Jump to content
IGNORED

Mleko


yolo

Recommended Posts

jesicevo reteriranje je posledica odsustva sustinske podrske DS-a njegovim izletima i zastite od verovatno ozbiljnih pretnji kojima je izlozen. bottom line da su se u DS-u usrali. djilas nece u klinc do kraja jer ga vucic moze odvaliti od zivota u beogradu ako mu se digne - a njegova fiksacija na vec kompletno potrosenu gradonacelnicku fotelju je vec analna. tuzno.

Edited by gazza1
Link to comment
Evi_, nema tu šta da se misli, HACCP je stvoren zbog toga. Problem je primena, a taj problem je u Srbiji najčešći.
Upravo to sam i ja pokušala da kažem, da zato postoje kontrole. U Srbiji su te kontrole očigledno kontrole na papiru iz razno raznih razloga.
Link to comment

najgore ce biti ako aflatoksini dozive sudbinu pticijeg gripa. ko jos danas pominje vakcinaciju? a pticiji grip je prisutan vise nego ikada, samo je sada deo sezonskog soja. ali, podjednako smrtonosan za rizicne grupe. ove godine je zabelezen najmanji broj vakcinisanih, od kada se belezi poslednjih 10-15 godina. na ljude je vise efekta imala prica o namestanju tendera za kupovinu vakcina od brige za zdravlje.srbija je verovatno medju zemljama sa najlosijom zdravstvenom kulturom u evropi, po svim statistikama, ali bi ovo sa mlekom moralo da bude drugacije tretirano. alkohol, cigarete, koka-kola, masna hrana, fizicka neaktivnost su ipak deo licnog izbora, zitarice, mleko i meso su osnova ishrane, da ne kazem, lanac koji je jedan od razloga zasto se ljudi udruzuju u celine zvane drzava.ocigledno se desavaju promene u tom lancu (klima, tehnologija...), koje u sudaru sa balkanskim mentalitetom ne daju bas sjajne rezultate. politicari razmisljaju unapred, ali iskljucivo jedan korak, zarazeni usevi = nezadovoljni seljaci, vise novca iz budzeta, poskupljenje hrane ... i najstrasnija stvar danas, pad rejtinga.

Link to comment
Mene za pocetak jedino interesuje kakvo je dejstvo aflatoxina u nivou od 0,05 do 0,1/0,15 kako je prikazano u onim nalazima koje je jesic objavio (takvi su bili nalazi uglavnom). Dakle uticaj aflatoxina strukturiran po telesnoj masi, dobu i cemu vec. To se valjda moze prepisati i iz nekog stranog rada. Nisam video takve analize tako da je i dalje besredmetno raspravljati o zdravlju mleka.Ova prica je pocela iz politickih/ekonomskih razloga, rasplice sa po istim linijama i na njima ce zavrsiti. Strepnja mi je veca od nade da ce nesto mnogo pozitivno prokapati do nas proletera.Oko strucnosti - jedan od pomenutih veterinara je moj rodjak koji je 8 godina radio na otkupu i kontroli mleka za jednu od mlekara sa spiskova. On ima dete od 4 godine i trudnu zenu a kupuju mleko koje po ovim testovima ima manje ili oko 0,05, nekoliko vrsta je u tom rangu. Dakle nisam se raspitivao kod nekog sto sprica macke i kucice nego nekog ko je godinama proveravao mleko, i za mlekare i za veterinarske institute, a i nije vise u tom poslu da ima neku obavezu prema bilo kome.
izvinjavam se, ponovicu ti pitanje na koje mi nisi odgovorio - kako tvoji prijatelji agronomi i veterinari utvrdjuju nivo aflatoksina u mleku? da li imaju svoju laboratoriju koja je za to osposobljena?pitam zato sto je cirkulisala informacija da postoje samo 3 akreditovane laboratorije u zemlji za takve analize, pa me zanima da li postoji neka druga metoda da se to utvrdi a da nije direktno merenje.
Link to comment
jesicevo reteriranje je posledica odsustva sustinske podrske DS-a njegovim izletima i zastite od verovatno ozbiljnih pretnji kojima je izlozen. bottom line da su se u DS-u usrali. djilas nece u klinc do kraja jer ga vucic moze odvaliti od zivota u beogradu ako mu se digne - a njegova fiksacija na vec kompletno potrosenu gradonacelnicku fotelju je vec analna. tuzno.
+ milijunMislim da sam bio jedini deklarisani djilasfrik na PPP(na konto starih kredita dok mi je bio prodekan na faksu). Sad više nema nijednog. Tadića smo prozivali da ladi jaja na moru dok mu otimaju poslanike i lokalne skupštine. A šta je ovo? Ješić je pošteno stegnuo muda i uterao Kneževiću i kompletnoj administraciji do balčaka, što bi odgovoran pokrajinski sekretar i trebao da radi. I doživeo da mu niko sem Blica ne drži leđa, čak ni u partiji. E pa, poserem se ja i na takvu partiju, i na takvog šefa.Ozbiljan lider opozicione stranke bi za ovakav gaf prvo stegao Vučića za jaja dok ne počne da cvili, a zatim ga navukao na volej. Pitanje je kad će se Đilasu sledeći put ukazati ovakva prilika.
Link to comment

ješić je ranije rekao da je dogovor da u ovo ide sam, bez da se politizuje i uvlači stranka u sve ovo (interviju sa danicom vučinić na rtv, ako se ne varam).naravno da je nepolitizacija nonsens, ali nadam se da su to uradili planski i da imaj razlog zašto su tako išli

