Jump to content
IGNORED

Kuća, enterijeri, nameštaj, itd...


Mil@n

Recommended Posts

10 hours ago, Ras said:

Da, to ume lepo da izgleda.

Što se mene tiče, već imam jedan takav orman u drugoj prostoriji, pa ne bih ponavljao.

Što se Rusa tiče, možda ti o kojima pišeš nisu više u biznisu, ali smo zato dobili Ruskinje da nam uređuju stanove

 

Ovaj mi se dopada: https://marinayurieva.com/portfolio/yugoapartment

Moj prostor ne izgleda tako, niti bih želeo da izgled baš ovako, ali mi se dopada koncept i izbor nameštaja/predmeta.

Ima sjajno resenje za plakar - nema ga :D

  • Haha 3
Link to comment

volela bih da pročitam neki esej, naučni rad, članak, o povezanosti uređenja enterijera i mentalnog stanja čoveka. al ne neki fnkšuji, nego da su autori arhitekta, psiholog, neurolog...

ako neko ima preporuku, na našem, engleskom ili španskom, bila bih veoma zahvalna

Link to comment
3 minutes ago, slepa živana said:

volela bih da pročitam neki esej, naučni rad, članak, o povezanosti uređenja enterijera i mentalnog stanja čoveka. al ne neki fnkšuji, nego da su autori arhitekta, psiholog, neurolog...

ako neko ima preporuku, na našem, engleskom ili španskom, bila bih veoma zahvalna

 

 

Mogu ti preporučim radove moje bivše kurtizane Žane Poliakoffff ali moraš guglati sama, ona je fengšui sa FDU, valjda pije vodu

Edited by Eleniko
Link to comment
5 minutes ago, Eleniko said:

 

 

Mogu ti preporučim radove moje bivše kurtizane Žane Poliakoffff ali moraš guglati sama, ona je fengšui sa FDU, valjda pije vodu

NE! :lolol:

oću nauku, inženjere i hemičare

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
19 minutes ago, slepa živana said:

volela bih da pročitam neki esej, naučni rad, članak, o povezanosti uređenja enterijera i mentalnog stanja čoveka. al ne neki fnkšuji, nego da su autori arhitekta, psiholog, neurolog...

ako neko ima preporuku, na našem, engleskom ili španskom, bila bih veoma zahvalna

nestrucni pogled na vezu:

moji prostori su pravljeni prema modelu "rasirene ruke da prodjem". i prostrani primorski, i msli beogradski. malo namestaja ravnih linija, po obodima prostorija, mnogo slobodnog, neko bi rekao: neiskoriscenog, prostora. sve sto je moglo (garderoba, knjige, policni ukrasi...) je s vratima, zatvoreno, da sto manje bude, i da se sto manje gnjavim s brisanjem prasine.

nikad nisam gledala serije u stara vremena, kad si morao da se naslikas tog dana u to vreme za narednu epizodu. vredno sam radila da dodjem do polozaja da jebem posao a ne radno vreme. uvek sam nosila komotnu odecu i kosulje/majice svojih momaka.

 

poz

 

Edited by le petit nicolas
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, slepa živana said:

volela bih da pročitam neki esej, naučni rad, članak, o povezanosti uređenja enterijera i mentalnog stanja čoveka. al ne neki fnkšuji, nego da su autori arhitekta, psiholog, neurolog...

ako neko ima preporuku, na našem, engleskom ili španskom, bila bih veoma zahvalna

 

Probaj sa Dancima, hygge koncept. Dobila sam preporuku za ‘My hygge home’ by Meik Wiking (the CEO of the Happines Research Institute in Copenhagen). Nisam čitala, ali nameravam. Ime autora obećava :D

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
7 minutes ago, Boksita said:

 

Probaj sa Dancima, hygge koncept. Dobila sam preporuku za ‘My hygge home’ by Meik Wiking (the CEO of the Happines Research Institute in Copenhagen). Nisam čitala, ali nameravam. Ime autora obećava :D

lepotanko, crko dabogda :lol:

vidim da mu je diploma iz biznisa i politikologije, ali probaću. hvala svakako

proletos sam pročitala knjigu "sreća" danijela netla, baš naučna objašnjenja naših mentalnih stanja, na engleskom je to pojam "happines", palo mi je na pamet zbog ovog instituta u danskoj, toplo preporučam i izvinjavam se na digresiji

  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Ras said:

Ajd ime autora, al naziv instituta zaista obećava!

zvuči šašavo, ali iza toga zaista stoje naučna istraživanja, najviše iz oblasti koja se na engleskom zove neuronauka, ne znam da li ima neki drugi termin na srpskom.

mogu ti pokloniti knjigu ako želiš, pisana je popularnim stilom, nije previše teško za praćenje

poklonila sam je letos najboljoj drugarici koja je pank muzičarka i lektorka, i dopala joj se :D 

Link to comment

Šta je pitanje, jel kako naš enterijer otkriva naše metalno stanje ili kako uređenjema doma da utičemo na isto?

