Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

Prvo sam je mucio, tukao pa onda kuvao:) 

Ovo je tzv muzgavac mala hobotnica ona je poprilicno mekana. Kad je ocistis operes pod (plocice) i treskas je jedno 5-6puta. Nemam stenu u kuci pa moze pod sa plocicama. Kuvas je jedno 20min sa lorberom. Kaada se ohladi iseckas, Dodas ovaj crveni luk, zacinis muljem,so, biber i limunov sok. I to ti je to prosto ali vrlo efektno.

 

Ovo je meni omiljena klopa. Nazalost poprilicno nepristupacna za novcanik po ovdasnim cenama.

Link to comment

Ma ti sestro kuvas samo tako, povratila si zenama ugled. Ja inace ne podnosim zenu u kuhinji (na njenu srecu). :)

Koj muski sovinizam.

 

Grci kuvaju krak od velikeeeeee hobotnice u crvenom sosu (salsa kokino) izgleda degutantno ali je fantasticno ukusno. To je jos tamo jeftino. Poros, Kikladi, Dodtekanezi. 

Oni ih prvo suse na suncu:

 

15661oj.jpg

 

onda ili gril ili u sosu.

Edited by hefestus
Link to comment

meni kuvali spansku verziju, na moje oci, isto u vodu lovor i zrna bibera, kuva se cetrdesetak minuta, treba da bude ili zamrznuta ili bacena s petog sprata (ako je bacis sa nizih, ostace zilava, ako je sa visih, raspasce se, mada ko zna sta spancima znaci peti sprat, nemoj me drzati za rec). isecka se (makazama!), slozi na plitak tanjir s ploskama kuvanog krompira, odozgo samo jako dobro maslinovo ulje, aleva paprika i krupna morska so. ne mesa se. vrlo je ukusno, iako aleva ne zvuci morski, valja. 

28ipa1f.jpg

ovo sa zenama i ugledom je pocelo kao kompliment, zavrsilo se... hm, sam si napisao kako. stoga cu da ignorisem :D

Link to comment

 

ovo sa zenama i ugledom je pocelo kao kompliment, zavrsilo se... hm, sam si napisao kako. stoga cu da ignorisem :D

 

To se odnosilo na moju suprugu, koja veruj mi ne smatra ni malo uvredu sto nije u kuhinji.

 

Tako rade i Grici. Salsa kokino je aleva parika, mulje, oregano, malo limunovog soka na kraju.

Koliko god da nezvuci morski ta parika je samo takva fora.

Grci a i dalmatinci prave skarpinu u crvenom sosu. 

To je tek carska klopa. Skarpina je vrlo nezgodna za spremanje jer je svo meso oko glave. Ali fantasticno ukusna riba sa najbeljim mesom od morskih nemani.

 

Spanci vole da preprze bluk i sa time aromatizuju ribu ili rakove. Ja to bas nesto ne cenim. Al' stvar ukusa.

Link to comment

meni je sve okej dok ne roknu slaninu, maslac ili slatku pavlaku na ribu, tu povlacim granicu, cist varvarizam sto se mene tice.  

Link to comment

meni je sve okej dok ne roknu slaninu, maslac ili slatku pavlaku na ribu, tu povlacim granicu, cist varvarizam sto se mene tice.  

Slatka pavlaka i riba? lol.

 

Doduse Portugalci i Spanci imaju kombinaciju morski plodovi, svinjetina, piletina i to vrlo uspesno.

recimo paelja.

Link to comment

dobro, ja ne jedem meso, ali i da jedem, bilo bi mi previse. volim ciste ukuse, ovde se svi tuku za prevlast. ne sumnjam da je ukusno, samo sam ja jednostavnostjelepa covek. 

Link to comment

Takodje samo ti za ciste ukuse trebaju vrhunske namirnice. Ali posto to nimalo nije lako naci onda se to pokriva raznim zacinima, i ostalim megalomanskim kulinarskim ekzibicijama.

 

Na Krfu postoji Mihalis (Alonaki -Korisios beach). On sve sto sluzi sluzi iz svoje baste ili iz mora ispred kuce. Jos postoje takvi!

Da probas njegovu boraniju sa krompirom (bez mesa naravno) ... Sve negovo, od buranije krompira,luka, mulja ...

Je to ovde ne mogu da ponovim ni daleko priblizno iako probam vise puta mesecno. Nije nikakva kulinarska nauka. Vi valjda mozete jos da se dokopate EU free povrca i voca?

Link to comment

mozemo, ali povrce nije slatko ko kad ga sunce tudjeg neba greje. meni blitva iz dalmacije uvek neuporedivo bolja od ove ovde. voce je druga prica, odlicno je. 

Link to comment

Takodje samo ti za ciste ukuse trebaju vrhunske namirnice. Ali posto to nimalo nije lako naci onda se to pokriva raznim zacinima, i ostalim megalomanskim kulinarskim ekzibicijama.

 

Na Krfu postoji Mihalis (Alonaki -Korisios beach). On sve sto sluzi sluzi iz svoje baste ili iz mora ispred kuce. Jos postoje takvi!

Da probas njegovu boraniju sa krompirom (bez mesa naravno) ... Sve negovo, od buranije krompira,luka, mulja ...

Je to ovde ne mogu da ponovim ni daleko priblizno iako probam vise puta mesecno. Nije nikakva kulinarska nauka. Vi valjda mozete jos da se dokopate EU free povrca i voca?

hefe, kako grci pripremaju boraniju? ja  je inace ne volim i retko je jedem i spremam, ali sada sam na putovanju morala nesto da klopam po hotelima i restoranima /vegan sam, pa mi je izbor izuzetno suzen/ pa sam na dva mesta jela fenomenalnu boraniju. ono sto znam je, da je bila sa alevom paprikom, verovatno u rerni pripremana, ostalo nisam uspela da odgonetnem. i koju uopste boraniju koriste - pljosnatu, okruglu, zutu, zelenu?...a i za bamje me takodje uputi, kako ih oni to pripremaju i tako su im sjajne?

Link to comment

meni je omiljena pljosnata,široka zelena..na salatu,samo blansirana jako kratko i so,biber,mulje,limun i gotovo :P

ih, pa upravo zbog takve boranije i pitam hefa za ''grcke cake''  <_< ja zapravo ne volim taj osnovni ukus boranije, nije mi bila losa jedino kad sam je pravila kao musaku, sa mlevenim mesom, jajima, mlekom.... ali toga vise nece biti, pa mi treba treba info o tome kako je grci prave  /a prave je sjajno/. hef je nekoc imao sjajne traktate o grckoj obali, ostrvima, jedrenju, kujni  pa pretpostavljam da je negde pokupio i fazone u vezi pripremanja boranije i bamija ... :-)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...