Jump to content
IGNORED

Košarkaška Reprezentacija Srbije


Joe D

Recommended Posts

39 minutes ago, Heaviside said:

Profesionalni sport ima smisla. Ono što nema smisla je da građani subvencionišu milionske plate profesionalnih sportista. Opet je Vujošević ponovio da je košarka u Evropi neprofitabilna zbog nedovoljno lukrativnih televizijiskih prava, što je sramotna zamena teza. Neprofitabilna je zbog toga što su rashodi veći od prihoda tj. zbog toga što zarade nisu u skladu sa interesom publike i mogućnostima da se taj interes unovči. Nemam ništa protiv da privatnici učestvuju u tom nonsensu umesto da sednu za sto i uvedu neku vrstu salary cap-a, ali je teška sramota da se pare uzete od radnika koriste za borbu da se bude u samom vrhu tog nakaradnog sistema. 

 

Stipendiranje olimpijaca do nivoa da im nakon troškova ostane plata senior programera mi je već u redu, samo što bi vrhunskim košarkašima ostajalo mnogo više od toga i bez pomoći države. To je onaj deo o promociji sporta i države i to tako funkcioniše u mnogim zemljama koje imaju stanovništvo sa neuporedivo zdravijim navikama od Srbije iako imaju znatno slabije klupske rezultate u velikim sportovima

 

Subvencionisu gradjani svuda. Direktno ili indirektno.

 

Ako kladionica sponzorise klub, to nisu pare uzete od jadnih radnika jedne zemlje. To su pare privatne kompanije. Ali to opet nije po volji ljudi. Jer svi mi znamo sta su kladionice.

 

30 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Професионални спорт је бизнис. Држава је у Америци дала силне паре банкама па су после они то трошили на бонусе и корпоративне ритритове. Ако се нешто субвенционише треба да постоји јасна и транспарента рачуница зашто се то ради - да ли због новца који ће се због тога вратити су Србију , због друштвене користи и слично. 

Да ли треба плаћати пут стреличарима на олимпијаду нпр, да ли улагање у спорт бизниса може да се не опорезује, и шта са публицитетом који се за то добија. 

 

Treba da postoji jasna racunica, ali ne postoji.

 

Placas neke strelce da se takmice na Olimpijadi, a cak i da donesu medalju, drzava nema koristi od toga. To sto ce neki roditelji zbog tog uspeha upisati decu na streljastvo, nije opsti interes.

Link to comment
  • Replies 28.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Joe D

    1671

  • theanswer

    1215

  • goofs

    1009

  • pbg12345

    961

1 hour ago, Svarog said:

Mmmmm... Ne. Ni direktno iz budžeta, ni iz državnih kompanija, ni iz ucenjenih/povezanih privatnih kompanija. Ništa odatle nema smisla da ide u profesionalni sport. 

 

Smisao mog posta je da 2 najveca kluba delom finansiraju navijaci/sitni akcionari kroz ucesce u vlasnistvu. 

 

lagodno je reci sta nema smisao, ali predlozi nesto sto ima. 

 

 

Edited by mmajst0r
Link to comment
22 hours ago, Jimmy Kowalski said:

 

Ljudi umiru od gladi, a mi se kurcimo sto punimo Arenu..

 

Ja ne znam nikoga, niti znam nekog ko zna da je neko umro od gladi. 

 

Najbolje da svi padnemo u kolektivnu depresiju i da se nicim ne bavimo zato sto ovde nije standard i mnogo toga kao na zapadu. 

  • -1 1
Link to comment
2 hours ago, mmajst0r said:

 

Iz budzeta ne ide toliko para koliko iz kompanija na cije rukovodjenje vlast ima uticaj. Najveci deo novca ide na dva kluba zato sto najvece interesovanje postoji za ta dva kluba, cime to postaje javni interes. Da podjednako interesovanje postoji i za npr. Vojvodinu i oni bi ucestvovali u raspodeli, ali to nije slucaj.

 

Prema tome sto vece ulaganje u dva kluba je potpuno opravdano, pitanje je samo da li ima dovoljno novca da se pored toga ulozi i u manje klubove koji bi bili baza za nove i mlade igrace, i ako nema da li treba oslabiti Zv i PAR u EL da bi se to obezbedilo. Ja mislim da to niko ne bi zeleo. Umesto toga, ako vec postoji toliko interesovanje za ZV i PAR, ja bih veliki deo finansiranja prebacio na nas navijace, sitne akcionare. Dakle, dobijes akcije za onoliko koliko ulozis novca, a zauzvrat dobijes odredjene privilegije od kojih bi najbitnija bila pravo glasa na biranje menadzmenta kluba. Ako stvarno imamo toliko navijaca to bi trebalo iskoristiti i materijalizovati. 

