Jump to content
IGNORED

Sergej Trifunović i VB, licimur(tm) ili ne?


dillinger

Recommended Posts

ma nista pametno. lupetaram.ona rasprava o tome da li je pomoc nasilje. zasto je dati prosjaku ipak gest solidarnosti i poverenja dok je organizovana filantropija nesto sto nosi jednu nasilnu komponentu. ovi svi ljudi se sada ponasaju kao da su nesto kupili. doslovce deo nesrece. u jednom slucaju nesto dajes bez ikakvih obaveza a u drugom se desava neka kupovina.

Link to comment
Otac i majka male TIjane Ognjanović, koja je preminula 15. jula u bolnici u Hjustonu, od ukupno 2.580.000 evra koji su skupljeni za njeno lečenje dosad nisu potrošili ni jedan jedini dinar u gotovini ili za vlastite potrebe, piše "Blic" u štampanom izdanju za petak.398072_naslovna-mala_ff.jpg?ver=1383861691Detalj sa naslovne strane štampanog izdanja "Blica" za petakKako saznaje "Blic" od izvora bliskog MUP Srbije, od 2.580.000 evra koje su firme i građani skupili za Tijanu, na računima je danas ostalo 1.665.000 evra. Razlikom od 915.000 evra su plaćeni, isključivo na osnovu pečatima overenih računa, specijalni prevoz i lečenje Tijane u Hjustonu, avio-karte za roditelje i, na kraju, sahrana devojčice koja nije doživela spasonosnu operaciju srca.
I šta sad, hoće se oštećeni™ osetiti bar malo kao govna? Ili će biti, Blic laže, kurir ne?
Link to comment

Sve ovo je baš odvratno.Moguće rešenje je da se u dogovoru sa bankama donese zakon koji će odrediti da, na inicijativu roditelja ili drugih involviranih ljudi, banke formiraju posebne račune za tematske humanitarne svrhe.recimo, ako račun počinje brojem 111, znate da je u pitanju humanitarni fond za lečenje ivana ivanovića iz knića, obolelog od leukemije .činjenicom da je u pitanju račun koji počinje brojem 111, vlasnik računa obavezuje se na dodatne uslove provere upravljanja sredstvima sa tog računa.za te potrebe angažuje se licencirani revizor.ako rodbina odluči da formira račun koji ne počinje brojem 111, onda važe druga pravila revizije. i to piše velikim crvenim slovima preko celog ekrana. u pitanju je račun koji ne podleže pravilima dodatne revizije, dragi građani, uplata novca na ovaj račun ne garantuje da će novac biti potrošen u svrhu koja je prvobitno oglašena,.

