Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

kul, overiću.

 

zemunci su mi se zgadili, a od kad sam onomad u Portorožu posetio uzgajivačnicu brancina Fonda i video šta je dobra riba i šta je zaista sveža riba, čuo i poverovao odakle i kako dolazi ono što se uvozi u Beograd, te zatečeno po Metroima i ribarnicama uporedio sa naučenim, čvrsto sam rešio da Skvadrina i ina sramnja više nikad ne kupim. dok Fondu ne počnu da uvoze, a uskoro će.

tako da je izbor na smrznutoj ribi (sardele in charge), ečanskom šaranu i dojavama od prijatelja u Banatu za štuku, smuđa i soma, samo što je ova godina ozbiljno sranje i nekog ulova nema, a što ima, sve ide po kafanama. a i ja ne potežem često tamo.

 

tako da, ako to što pominješ ima smisla, postaću mušterija.

Link to comment

u onoj ribarnici na kalencu koja diluje riblji fond juznog jadrana koji pripada albaniji

 

čvrsto sam rešio da Skvadrina i ina sramnja više nikad ne kupim

 

Gazzmene, ti ne pričaš o Squadri na Kaleniću? Koja je to ribarnica na koju se referišeš?

 

Link to comment

nije skvadra. ovi su poluindijanci koji su zauzeli cosak kada od skvadre krenes ka maksima gorkog, sledeci blok, prvo naidjes na neku zlatiborsku mesaru pa na ove. veci deo nedelje to tamo nimalo ne obecava i ne lici ninasta sem dana kada stigne isporuka iz albanije. poceli su gromopucatelno i imali razne kapitalne primerke ribe tipa tune od 10-tak kg ali je entuzijazam splasao u susretu sa navikama srpskih potrosaca. tako da sada preporucujem da se raspitate kojim danom stize riba i da se onda zaputite. veci deo ponude tada biva izbor sa albanske koče, zalomi se neka grdoba od 3-4 kg, mol kao ovaj od pre koji dan ili pomenuta tuna, ali mislim da su im realno najbolji biser izbor skampi - imaju neke bordo crvene (nekuvane) koje nikad ranije nisam video, kazu da se zovu koralni zbog boje, i naravno one klasicne jadranske, sa kljestima, velike - kao kvarnerske. to je sve u rangu 2-3.000 din, znaci OK.

 

taj crveni shrimp je najslicniji ovome

 

Red_shrimps_at_market_in_Valencia.jpg

Edited by gazza1
Link to comment
danas, bih, na primer jela ovaj

 

nije za senaestogodisnjakinje :D[/ne mogu da otvorim... pih!

ja bih princessss krofne buda2ytu.jpgnjih najvolem :(.. al' rerna je odvratna u ovom stanu... i nikako ne mogu uspeju... sad samo balim na slike i davim se u filu :"(

 

Mislim da možeš da ih napraviš i pored loše rerne.

 

Ovako. 

 

1 i po decilitar vode

70g margarina

90g brašna (meko tip 400)

3 vrlo mala jaja ili 2 velika jaja (ovde je čvor! veličina je bitna)

pola kafene kašičice praška za pecivo

 

Margarin i brašno izmeriš da svako u svojoj posudi bude spremno i na dohvat ruke. Pripremiš mikser u blizini ringle, staviš dodatke za testo, one spirale. Sipaš deci i po vode u šerpu i uključiš ringlu. Kada provri, odmah ubaciš margarin, i razbijaš ga kašikom da se potpuno istopi. Kada ponovo provri voda sa margarino, meriš vreme. Tačno 3 minuta, gledaš da sekundara na satu obiđe tri kruga (navijanja nisu precizna, dok naviješ, dok ovo, dok ono). Čim istekne 180 sekundi, sipaš brašno i mešaš. Čim si sipala brašno, gledaš na sat, kuva se tačno 60 sekundi. Uglavno se sve bez problema odvaja, ali na pola puta jednostavno pukneš mikser u to i ne razbijaš glavu. Čim istekne minut, gotovo je kuvanje. Odmah skloniš i ostaviš da se hladi, najbolje da preručiš u činiju za mešanje. Kada se ohladi do tačke da bude sasvim mlako, ali ne hladno, mikserom sa spiralama umutiš jedno po jedno jaje, ne ubacuješ novo jaje dok dobro nisi umutila prethodno. Veličina jaja je jako važna. Ili 3 jako mala jaja, rang najjeftinijih na pijaci, ili dva prilično velika jaja. Na kraju u smesu umutiš pola kafene kašičice praška za pecivo, ma možeš sunuti i celu ravnu, nije to toliko bitno.

