Jump to content
IGNORED

Mleko


yolo

Recommended Posts

Naglasivši krivicu DS-a linkMeni ovo mleko fino zatvorilo priču o blekberijima, Šarićima i bananama
Meni se ništa ne zatvara, ovo nije normalno.Elem, Ješić pali za Vašington drži predavanje na forumu Svetske banke. :lol:Kakav tajming.
Link to comment
Meni se ništa ne zatvara, ovo nije normalno.Elem, Ješić pali za Vašington drži predavanje na forumu Svetske banke. :lol:Kakav tajming.
ako uspe da predje granicu .
Link to comment
Ovo i nije priča o mleku. Ovo je priča o prevari.Kad me sledeći put pandur pita zašto sam vozio preko 50, objasniću mu da sam vozio ispod 8o, a to je bilo ograničenje po starom zakonu i da smo nekad svi tako vozili, i da smo, eto, živi i zdravi.
Odlicna asocijacija i dijagnoza problema.
Link to comment
Evi i Laron su najbolje objasnili čini mi se. Ako ne znaš šta je istina, niti realno možeš da je saznaš u nekom razumnom roku, a ti teraj po starom i prati većinu, to je kakva-takva heuristika za racionalno odlučivanje. Alternativa nije istina, jer nema autoriteta kojima imaš razloga da bespogovorno veruješ, nego potpuna paraliza. A nešto se mora jesti, deca se moraju hraniti, prosto se mora živeti u međuvremenu.U tom smislu, čini mi se sasvim racionalno što će ljudi ubrzo nastaviti po starom.Ali takva epistemička neizvesnost je plod onoga o čemu Dabović priča, a to je da je ovo društvo sa potpuno urušenim neutralnim institucijama. Ljudi u svemu vide spin, i u pravu su što vide.
U tom smislu je zanimljivo pratiti tok diskusije na ovom topic-u: od panike i razmene informacija gde ima tog i tog mleka, do sumnje u sve postojece, a kako se dobijala bilo nova nezavisna informacija (cuveni razliciti standardi), bilo kako je krenulo spinovanje od politickih aktera.Onako cinicno i teofilsovski, moram da primetim da me cudi kako se Vesna Pesic nije oglasila pvodom afere mleko i stala u zastitu Vucica kome Jesic smesta zbog Kosova.
Link to comment

On:Ovu temu (javno) treba daviti do bandere, bez obzira na sve.Problem sa kontrolom bezbednosti hrane je stvar koja ne sme da bude međustranačko prepucavanje.Krivac se mora pronaći, mada verujem da je krivaca više i da neće biti lako otpetljati sve:- suša je uticala na to da kukuruz oboli i da će ispravnog roda biti tek negde oko 30% (http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/355679/Strucnjaci-Kukuruz-u-Srbiji-je-zatrovan). Ništa nije učinjeno da se takav kukuruz uništi nakon što "seljak" nije video korist u tome da zaštiti kukuruz od pošasti. Tačka za ispitivanje odgovornosti.- kurukruz je dospeo u stočnu hranu (loša ili nepostojanje kontrole, verujem čak da je veliki deo svesno upotrebljen po principu app. Ponovo tačka za ispitivanje odgovornosti).- otkupljivano je mleko od farmera koji su stoku hranili zatrovanom hranom. Ponovo loša ili nepostojanje kontrole i još jedna tačka za ispitivanje odgovornosti.- mleko je prerađivano i ponovo je "prolazilo" kontrolu kvaliteta i bezbednosti, uprkos primeni obaveznog HACCP i drugih standarda o bezbednosti hrane. Tačka.Priča o putu aflatoksina od kukuruza do mleka je jedinstvena prilika da se ispita zašto u ovoj zemlji nijedan zakon niti propis ne može da zaživi dalje od papira.

Link to comment

Ajd' da prebacim tri posta sa Politike ovamo:

U Srbiji je neophodna veoma ozbiljna stručna debata na temu GMO, i to iz više razloga. Zemlja pretenduje na članstvo u STO gde zabrana GMO nije održiva. Još više pretenduje na članstvo u EU gde je ta zabrana potpuno neodrživa. I konačno, zemlja nema plan B za slučaj da godišnji rod kukuruza (kojim se hrani čitav nacionalni lanac ishrane) propadne ili bude kontaminiran aflatoksinima. Debata o GMO je veoma ozbiljna ekonomska debata koja je povezana sa konceptom jeftine hrane koja je dostupna svim slojevima stanovništva. Neko jednostavno mora da istupi i javno kaže da je ordinarna laž tvrdnja kako će srpski seljak propasti a srpska majka ostati sterilna ako zemlja prihvati GMO. Neko mora da javno kaže da kad nije propao nemački, ukrajinski ili mađarski seljak, neće ni srpski. Neko mora da javno kaže da se u ovoj zemlji ne umire masovno od kancera usled osiromašenog uranijuma već pre svega usled neverovatne palete otrova koju stanovništvo unosi u sebe svakog dana kroz hranu i piće koju konzumira, a koju niko iole ozbiljno ne kontroliše i gde sve živo može decenijama da bude u prometu ukoliko ne ubija momentalno poput Zozovače, već lagano i natenane. Tek kada se GMO kao argument izbije iz ruku notornim trovačima i njihovim političarima/glasilima, moći ćemo da se nadamo nekim pomacima u informisanosti potrošača o onome što sadrži hrana koju kupuju. Odatle treba početi, jer notorni trovači uvek odnekud dovuku GMO kao paravan iza kojeg će se sakriti.
Zabranjeno je gajenje GMO kultura ali nije zabranjen uvoz GMO stocne hrane, prvenstveno sojine sacme. Tako da vecina hrane koja stize do potrosaca potice od zivotinja koje su hranjene GMO hranom, pri cemu cak ne postoji obaveza da se to navede na deklaraciji. Eventualni prelazak na nemodifikovanu stocnu hranu bi iz momenta podigao cene mesa, mleka i preradjevina. Zato sam rekao da je u pitanju ozbiljna ekonomska tema koja se tice dostupnosti jeftine hrane svim slojevima stanovnistva, i da se o tome mora razgovarati na daleko ozbiljnijem nivou od one stare radikalske retorike po kojoj koncept civilizacije predstavlja nesto sto zapad pokusava da podmetne srpskom narodu.Ako mene pitas da li bih radije popio mleko koje potice od krave koja se hrani uvezenom GMO sojom ili krave koja se hrani domacim kukuruzom prepunim aflatoksina, ja biram prvu opciju a verovatno i vecina forumasa. Ako pitas srpske zvanicnike i glasila njihovih partija, onda treba izabrati drugu opciju jer ce nam od prve otpasti mosnice a nasim zenama izrasti brada.
Nisam to rekao, vec da je potrebna ozbiljna diskusija po tom pitanju buduci da trenutna diskusija pociva iskljucivo na zamenama teza. Cinjenica je da Srbija trenutno ne zna cime da hrani krave ukoliko rod kukuruza propadne, niti ima pare da propali rod zameni kvalitetnim iz uvoza, pa joj je stoga najlakse da pusti otrov u citav lanac ishrane i svakog ko to ne prihvati proglasi za GMO agenta.Sa Vucicem ima veze utoliko sto je i on zdusno stao na branik te zlikovacke pozicije kojom se prikriva i prolongira masovno trovanje sopstvenog naroda.
Link to comment

Seljak ne može biti odgovoran, jer se ne može praviti sistem gde svaki seljak iz razloga čistog altruizma treba da shvati da treba da svojevoljno bankrotira da sadržaj aflatoksina ne bi prešao dozvoljene granice. I ne može takođe da radi sistem u kome bi se od svakog seljaka povrh toga očekivalo da uopšte zna bilo šta o aflatoksinima itd, njegovo je da proizvede onako kako svi rade i pokuša pri tom da proda svoj proizvod. Sistem koji može da radi je koncipiran tako da postoje ulazne kontrole kvaliteta kad se otkupljuje kukuruz i takođe ulazne i izlazne kontrole u mlekarama, a i van toga ministarstvo država sigurno makar na papiru ima obavezu da proverava ispravnost namirnica u nekim redovnim kontrolama (a vanredno kad postoji javna informacija kao ona kvotovana krajem godine da je kukuruz neispravan i da ga vraćaju sa granice). To su mesta gde treba tražiti krivce. Seljaci su realno van te priče.

Link to comment

Pri ulaznoj kontoli kvaliteta kad se otkupljuje kukuruz "seljak" rizikuje da mu kukuruz bude otkupljen ili ne. Zato bi morao da zna kakav je kukuruz ponudio."Seljak" vrlo dobro zna koje sve bolesti napadaju kukuruz i kako se protiv toga bori.