Edited by pacey defender
Link to comment
Тијанини родитељи под истрагомПрикупљени хуманитарни прилози нису наследство, а обећани трошковник на сајту никада није видео светло дана. – Тужилаштво утврђује да ли је у питању превара или принудаtijana-sa-roditeljima-i-dobrotvorima-pred-put-u-hjuston.jpgТијана, њени родитељи и добротвори пред пут у Хјустон (Фото royalfamily.org)Више јавно тужилаштво у Београду наложило је полицији да испита шта се догодило са новцем који је прикупљен за пресађивање срца осмогодишњој Тијани Огњановић, која је преминула 15. јула у дечјој болници у Хјустону.Тужилаштво је формирало предмет и дало полицији налог да прикупи све потребне информације. Истрага треба да утврди колико је укупно новца уплаћено на Тијанин рачун, колико је са тог рачуна пребачено болници у Хјустону, колико је новца остало и да ли је остатак исплаћен са рачуна, као и да ли постоје и други приливи новца који су грађани уплаћивали за помоћ Тијани.Србија не памти тако велику хуманитарну акцију и такву солидарност грађана који су у априлу ове године уплаћивали мале и велике своте новца и организовали стотине акција, приредби, изложби, концерата и разних других манифестација како би био прикупљен велики износ који је тражила болница у Хјустону за пресађивање срца.Тексаска дечја болница најпре је тражила милион долара, али је Хуманитарна фондација принцезе Катарине Карађорђевић успела да спусти цену трансплантације на 710.000 долара. Новац је сакупљен веома брзо, али су нове уплате стизале и после званичног обавештења породице Огњановић да је сакупљена потребна сума. Наравно, новац није био потребан само за трансплантацију срца, него и за многе друге трошкове, од лета специјалним авионом до смештајних трошкова и различитих лекарских прегледа и интервенција.„Тијана Огњановић није успела да добије битку за живот” – то је наслов последње објаве, од 17. јула, на фејсбук страници „Помозите Тијани да добије ново срце”. Објашњено је, између осталог, да је почетком јула дошло до компликација и да је Тијани уграђена механичка пумпа која је покретала срце. Ова операција, коју су радили врхунски светски кардиолози, трајала је више од девет сати. Девојчица је после тога почела да се опоравља, али је 15. јула дошло до отказивања рада органа и Тијана је преминула.Велику жалост за Тијаном грађани су исказивали на сајтовима медија и на друштвеним мрежама. Неколико дана после сахране на гробљу „Лешће” у Београду, на сајту www.tijanaognjanovic.com могло се видети обавештење у коме је наведено да је за израду трошковника са спецификацијом свих услуга у тексаској болници потребно време и да ће тај трошковник бити објављен јавно. Међутим, он никада није објављен, а поменути сајт је у међувремену угашен.Протеклих неколико дана велики део јавности бурно је реаговао на вест да су Огњановићи „подигли два милиона евра”. Док једни сматрају да родитељи мале Тијане имају моралну обавезу да преостали новац усмере на лечење друге деце којој је хитно потребна операција, други износе став да новац припада њима као законским наследницима.Каква је правна ситуација у овом случају, објашњава професор Правног факултета у Београду др Милан Шкулић.Он истиче да је тема веома непријатна и болна, али и да не постоји разлог да родитељи задрже новац који је био уплаћиван наменски – за пресађивање срца и лечење.– Грађани нису уплаћивали новац као поклон већ као помоћ. Тај новац имао је своју намену. Ако је заиста дошло до било какве злоупотребе тог новца, онда то баца ружну сенку на акцију која је била племенита, и доводи у сумњу све будуће акције те врсте, јер је огроман број грађана помогао верујући у повољан исход лечења. Треба сачекати резултате истраге, а ако је новац заиста подигнут са рачуна, неће бити лако одредити правну квалификацију таквог геста – каже др Шкулић.У случају да је новац заиста подигнут, могло би се говорити о некој врсти преваре.– Уколико би новац био потрошен у друге сврхе, а не за лечење, онда би сви људи који су уплаћивали новац били практично доведени у заблуду о томе у коју сврху су дали новац. Реч је о читавом низу појединачних износа, који нису велики, али и о уплатама великих појединачних свота. Када је реч о великим донацијама, може се говорити о кривичном делу преваре, али су и оне најмање донације значајне са становишта морала – каже др Шкулић.Истиче да разуме трагедију породице Огњановић, али наглашава да би ненаменско коришћење новца било велика грешка.– То је повод да се размисли о законској регулативи и системском решењу када је реч о донацијама за лечење – каже професор.Питали смо и какво би кривично дело постојало ако се утврди да су Огњановићи били приморани да подигну новац по налогу неког „моћног политичара”, како наводе медији. У том случају, каже наш саговорник, реч је о принуди и изнуди.Александра Петровићобјављено: 07.11.2013.
Link to comment
zasto je dati prosjaku ipak gest solidarnosti i poverenja dok je organizovana filantropija nesto sto nosi jednu nasilnu komponentu. ovi svi ljudi se sada ponasaju kao da su nesto kupili. doslovce deo nesrece. u jednom slucaju nesto dajes bez ikakvih obaveza a u drugom se desava neka kupovina.
pa ja mislim da načelno važi da je poklon udica. meni su s jedne strane odganizovana i singularna (da je tako nazovem) filantropija, a s druge društvena solidarnost. ove dve su milosrđe, to treće otvoreno prihvata da je zasnovano na anticipaciji reciprociteta - tačnije, na tome da svako može da bude beneficijar sistema, ako zatreba.
Link to comment
Грађани нису уплаћивали новац као поклон већ као помоћ. Тај новац имао је своју намену.
pa to se zove namenski poklon.
Link to comment
I šta sad, hoće se oštećeni™ osetiti bar malo kao govna? Ili će biti, Blic laže, kurir ne?
Nece, jer su namere mnogih ostecenih™ od pocetka bile da stavljaju ufotkane priznanice na Fejsbuk (Istok i sledbenici) i koriste nesrecu ove devojcice za obracun sa Velikim Bratom :isuse: ko se seca kako je Fejsbuk (i ostale drustvene mreze) izgledao dok se pomoc prikupljala ovaj gnev ostecenih™ ne bi trebalo da ga iznenadi.Ljudi su generalno govna.
Link to comment
Nece, jer su namere mnogih ostecenih™ od pocetka bile da stavljaju ufotkane priznanice na Fejsbuk (Istok i sledbenici) i koriste nesrecu ove devojcice za obracun sa Velikim Bratom :isuse: ko se seca kako je Fejsbuk (i ostale drustvene mreze) izgledao dok se pomoc prikupljala ovaj gnev ostecenih™ ne bi trebalo da ga iznenadi.Ljudi su generalno govna.
Lepo rečeno. Stav "ZAR PO MOJOJ HUMANOSTI TAKO DA PLJUJETE?".
Link to comment

ne znam kako vama, ali ja da imam ogranicenu kolicinu novca koju mislim da treba da dam bolesnoj deci, bilo bi mi jezivo da moram da odlucim kome i koliko da uplatim - a kome ne. posebno nakon gubitka deteta. to je takodje nesto sto ne treba da bude na plecima ovih ljudi.

