Jump to content
IGNORED

Mleko


yolo

Recommended Posts

mislis na mleko koje smo pili do 2011 jer je do tada granica bila 0,5?
Da.Meni je ipak neverovatno da su doze do 0,5 bile bazicno nezdrave, buduci da ta granica i dalje stoji u nekim zemljama (u usa za izvoz -_-) a i ranije kod nas i u EU je stajala na tom nivou verovatno duzi period. Jer ako je tako mi realno nemamo problem sa "kancerogenim mlekom" nego sa cinjenicom da mlecna industrija i drzavne inspekcije ne rade ono sto bi po poslednjim normama trebalo da rade.Stoga je i frka oko povlacenja mleka koje je sada na nivou izmedju 0,05 i 0,1 (ako se dobro secam) potuno deplasirana jer smo isto takvo i verovatno gore mleko pili godinama a ono je, jel, bilo zdravo. Ovo govorim kao pojedinac koji sada valjda treba da juri po gradu trazeci "zdravo mleko" i da ne kupuje ono koje je pio godinama.Jel gresim u logici, anyone?Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
Link to comment
Ja imam skoro ceo karton tog mleka na terasi, popili samo dva od 12 komada. Znači, mogu da zovem, vratim i uzmem novo, kao ispravno?Ako je tako, svaka im čast na poslovnosti. Videću kad me kojotuša™ popusti da odem da vratim.
Nisu rekli bas to mleko, ja sam to njihovo kupio u ponedeljak...sad dal sve obavestavaju ne znam, nisam bio nesto raspolozen da cavrljam, upravo idem tamo pa cu proveriti sta je tacno u pitanju pa javljam
Link to comment

Btw taj deo na wikipediji:

Drugi procesi za preradu mleka (tj. fermentacija) kojima se dobijaju mlečne prerađevine razgrađuju aflatoksine ili vezuju njihove molekule u vidu neutralnih proteinskih kompleksa, tako da se oni po pravilu ne mogu naći u aktivnom stanju u siru, kiselom mleku, jogurtu i srodnim proizvodima.
je stvarno dodat sinoc u clanak :isuse:
Link to comment

Logika kaže da nismo znali ranije za aflatoksin te nam je bilo svejedno da li je 0,05 ili 0,5 minimum, isto tako ne znam ni da li je aflatoksin ikada proveravan.Logika kaže da je minimum od 0,05 određen sa nekim razlogom, i to prosto mora da se poštuje.

Link to comment
I ne kapiram kad misle da objave kakva je situacija i sa ostalim namirnicama koje su potencijalno kontaminirane - mlecni proizvodi, jaja, kukuruzne preradjevine... Sta sad, ispade samo mleko se trosi u ovoj zemlji.
Nema toga više, posle suše sve biljke su kontaminirane, neke manje neke više.. ili ne?Pa onda dalje po lancu ishrane
Link to comment
Da.Meni je ipak neverovatno da su doze do 0,5 bile bazicno nezdrave, buduci da ta granica i dalje stoji u nekim zemljama (u usa za izvoz -_-) a i ranije kod nas i u EU je stajala na tom nivou verovatno duzi period. Jer ako je tako mi realno nemamo problem sa "kancerogenim mlekom" nego sa cinjenicom da mlecna industrija i drzavne inspekcije ne rade ono sto bi po poslednjim normama trebalo da rade.Stoga je i frka oko povlacenja mleka koje je sada na nivou izmedju 0,05 i 0,1 (ako se dobro secam) potuno deplasirana jer smo isto takvo i verovatno gore mleko pili godinama a ono je, jel, bilo zdravo. Ovo govorim kao pojedinac koji sada valjda treba da juri po gradu trazeci "zdravo mleko" i da ne kupuje ono koje je pio godinama.Jel gresim u logici, anyone?Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
stvar je u tome sto su te toksicne gljivice ovde godine napale rod kukuruza. sto je i vidljivo.mislim da to nije pravilo vec se javlja u tim ekstremnim situacijama promene klime, velika susa (objasnjavano)nije da ranije nije bilo leta sa malo kise ali mislim da bi seljaci primetili to na kukuruzu, pricali medju sobom, decom, doslo do nas ostalih :Dil ne bi?
Link to comment
Logika kaže da nismo znali ranije za aflatoksin te nam je bilo svejedno da li je 0,05 ili 0,5 minimum, isto tako ne znam ni da li je aflatoksin ikada proveravan.Logika kaže da je minimum od 0,05 određen sa nekim razlogom, i to prosto mora da se poštuje.
Ok, samo se pitam u kojoj meri je ovo mleko razlicito od onog od pre 2, 5 ili 17 godina. edit: ako je bazicno isto a sada ga povlacimo jer je po novim naucnim saznanjima opasno, onda smo svi doomed, jasno, jer smo ga pili prakticno ceo zivot.Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2 Edited by buffalo bill
Link to comment
Btw taj deo na wikipediji: je stvarno dodat sinoc u clanak :isuse:
Daj teacheru, skini Indiju ban. On bi znao da potvrdi da li je quote tacan, a ako ne onda zakljucimo da je zlurado dodat od strane onih koji bi da zataskaju malo ovo.
Link to comment
nego sa cinjenicom da mlecna industrija i drzavne inspekcije ne rade ono sto bi po poslednjim normama trebalo da rade.Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
Apsolutno.I nije prvi put da prehrambena industrija, odnosno "stanje na terenu" ima problem da isprati nove propise.Samo to nekada prođe ali nekada ne.Jbg dovoljno je pogledati koliko izvozimo u EU pa će biti jasnije.Dobra stvar u celoj priči je što će se sada, valjda, ozbiljnije pristupiti problemu.Edit: typo Edited by wall
Link to comment
Daj teacheru, skini Indiju ban. On bi znao da potvrdi da li je quote tacan, a ako ne onda zakljucimo da je zlurado dodat od strane onih koji bi da zataskaju malo ovo.
+1indi je bio jako kooperativan i fin, ne znam sto je popio ban, mora da ga neko grdno iznerviraojebatga, zovite rodjake, poznanike koji imaju njive sa kukuruzom da kazu jel su primecivali vizuelno (kako drugacije i mogu) promene na ovogodisnjem kukuruzu (iako jesu sigurno nisu znali da je to kancerogena materija)ako kazu 'nikad do sada nisam primetio slicno na kukuruzu' verovatno nije bilo zaraze aflatoksinom i pili smo < 0,05 mleko
Link to comment
Ok, samo se pitam u kojoj meri je ovo mleko razlicito od onog od pre 2, 5 ili 17 godina.edit: ako je bazicno isto a sada ga povlacimo jer je po novim naucnim saznanjima opasno, onda smo svi doomed, jasno, jer smo ga pili prakticno ceo zivot.
isto se pitam već danima, mada, organsko mleko sam počela da kupujem i pre ove frkeviše se zapravo i ne uzbuđujem mnogo oko svega, žao mi samo naroda što rani dečicu, ne može čovek da bude pametan
Link to comment

Bilo bi sjajno da neki uzorkivači sada odu u neko selo (npr. Arbanaška ili Brebevnica, gde krave leti jedu travu a zimi seno), i da zamole neku seljanku da namuze mleka za analizu.Živo me zanima stvarni nivo aflatoksina u takvom mleku.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...