Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

 

 

In Albania it is called koce. In Bulgaria it is called tsipúra, (ципура). In Croatia it is called ovrataoradalovrata or komarča. In Egypt it is called denees. In France it is called daurade or dorade. In Germany the fish is called Goldbrasse or Dorade. In Greece and Cyprus it is called tsipoúra (τσιπούρα). In Israel it is known as chipura or denisse. In Italy, the fish is called orata (meaning golden). In Malta it is called awrata. In Portugal and Galicia the fish is referred to as Orata or Dourada (golden in Portuguese and Galician; a name also used for other species, e.g.Brachyplatystoma rousseauxii), and is widely available as a fresh fish meal in local restaurants in the Algarve and along coastal Portugal. In Romania it is called doradǎ. In Serbia it is orada. In Spain it is called the dorada. It is also highly prized and is both commercially fished and raised in fish farms. In Catalonia the fish is referred to as orada ordaurada. In Slovenia, the fish is called orada. Ιn Turkey the fish is referred to as çipura or çupra. In Ukraine it is called spar (спар), also dorada (дорада) or dorado (дорадо).

 

Link to comment

dakle, tripice, one juče kuvane.

 

danas isekao na regularne trakice, pa zatim na maslinovom ulju pržnuo na sitne kockice pančete, jednu stabljiku celera, jednu glavicu luka pogačara i jednu šargarepu - jednako sitno seckano. dodao listiće bluka, nalio čašom belog sovinjona, kad je izvrilo dodao pola litre junećeg bujona i tripice. opet kad je provrilo, jedna konzerva mutti seckanog pelata. krčkao malo, a u međuvremenu zagrejao rernu i zemljanu posudu u njoj. presuo tripice, dodao ruzmarin i malo žalfije, ubačio u rernu:

 

tripe 1.jpg

 

i tako jedno sat i po, dok se sve nije ukrčkalo i zgusnulo. a onda, vrelo u tanjir, pa odozgo nemilice parmezana ....

 

 

 

i nisam mogao da se zaustavim, i sipao sam treći put, i stoka sam, i nikad neću oslabiti. jebiga.

Edited by banatjanin
Link to comment

dakle, tripice, one juče kuvane.

 

danas isekao na regularne trakice, pa zatim na maslinovom ulju pržnuo na sitne kockice pančete, jednu stabljiku celera, jednu glavicu luka pogačara i jednu šargarepu - jednako sitno seckano. dodao listiće bluka, nalio čašom belog sovinjona, kad je izvrilo dodao pola litre junećeg bujona i tripice. opet kad je provrilo, jedna konzerva mutti seckanog pelata. krčkao malo, a u međuvremenu zagrejao rernu i zemljanu posudu u njoj. presuo tripice, dodao ruzmarin i malo žalfije, ubačio u rernu:

 

attachicon.giftripe 1.jpg

 

i tako jedno sat i po, dok se sve nije ukrčkalo i zgusnulo. a onda, vrelo u tanjir, pa odozgo nemilice parmezana ....

 

attachicon.giftripe.jpg

 

i nisam mogao da se zaustavim, i sipao sam treći put, i stoka sam, i nikad neću oslabiti. jebiga.

nikad ovo nisam probao;(

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...