 

Uključiš rernu na 175 °C (polovina između 150  i 200, ako zanese prema jednom od ta dva, bolje da stepen dva zanese na više) i pustiš je da se zagreje. Staviš papir za pečenje preko pleha i kafenom kašičicom vadiš kuglice veličine oraha. Bolje krupnijeg oraha. Ostavljaš lep razmak između i sve ih složiš na pleh. Nekada su manje lepljivi i bukvalno i možeš valjati rukama u savršene kuglice, nekada nisu pa onako kako znaš i umeš kao grudvice baciš na pleh. Grabiš kašičicom približno iste količine i ređaš. Bolje da to radi jednim zahvatom kašičice, a ne da zahvatiš malo, pa još dodaješ. Oblik je lepo da teži krugu, one se ozbiljno prolepšaju prilikom rasta dok se peku.

 

Kada se rerna ugrejala, ubaciš pleh i ostaviš ih da se peku 30 minuta. Vrata rerne se više ne smeju otvarati. Ako ti je rerna loša, vodi računa da izbegneš bilo kakvo iznenadno strujanje vazduha u kuhinji (tipa izlazak na hladnu terasu). Posle 30 minuta, isključiš rernu, ja ostavim samo sijalicu da svetli. I dalje ne smeš ni na trenutak dirati vrata. Pustiš da se rerna sama ohladi sa krofnama unutra. Upravo je u ovom periodu hlađenja jako važno, pogotovo ako ti je rerna loša, da se istrpiš i pustiš stabilnu klimu u kuhinji (bez promaja ili iznenadnih upliva hladnog vazduha). Kada se sve ohladi, izvadiš krofne i bogato ih nafiluješ. Fil možeš pripremati kada hoćeš, ohlađenje krofne su napuhnute, hrskave i više im niko ništa ne može. Osim tebe koja si ih stvorila i možeš ih isto tako i uništiti po sopstvenom nahođenju.

 

Ma koliko ovo zvučalo komplikovano... Lak za praviti, lep i jeftin kolač. Meni jedan od omiljenih.

Link to comment

Probaću, hvala :)

 

Prokletnica - rerna nema sijalicu, kombinacija je mikrotalasne i obične, te ima samo ventilator... ispoštovala sam sve, prvo se rerna grejala, posle sam ubacila, nisam otvarala...

Dobih mali, sprčeni, kamen... :(

Razmišljam... možda je kvaka u brašnu... ne znam... uradih sve ko u BGu i nema teorije da budu lepe.. a to mi je naj naj omiljenija slastica...

 

Probam sutra ovaj tvoj, kad izedemo pitu s jabukama :)

Hvala za recept! :wub:

Link to comment

Mislim da možeš da ih napraviš i pored loše rerne.

 

Ovako.

 

1 i po decilitar vode

70g margarina

90g brašna (meko tip 400)

3 vrlo mala jaja ili 2 velika jaja (ovde je čvor! veličina je bitna)

pola kafene kašičice praška za pecivo

 

Margarin i brašno izmeriš da svako u svojoj posudi bude spremno i na dohvat ruke. Pripremiš mikser u blizini ringle, staviš dodatke za testo, one spirale. Sipaš deci i po vode u šerpu i uključiš ringlu. Kada provri, odmah ubaciš margarin, i razbijaš ga kašikom da se potpuno istopi. Kada ponovo provri voda sa margarino, meriš vreme. Tačno 3 minuta, gledaš da sekundara na satu obiđe tri kruga (navijanja nisu precizna, dok naviješ, dok ovo, dok ono). Čim istekne 180 sekundi, sipaš brašno i mešaš. Čim si sipala brašno, gledaš na sat, kuva se tačno 60 sekundi. Uglavno se sve bez problema odvaja, ali na pola puta jednostavno pukneš mikser u to i ne razbijaš glavu. Čim istekne minut, gotovo je kuvanje. Odmah skloniš i ostaviš da se hladi, najbolje da preručiš u činiju za mešanje. Kada se ohladi do tačke da bude sasvim mlako, ali ne hladno, mikserom sa spiralama umutiš jedno po jedno jaje, ne ubacuješ novo jaje dok dobro nisi umutila prethodno. Veličina jaja je jako važna. Ili 3 jako mala jaja, rang najjeftinijih na pijaci, ili dva prilično velika jaja. Na kraju u smesu umutiš pola kafene kašičice praška za pecivo, ma možeš sunuti i celu ravnu, nije to toliko bitno.