 

Ne može to nikako da bude javni interes. Javni interes bi sa aspekta strateđkog ulaganja mogao da bude povećanje broja bazena u Beogradu. Raniji urbanistički uslovi su preporučivali otprilike 25 olimpijskih bazena za grad kao što je Beograd, novije tendencije predlažu dvostruko više(van rezidencijalnih distrikta koji imaju svoje bazene). Međutim, i bazeni treba da čekaju dok god gradovi nemaju vodu za piće, stari ne mogu od penzije dostojanstveno da žive, a ljudi se leče kako se leče. Sa te lestvice prioriteta, Nejpira i Pantera treba oterati govnjivom motkom.

 

Nije mi jasan ni argument animiranja dece u kontekstu ulaganja u profesionalni sport. Deca treba da se bave i muzikom, pa valjda nikome ne pada na pamet da ulaže državne novce u pevače koji pune Arenu. Na kraju krajeva, deca su se mnogo više interesovala za sport kada ga je bilo manje na televiziji i kada su sportisti zarađivali daleko manje. Upravo je komercijalizovanje profesionalnog sporta dovelo do fizičke indolentnosti na rekreativnom nivou. Država treba potpuno suprotnu strategiju da preuzme od ovog sumanutog all in-a da šalje blizance na F4.

  • +1 5
Link to comment
15 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Subvencionisu gradjani svuda. Direktno ili indirektno.

 

Ako kladionica sponzorise klub, to nisu pare uzete od jadnih radnika jedne zemlje. To su pare privatne kompanije. Ali to opet nije po volji ljudi. Jer svi mi znamo sta su kladionice.

 

 

Treba da postoji jasna racunica, ali ne postoji.

 

Placas neke strelce da se takmice na Olimpijadi, a cak i da donesu medalju, drzava nema koristi od toga. To sto ce neki roditelji zbog tog uspeha upisati decu na streljastvo, nije opsti interes.

Ово за стрелце се слажем. Мада, може да се гледа и да свака златна медаља доноси неки ПР земљи и да то има неку вредност. И олимпизам као принцип, па самим тим и његово подржавање, може да буде нешто на чему ће се, између осталог, градити неки наратив за младе рецимо. 

 

Хоћу да кажем да је то све много деликатније од - не треба новац да се даје за профи спортове. Наравно, све пада у воду када се гледа Србија, где је све искључиво или комбинација или најбаналнија пропаганда. Додуше, није да је спорт и у свету имун на пропагандство

  • +1 1
Link to comment
Just now, kralj said:

 

Ne može to nikako da bude javni interes. Javni interes bi sa aspekta strateđkog ulaganja mogao da bude povećanje broja bazena u Beogradu. Raniji urbanistički uslovi su preporučivali otprilike 25 olimpijskih bazena za grad kao što je Beograd, novije tendencije predlažu dvostruko više(van rezidencijalnih distrikta koji imaju svoje bazene). Međutim, i bazeni treba da čekaju dok god gradovi nemaju vodu za piće, stari ne mogu od penzije dostojanstveno da žive, a ljudi se leče kako se leče. Sa te lestvice prioriteta, Nejpira i Pantera treba oterati govnjivom motkom.

 

Nije mi jasan ni argument animiranja dece u kontekstu ulaganja u profesionalni sport. Deca treba da se bave i muzikom, pa valjda nikome ne pada na pamet da ulaže državne novce u pevače koji pune Arenu. Na kraju krajeva, deca su se mnogo više interesovala za sport kada ga je bilo manje na televiziji i kada su sportisti zarađivali daleko manje. Upravo je komercijalizovanje profesionalnog sporta dovelo do fizičke indolentnosti na rekreativnom nivou. Država treba potpuno suprotnu strategiju da preuzme od ovog sumanutog all in-a da šalje blizance na F4.

 

Javni interes je sve ono za sta postoji interesovanje javnosti, a ne sta mi individualno procenimo sta je. Ako na utakmicu dodje 20h ljudi i svi pricaju samo o tome, onda je prilicno jasno. 

