Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

Ma da, naravno, prikazali jednu devojčicu Sofi u cilju generalizacije - da prikažu kako su svi Nemci takvi i revidiraju istoriju. Iako je u filmu takva jedna devojčica i jedan Švabo, na stranu debela gomila ostalih koji biju, pale, lemaju, sa žarom pevaju naci reportoar, vode one Jevreje (verovatno na majski uranak) i ostalo. Zato su i ovo dvoje morali da se kriju, baš zato što je Nemačka vrcala od antifašista i svih onih kojima je Hića išao na onu stvar, je l' da? Prvi zaključak koji čovek izvuče iz filma jeste upravo "sve sofi do sofi", how yes no.
očito nisi sa pažnjom pročitao moj prvi post u kome kažem
još jedan od filmova koji sam pogledao u poslednje vreme, a da jaše na talasu istorijske revizije. malo mi pripada muka.
naime u poslednja dva, tri meseca sam pogledao još i lore(2012), eine frau in berlin(2008), unsere mutter unsere vater(2013) i kao predigru pred ruski staljingrad opet sam pogledao nemačku verziju stalingrad(1993) i sva tri filma(i tv serija u formatu tri tv filma) sa malom ogradom za poslednji, ujedno najbolji, imaju donekle isti ugao gledanja a to je da nemci tj. mi nemci i nismo bili baaaaš tako loši momci kakvim su nas predstavljali do sada. kako je istorijografija izgubila bitku protiv medija i popularne kulture kod savremenog čoveka 21. veka na čiju svest danas mnogo više utiču filmovi nego sama nauka, mislim da sa pravom mogu da upotrebim izraz "istorijska revizija". još koji film i bukvalno može da se govori o talasu nemačkog ratnog filma.kada ove filmove uporedim sa npr. das boot i cros of iron, prvim koji mi padaju na pamet, lako može da se primeti razlika u autorskom rakursu™pssve ovo je bez bilo kakve namere pravljenja paralele sa aktuelnom situacijom u eu danas.
Link to comment

Kad kažeš "Nemci" i "loši momci", misliš li na nacistički režim, pripadnike te nacije koji su učestvovali u ratu ili prosto ceo taj narod?Mislim, poslednje vreme je došlo kad moram da branim nešto u vezi Nemaca. Ne znam na koji način si u ovom filmu protumačio da je poruka da Nemci i nisu baš tako loši momci? Nemačka je i dalje prikazana kao sjebano mesto, gde vlada nasilje, potkazivanje, odvođenje itd. Ne znam kako ih to prikazuje na bilo koji način boljima? Osim ako nisi odlučio da svesno odignorišeš 95% populacije i kažeš da je mala Sofi personifikacija celog tog naroda (koji u filmu nije bio prikazan nimalo pozitivno).I gde je tu "istorijska revizija"? Time što je devojčica iz čije vizure pratimo film prikazana kao još uvek neiskvareno ljudsko biće? To ni na koji način ne pere ni jedno od sranja koje su Nemci tokom nacizma počinili. Naprotiv, ona je i dalje jedna vrsta legitimne mete tih istih loših Nemaca.Slažem se da konstatacijom oko uticaja filmova danas (pogotovo kad vidiš koliko ljudi je mislilo da je Titanik samo film), ali ovaj konkretan film ne mogu da ubacim u istu korpu sa filmovima koje si ovde naveo.Da li bi ubrojio i Valkyre u taj tvoj talas, zato što ne prikazuje sve Nemce kao apsolutno loše momke - iako je taj atentat istorijska činjenica?

Link to comment

To što je atentat istorijska činjenica, ne znači da film nije revizionistički. A Valkyre jeste revizionistički film, u tom smislu što veliče dobre naciste koji su hteli da ubiju Hitlera u samom cvetu njegove starosti, tj- pred već sasvim očekivan kraj rata i izvestan nemački poraz, a ne bi li spasli što se spasti moglo od osvajačkih uspeha. Bljuc.Sve ove ostale filmove nisam gledao, i zaista ne mogu ništa o njima da kažem.Edit: Samo da dodam - dobro je što su atentatori omanuli. U suprotnom bismo se naslušali o legalizmu, individualiziranoj krivici nekoliine ludaka, itd. Ovako smo barem dobili kakvu-takvu denacifikaciju.

Edited by Syme
Link to comment
Her-Movie-Poster-400x600-1.pngjonze na svom terenu: ljubav, usamljenost, masta, umetnost ... prica iz bliske buducnosti o romanticnoj vezi coveka i savrsene virtuelne osobe.odlican film!
Apsolutno, sad znam za sta navijam na ovogodisnjim Oscarima. Lost in Translation vajb (zna Jonze, zato je i zvao Scarlett!) + bliska buducnost = divota.Jedino nisam siguran koliko je ta virtuelna osoba savrsena,

mozda tek pred kraj filma.

