Jump to content
IGNORED

Mleko


yolo

Recommended Posts

Kukuruz za ljudsku ishranu je obicno 'secerac', verovatno se bolje hendluje od ovog za silazu pa i manje ima problema, a plus toga na trzistu je u vidu klipa (te bi se videlo da je zarazen - niko to ne bi ni jeo).Mleko jeste najbitnije ovde, posebno kad se ima u vidu decija potrosnja.
pa palenta je problemi kukuruzno brasno ..
Link to comment
da, ali ne verujem da bi neko bio bas toliki skot da zarazeni kukuruz tura direkt u ponudu kao ishranu....
ma jok, konta seljak to kad se samelje to se ni ne vidi a ako se ne vidi ondak i ne postoji. simple as that.svojevremeno mi je jedna seljanka iz kraja koje je zasipano osiromašenim uranijumom govorila "šta fali mom siru, vidi kako je beo".
Link to comment
i mene ovo zanima.inace, jedem neki francuski puter president na kome pise da je uvezen iz francuske, a uvoznik je somboled. poceli su zestoko da promovisu njihove proizvode u poslednje vreme, mozda imaju i mleko.
"President" je Lactalisova robna marka, delom je (poput putera, mekih sireva kao što su camembert i brie) roba zaista iz Francuske, ali sada je i deo "Somboledovih" mekih sireva rebrendiran kao President.
Link to comment
http://www.agrarije....ojte-piti-mlekopre dva dana objavljeno. jesiceva savetnica.
objavila je ona stosta jos ranije. ali zna se ko mu je savetnica, nije medju danasnjim lavovima, djindjicima i de golovima.05. dec 2012.
Organizovano ćutanje prikriva sistemsko neznanje i nečinjenjeOpasno je živeti u ovoj zemlji. Neznanje, nečinjenje i bahatost države su opasni po život na različite, podmukle i nevidljive načine. Vrlo jednostavno bih to objasnila još jednim primerom – dragi moji, sledeće godine nećete biti sigurni ni kad budete pili mleko. Nikad nisam bila katastrofičar, ni paranoik ali sam slušala fitopatologiju kod dobrog profesora koji nam je usadio alarm na posledice pojave određenih biljnih bolesti. Bolest se javlja kad se slože kockice u trouglu domaćin – pathogen – vremenski uslovi. Zakonska obaveza države po zakonu o bezbednosti hrane I zakonu o zdravlju bilja je da prati I predvidi kad će se ove kockice složiti pogotovo u slučajevima kad je proizvod interakcije između ta tri faktora supstanca opasna po ljude. To se desilo u slučaju kukuruz + Aspergilus + suša = aflatoksin.Šta radi “država” povodom toga?1) savetodavne službe nisu upozorile poljoprivrednike na 1) rizik koji prati sušu kad je u pitanju pojava Aspergilusa, 2) postupanje nakon žetve da se smanji vlaga a onda i rizik pojave patogena i njegovih toksiških produkata, nego one bahato da bahatije ne može biti – drže baš CELE ove nedelje žurku u Subotici pod imenom Upravljanje rizikom u poljoprivredi. Zvuči kao crni humor, zar ne?2) ministasrtvo nije reagovalo na vesti iz drugih zemalja u kojima se od avgusta „paniči“ na ovu temu i daju instrukcije poljoprivrednicima o postupanju s kukuruzom da se smanji ili spreči razvoj plesni3) ministarstvo nije reagovalo na RASFF upozorenje4) ministarstvo nas je napravilo budalama dajući saopštenje da u uvoznim pošiljkama nema aflatoksina. (kontrolišemo samo ono što se uvozi a imamo puno poverenje u sve što se u Srbiji proizvodi tj odgovornost je na proizvođačima)5) ministarstvo je odustalo od Nacionalne laboratorije u koju je EU uložila nekoliko milona evra i vratilo nas u devedeseteitd. itd...