 

I ja mislim da bi bilo korisno imati jos vise bazena jer volim da plivam i zdravo je, ali sta to vredi ako gradjani u vecini tako ne smatraju. Ako mi kao drustvo procenimo da nam je veci javni interes npr. nacionalni stadion onda cemo kao drustvo snositi konsekvence takvih odluka. 

 

Treba napomenuti i da ulaganje u infrastrukturu ne ide iz istog budjelara kao ulaganje u klubove. Bazen je projekat... fiksni trosak, koji finansira grad iz gradskog budzeta ili kredita (ili neko pravno lice ako je isplativo), dok su budzeti klubova varijabilni trosak koga finansiraju sponzori i gledaoci. Drugim recima, nece ni ZV ni PAR oduzeti neki bazen gradjanstvu. Moze i jedno i drugo, kao i nijedno. 

  • -1 5
Link to comment

Pa nije javni interes sve ono za šta postoji interes javnosti. Nisu to ni Partizan ni Zvezda, koji bi, wow, po tri Arene napunili kad dođe velika utakmica, nisu ni Georgijev i Dino Merlin koji pune po tri Arene bez ikakavih kondicionala, nije ni Zadruga koju gledaju ljudi pretpostavljam više nego Blizance.

 

Javni interes je potpuno druga stvar.

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ово за стрелце се слажем. Мада, може да се гледа и да свака златна медаља доноси неки ПР земљи и да то има неку вредност. И олимпизам као принцип, па самим тим и његово подржавање, може да буде нешто на чему ће се, између осталог, градити неки наратив за младе рецимо. 

 

Хоћу да кажем да је то све много деликатније од - не треба новац да се даје за профи спортове. Наравно, све пада у воду када се гледа Србија, где је све искључиво или комбинација или најбаналнија пропаганда. Додуше, није да је спорт и у свету имун на пропагандство

 

Slazem se. Ja kao neko ko od malih nogu prati sport, u drzavi koja je decenijama bila prakticno jedini finansijer celokupnog sporta (tj. bili smo svi mi), nisam protiv drzavnog ulaganja osim da se jasno definise za sta konkretno mogu da se trose pare iz budzeta. Ali se u diskusiji namerno stavljam u ulogu onog koga zabole za profi sport i ne vidi znacaj za opsti interes. 

 

Da li je srebrna medalja kosarkasa na Svetskom prvenstvu podigla rejting nase zemlje? Kako se to meri? Da li moze uopste da se izmeri vrednost te medalje? Sem zagrizenih kosarkaskih fanova u svetu, sve ostale zabole za takmicenje (osim eventualno rezultata njihove reprezentacije).

 

Da li uspeh Novaka dize rejting nase zemlje? Reci ce mnogi da. Pominju nas u pozitivnom kontekstu zbog njega. Ja bih pre rekao pominju njega u pozitivnom kontekstu, i znaju da je eto iz Srbije. Ali ako on licno ne dovede neke poznate face ili investitore kod nas, mi se necemo nesto ovajditi od njega. Ali uzmimo razgovora radi i da imamo kao drzava konkretne, merljive koristi od toga sto je neko postao vrhunski teniser i da to opravdava da drzava ulaze u tenisere. Na 1 Novaka (ili Ane/Jelene u svoje vreme), dodje gomila njih koji nista nece napraviti (ili nista znacajno), a u koje takodje treba ulagati godinama. Ako je popularnost Novaka donela korist, od Tipse/Troickog/Lajovica/Zimonjica/Pasanskog i drugih sigurno nismo imali koristi kao drzava (osim sportskog uspeha osvajanja Dejvis kupa, ali to nije opsti interes). A ne znas unapred ko ce postati vrhunski, a ko ne. Na drzavi je da pomaze svakog ko dodje do tog profesionalnog nivoa makar kroz pokrivanje troskova putovanja, opreme, trenera. Dok taj/ta ne stigne do nivoa da od sponzorskih ugovora i para sa turnira to moze sve sam da pokrije..

Link to comment
14 minutes ago, kralj said:

Pa nije javni interes sve ono za šta postoji interes javnosti. Nisu to ni Partizan ni Zvezda, koji bi, wow, po tri Arene napunili kad dođe velika utakmica, nisu ni Georgijev i Dino Merlin koji pune po tri Arene bez ikakavih kondicionala, nije ni Zadruga koju gledaju ljudi pretpostavljam više nego Blizance.