Edited by Calavera
Link to comment

2razzmislim na nemačko društvo, koje je bez sumnje odavno prošlo taj proces denacifikacije poprilično uspešno. ali isto tako, u kinematografiji ne mogu da ne primetim u poslednjih 10ak i više godina da se preispituje uloga nemačkog društva u drugom ratu.ako radnja filma počinje rađanjem zla, a autor to predstavi paljenjem par knjiga i izloga meni je to znak da od tog trenutka taj film gledam većom dioptrijom, onda uspem da primetim i njenog prijatelja kome je idol džesi ovens, očuh koji se vraća iz rata posle par dana, a o odnosu prema jevreju koga skrivaju suvišno je govoriti. ako je taj štutgart, ako se ne varam tu se dešava radnja filma, predstavljen kao sjebano mesto, možeš li zamisliti na šta je ličio beograd tog istog dana ili neki drugi grad u srbiji tih godina.sofi šol mi je bila samo pokušaj paralele, recimo taj film mi se veoma svideo i ako se već postavlja pitanje šta je radila druga™ nemačka, možda je to putokaz za filmske autore u kom pravcu treba da idu. samo je šteta što je taj put jedan i poprilično je uzak. a u isto vreme jedino mogu da se setim filma der untergang kao kontrapunkta.preporučujem ti da pogledaš one nabrojane filmove i tv seriju, pa opet da popričamo na istu temu. pogotovu zbog iskustva koje imaš živeći u nemačkoj.a valkiru namerno nisam pomenuo jer je smeće od filma.editapropo dioptrije, naročito mi je zasmetalo jer pričamo celu ovu priču o filmu koji je pre svega namenjen deci

Edited by kud u maglu Simovicu
Link to comment
Apsolutno, sad znam za sta navijam na ovogodisnjim Oscarima. Lost in Translation vajb (zna Jonze, zato je i zvao Scarlett!) + bliska buducnost = divota.Jedino nisam siguran koliko je ta virtuelna osoba savrsena,

mozda tek pred kraj filma.

je l' ti deluje uverljivo priča da je ovo spajkov odgovor sofiji?
Link to comment
Jedino nisam siguran koliko je ta virtuelna osoba savrsena,
a i nije osoba. ^_^vise sam ciljao na namenu, da je podesena prema korisnikovim potrebama.plus konstantno usavrsavanje.jonze ima zanimljiv deo za strebere na zvanicnom sajtu:EVERYTHING ABOUT EVERYTHING Edited by Takeshi
Link to comment

Do jaja je ovo, Takeshi.

je l' ti deluje uverljivo priča da je ovo spajkov odgovor sofiji?
Paralele su svakako tu, ako neko insistira na citanju izmedju redova, verovatno ce i naci tu vezu. Mene film radi kao 1 zasebna celina, ta slicnost sa LiT mi je samo kuriozitet.Nego, mislim da je glavno pitanje posle gledanja filma: Amy, Mara, Olivia ili Scarlett? evilsmile.gif Ja se (teska srca) moram odluciti za Amy, prosto neverovatno da se u Hustleu onoliko razgolitila, a ovde je sto puta seksija. Edited by Calavera
Link to comment

@Šime, ne radi se o tome da li je za potrebe filma za koji je napomenuto da je baziran na nekom istorijskom događaju izmišljen neki dodatni lik ili neki drugi detalji u cilju dramatizacije radnje, ne radi se niti o tumačenju i vaganju motiva atentatora, nego o prostoj stvari: menja li taj film prihvaćenu istoriju ili ne?@SimovićKod ovog filma mislim da se radi o fokusu. Film je portret jedne devojčice u jednom vremenu, a ne naroda/društva i dokumentovanje celog rata ili nacizma kao fenomena. I to iz njenih očiju - radnja nije skakala malo u Berlin, malo u Minhen, malo u Bremen... da bi mi videli stvarne dimenzije tog zla i bili globalnijim svedokom tih dešavanja. Ona je videla ono paljenje knjiga ili razbijanje izloga - da li je to bilo svega par knjiga, odnosno najbednije ili najveličanstvenije paljenje, ona ne zna, jer nije kao dete išla po drugim paljenjima (a i mi kamerom sa njom).Moram nekako da napravim paralelu - kad bi se snimao film o nekoj devojčici ili dečaku kod nas (recimo u Beogradu) za vreme ratova devedesetih, iz očiju tog deteta, da li bi prebacivali iste stvari? Šta to dete vidi, kakve ima interese? Da prati visoku politiku i sistematizuje ratne napore ili je to recimo lopta ili neka druga igra (knjiga, čitanje u slučaju onog filma)? To dete bi osetilo posledice rata u vidu restrikcija struje, nemaštine itd, ali ne bi lično bilo svedokom ratnih zbivanja i u tom smislu mislim da ne bih mogao prigovoriti filmu što nije još jednom eksplicitno dovoljno kritikovao režim ili dovoljno verno i jako prikazao Vukovar ili Srebrenicu. Samim tim to ne bi bila abolicija Arkana ili štajaznam koga - to prosto ne bi bio fokus filma. Iako bi i takvo dete prema okolini naučilo da je NATO baaad, ne mogu da tvrdim da nikakvog uticaja na njega/nju ne bi ostavilo prethodno gledanje svega od Top Gana do Čaka Norisa, jer to su ipak klinci (apropo Džesija Ovensa).To što kažeš - baš zato što živim ovde, nemam neki poseban utisak oko preispitivanja tog dela istorije. Svaki, ali bukvalno svaki božiji dan na barem jednom ili dva kanala idu stalno emisije o WW2 i ulozi Nemačke, sa živim svedocima, sa sasvim jasnim zaključkom kako je to loše i kako ne sme da se zaboravi i ponovi. Ne jedan, tri ili pet filmova u poslednjih desetak godina, nego svaki dan, satima. Kad pogledam koliko je naše društvo homofobno - po sopstvenom priznanju najviše zato što se "forsiraju pederi po sredstvima informisanja" kad dođe vreme paradi, mislim da kad bi se kod nas svaki dan ovako prikazivala sranja koja je uradili srpska strana, da bi do sada bilo mrtvih po ulicama. A da ne ulazim uopšte u priču o tome kako bi doživljavali revizionizam u odnosu na spolja opšteprihvaćenu verziju i stav o našoj krivici, kako je među nama nevaljalima takođe bilo ljudi za vreme rata koji su bili pacifiste, umetnici ili nedajbože prijatelji sa Hrvatima ili Bošnjacima među nama.