 

Uključiš rernu na 175 °C (polovina između 150 i 200, ako zanese prema jednom od ta dva, bolje da stepen dva zanese na više) i pustiš je da se zagreje. Staviš papir za pečenje preko pleha i kafenom kašičicom vadiš kuglice veličine oraha. Bolje krupnijeg oraha. Ostavljaš lep razmak između i sve ih složiš na pleh. Nekada su manje lepljivi i bukvalno i možeš valjati rukama u savršene kuglice, nekada nisu pa onako kako znaš i umeš kao grudvice baciš na pleh. Grabiš kašičicom približno iste količine i ređaš. Bolje da to radi jednim zahvatom kašičice, a ne da zahvatiš malo, pa još dodaješ. Oblik je lepo da teži krugu, one se ozbiljno prolepšaju prilikom rasta dok se peku.

 

Kada se rerna ugrejala, ubaciš pleh i ostaviš ih da se peku 30 minuta. Vrata rerne se više ne smeju otvarati. Ako ti je rerna loša, vodi računa da izbegneš bilo kakvo iznenadno strujanje vazduha u kuhinji (tipa izlazak na hladnu terasu). Posle 30 minuta, isključiš rernu, ja ostavim samo sijalicu da svetli. I dalje ne smeš ni na trenutak dirati vrata. Pustiš da se rerna sama ohladi sa krofnama unutra. Upravo je u ovom periodu hlađenja jako važno, pogotovo ako ti je rerna loša, da se istrpiš i pustiš stabilnu klimu u kuhinji (bez promaja ili iznenadnih upliva hladnog vazduha). Kada se sve ohladi, izvadiš krofne i bogato ih nafiluješ. Fil možeš pripremati kada hoćeš, ohlađenje krofne su napuhnute, hrskave i više im niko ništa ne može. Osim tebe koja si ih stvorila i možeš ih isto tako i uništiti po sopstvenom nahođenju.

 

Ma koliko ovo zvučalo komplikovano... Lak za praviti, lep i jeftin kolač. Meni jedan od omiljenih.

Ipak ću danas probam :D
Link to comment

nije skvadra. ovi su poluindijanci koji su zauzeli cosak kada od skvadre krenes ka maksima gorkog, sledeci blok, prvo naidjes na neku zlatiborsku mesaru pa na ove. veci deo nedelje to tamo nimalo ne obecava i ne lici ninasta sem dana kada stigne isporuka iz albanije. poceli su gromopucatelno i imali razne kapitalne primerke ribe tipa tune od 10-tak kg ali je entuzijazam splasao u susretu sa navikama srpskih potrosaca. tako da sada preporucujem da se raspitate kojim danom stize riba i da se onda zaputite. veci deo ponude tada biva izbor sa albanske koče, zalomi se neka grdoba od 3-4 kg, mol kao ovaj od pre koji dan ili pomenuta tuna, ali mislim da su im realno najbolji biser izbor skampi - imaju neke bordo crvene (nekuvane) koje nikad ranije nisam video, kazu da se zovu koralni zbog boje, i naravno one klasicne jadranske, sa kljestima, velike - kao kvarnerske. to je sve u rangu 2-3.000 din, znaci OK.

 

taj crveni shrimp je najslicniji ovome

 

Red_shrimps_at_market_in_Valencia.jpg

 

ovo na slici nije škamp, nego verzija  gambora / kozica (shrimp) . škamp (prawn) je  ono sa klještima.

skroz druga životinja.

 

hvala za tip, pošto si blizu, kad prolaziš i ako se setiš baci oko kada otprilike stiže to sveže

Edited by banatjanin
Link to comment

meni su princes krofne pre par godina bile izazov: nema koji recept nisam probala, i nikad mi nisu uspele. tolko sam ih pravila (jok krem, samo testo), da sam bila u fazonu aj da bacim jedne princes, i stvarno, smutim ispecem i bacim.  :lolol:

i onda su mi u tom beskrajnim nizu variranja sastojaka, jednom uspele! onda sam ih sledeceg dana ispekla na isti nacin i uspele su! onda sam ih nosila u goste, isto su uspele! posle sam ih napravila jos samo jednom u zivotu, uspele su i te, i onda sam se pozdravila sa princezama, posto je zivot suvise kratak da bi se stalno pravili i jeli isti kolaci.

evo ti flafi, moj recept, mozda ce ti koristiti.

(to je recept od pre desetak godina. u medjuvremenu sam promenila navike u kuvanju, pa da danas pravim, pravila bih ih sa maslinovim uljem, a krem bi bio santili, dakle samo slatka pavlaka i vanila sipka, a mozda bih i smutila sa maskarponeom)

 

Casa vode (200ml)
Pola case ulja (100ml)

Kuvati na sporetu. Kad provri, skloniti sa vatre, usuti casu ostrog brasna. Energicno mesati, vratiti na sporet 20ak sekundi. Kad pocne da se hvata neka korica na dnu serpe, to je znak da je kuvano. 

