sada, da treba da dam. niti ocekujem izvestaj sta je bilo sa tim parama jer je odluka dobrovoljna, niti imam trunku prava ili "moralnog prava" da znam sta je bilo sa tim parama. ako se ispostavi da su roditelji prevaranti, kul, nek se mesa zakon, ali ovako, pravednici, baj, baj.
Generalno i potpuno nezavisno od "slucaja Tijana", ja ovaj stav ne razumem.Da, ako dam pare za specificnu svrhu hocu da znam da su za tu svrhu i utrosene. Da, imam moralno pravo da znam sta se sa mojim parama za konkretnu namenu desilo.Odluka jeste doborovoljan ali vezana za specificnu namenu.Kada dobrovoljno odes u pradavnicu i daju ti fals robu, ne koristis garanciju ili trazis povracaj novca?Ili slegnes ramenima, jebi ga, zajebali me, idemo dalje.
Link to comment

+1U dobrotvornom fondu ChildFund, recimo, jedna od najbitnijih stvari je potpuna transparentnost o tome gde novac ide i sta se s njim tacno radi. U tom smislu, "sponzorises dete", tj. tvoj novac ide tacno odredjenom detetu (porodici), sa kojima komuniciras licno, tako da tu nema i ne moze biti muljavine.

Link to comment
Kada dobrovoljno odes u pradavnicu i daju ti fals robu, ne koristis garanciju ili trazis povracaj novca?Ili slegnes ramenima, jebi ga, zajebali me, idemo dalje.
Zaista ne mogu da vidim kako možeš da porediš ovaj slučaj sa falš robom, ali zaista.Ne znam da li ima potrebe da obrazlažem, ali kada daješ novac u humanitarne svrhe, onda ništa ne očekuješ zauzvrat. Ti si uradio šta je do tebe, a ako je prevara u pitanju, kao što reče luba, onda neka se bavi sa tim ko treba da se bavi.Ovako kako ti kažeš, to zvuči kao da si te pare dao zbog sebe i zbog sopstvenog osećaja uzvišenosti, a ne zato da bi nekome pomogao. Zato i potencijalnu prevaru i gledaš kao na to da ti je neko uvalio falš robu.
Link to comment
Zaista ne mogu da vidim kako možeš da porediš ovaj slučaj sa falš robom, ali zaista.Ne znam da li ima potrebe da obrazlažem, ali kada daješ novac u humanitarne svrhe, onda ništa ne očekuješ zauzvrat. Ti si uradio šta je do tebe, a ako je prevara u pitanju, kao što reče luba, onda neka se bavi sa tim ko treba da se bavi.Ovako kako ti kažeš, to zvuči kao da si te pare dao zbog sebe i zbog sopstvenog osećaja uzvišenosti, a ne zato da bi nekome pomogao. Zato i potencijalnu prevaru i gledaš kao na to da ti je neko uvalio falš robu.
Kada dajem novac u humanitarne svrhe ocekujem da novac bude dat u humanitarne svrhe. Ako me ne zanima gde novac ide, upravo onda se moze reci da sam ga dao zbog sopstvenog osecaja uzvisenosti a ne zato sto mi je stalo do svrhe za koji je novac uplacen. Samo u tom slucaju mi ne bi bilo stalo da vidim sta se sa tim novcem desilo.
Link to comment

To, plus (onaj primer koji sam naveo) kada znas tacno gde i kome novac ide to te prosto "uvuce" u kontinuirano davanje (i radi se o regularnim uplatama, a ne onom sto se radi jednom, pa nikad vise).Naravno, i "one-off" donacije su OK, kao sto je OK i da ne znas tacno gde to ide i kome (ali, iz generalnih informacija o tome kako se pomaze onima u potrebi, nemas razloga da sumnjas u nekakve nepodobnosti). Primer za ovo drugo su one-off davanja Crvenom Krstu (obicno kad je neka nesreca). Posto iskustveno znam da je CK tamo negde, npr. u Haitiju, i pomaze ljudima, onda ne sumnjam u svrsishodnost davanja. Takodje (a vise u vezi sa temom) slicno tome je Ronald McDonald House. Posto, opet, indirektno znam da tesko bolesna deca (sa porodicama) odsedaju u RMcD kucama, onda znam i da sam (makar malo) ja pomogao.PS. Ne vidim nista lose u davanju zbog sopstvenog osecaja "uzvisenosti" (osim nesrecno odabranog termina).

Edited by Indy
Link to comment

Problem je samo u tome što pare još uvek nisu isparile niti su potrošene. Celu priču fura najodvratnije tabloidsko djubre koje postoji, počeli su sa optužbom da su roditelji kompletno počistili račun a kada im je nešto manje tabloidsko djubre uzvratilo specifikacijom koja pokazuje da su pare i dalje na računu, prešli su na čerečenja tipa: "šta je sve lažljivi otac mogao da uradi do sada sa tim parama, a odbio je".Dakle, pojma nemamo ni gde su pare ni kako su potrošene. Sve što pišemo na temu, pišemo na osnovu odvratnog smeća plasiranog kroz tabloide. Policija se umešala i proveriće račune, možda će to baciti neko svetlo na ovu tužnu priču.

Link to comment

+1Mozda je sebicno, ali je i ljudski, da kad ti se desi ovakva tragedija nije te ni briga sta se desava sa tamo nekim parama. Da je neko na fin nacin dosao i predlozio da, uprkos bolu, pomisle i na drugu bolesnu decu to bi bilo ok. Umesto toga dolazi kurchir i razvlaci te kako zaradjujes na svom mrtvom detetu. Pa najvise sto mozes je da ih oteras u 3PM i probas da izignorises majmuna umesto da odes u redakciju i kosti polomis govnetu koje je to pisalo. Tuga koja se provlaci kroz ovo je sto izgleda vecina ljudi u Srbiji ne veruje da vise postoji neko normalan i neiksvaren u ovoj nasoj napacenoj zemlji.

Link to comment
Kada dajem novac u humanitarne svrhe ocekujem da novac bude dat u humanitarne svrhe. Ako me ne zanima gde novac ide, upravo onda se moze reci da sam ga dao zbog sopstvenog osecaja uzvisenosti a ne zato sto mi je stalo do svrhe za koji je novac uplacen. Samo u tom slucaju mi ne bi bilo stalo da vidim sta se sa tim novcem desilo.
ovo
Problem je samo u tome što pare još uvek nisu isparile niti su potrošene. Celu priču fura najodvratnije tabloidsko djubre koje postoji, počeli su sa optužbom da su roditelji kompletno počistili račun a kada im je nešto manje tabloidsko djubre uzvratilo specifikacijom koja pokazuje da su pare i dalje na računu, prešli su na čerečenja tipa: "šta je sve lažljivi otac mogao da uradi do sada sa tim parama, a odbio je".Dakle, pojma nemamo ni gde su pare ni kako su potrošene. Sve što pišemo na temu, pišemo na osnovu odvratnog smeća plasiranog kroz tabloide. Policija se umešala i proveriće račune, možda će to baciti neko svetlo na ovu tužnu priču.
ali i ovo.cela prica je preuranjena, jadna porodica i cela prica je putem ogavnih medija jos ogavnijem plebsu predstavljena kao epizoda velikog brata ili farme il cega vec.
Link to comment

i stvorena je atmosfera gde ce neko naci puno pravo da ih drnda (mozda ne pravno ali bar kroz tabloide, sto je dovoljna kazna i ljudima koji nisu prosli kroz njihovu tragediju) sto su od tih para sebi kupili sendvich od $10 a ne od $5 (karikiram, ali to je to).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...