Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

EndersGame.jpgHm... kako izgleda kad neko neuspesno prepricava dobru knjigu. Prilicno razocarenje i u estetskom smislu, vec vidjeni vanzemaljci i vanzemaljski predeli, vec vidjen izgleda buduce zemaljske tehnologije... sve u svemu neinspirativno. Jedina svetla tacka je klinac, bice od njega glumcina.
Link to comment

Gledao sam Lawless u nedostatku dobrih westerna koji ima naznake žanra. Šteta, imao je veliki potencijal na početku. Par stupidnih momenata kojima je uglavnom glavni protagonista Šia Le Baf (užasan casting), rasplet je traljav, Gaj Pirs prešminkan, a Tom Hardy (i njegov lik) čine film gledljivim, sjajna rola, tj jako zanimljiv lik. U najboljem slučaju 6,5-10.

Link to comment

Pogledao mnogo hvaljeni Europa Report, i iznenadilo me je da uopšte nije loš, naprotiv. Može da se gleda i kao omaž Odiseji 2010, a može i sam za sebe. Osnovno pitanje koje promiče - šta je jedan ljudski život u poređenju sa Pursuit of Knowledge - možda i ne zvuči kao solidna osnova za građenje pseudo-horror SF trilera, ali ipak jeste. Prilično sam zadovoljan.Jedino me je iznerviralo što mu svi redom hvalili "scientific realism" koji je, pa, ne baš idealan. Mislim, moje zamerke jesu preterane, ali ne mogu da ih ne iznesem kad se film hvali kao realističan.1) Sunčana Europa je utter bullshit. Razumem da ne mogu baš sve da snimaju u mrklom mraku, ali jebote, ovo deluje svetlije nego prikazi Meseca, a neuporedivo je dalje od Sunca! Zar nisu mogli da prikažu to što su hteli pod veštačkim osvetljenjem sa broda? Nije bilo mnogo tih landscape shots gde sa površine vidimo do horizonta, led sav blješti od sunčeve svetlosti, ali bilo ih je dovoljno da me ozbiljno iznervira.2) Tanak led je takođe idiotizam. Buše ga satima, i satima, a onda pošalju ispod sondu samo da bi videli kako se sunčevo svetlo od gore probija kroz isti! Čak neko to i kaže, "gle što je tanko, vidi se sunce" :isuse: Led je tamo ekstremno debeo, to je manje-više činjenica. Da postoji makar i teoretska mogućnost da bude samo metar-dva, ne bi ni pokušavali da spuste lender ne znam koliko stotina tona težak. Da ne pominjemo fantaziju da taj lender stoji sigurno, a onda sto metara dalje, astronaut je izložen riziku da ga svojom sopstvenom težinom probije i potone!4) Standardne i podnošljive sitne SF gluposti, kao lampice u skafanderu koje omogućavaju da se spolja vidi lice astronauta (po cenu da on sam ne vidi apsolutno ništa osim svog odraza, jer je napolju mračnije). Čak su u prvoj EVA sceni imali realno zamračene vizore, što sam oduševljeno pozdravio, ali onda u kasnijoj, dvojica se spremaju da izađu, i pritrčava im koleginica - čekaj, klik, klik, zaboravili ste da osvetlite lica! :isuse: Rotacioni modul koji simulira 1G i iz koga se ne izbiva mogu da progutam, kao i Evropu na kojoj je evidentno takođe 1G. Onda i ono...

... ono kad astronaut gurne kolegu u airlock pa ostane fatalno untethered napolju, jer su njih dvojica evidentno bili vezani samo jedan za drugog, ništa za brod. I naravno odmah krene da odplutava unazad, pošto se brod jel'te kreće hiljadama kmh a on ostaje da lebdi u svemiru - jer više nema magični konopac. Bar ga nije držala za ruku Sandra Bullock. Ali kažem, to su sve tolerable sitnice.4) Baš i ne mogu da kupim malicioznog predatora koji napada ljude čim upale lampu na odelu (kako li primeti to malo svetlo pod tolikim suncem?) i kreće se ekstremno brzo. Poslednja scena je vrlo upečatljiva, ali nema ni R od realizma. Izuzetno je neverovatno da biće koje živi u takvim uslovima može sebi da dozvoli da rasipa energiju. Kod Klarka je bio sličan zaplet, ali bitno drugačiji - stvorenje se popelo do mesta gde su Kinezi sondirali led nasumično, misleći da je u pitanju novi termalni izvor na kojima se inače hrani, i oštetilo led dovoljno da se brod sjebe - sasvim slučajno, dakle, i vrlo sporo. Nije lovilo jednog po jednog astronauta iz čiste zajebancije.

Sve u svemu, sasvim dobar SF. Gluposti su skoro pa na minimumu, sama priča je zanimljiva (iako reciklirana od Klarka), glumački performansi nisu bili preterano zahtevni ali su adekvatno odrađeni... Dao bih mu možda osmicu, samo da nije false advertisinga koji mi je prodavao neki ultra-realizam <_<

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...