Jump to content

Košarkaška Reprezentacija Srbije


Joe D

Recommended Posts

8 hours ago, spaceploitator said:

"Pomocno osoblje" Obradovic je najdirektnije uticao da uzmemo prvenstvo 95e, igrajuci zavrsnih 7,8 minuta u finalu umesto Danilovica koji je usao u seriju gresaka sto legenda u nastajanju Zeljko nije propustio da prepozna i povuce pravi potez. Dao bese 2 trojke, ukrao neku loptu, davio Homicusa ili koga bese...

U finalu EP 1995. godine proveo je čitavih 11 minuta na terenu (Đorđević 40, Danilović 33), bio 8. igrač u rotaciji i po učinku/značaju, dao 5 poena (Đorđević 41, Danilović 23). Biće da je jedna njegova trojka presudila, a ne onih 9 Pičke Ćelave. Ispašće i da je on zakucao preko Sabonisa...

Homičus je bio drtina na tom prvenstvu, bio 8 minuta u igri. Trebalo je daviti Runija, ali to su radili neki drugi igrači. Robija nije mogao ništa da prepozna, jer je bio pomoćni trener, a Duda je njega tretirao upravo kao VKV riljača da odmeni malo udarni bekovski par i ništa više.

Sašu Obradovića blisko poznajem još od 1987. godine jer smo generacija, čak i igrali jedan protiv drugog. U ta vremena je imao odličan refleks, brzinu i prvenstveno je bio defanzivac. Šut dvoručan i prilično tanak. Trebalo je da bude prvi plej juniorske reprezentacije na EP 1988. godine u Titovom Vrbasu, ali je polomio kost stopala pa je Vujošević odlučio da igra s Danilovićem i Komazecom na bekovima, Badžim je bio trojka, centri Alihodžić i Tabak. Praktično smo igrali s tri spoljna od 2m, od kojih nijedan nije bio plej već je Danilović uglavnom prevodio loptu.

Sve do sezone 1992/3. on nije nešto naročito napredovao, ali tada je eksplodirao na radost svih nas. Igrajući na obe pozicije, zaslužio je angažman u Limožu nakon što su postali prvaci Evrope, mada su ga brzo škartirali. Povratkom u Zvezdu bio je dominantan u narednoj sezoni. I u reprezentaciji je imao bljeskove, poput meča u grupi s Austalijom na OI 1996. godine, kada je odmenio lakše povređenog Đorđevića. Osim što je uapsio Šejna Hila, natrpao ih je i u napadu. 

Naravno, najbolji Zvezdini plejevi su bili i ostali Zorani. Slavnić i Radović. 

  • +1 1
Link to comment
  • Replies 26.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Joe D

    1671

  • theanswer

    1204

  • goofs

    954

  • pbg12345

    910

12 hours ago, Božo Crveni said:

Sašu Obradovića blisko poznajem još od 1987. godine jer smo generacija, čak i igrali jedan protiv drugog. U ta vremena je imao odličan refleks, brzinu i prvenstveno je bio defanzivac. Šut dvoručan i prilično tanak.

 

Saša Obradović nije bio najtalentovaniji čak ni u svojoj najužoj porodici - njegova sestra Sanja smatrana je za mnogo veću perspektivu.

U Zvezdi takođe, u to vreme dominirali su Neša Ilić i Bane Prelević, pa ipak, stvari su se brzo promenile, što si i sam pozdravio.

 

12 hours ago, Božo Crveni said:

Duda je njega tretirao upravo kao VKV riljača da odmeni malo udarni bekovski par i ništa više.

 

Ja ovo ne razumem - u finalnoj utakmici, Saša Đorđević igra jednu od nekoliko svojih partija života i Duda ga naravno drži u petorci.   Ali to nije bilo dovoljno.

Marčuljonis takođe igra jednu od životnih utakmica i Litvanci praktično kreću ka pobedi, dobijaju; tek tada Duda u iznudici uvodi najboljeg defanzivca koji menja momentum. Ostalo je istorija.

 

E sad, kako bi ti dokazao da je Obradović kod Dude imao tako loš tretman? Minutažom - teško, jer bi onda doveo u pitanje i tretman npr.Savića ili Bodiroge. Repka se ponovo formirala, najviše su igrali oni koji su se međusobno poznavali i igrali zajedno, dakle Partizanovi igrači iz Bormia(koji su, usput, bili na vrhuncu karijera, Obradović je ipak bio mlađi dve godine od te generacije). Takođe, tad još nisu igrane odbrane kakve se igraju danas, pa se moglo.

 

Pre bismo mogli pričati da Saša O nije bio ekipa - em beogradsko dete sa Dušanovca, em međugeneracija koja je stigla posle Karijeve.

 

13 hours ago, Božo Crveni said:

Naravno, najbolji Zvezdini plejevi su bili i ostali Zorani. Slavnić i Radović.

 

Naravno.

(samo je moja teza bila da Zvezda nije imala kompletnijeg pleja posle Obradovića, uključujući i Čovićevu galeriju stranaca)

  • +1 2
Link to comment

Ovako, iz glave mogu da nabrojim 20 čistih plejeva koji su igrali za reprezentaciju i bili su po svakom osnovu bolji od njega. Ako ubrojim i bekove opšte prakseTM, on nije ni među 50.      :sleep:

Njegova uloga u repki je pandan onom što je Dragutinović bio u KKP 1992. godine. Izuzetno važan i koristan vijak, ali uvek i jedino plavi mantil. 

