Jump to content
IGNORED

Sergej Trifunović i VB, licimur(tm) ili ne?


dillinger

Recommended Posts

E, može neko ko zna da mi objasni ovaj fenomen.Jutros sam video da i Neven Kogović danas svira za Tijanu. Tijana već recimo mesec dana skuplja pare za operaciju i nije moglo da se skupi ni 200.000. Onda se odjednom uključio Sergej i za njim su se uključili bukvalno svi - fudbaleri partizana i crne gore, navijači, košarkaši, ovi-oni, pa i moj omiljeni ulučni muzičar Neven. E sad, da li oni nisu ranije čuli ni za jedan problem tog tipa ili im je sada došlo da se bave time jer je popularno ili ... ? Isto pitanje i za obične ljude koji sada masovno šeruju Tijanine slike po fejsbuku,a ima još milion takvih slučajeva koje niko ne zarezuje ?Njima je Sergejev postupak ubacio u vidno polje tu nesreću, pa su je morali videti i nisu je mogli ignorisati kao ostale ?stvarno ne razumem :(

Link to comment
E, može neko ko zna da mi objasni ovaj fenomen.Jutros sam video da i Neven Kogović danas svira za Tijanu. Tijana već recimo mesec dana skuplja pare za operaciju i nije moglo da se skupi ni 200.000. Onda se odjednom uključio Sergej i za njim su se uključili bukvalno svi - fudbaleri partizana i crne gore, navijači, košarkaši, ovi-oni, pa i moj omiljeni ulučni muzičar Neven. E sad, da li oni nisu ranije čuli ni za jedan problem tog tipa ili im je sada došlo da se bave time jer je popularno ili ... ? Isto pitanje i za obične ljude koji sada masovno šeruju Tijanine slike po fejsbuku,a ima još milion takvih slučajeva koje niko ne zarezuje ?Njima je Sergejev postupak ubacio u vidno polje tu nesreću, pa su je morali videti i nisu je mogli ignorisati kao ostale ?stvarno ne razumem :(
mislim da je tu kombinacija vise faktora u pitanju: jeste i sergejev angazman, pritisak okoline, ali i prethodna hrvatska akcija, ogromna suma koju je nemoguce sakupiti bez bas siroke akcije, sigurno jos nestosteta ce biti ako iz ovog ne krene neka trajnija kampanja. mnogo je oboljelih kojima treba pomoc. a gdje su tek oni za koje ne postoji percepcija hitnosti kao kod tijane, a jednako su ugrozeni, npr rijetkom bolescu koja zahtijeva skupe tretmane. Edited by morgana
Link to comment
steta ce biti ako iz ovog ne krene neka trajnija kampanja.
Tu igraju mnogi faktori, a najveci problem je generalno nepoverenje u institucije odnosno kontrolu dobrotvornih akcija i nenamensko trosenje tih para.Posle afere Rebraca (krava je cini mi se na slobodi?) poverenje je dodatno poljuljano. Mi u agenciji na primer (ne cela agencija btw.) svakog meseca 1 ok iznos saljemo vrlo konkretnim porodicama za koje znamo da su u krizi oko hrane/ogreva/racuna. Pa sest meseci pomazemo jednu porodicu, sledecih sest meseci drugu etc. Prosto, sve se radi na divlje.Cak i ako drzava napravi neki fond za ovakva lecenja verujem da ce biti muvanja, fingiranja lekarskih izvestaja i pomeranja prioriteta za placanje lecenja od slucaja do slucaja.Bilo bi dobro da postoji centralni srpski charity fond sa nekoliko kanala za uplacivanje (SMS, e-banking etc.) a koji bi vodila odnosno prioritete odredjivala mala komisija sa autoritetom (javne licnosti koje bi se smenjivale na tom mestu svakih sest meseci na primer). Prostor u medijima bio bi im zagarantovan, kao i kredibilitet ako bi te licnosti bile odgovarajuce.Na sajtu organizacije bi svako (ko to zeli) po svom broju uplate jasno mogao da vidi gde je otisao njegov novac. Edited by CowBoy
Link to comment
Njima je Sergejev postupak ubacio u vidno polje tu nesreću, pa su je morali videti i nisu je mogli ignorisati kao ostale ?
tako je. to je to, i nista drugo.
Link to comment
Tu igraju mnogi faktori, a najveci problem je generalno nepoverenje u institucije odnosno kontrolu dobrotvornih akcija i nenamensko trosenje tih para.
ne mislim da je to baš mnogo važno (ne tvrdim izričito, samo ne mislim), odnosno, nisam sigurna da to nepoverenje postoji? :unsure:
Da ne bude zabune sigurno nisam odusevljena uterivanjem humanosti kao nacinom za postizanje bilo cega, samo primetih da u datim okolnostima nema bas puno drugog izbora.Kako doci do sistemskog negovanja solidarnosti ako se inicijative u startu upletu u neka birokratska vrzina kola?
i ja moram da dodam 'da ne bude zabune' :), stvarno sam pravila digresiju, uopste nisam imala u vidu ovaj slucaj (mozda zato sto i nisam videla nastup sergeja trifunovica, a i realno me savrseno ne zanima, posto je poenta saznati informaciju). da dodam da mi njegov potez, kakav god da je, ne bi smetao ni u nekom savrsenom solidarnom sistemupre par dana sam mislila da trazim da se preimenuje tema, jer sam mislila da je naslov zajebancija, u fazonu 'naravno da nikog ne zanima da li je ovaj licemeran ili ne'... u sustini, ovo sto se ovde pretvorilo u diskusiju nije nezanimljivo (i opet, serž zaslužan :D), donacije i pomoć i olakšavanje istih. ono sto vidim da je uobicajeno ponasanje za sve ljude je da ce npr. u solidarnoj kasici pored meka da ostave kusur od npr. 30-50 kinti, ali neće ići u poštu da popune uplatnicu na isti iznos. i još mislim da je fenomenalno što je ovo pitanje postalo javna tema sadpre dva-tri meseca mi je na vrata došao anketar iz stratedžik marketinga, sprovodili su ispitivanje o volontiranju, donatorstvu, fondacijama u nas itede. anketa je, bogami, trajala oko 50 minuta, pretpostavljam da je naručilac bio blic, pošto je veliki deo pitanja bio usmeren na ispitivanje stava o ulozi medija u humanitarnim akcijama. realno, dosta dobra anketa (ali i ja bi bila dobra da toliko trajem).
Link to comment