Šta treba da uradi Vlada RS? tj trebalo bi da to uradi Ministartvo poljoprivrede ali oni za to nemaju kapaciteta1. Hitno da smeniti direktora Uprave za zaštitu bila jer je čovek potpuno nesposoban i nekompetentan (zimus na Tari, ispred dve stotine poljoprivrednika, na moje pitanje zašto Srbija ima najveći broj registrovanih pesticida generika kod kojih se baš i ne zna toksikologija mrtav ladan odgovorio da su njemu kad je preuzeo državnu službu rekli da se ne meša u svoj posao i ne talasa)....Isti lik jedini je ostao na mestu direktora posle smene vlasti, pretpostavljam zaštićen svojim nečinjenjem i logikom još će nam on trebati.... Mislim da treba smeniti i novopostavljenog direktora uprave za veterinu jer i on se ne meša u svoj posao. Kad još bolje razmislim treba smeniti i Ministra jer je on odgovoran za rad i prethodne dvojice. Postaviti komepetentne ljude, smešno ni mi bilo da kažem izabrane na konkursu...kako zakon odavno i nalaže...2. smeniti direktorku poljoprivredne savetodavne službe u Vojvodini i direktorku IPNa jer se silni novci bacaju na izveštajno prognoznu službu i procenu rizika a očigledno da nisu sposobne da napravi sistem koji funkcioniše niti će ga ikad napraviti tako da upozorava. Oni samo izveštavaju i to onda kad je kasno.3. poslati slepe uzorke s poznatim koncentracijama aflatoksina svim laboratrijama koje imaju akreditovane metode kod ATSa (ima ih 20setak) i tako utvrditi koje laboratorije imaju kapacitet za nezavisnu analizu (već se pročuo slučaj kompanije kojoj je x laboratorija dokazivala prisustvo aflatoksina u kukuruzu za izvoz te su oni samo šta? – pa promenili laboratoriju!, potpisali ugovor s y laboratorijom). Javno objavljivati rezultate provere i rezulate testiranja.4. obezbediti budžet, koliki god je potreban, za monitoring ali tako da 1) svako ali SVAKO može da testira svoj kukuruz u ovlašćenoj laboratoriji 2) da država hitno uspostavi monitoring nad svim kukuruzom i stočnom hranom u prometu5. ...6. ...i još7. HITNO uspostavito Nacionalnu labortoriju u Batajnici , hitno objaviti sistematizaciju koja već postoji i na konkursu zaposliti kompetentne istraživače koji postoje u zemlji ali ne rade za tajkune i partije...8. ispitati ko je finansirao medijsku kampanju poslednja 3 meseca o GMO kukuruzu da bi sakrio i zamaskirao prodaju kancerogenog kukuruzaAko je danas rizično 30% uzoraka kukuruza, verujte nakon samo mesec dana čuvanja kukuruza u uslovima vlage biće rizično 100%. Namerno nisam pisala o aflatoksinima i mikotoksinima. Ako imate hrabrosti...guglajte.Na kraju, odala bih priznanje kompaniji kojoj to nije posao (da brine o javnom zdravlju) ali je obelodanila da je car go i tako navukla na sebe bes celog sistema. Jer lepo smo mogli ništa da ne znamo i da ignorišemo kancer domaćeg porekla te da dalje mrzimo i dalje testiramo sve strano.... A sad kad se sve obelodanilo velika je zabrinutost što nećemo moći da izvozimo kukuruz a veoma je mala zabrinutost o tome koliki je rizik, koja je realna situacija i koje su posledice po zdravlje životinja i stanovništva koji će sav taj kukuruz pojesti.
Link to comment
Narod će reći da radi za Monsanto.
Narod odnosno SSPI su već provalili da je sve ovo nameštaljka koja treba da sačuva poziciju hrvatskih proizvođača na srpskom tržištu, tako da slobodno mogu da dodaju i Monsanto na to. Država treba da na transparentan način pronađe zamenu za zaražen kukuruz, a ako odluke budu donosili u skladu sa stavom naroda™ moraće da podignu zid oko Srbije i pucaju u sve što proviri preko ili se pojavi na nebu.
Link to comment
meni jedna druga stvar nije jasna.ako je epidemije te kukuruzne bolesti bila takva, kako je uopste moguce da postoji mleko koje je zdravo tj ispod dozvoljenih granica.kako je moguce da mleka iz iste mlekare, jedna 1.6% pasterizovana a druga 2.8% sterilizovana imaju dijametralno suprotne rezultate, jedna su OK a druga nisu....meni ovo smrdi do neba....
jbg ima smisla, prosta razlika medju razlicitim batch-evima mleka pravljenim u razlicito vreme od razlicitih krava koje su jele razlicite rezerve kukuruza. plus imaj na umu da postoje milion i jedan parametar koji uticu i na samo merenje. ne uzimaj ga ko da je zapisano u kamenu.ja bih za svaku mlekaru uradila mean --> zato kazem da mi imlek deluje najbolje jer nema velikih odstupanja sve mu je poviseno ali ne toliko preko 0.5
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...