Jump to content
IGNORED

Afrička književnost


Pixie

Recommended Posts

Juče je preminuo Chiua Achebe, jedan od najvažnijih i najuticajnijih afričkih/nigerijskih pisaca, čiji su romani (tačnije njegova Afrička trilogija) odlučujuće doprineli mom boljem razumevanju (bar dela) crnog kontinenta i nigerijske kulture. Jedan malo savremeniji i "ženstveniji", emotivniji glas, koji Achebe ističe kao svog uzora, je i divna Igbo spisateljica Chimamanda Ngozi Adichie. Posebna preporuka zu njen roman " Half of the Yellow Sun" o gradjanskom ratu/Bijafri.Inače, pažnju na Achebe-a mi je skrenuo album Rootsa "Things Fall Apart", koji je dobio naziv po prvom i najpoznatijem romanu trilogije. Pored toga, jos jedna nigerijska pevačica Nneka je svoj drugi album nazvala po drugom delu trilogije "No Longer at Ease". Oba albuma, kako bi bar formalno ostali pri temi, mogu da posluže kao dobra muzička pozadina prilikom čitanja. :)Dakle, namera mi je bila da pokrenem topik posvećen afričkoj literaturi. Koji je ovim otvoren.

Link to comment
  • 7 months later...
Chimamanda Ngozi Adichie. Posebna preporuka zu njen roman " Half of the Yellow Sun" o gradjanskom ratu/Bijafri.
Čitao sam Purple Hibiscus pre par godina. Zapravo, to je moj prvi uvid u događanja u Nigeriji, mada je priča prvenstveno okrenuta dešavanjima unutar porodice ako se dobro prisećam. Da povratimo topik na vrh :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...