Link to comment
ješić je ranije rekao da je dogovor da u ovo ide sam, bez da se politizuje i uvlači stranka u sve ovo (interviju sa danicom vučinić na rtv, ako se ne varam).naravno da je nepolitizacija nonsens, ali nadam se da su to uradili planski i da imaj razlog zašto su tako išli
i twitter ono vece kad je objavio tabelu.
Link to comment
Zameras joj sto nije uradila pogresnu stvar I tako potvrdila tvoju sliku o njoj?
Ne, samo ilustrujem kako je ona prethodna tvrdnja besmislena jer nakon afere Dacic imamo aferu "mleko". Istom linijom argumentacije bi se isti zakljucak mogao izvuci.
Link to comment
izvinjavam se, ponovicu ti pitanje na koje mi nisi odgovorio - kako tvoji prijatelji agronomi i veterinari utvrdjuju nivo aflatoksina u mleku? da li imaju svoju laboratoriju koja je za to osposobljena?pitam zato sto je cirkulisala informacija da postoje samo 3 akreditovane laboratorije u zemlji za takve analize, pa me zanima da li postoji neka druga metoda da se to utvrdi a da nije direktno merenje.
Radio je do pre par godina u veterinarskom institutu pa onda u laboratoriji 1 mlekare a od pre par meseci nije poslovno vezan za mlekarsku industriju.dovoljno je strucan™ da ume da "procita" rezultate ovih testiranja, da se osloni na iste bez da misli da treba da ceka superanalizu, te da moze da donese razumnu odluku li da ovih dana kupuje mleko za sebe i svoje dete ili ne.Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
Link to comment

Tokom moje pretprosle posete Americi, u julu i avgustu 2012, zadesio sam se za vreme jedne od najvecih susa u Iowa, koja je glavni (jedan od) snabdevac kukuruzom u USA. Sad me zaintrigiralo sta oni o Aflatoksinima misle i kako to resavaju. Ne izgleda mi kao da previse panice, iako smatraju veoma ozbiljnom posascu. FDA (kojoj verujem mnogo, jer su mnogo striktni i ne prezaju da zatvore i najvece firme ukoliko je sigurnost ili zdravlje potrosaca ugrozeno - makar samo i rizik neadekvatno tretiran) i dalje ima 0.5 kao tu granicu, a na drugom linku stoji da je aflatoksin (parafraziram) gadna stvar, a i potentna kancerogenost kod zivotinja u laboratoriji i moguceg uticaja i na ljudski organizam. Nemojte me pogresno procitati, nisam apologeta, ne pokusavam da smanjim paniku, vec bih samo hteo da saznam vise od strucnih ljudi. Valjda je ban Indiju istekao.Iowa State University:

Early testing at elevators or other collection points is often done in two ways. A “black light” (ultraviolet light) illuminating aflatoxin-contaminated grain causes a firefly-like greenish-yellow fluorescence which is caused by a non-aflatoxin product that results from growth of A. flavus mold. This is not aflatoxin, but serves as a marker that aflatoxins may be present. Overall, this test is subject to inaccuracy of around 13% and in some locations can result in as much as 25% incorrect answers. This technique should not be used to measure the amount of aflatoxins in the grain. A rational decision about use of grain cannot be made on the basis of the black light alone. The second method involves quick tests based on chemical or antibody detection of aflatoxins itself. These tests require some basic chemistry to conduct, but are often conducted on-site or in laboratories near where grain is collected. They are generally useful and can give approximations of the amount of aflatoxins in a specific sample. The Iowa State University Veterinary Diagnostic Laboratory (515-294-1950) routinely tests for aflatoxins, and other mycotoxins in grain. SAMPLINGLaboratory testing of aflatoxins is recommended whenever there is a positive black light result and the grain is intended for livestock use. Testing is only accurate if a representative sample is collected. Sampling is an estimate and inattention to sampling technique can cause large errors in results. Because aflatoxins can vary widely in a field or storage bin, some specific sampling techniques are strongly recommended.
http://vetmed.iastate.edu/diagnostic-lab/diagnostic-services/diagnostic-sections/chemistry-/-toxicology/aflatoxin-iowaI na kraju, Cornell University (NY) Department of Animal Science o aflatoksinima:http://www.ansci.cornell.edu/plants/toxicagents/aflatoxin/aflatoxin.html
Link to comment
Kad si se već dotakao teme, čuo sam da, kada mlekare otkupljuju mleko od seljaka, uopšte ne kontrolišu individualni doprinos svakog seljaka, nego se sve sipa u istu cisternu, pa se onda sve to đuture analizira. Pa ako je nivo nečega iznad dozvoljene kvote, jednostavno se mleko proglasi neispravnim, nevezano za to koji konkretni seljak je kriv za povećani nivo štetnih supstvanci.To je veoma nefer prema čestitim proizvođačima, ali me istovremeno dodatno uverava da mlekare vrlo dobro znaju šta kupuju od dobavljača (nisu to samo seljaci sa 1 kofom mleka nego i veliki kombinati) i da ih treba jebati ružno za ovo što su napravili.
+1

mleko se od seljaka otkupljuje tako sto tamic sa placticnom cisternom ide od kapije do kapije i skuplja u tu cisternu mleko koje je domacin ostavio na uzdignutom postolju ispred kapije da majstor sakupljac ne bi morao da silazi sa karoserije dok presipa mleko iz kofe u cisternu..bar je tako u mojoj tazbini..

Link to comment

Pa ne verujem bas ni da oni mogu svakoga posebno da kontrolisu. Ni to mi se ne cini racionalno. Pretpostavljam da postoji neka minimalna kolicina (u ovom slucaju cisterna) koja se kontrolise od strane proizvodjaca.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...