Rashladiti to kuvano testo. Kad se ohladi, mesati mikserom i dodavati jedno po jedno jaje, ukupno 3. (U orig receptu pise da treba 4, ali sam ja shvatila, rezimirajuci istoriju bezuspesnih pokusaja, da jaja uvek bude previse, mislim s jajima se nikad ne zna koliko komada, posto su razlicitih klasa i velicina - dakle, tri). 

Testo koje dobijete je lepljivo i gusto.

U pleh sam stavila papir za pecenje. I velikom kasikom izvadila 10 princes krofna (nisam se trudila da ih izbacim iz sprica, posto sam ocekivala da po obicaju nece uspeti). Neka izmedju njih bude prostora da narastu. 

Onda to stavite u rernu koja je zagrejana na 220 stepeni. Pekla sam 20 minuta, nisam otvarala, ucetvorostrucile su svoju pocetnu zapreminu i postela dzinovske. Izvadite, ohladite, rasecite.

Krem? 
Krem sam nasala u nekoj Dr Oetker kuvarici, pa sam ga modifikovala.

Skuvala sam puding od vanile u 3dl mleka. Rashladila i mesala da se ne uhvati korica.
Umutila sam pola litre slatke pavlake i dodala puding od vanile.

Napunila princes krofne. Posula prah secerom.

Edited by darling
Link to comment

kad smo kod ribe (uz izvinjenjenje što ulećem među princes krofne, gde dodajem da je upravo strašno puniti ih pudingom od vanile)

elem, riba,

 

ovo je razvojni put jednog šarana divljaka sa Tamiša, ulovljenog slučajno mojom rukom koji je završio na leskovim rašljama. sve je jasno iz fotki, očisti se, otvori kao knjiga, da polovine ostanu zajedno i zatim posoli i potopi u belo vino (suvo, dobrih kiselina). sutradan na rašlje, stavlja se sa strane drvenog žara (ćumur ne valka, od njega posle ima ukus na garež - poenta je da to bude slatkasti drveni miris posle, zato bukva) .

 

tako se polako topi, lagano dimi i peče jedno sat i po. okrene se samo jednom ili dvaput i pažljivo sa tim da ne spadne. ima i fora da se nasloni vertikalno pored vatre, ali moje rašlje nisu bile najbolje. za rumenu koricu pred kraj samo bliže vatri. ovo je ubedljivo najbolji način da se spremi šara. samo da napomenem da sa lošim, masnim tovljenim golaćem ovo ne funkcioniše, jer je riba premasna i ima gnjecavo meso (još ako, kao po običaju, udara na mulj..) da napomenem da na poslednjoj fotki nije isti ribac, ali je na isti način pripremljen par nedelja pre ovog.

 

 

 

 

 

 

 

Edited by banatjanin
Link to comment

ladno si se probudio u 7 izjutra nedeljom, da bi pisao o hrani :Hail:

 

care brate, radio sam celu noc, tek sam bio dosao kuci. sto me naravno ne opravdava, jednako je bolesno.

 

 

ovo na slici nije škamp, nego verzija  gambora / kozica (shrimp) . škamp (prawn) je  ono sa klještima.

skroz druga životinja.

 

hvala za tip, pošto si blizu, kad prolaziš i ako se setiš baci oko kada otprilike stiže to sveže

 

jbga, 10 minuta sam buljio u ekran pokusavajuci da se setim reci "gambor" ali u ovako rano jutro - tesko  :lolol:

 

pokusavao sam da sa njima utvrdim zakonitost snabdevanja ali mislim da nema pravila, najbolje je uzeti telefon radnje i zvati onda recimo cetvrtkom za najsveziji info. sto cu i uraditi i ostaviti ovde.

 

 

 

inace apropos princes krofni, sacekajte da se oglasi renne, ako bude hteo. najbolja princes krofna bez ikakvih ludorija koju sam probao od detinjstva.

 

 

saran na rasljama  :ziga:  :ziga:  :ziga:

Edited by gazza1
Link to comment

nije skvadra. ovi su poluindijanci koji su zauzeli cosak kada od skvadre krenes ka maksima gorkog, sledeci blok, prvo naidjes na neku zlatiborsku mesaru pa na ove.

Ne kontam :(

 

Aj ne bilo ti tesko objasni na slici:

 

cmyJFHx.jpg

 

m0rDrJ1.jpg

 

Evo biraj sliku :lolol:

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...