Link to comment
pa ja mislim da načelno važi da je poklon udica. meni su s jedne strane odganizovana i singularna (da je tako nazovem) filantropija, a s druge društvena solidarnost. ove dve su milosrđe, to treće otvoreno prihvata da je zasnovano na anticipaciji reciprociteta - tačnije, na tome da svako može da bude beneficijar sistema, ako zatreba.
slazem se ali ja ne mislim da je samo reciprocitet pokretac drustvene solidarnosti vec i svest da niko ne treba da se nalazi u ponizavajucoj poziciji. ali to je vec druga tema.btw, ima nesto u aktu milosrdja - davanja prosjaku - sto izmice u organizovanoj filantropiji. neka apstrakcija postaje konkretizovana kada resis da provedes sat vremena sa detetom prosjakom nakon sto si zvala policiju da dodju po nju/njega. slikanje uplatnica i ova uvredjenost prevarenog kupca su dokaz potpune otudjenosti od te situacije.u stvari drustvena solidarnost bi trebala da bude osecaj koji nas nagoni da u politici zajednice donosimo one odluke koje nas vracaju na individualni susret sa bolescu, staroscu i na kraju smrcu.lupam.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Pa nije isto davati novac ili zvati policiju da pokupi dete -prosjaka (zar to policija uopste radi?) i skupljati novac za bolesno dete. U prvom si se sazalio na dete, u drugom se mnogo vise radi o identifikaciji sa porodicom, tipa svako moze da se prepozna u situaciji da dete moze da mu se razboli a da drzava nece hteti da da pare za lecenje. I onda dajes pare ne samo zato sto te je dirnula tijanina prica nego se i nadas da ako ti to utradis za nekog (tj dovoljno svih nas), sutra ce tako i drugi ljudi za tebe. To je mnogo vise od "pukog" milosrdja, to je pokusaj pravljenja rezervnog safety sistema jer ovaj koji mesecno placas od svoje plate jednostavno nece da radi to sto mu je posao iako pare uzima. Motivacija je tu dobrim delom ta da ljudi pokusavaju da uzmu stvari u svoje ruke i da jednostavno ne zele da bez borbe puste da drzava ubija njihovu decu. A onda ispadne da se pojedinac ponasa isto kao drzava i dva puta si nasamaren. Ja mislim da nije cudno da su ljudi tu malkice osetljivi, ustvari za sve nas bi bilo mnogo bolje da na svako izvlacenje para iz naseg dzepa reagujemo podjednako emotivno (dobro, to bi znacilo da posle tri dana svi dobijamo srcani udar, ali cisto principski).Porediti ove dve situacije (davanja detetu koje prosi i bolesnom detetu iz prosece porodice) je kao porediti te dve zivotne situacije - slicnost je samo u tome sto su se oboje nasli u situaciji da im je potreban novac koji sami ne mogu da obezbede, i tu se sva slicnost zavrsava.