Link to comment
Ovako, iz glave mogu da nabrojim 20 čistih plejeva koji su igrali za reprezentaciju i bili su po svakom osnovu bolji od njega. Ako ubrojim i bekove opšte prakseTM, on nije ni među 50.      [emoji99]
Njegova uloga u repki je pandan onom što je Dragutinović bio u KKP 1992. godine. Izuzetno važan i koristan vijak, ali uvek i jedino plavi mantil. 
Ako bi mogao da ne počinješ od Pina Đerđe da ne bismo poredili babe i žabe

Slušam

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

Link to comment

Uh, ajd sad, mi od 90ih na ovamo imamo tri rasna plejmejkera - celavu picku, Jarica i Teodosija, sve ostalo je ili kratko trajalo ili nije za porediti se sa celavim 2 (Vasa je na putu da se ugura u to drustvo, samo mora da gilja jos koju godinu). A bilo je tu svega, raznoraznih Lukovskih, Vujanica, Pefija, Jovica, bilo i nekih zalutalih tipa Bojan Popovic, Malina... Uz to ja licno ne bih gurnuo ni Jarica ispred Obradovica, ali ok, ima argumenata za to, mnogo bolja i bogatija klupska karijera pre svega.

 

To je 3 za 3 decenije :)  bas tesko da se namakne celih 20.

Link to comment
12 minutes ago, goofs said:

Uh, ajd sad, mi od 90ih na ovamo imamo tri rasna plejmejkera - celavu picku, Jarica i Teodosija, sve ostalo je ili kratko trajalo ili nije za porediti se sa celavim 2 (Vasa je na putu da se ugura u to drustvo, samo mora da gilja jos koju godinu). A bilo je tu svega, raznoraznih Lukovskih, Vujanica, Pefija, Jovica, bilo i nekih zalutalih tipa Bojan Popovic, Malina... Uz to ja licno ne bih gurnuo ni Jarica ispred Obradovica, ali ok, ima argumenata za to, mnogo bolja i bogatija klupska karijera pre svega.

 

To je 3 za 3 decenije :)  bas tesko da se namakne celih 20.

 

Meni nije jasno kako uopšte mogu da se porede plejevi sa tako različitim ulogama - razumem da Tea poredimo sa starom gardom, recimo sa Ratom Tvrdićem, Srećkom Jarićem, Petrom Georgijevskim, Nikolom Plećašem, kasnije Vilfanom, Radovićem, Rakočevićem i sličnima, to je ta linija velikih kreativaca iz Novoselovog vremena  i recimo da takve komparacije imaju smisla; ali sam Saša Ob ima tek nekoliko sličnih pre i posle; možda Nebojša Zorkić, svakako Želimir O, Stefan Marković, Marko Jarić, u novije vreme Stefan Jović...prosto, takvi plejmejkeri su tek sad dominantni, to kao da su različite pozicije u timu.

  • +1 1
Link to comment

Argument Obradović je igrao tek 11 minuta. Tema je kojih 11 minuta i koliki je bio uticaj na pobedu. Uopšte ne može da se poredi sa Đorđevićem, Danilovićem ili bilo kojim iz prve šestorke, ali je finale odigrao sjajno i to kada se rešavalo. A do tada su naši najbolji odigrali izuzetno, a Đorđević za anale i opet je bilo egal. Bila je neophodna i rola Obradovića da bi se prelomilo. Naravno da ne ide u rečenicu da najvećim našim asovima, ali je daleko iznad nekih mediokriteta ili čak odličnih role plejera. Pored 95, ima mnogo veći uticaj na igru 2001. Bio je odličan sve vreme na turniru.

  • +1 1
Link to comment

Hajde da krenemo od 1970. godine ko je sve igrao pleja za tzv. nacionalni tim: Daneu, Tvrdić, Georgijevski, Slavnić, Kićanović, Delibašić, Vilfan, Dražen&Aco, Radović, Cvjetičanin, Radulović, Zdovc, Robija, Đorđević, Sretenović, Jarić, Vujanić, Teodosić, Micić. Iako su neki od njih bili kombo, čak i oni su vrlo često igrali 1 u određenim postavkama. Zajedničko za sve pobrojane je što im Saša Obradović ni po kom relevantnom osnovu ne može ni da čisti cipele po karijeri i značaju. 

Zamolio bih da se Igor Rakočević i kreativnost ne stavljaju u istu rečenicu, povrh svega on s vremenom Novosela nema dodirnih tačaka. Takođe, greh i protivprirodni blud je porediti Vujanića i Jovića. 

Link to comment

Ako mogu ja tebe da zamolim da koncept trolovanja u kombinaciji sa patkometrijom odneseš na neke druge pašnjake a ovdje da pokušamo da vodimo iole ozbiljne razgovore.

Link to comment
3 hours ago, shimpr said:

Skoro sam gledao dokumentarac o drim timu iz 1992 i stvarno su bili jaki, dzordan, pipen, barkli, robinson, medzik, bird, juing, meloun...nesto razmisljam da se jugoslavija nije raspala i da su ostali svi na okupu, da li bi moglo da se parira drim timu

To i mene zanima.

Ako neko ima nešto da kaže na tu temu, bilo bi odlično.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...