Jump to content

Sergej Trifunović i VB, licimur(tm) ili ne?


dillinger

Recommended Posts

Da postoji solidarmost kao koncept u nasem drustvu, ne bi se ovakve rasprave ni vodile i ne bi niko ni prozivao "gradjanstvo" da pomogne i spase neciji zivot.
ali ako je skupljena ogromna suma novca u kratkom vremenu, onda ispada da solidarnost postoji ali neke druge stvari skripe
Link to comment
"ako imas za ovo a ne das za ono onda ces biti okarakterisan kao los covek, bez obzira na to sta si drugo uradio u zivotu"
uf, te muke me totalno prevazilaze.
Link to comment
Ja naravno ne znam nista o tome, ali mi pada na pamet da je to tesko zato sto su u pitanju pare i sto bi to neko voleo da marne... a ne nuzno sto fali zakon.Inace se doniranje moze namestiti na internetu bez icije pomoci (onoliko servisa postoji).
servisi za doniranje koji rade sa nama nisu tako cesti.uopste nije jednostavno postici da male donacije idu preko sajta ili sms-a na odredjeni bankovni racun. banka svoje servise tog tipa nudi samo dobro solventnima. postoje druge teorijske solucije, ali u praksi padaju.nije slucajno sto po sajtovima za pomoc srecemo gotovo samo ziro racune. a mnogima recimo nije prijatno da odu na banku i uplate samo euro, dok preko neta ili sms-om bi.neka donatorska platforma mora da se napravi, ili da se srbija (iz mog ugla cg) ukljuci na strane. a to ne moze da bude na pojedincu. Edited by morgana
Link to comment
ali ako je skupljena ogromna suma novca u kratkom vremenu, onda ispada da solidarnost postoji ali neke druge stvari skripe
pa verovatno je (leia) mislila na tu nekakvu teorijsku razliku izmedju milosrdja i solidarnosti. ja bih rekla da je ovde na delu bilo milosrdje i saosecanje - da nije bilo anticipacije reciprociteta u slucaju nuzde, je l'. makar ne kod vecine ljudi koji su nesto dali. Edited by gagorder
Link to comment

Meni je čak vrhunski to što je sve to tako rekao gledaocima. Napao je dve pojave odjednom, nacionalizam i buljenje u realiti emisije, a obe su masovne pojave i debilitating po društvo i okolinu. I treba to tući pravo u glavu, pa makar i stavljajući ga u kontrast sa dobrotvornim činom, koji u normalnim situacijama ne bi smeo da se instrumentalizuje na ovaj način.Kafenisanje po fićkarama je meni takodje užas, ali nije baš za društveno "oporezivanje" i javnu osudu.Inače, ja kad sam bila mlada bila veliki liberal. Sve može, pusti ljude, ne izdržavaš ih ti. Onda sam zaključila da sam stalno u manjini, tj da je društvo govno i ako ga prepustiš samom sebi da uvek odabere neku usranu ravnotežu. Sad više ne jebem, nego osudjujem, izvrćem ruglu i kritikujem s Olimpa što više mogu, pa ako to ostavi efekat i na moju mikrosredinu, super. :D

Link to comment
Zasto bwe sve mora drzava da uradi? Postoje organizacije koje se tim bave.
možda bi bilo najbolje da se propiše da deo (utvrđen procenat) budžeta Fonda za zdravstveno osiguranje bude odvojen za ove urgent and expensive slučajeve.Mi već izdvajamo pare za zdravstveno osiguranje. Možda treba izvršiti promenu prioriteta kada se određuje kako će taj novac biti utrošen.
Link to comment

Morgana, good point mada verujem da bi se pod pritiskom javnosti i da, i kampanja kao sto je ova stvari mogle menjati. Nego je kod nas situacija takva da se o problemima razmislja tek kad situacija postane alarmantna, i onda se jos i osudjuju ljudi koji iz ocaja pribegavaju o-ruk resenjima. Prava solidarnost je malo dugorocniji i promisljeniji koncept naravno, pa onda i ne moras nekom da kazes "stoko jedna" da bi poceo da se ponasa kao covek nego on to ume i sam