za ono nepoverenje se apsolutno slažem sa kaubojem, evo jednog komentara iz mog okruženja, a u vezi "centralnog" fonda"jeste, osnuje se taj fond, pa se pozapošljava tristo stranačkih klinaca- palaca da vode brigu o njemu, i većina para ode za plate, a za namenu ostane sića"

Link to comment

da, mi nemamo 'centralni fond' i ne mozemo verovati u nesto cije je postojanje hipoteticko :-), medjutim realno, postoji tu dosta nezgodacija u najavi, sa eventualnim otvaranjem istog. meni je problematicno to sto npr ne znam za neki slican fond igde /naravno, nisam se ozbiljno ni obavestila, tj nisam nista ni istrazivala :-)/ ali vec sada mi se pored sumnjivog stranackog zaposljavanja vec javljaju pitanja tipa - kako praviti prioritete i na osnovu kojih kriterijuma? ko je hitniji tijana ili jovana? bebe ili ljudi u najboljim godinama? ako se slozimo da su deca hitnija, hoce li ikada stici na red neki odrasli covek? zasto operacija bas u hjustonu a ne u zenevi gde je npr cena iste operacije 350.000 evra? /lupam, nemam pojma kolike su cene uopste, ali da li je u ovom slucaju jedino hjuston bio u opticaju ili su roditelji tamo imali dobre kontakte ili neko od lekara je preporucio bas tamo operaciju itd, itd... ali za drzavnog sluzbenika to bas i ne bi bio dovoljan argument kada bi trebao da isplati 500.000 eura drzavnih para za neku takvu akciju/ kako sa obolelima od retkih bolesti koje se uopste ne lece kod nas? da li je moguce sve njih finansijski pokriti ovim fondom, a ako ne, kako ce se postavljati liste prioriteta? ja mislim da je za birokratsko resavanje ovih problema, a takvo ono mora da bude ukoliko je drzavni solidarni fond, tu previse nemogucih i gotovo nerazresivih dilema i pitanja. ovako, kada je akcija podstaknuta licnom inicijativom, nekako je lakse da sva ova pitanja o ceni, zasto bas tamo a ne onamo, kolike su cene negde drugde itd... prenebregnuti, i u takvim slucajevima platis ili ne platis - jer je samo na tebi da odlucis o sopstvenom novcu i ne pitas za te stvari koje bi iz pozicije drzave ili birokrate morao da prelamas...