 

Ne treba biti stručnjak da se prepozna horderski nered kao znak depresije ali mislim da i kad je sve pod konac isto neka anksioznost. Ja imam potrebu npr. da su mi svi prozori i vrata otvoreni, ulazna otključana, svetla u budžacima popaljena...  mislim da imam neki stepen fobije od zatvorenog prostora.

 

Introverti, isto znam, vole mirne boje kao zelenu a ekstroverti tople kao žutu, to sam se uverio u rl i u onom najbližem. Jednom sam video naslov u novinama šta psihološki otkriva kad vam je ceo stan i nameštaj u belom, al zaboravih pročitati tekst pa sam jednoj poznanici što je maštala o takvom stanu reko da joj je to nešto na psihološkoj bazi.

 

 

 

 

Edited by francuski sobar
  • Haha 1
Link to comment
16 minutes ago, francuski sobar said:

Šta je pitanje, jel kako naš enterijer otkriva naše metalno stanje ili kako uređenjema doma da utičemo na isto?

mene zanima kako utiče i da li utiče

Link to comment
On 31. 8. 2024. at 22:46, slepa živana said:

volela bih da pročitam neki esej, naučni rad, članak, o povezanosti uređenja enterijera i mentalnog stanja čoveka. al ne neki fnkšuji, nego da su autori arhitekta, psiholog, neurolog...

ako neko ima preporuku, na našem, engleskom ili španskom, bila bih veoma zahvalna

 

The Living Space: Psychological Well-Being and Mental Health in Response to Interiors Presented in Virtual Reality

 

Abstract

There has been a recent interest in how architecture affects mental health and psychological well-being, motivated by the fact that we spend the majority of our waking time inside and interacting with built environments. Some studies have investigated the psychological responses to indoor design parameters; for instance, contours, and proposed that curved interiors, when compared to angular ones, were aesthetically preferred and induced higher positive emotions. The present study aimed to systematically examine this hypothesis and further explore the impact of contrasting contours on affect, behavior, and cognition. We exposed 42 participants to four well-matched indoor living rooms under a free-exploration photorealistic virtual reality paradigm. We included style as an explorative second-level variable. Out of the 33 outcome variables measured, and after correcting for false discoveries, only two eventually confirmed differences in the contours analysis, in favor of angular rooms. Analysis of style primarily validated the contrast of our stimulus set, and showed significance in one other dependent variable. Results of additional analysis using the Bayesian framework were in line with those of the frequentist approach. The present results provide evidence against the hypothesis that curvature is preferred, suggesting that the psychological response to contours in a close-to-reality architectural setting could be more complex. This study, therefore, helps to communicate a more complete scientific view on the experience of interior spaces and proposes directions for necessary future research.

 

...

 

5. Conclusions

In summary, while the evidence for curved contour preference in the context of abstract shapes and lines seems robust, it does not appear to be as strong in architectural settings, as multiple studies fail to demonstrate or replicate findings. The present study addressed previous limitations and found that exposure to contrasting contours in virtual interiors within a heterogeneous sample did not elicit significant differences in response to a broad set of psychological dimensions, with tasks and questionnaires administered directly after free exploration, yet within the virtual space, to record an immediate response. The fact that we assessed multiple domains during a close-to-reality architectural experience of fully controlled stimuli, not finding major effects in any of them, makes the study the most comprehensive in the field until now. This suggests that the psychological response to indoor design is much more complex and cannot be reduced into a generalized effect of contour or style, and could involve further multifaceted layers that affect the judgment of spaces on a more individual and contextual level. These results will help to convey a more real-life perspective of the response to the architectural experience in experimental settings and highlight the necessity of further investigations by providing directions for future research.

 

 

SaE

  • Hvala 2
Link to comment
  • 3 weeks later...

Kakvo je stanje što se tiče radnih stolica nekog nižeg ranga? Da li je i dalje IKEA Markus najbolje rešenje ili ima još nekih koje vredi uzeti u razmatranje?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...