Link to comment
uf, te muke me totalno prevazilaze.
mozes to da nazoves i nabijanjem krivice, ako mislis da se ne razumemo oko termina, ali tesko mi je da poverujem da ne znas o kakvom fenomenu pricam. cula si sigurno "hranite te kucice a toliko ima gladne dece" - to je sa drugog kraja iste pojave (ovo je za one koji negde daju, ali sto daju tamo a ne ovamo).
Link to comment

Pa dobro Estel, ovde pricamo o konkretnom slucaju - sms za bolesno dete ili vrhunski debilizam na tv. Cak i oni koji ne prate i gnusaju se su manje-vise istog misljenja o tom tv programu kao i oni koji prate al ne zato sto misle da je vredno nego imaju svoje dubiozne razloge jelte. Ne znam zasto onda bilo ko ne bi imao pravo na sopstveno misljenje o takvom stavu, kao sto rekoh nema stete za prozvanog ako je uveren da je u pravu. Osim ako mu je bas stalo do mog misljenja, u tom slucaju - jebiga

Edited by Leia
Link to comment
mozes to da nazoves i nabijanjem krivice, ako mislis da se ne razumemo oko termina, ali tesko mi je da poverujem da ne znas o kakvom fenomenu pricam. cula si sigurno "hranite te kucice a toliko ima gladne dece" - to je sa drugog kraja iste pojave (ovo je za one koji negde daju, ali sto daju tamo a ne ovamo).
Ja ovo vise svrastavam u nabijanje osecaja krivice nego ucenu, ali da, jeste cesto u Srbiji, za ostale ne znam. Ali, primetila sam da to zapravo pali kod mase ljudi jer cim se upre prstom na ovaj nacin pocinju da se pravdaju, a ako se pravdas znaci da se osecas krivim (generalizujem). Mene licno ovakav vid pritiska ne dotice niti utice na mene, ali ako vidis da se masa pali na to iskoristi.Kao sto neko rece, u prvom cugu nije sakupljeno dovoljno novca iako su se mnogi angazovali, poznati i nepoznati, znaci ovakva sok reakcija je bila neophodna.
Link to comment
Pa dobro Estel, ovde pricamo o konkretnom slucaju - sms za bolesno dete ili vrhunski debilizam na tv. Cak i oni koji prate su manje-vise istog misljenja o tom tv programu kao i oni koji ga se gnusaju, al imaju svoje razloge jelte.Ne znam zasto onda bilo ko ne bi imao pravo na sopstveno misljenje o takvom stavu, kao sto rekoh nema stete za prozvanog ako je uveren da je u pravu. Osim ako mu je bas stalo do mog misljenja, u tom slucaju - jebiga
ma Leia ne brinem sa ja za prozvanog, aman! :D koliko puta ovo treba da napisem? potencijalno ima stete za sledece bolesno dete. da, charity pozivi dovode do zasicenja neminovno, to je tacno. ali novac iznudjen izazivanjem krivice nosi veci rizik da brze izazove "ja sam dao prosli put, sad nek daju pusaci" efekat. ne znam da li ste videle edit na jedan od prethodnih postova (brzo se okrecu strane), gde kazem da ako toliko ljudi tvrdi da je samo "stoko, daj!" moglo da bude delotvorno u ovom slucaju u Srbiji onda ja samo mogu da vam dam za pravo (jer moje iskustvo nije iz Srbije). ja bih volela da je moglo vise da se ide bas na empatiju i milosrdje, solidarnost, a ne na tu krivicu. i otud moje javljanje na ovom topiku, to je jedno od prvih pitanja koja sam postavila - "da li bi postigao isti efekat?". i ljudi kazu ne. OK, znaci kod nas moze samo ovako?
Link to comment

Da, mislim da trenutno barem kod nas moze samo ovako. Da moze drugacije, valjda bi i bilo, ne?Sad kakav ce to efekat imati na duzi rok, pa videcemo. Eto mozda ispliva bar jedna dobra strana cinjenice da je nas narod kratkog pamcenja

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...