Link to comment
ma drzavni solidarni fond je vrlo cudan koncept
To bi bio odličan S(olidarni)RFZO, koji bi mogao da ima svoje zgrade, svoje automobile, direktore, odeljenja. Takoreći, jedan lep paralelni RFZO. Eh, da sam neki ministar, odmah bi to progurao. Pa onda bi uveo zaposlenima obavezni doprinos za SRFZO, pošto je poznato da su naši ljudi puni para i darežljivi, svi bi hteli da se solidarišu.Uf, kakav bi to fond bio, minimum 3X bolji od ovog nesolidarnog, običnog RFZO-a.
Link to comment

poenta je valjda da drzava pravno regulise pokretanje humanitarnih akcija od strane nas gradjana, a ne da preuzme monopol i uvali jos jedan "zajam za srbiju"

Link to comment
ne mislim da je to baš mnogo važno (ne tvrdim izričito, samo ne mislim), odnosno, nisam sigurna da to nepoverenje postoji? :unsure: [/size]
Jednom (dok sam ziveo na NBgd) mi je na vrata dosla zena sa nekim papirom na kojem je bila slika deteta i neka ocigledno teska dijagnoza (trazila je novac za terapiju). Od moje supruge je dobila nesto novca uz zelju da se dete izleci sto pre. Zena je objasnila da ovako najbolje moze da prikupi novac, jer nema druge kanale. Otprilike tri godine kasnije, ista zena (zajebala se ocigledno) je usla u nasu zgradu da trazi novac sa nekim drugim detetom na slici, ovoga puta za operaciju u inostranstvu. Imao sam takta za toliko da joj cutke zatvorim vrata.Sto se Rebrace tice, znam da je uz infostan stigla neuobicajeno visoka svota za donaciju (tipa uobicajenih "100 dinara nekome je obrok" se pretvorilo u desetak eura za fond Katarine Rebrace). Vatafak, pomislih, uplatim ja i jos hiljadu ljudi, to je vec milion dinara za fond. Pri tome ne misleci, jel'te, na Rebracu, zar je bitno ko je, bitno je da je cilj human.Posle toga saznam da sam zapravo njoj i njenom jebachu platio espreso u Bolonji.Vec sam ispricao pricu iz agencije gde niko od nas nesto nema preterano poverenje u fejsbukske pozive na pomoc, o fondacijama da i ne govorim.
ma drzavni solidarni fond je vrlo cudan koncept
Ma to sam razmisljao naglas, nisam mislio drzavni vec da neko autoritetom (Rebraca npr.) stane iza te ideje. Naravno, rece nezvanova, javilo bi se tu milion problema, pre svega oko prioriteta.Da je drzavni, tek bi to bila propast - vec vidim naslov u KuriruZENA KOJA RADI PR ZA FOND "SRPSKO SRCE" IMA PLATU 230 000 dinara... i tu bi otprilike bio kraj dobrovoljnim donacijama koje dolaze od porodica koje prezivljavaju sa 100 ili manje hiljada mesecno.Onih par ljudi koje licno znam da se bave humanitarnim radom rade sa dugorocnim planom i jasnim programom. U prvom slucaju to je covek koji prikuplja pare za siromasnu decu u engleskoj (ili mozda i sire, nisam upucen, organizacija mu je u Londonu) a u drugom gospodja cija firma (odnosno firma njenog supruga) odlicno zaradjuje te se njeni pozamasni prilozi usmeravaju tamo gde ona oseti za potrebno. Edited by CowBoy
Link to comment
poenta je valjda da drzava pravno regulise pokretanje humanitarnih akcija od strane nas gradjana, a ne da preuzme monopol i uvali jos jedan "zajam za srbiju"
Država Stradija može samo da uzme dobru ideju, izobličije do ne prepoznatljivosti, i iskoristi je da uzme pare. Bilo ko, ko veruje da ovakva država (tj. njen aparat) može da doprinese boljitku građana, pa čak i da ima neku želju ka tome, je u dubokoj zabludi. Zakoni već postoje koji fino uređuju tu oblast. Samo, nikone kontroliše sprovođenje istih. Ili to radi ofrlje. (Nemam tačne podatke o kontroli ovih specifičnih pravila, ali, ono o čemu imam, govori mi u prilog tome da se ovde sve rado ofrlje, ako se nekada i radi).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...