Link to comment
Pa nije isto davati novac ili zvati policiju da pokupi dete -prosjaka (zar to policija uopste radi?) i skupljati novac za bolesno dete. U prvom si se sazalio na dete, u drugom se mnogo vise radi o identifikaciji sa porodicom, tipa svako moze da se prepozna u situaciji da dete moze da mu se razboli a da drzava nece hteti da da pare za lecenje. I onda dajes pare ne samo zato sto te je dirnula tijanina prica nego se i nadas da ako ti to utradis za nekog (tj dovoljno svih nas), sutra ce tako i drugi ljudi za tebe. To je mnogo vise od "pukog" milosrdja, to je pokusaj pravljenja rezervnog safety sistema jer ovaj koji mesecno placas od svoje plate jednostavno nece da radi to sto mu je posao iako pare uzima. Motivacija je tu dobrim delom ta da ljudi pokusavaju da uzmu stvari u svoje ruke i da jednostavno ne zele da bez borbe puste da drzava ubija njihovu decu. A onda ispadne da se pojedinac ponasa isto kao drzava i dva puta si nasamaren. Ja mislim da nije cudno da su ljudi tu malkice osetljivi, ustvari za sve nas bi bilo mnogo bolje da na svako izvlacenje para iz naseg dzepa reagujemo podjednako emotivno (dobro, to bi znacilo da posle tri dana svi dobijamo srcani udar, ali cisto principski).Porediti ove dve situacije (davanja detetu koje prosi i bolesnom detetu iz prosece porodice) je kao porediti te dve zivotne situacije - slicnost je samo u tome sto su se oboje nasli u situaciji da im je potreban novac koji sami ne mogu da obezbede, i tu se sva slicnost zavrsava.
nisu ljudi osetljivi vec tabloidni vasar tastine koji se uziveo u ulogu modernih milosnica u ovoj debilnoj orestiji koju zivimo. zapravo je uzasno traziti da ljudi koji su upravo izgubili dete vade taksi racune iz hjustona kako bi indulgencija darodavaca bila kompletirana i da neki urednik pada u pravednicki amok zato sto je otac najurio njegovog novinara. sto se zavlacenja ruke u dzep tice meni se cini da je pravo pitanje kako i za sta se imaju trositi resursi zajednice gde je sve ovo maskirovka koja krije cinjenicu da drzava te resurse trosi mimo javnog interesa te da postoje jebene bolnice koje cekaju milionske uplate pre nego sto pomognu detetu. ako to nije dobar pokazatelj varvarstva naseg sveta, ne znam sta je.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
nisu ljudi osetljivi vec tabloidni vasar tastine koji se uziveo u ulogu modernih milosnica u ovoj debilnoj orestiji koju zivimo. zapravo je uzasno traziti da ljudi koji su upravo izgubili dete vade taksi racune iz hjustona kako bi indulgencija darodavaca bila kompletirana i da neki urednik pada u pravednicki amok zato sto je otac najurio njegovog novinara.sto se zavlacenja ruke u dzep tice meni se cini da je pravo pitanje kako i za sta se imaju trositi resursi zajednice gde je sve ovo maskirovka koja krije cinjenicu da drzava te resurse trosi mimo javnog interesa te da postoje jebene bolnice koje cekaju milionske uplate pre nego sto pomognu detetu. ako to nije dobar pokazatelj varvarstva naseg sveta, ne znam sta je.
Izvini, ali jesu ljudi osetljivi i mimo toga sto su se tabloidi nakacili na ovu pricu. Uopste nije stvar u tome da su im tabloidi rekli sta da misle i sta da ocekuju. Otac nije morao da pokazuje racune, ali je mogao da kaze izvinite, sada je mojoj zeni i meni jako tesko, javite se za jedno godinu dana pa cu tad pokazati racune a preostalo donirati drugoj deci. Umesto toga (ovo sad ako je tacno ono sto su novine prenele) uz svu tugu i ocaj koji ne sumnjam da oseca, uspeo je da saopsti da ce sa novcem videti sta ce i da nema moralnu odgovornost ni prema kome. Bolje da nista nije rekao.Dalje, to za varvarstvo, odlicno. Svet jeste varvarski. Drzava krade pare, a bolnice hoce milione. To se nece brzo popraviti, i nema lakog resenja. Hajde da u medjuvremenu (koje ce da potraje) vidimo da li ipak moze nesto da se ucini za decu koja su u tom varvarstvu izvukla losije karte. Ali ne bez obaveze - i to ne da mi vrate mojih kako neko podsmesljivo rece 100 dinara, nego da vrate novac drugoj nekoj deci a ne da za godinu dana kad neko drugo dete bude bilo bolesno ljudi u ovoj zemlji odmahnu rukom uz ko zna jel im dete bolesno i da li imaju te pare i da li samo pokusavaju i oni da nas prevare. Ljudi su se ovde toliko i angazovali izmedju ostalog bas zato sto (kao sto rekoh) znaju da ce ih sutra drzava ostaviti na cedilu, i to su nekako i prihvatili, ali ne prihvataju jos uvek da ni za njihovu decu ne bi bilo para. A ovolike pare se ne daju samo iz milosrdja nego i zato sto se ljudi nadaju da to znaci da bi njihova deca sutra imala neku sansu. Uostalom ako nije tako, nek sledeci ko bude prikupljao pare lepo kaze eto to je za dete, a sto preostane ne pitajte. Pa ko hoce da daje pod tim uslovima fair enough.
Link to comment

A zar nije citav problem u malogradjanskom "gde ces s mojim parama?"Sta sam dao (bilo kome) dao sam, kraj. Ako oni zele da preusmere novac, na njima je. Ako ne zele, na njihovu je savest. Nista ja tim novcem nisam kupio do svoj dusevni mir, a cak i to je svojevrsno licemerje (Sabato je u "Tunelu" napisao jedan jebitacan pasus o tome)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...