Link to comment
Pri ulaznoj kontoli kvaliteta kad se otkupljuje kukuruz "seljak" rizikuje da mu kukuruz bude otkupljen ili ne. Zato bi morao da zna kakav je kukuruz ponudio."Seljak" vrlo dobro zna koje sve bolesti napadaju kukuruz i kako se protiv toga bori.
Pa kad mu je kukuruz ispao takav kakav je, njegovo je da proba da ga proda. Nismo jedina zemlja sa povišenim aflatoksinom ove godine, i zemlje sa jačom poljoprivredom imaju isti problem. Ne znam šta je tu "seljak" mogao da uradi, možda je moglo da se deluje nekako da se u startu nešto smanji infekcija ali koliko ja kapiram, sa ovakvom sušom kukuruz nije baš mogao ni ispasti mnogo bolji. Očigledno međutim da kukuruz nije odbijen na toj ulaznoj kontroli, to valjda i jeste deo problema.
Link to comment
Pa kad mu je kukuruz ispao takav kakav je, njegovo je da proba da ga proda. Nismo jedina zemlja sa povišenim aflatoksinom ove godine, i zemlje sa jačom poljoprivredom imaju isti problem. Ne znam šta je tu "seljak" mogao da uradi, možda je moglo da se deluje nekako da se u startu nešto smanji infekcija ali koliko ja kapiram, sa ovakvom sušom kukuruz nije baš mogao ni ispasti mnogo bolji. Očigledno međutim da kukuruz nije odbijen na toj ulaznoj kontroli, to valjda i jeste deo problema.
Da, o tome pišem gore. Na linku se može pročitati i sledeće:
- Do sada sprovedena ispitivanja ukazuju na koncentracije aflatoksina koje su iznad dozvoljenih i pozivaju na hitnu reakciju nadležnih državnih službi i svih subjekata u lancu proizvodnje, skladištenja, prodaje i prerade kukuruza - rekao je Ukropina.
On dodaje da svi pokazatelji ukazuju da je do razvoja gljivica došlo na poljima ida je izostala pravovrema reakcija, koja je donekle mogla ublažiti problem.
Popust oko utvrđivanja aflatoksina je napravljen još tokom vegetacije kukuruza, jer poljoprivredne stručne službe i instituti koje prate primenu hibrida koje su proizveli, nisu na vreme upozorile proizvođače. - Tada je već moglo da se odluči da se zaraženi i zdravi kukuruz razdvoje nakon berbe, što nije učinjeno, pa je sav kukuruz skladišten zajedno - naveo je on. Saković je kazao da su odgovorni u državi upoznati s problemom već mesec dana i da treba očekivati da su pojačane kontrole na svim nivoima za sve proizvode od kukuruza, navodeći da postoje načini prerade i detoksikacije da se taj otrov ne nađe u stočnoj i hrani za ljude, odnosno u mleku i mesu.
Ovo poslednje su reči direktora "Žita Srbije", Vukosava Sakovića. Prva reč je zapravo "Propust" umesto "Popust".
Link to comment

To je ono što sam pitao na početku topika, glede razdvajanja i odvojenog skladištenja zdravog i nezdravog roda. Valjda je logično da kada proizvođač dotera kompletan tovar na predaju, ulazna kontrola uzme uzorak i na osnovu tog uzorka proglasi čitav tovar za dobar ili loš. Nisu valjda blesavi da ga samo preuzmu i uskladište, onako na lepe oči.Nevini srpski seljak, to srce i duša srpstva, predaće u silos tačno onoliko otrova koliko mu kontrola i inspekcija dozvole. Dok kontrola funkcioniše, predavaće proizvode koji zadovoljavaju propisane standarde. Ako nema kontrole, razvaliće ih od pesticida, antibiotika i sumnjivih mešavina. Kako u zemlji već godinama ne funkcionišu elementarne stvari, sasvim je očekivati da je najveći neprijatelj srpskog seljaka i srpstva u celini onaj kome padne na pamet da malkce zatalasa tu idiličnu žabokrečinu.

Link to comment
To je ono što sam pitao na početku topika, glede razdvajanja i odvojenog skladištenja zdravog i nezdravog roda. Valjda je logično da kada proizvođač dotera kompletan tovar na predaju, ulazna kontrola uzme uzorak i na osnovu tog uzorka proglasi čitav tovar za dobar ili loš. Nisu valjda blesavi da ga samo preuzmu i uskladište, onako na lepe oči.Nevini srpski seljak, to srce i duša srpstva, predaće u silos tačno onoliko otrova koliko mu kontrola i inspekcija dozvole. Dok kontrola funkcioniše, predavaće proizvode koji zadovoljavaju propisane standarde. Ako nema kontrole, razvaliće ih od pesticida, antibiotika i sumnjivih mešavina. Kako u zemlji već godinama ne funkcionišu elementarne stvari, sasvim je očekivati da je najveći neprijatelj srpskog seljaka i srpstva u celini onaj kome padne na pamet da malkce zatalasa tu idiličnu žabokrečinu.
Kad si se već dotakao teme, čuo sam da, kada mlekare otkupljuju mleko od seljaka, uopšte ne kontrolišu individualni doprinos svakog seljaka, nego se sve sipa u istu cisternu, pa se onda sve to đuture analizira. Pa ako je nivo nečega iznad dozvoljene kvote, jednostavno se mleko proglasi neispravnim, nevezano za to koji konkretni seljak je kriv za povećani nivo štetnih supstvanci.To je veoma nefer prema čestitim proizvođačima, ali me istovremeno dodatno uverava da mlekare vrlo dobro znaju šta kupuju od dobavljača (nisu to samo seljaci sa 1 kofom mleka nego i veliki kombinati) i da ih treba jebati ružno za ovo što su napravili.
Link to comment
Nevini srpski seljak, to srce i duša srpstva, predaće u silos tačno onoliko otrova koliko mu kontrola i inspekcija dozvole. Dok kontrola funkcioniše, predavaće proizvode koji zadovoljavaju propisane standarde. Ako nema kontrole, razvaliće ih od pesticida, antibiotika i sumnjivih mešavina. Kako u zemlji već godinama ne funkcionišu elementarne stvari, sasvim je očekivati da je najveći neprijatelj srpskog seljaka i srpstva u celini onaj kome padne na pamet da malkce zatalasa tu idiličnu žabokrečinu.
Mislim da je ovako svuda. Ne treba tu tražiti neku specifičnost srpskog seljaka.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...