 

Javni interes je potpuno druga stvar.

 

Sama rec kaze. Mi sami procenjujemo sta je javni interes, sto po pravilu i na kraju balade ne mora da bude korisno po drustvo. Nisu za dzabe civilizacije i drzave nestajali u proslosti. 

 

I nije Dino Merlin javni interes ali odrzavanje koncerata i sportskih dogadjaja jeste, pa je iz tog razloga grad ulozio u izgradnju Arene.

 

A koji tacno koncert ce se odrzati je vec pitanje za privatni sektor i publiku, nema veze sa gradom ni drzavom. Mada bi neke zabrane mogle da se uvedu, kao npr. u Banja Luci. 

 

Upravo zbog toga sam predlozio da vlasnistvo CZV i PAR treba delimicno da se izmesti u navijace, pa cemo mi sami direktno odrediti koliko nam je bitno da ulazemo u te klubove. Ako ne zelimo, niko nece mnogo mariti sto ce oni eventualno propasti. 

 

Edited by mmajst0r
Link to comment

Pojedinačni sportovi, a naročito sportovi sa tradicijom su deo kulturne (sportske) baštine. Većina tih malih sportova je uglavnom na nivou amaterizma, oni opstaju isključivo na entuzijazmu (uglavnom i sredstvima) tih nekoliko fanatika po generaciji. Ako se neko od njih prvo domogne Olimpijade, pa onda i medalje na Olimpijadi, mnogo više imam razumevanja za to da mu se da nacionalna penzija, nego Divcu, Jokiću ili Đokoviću.

 

Ulaganje u te sportove je na nivou ulaganja u kulturno-umetnička društva, a i motivi su slični.

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, mmajst0r said:

 

I nije Dino Merlin javni interes ali odrzavanje koncerata i sportskih dogadjaja jeste, pa je iz tog razloga grad ulozio u izgradnju Arene.

 

 

Pa naravno da nije, kao ni Blizanci. Studija održivosti je kod Arene očigledno bila dobra. Javni interes izgradnje komercijalne hale poput Arene se svodi na punjenje gradskog budžeta. Subvencionišu se isključivo događaji koji će na nekoj drugoj slavini (recimo organizacija F4), doneti prihod. Da je sreće, ta sredstva bi se iskoristila za izgradnju pomenutih bazena i tako funkcioniše normalna država. 

 

Ulaganje u profesionalni sport (čitaj: milionske ugovore sportista) tok novca preusmerava na suprotnu stranu.

Link to comment
6 minutes ago, kralj said:

 

Pa naravno da nije, kao ni Blizanci. 

 

Postoji razlika... Dino je fizicko lice koje radi za sopstveni interes, a ZV i PAR su sportska drustva, po vlasnistvu drustvena preduzeca. Ako su u vlasnistvu drustva, drustvo treba da se o njima stara/upravlja/finansira, a u sadasnjem sistemu drzava nastupa u ime drustva a mi politicare koji upravljaju drzavom biramo na neposrednim izborima. 

Umesto toga, kad bi bili u vlasnistvu gradjana i direktno zainteresovanih strana bilo bi - kolko para tolko muzike.

 

U sustini cela ova prica je krenula zbog Karijevog serendanja koji nista konkretno nije rekao, sem da ne postoji srpska liga... koja bi promenila ne znam sta. 

Link to comment
22 minutes ago, kralj said:

Javni interes izgradnje komercijalne hale poput Arene se svodi na punjenje gradskog budžeta. Subvencionišu se isključivo događaji koji će na nekoj drugoj slavini (recimo organizacija F4), doneti prihod. Da je sreće, ta sredstva bi se iskoristila za izgradnju pomenutih bazena i tako funkcioniše normalna država. 

 

Nije bas tako... gradnja Arene je inicirana time sto grad Beograd nema moderniju kosarkasku dvoranu veceg kapaciteta, zasta postoji interes javnosti i gradjana zbog popularnosti kosarke u Srbiji - ona je primarno kosarkaska dvorana.

To sto donosi profit na neki dodatnim aktivnostima je plus. Pritom nisam siguran da je Partizan koristi i placa po trzisnom principu. 

 

To sto nema bazena nije problem toga sto se ulaze u neke druge stvari od znacaja, vec toga sto se lose upravlja gradom. Bazena nije bilo ni kad su se znatno manje pare ulagale u klubove, niti kad Arena nije postojala. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...