Link to comment
naime u poslednja dva, tri meseca sam pogledao još i lore(2012), eine frau in berlin(2008), unsere mutter unsere vater(2013) i kao predigru pred ruski staljingrad opet sam pogledao nemačku verziju stalingrad(1993) i sva tri filma(i tv serija u formatu tri tv filma) sa malom ogradom za poslednji, ujedno najbolji, imaju donekle isti ugao gledanja a to je da nemci tj. mi nemci i nismo bili baaaaš tako loši momci kakvim su nas predstavljali do sada.
Hajde da kazemo da zbog poodavnog gledanja Stalingrada se bas ne secam da li je moglo biti toga (iako se ne secam takvog osecaja tokom gledanja), ali molim te da pojasnis, gde ti u slucaju Hanalore vidis spomenutu dimenziju??(I podrazumevam da ne mislis zapravo generalno na nemacki narod nego na naciste i one koji su podrzavali taj tok?)
Link to comment

sinoć sam gledao film o hanelori. lep i dobar. rat je dobar samo za profitere i one sa niskim strastima. i frustrirane. nikako za decu. svejedno da li su bebe koje zavise od majčine sise ili devojčurci, u porodici zadojene mržnjom. videli smoi kako izgleda samilost, pomoć u nevolji........... daj ako ti nešto treba. vojnik/esesovac sa ukradenim identitetom. na kraju, dobra bakica koja insistira na redu i disciplini. drago mi je što sam ovo gledao. nemačko viđenje rata. baš kao što mi je bilo drago i zbog propasti, podmornice i staljngrada. neki put i amerikancima se desi da naprave dobar film o drugoj strani. davno majlstoun, nedavno istvud.@simović. neprijatno mi je da preterano izrabljujem roba svoga. ako ti nije problem da mi nekako doturiš ove "nemce" koje pominješ u svom postu. rado gledam nemačke filmove. a ova tri bi mi dopunila sliku WW2.da, ostanimo kod filmova. revizije prepustimo onom severnijem topiku.

Link to comment

@ I'm with the pilotskroz ceo film sam doživljavao pokušaj autora da stvori empatiju prema glavnim likovima, kod mene je samo stvorio mučni utisak stalnog preispitivanja da li želim da ta stignu na njihov cilj. i to samo zbog one scene kada majka pali dokumentaciju u čiju je realizaciju, predpostavljam, bila uključena.sve to je samo moj utisak, možda zato što sam ovih nekoliko filmova gledao u vrlo kratkom periodu. a uz njih i par treševa sa sh govornog područja. tako da je taj utisak relativizacije možda kod mene isforsiran, ali mu se ne mogu oteti.editsad moral poet da pogledam evropu larsa von trira

Edited by kud u maglu Simovicu
Link to comment

samo da kazem da je valkira zacudjujuce pristojan film i da ni u jednom momentu nisam video pokusaj da delovanje oficira objasni bilo kojim interesima mimo licnih.a na hidzu je bilo atentata, ja mislim trijes i nesto, od strane njemaca, od pre rata, jos od 38.edit: doduse ne znam zasto je to bitno, i sto bi neko gledo nemacki ratni film. il ruski. il uopste nemacki il ruski film :fantom:

Edited by ToniAdams
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...