Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Odgovaraće prekršajno, valjda i to je to. Kao da su prošli na crveno svetlo ili vozili pripiti.Ako uopšte budu odgovarali.
Одговорност за штету коју проузрокује малолетно лице испод 14 годинаЛицу које у време извршења противправног дела, у закону предвиђеног као кривично дело, није навршило четрнаест година, не могу се изрећи кривичне санкције ни применити друге мере које предвиђа закон о малолетним учиниоцима кривичних дела.[4]Mалолетна лица до навршене седме године живота су деликтно неспособна и за штету која она проузрокују другим лицима одговарају њихови родитељи, без обзира на своју кривицу. Родитељи се могу ослободити одговорности ако докажу да постоји неки од општих разлога за искључење одговорности. Родитељи неће одговарати ни ако је штета настала док је дете било поверено другом лицу и ако је то лице одговорно за штету. Дете до навршене седме године живота може, ипак, из разлога правичности бити обавезано да надокнади штету коју је другоме проузроковало под условом да се надокнада не може добити од лица које је било дужно да води надзор над њим и да је материјално стање детета (штетника) знатно повољније од материјалног стања оштећеног (ЗОО чл. 169).За штету коју почини дете старије од седам година одговарају родитељи, осим ако докажу да је штета настала без њихове кривице.Ако дете проузрокује штету док се налази под надзором неког трећег лица (вртић, школа, интернат, здравствена установа) одговара то лице под чијим се надзором дете налазило, али се то лице може ослободити одговорности ако докаже да је надзор вршило онако како је требало или да би штета настала и при брижљивом вршењу надзора. Ако се лице које је вршило надзор над дететом ослободи одговорности, за штету одговарају родитељи. Ако је дете проузроковало штету док је било под надзором трећег лица, за штету ће одговарати родитељи ако је штета настала услед лошег васпитања малолетника, рђавих примера или порочних навика које су му родитељи дали, или се и иначе штета може уписати родитељима у кривицу. У овом случају оштећени може да захтева надокнаду штете директно од родитеља, међутим, уколико штету надокнади лице које је вршило надзор над дететом, оно има право да од родитеља тражи регрес. Родитељи могу по основу правичности бити обавезани да надокнаде штету коју је проузроковало њихово малолетно дете способно за расуђивање под условом да малолетник није сам у стању да плати накнаду и да је материјално стање родитеља знатно повољније од материјалног стања оштећеног лица (ЗОО чл. 169)[9][8]
Mada po ovome, ispada da bi i škola malo trebala biti odgovorna.
Evo prebacujem i EDIT, pošto toni možda nije video, dakle, možda je i škola malo kriva, ali su roditelji samo materijalno obavezni, i to ne uvek. ("да је материјално стање родитеља знатно повољније од материјалног стања оштећеног лица (ЗОО чл. 169"), kakva vrhunska konstrukcija :isuse:)
Link to comment
  • Replies 40k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    953

  • Filozof manijak

    881

  • radisa

    782

Top Posters In This Topic

Posted Images

Radisa, to je gradjanskopravna odgovornost. Kada je u pitanju krivicna odgovornost, mladjim maloletnicima se moze upututiti mera upozorenja i usmerenja (U sustini opomena i/ili obaveza da mora da ide u skolu, cisti okolinu, ide na terapiju i sl), pojacani nadzor (od strane roditelja, staratelja, ili nadlezne ustanove), i zavodske vaspitne mere (popravni dom, klinika za odvikavanje, dusevna bolnica).

Link to comment
u obliznjem gradu su par tinejdzera silovali i ubili djevojku iz iste skole. valjda su planirali to da ponove posto im je sve islo po planu ali su ih ukebali. otac jednog od ovih momaka je bio u zatvoru. povodom zlocina nekog su intervjuisali na radiju (moz biti kakav kriminolog ali nisam bas pazljivo slusala), i rekao je da postoji korelacija - ako su otac ili majka bili u zatvoru iz bilo kog razloga, vece su sanse da ce i bioloski potomci da takodje naprave neki zlocin, i veza stoji i ako su djeca data na usvojenje. jel cuo neko nesto o tome? sociopatija se nasljedjuje?
Načuo sam o psiho-teorijama koje kažu da nije sve do uticaja sredine, nego da ima većeg ili manjeg uticaja genetike na ponašanje. To sa radija zvuči kao takvo teoretisanje, milivojevićevski vulgarizovano.
Link to comment
@ gagorderto sa mukanjem i rikanjem nije baš lepo...
pa ne znam kako si me razumeo. možda i nije lepo. evo na šta sam mislila: na dete koje na nežno obraćanje na njegovom maternjem jeziku odgovara urlikanjem, pokušajem da ugrize i šutne, gađanjem kamenom. dete koje otima flašicu vode odrasloj osobi iz tašne i viče kako je to njegovo, pa onda pita svog oca da li je to njegovo i kada čuje da nije, zgazi me. dete koje sa pet godina zna reč kurva i da je kurva tuđa mama na igralištu koja neće da dozvoli otimanje, gaženje, čupanje itsl. mislim, meni je to mukanje i rikanje a ne komunikacija. obično se ispostavi da i juniorovi roditelji muču i riču.
Tačno, ali diskusija ovdje i na gnevnoj generaciji se vodi u načelnoj ravni. Ono prizivanje povećanja represije kao svemogućeg rješenje je kao majstor koji od alata ima samo čekić, pa mu svaki problem liči na čavao. Udri ravno u glavu.Ja sam doduše star itd., ali vjerujem da je najbliže rješenju posvećivati se djeci maximalno, slušati ih i razgovarati s njima. Onda će i ovakvi susreti s vršnjacima "što riču i muču" biti manje traumatični. Općenito vjerujem da je korijen ovih nesretnih pojava na fronti djetinjstva zanemarivanje. Lako ih je praviti, ono poslije je robija.
slažem se sasvim za ovo posvećivanje, slušanje, razgovor. nije problem da mi kod kuće teorijski obradimo događaj. problem (hajde ne problem, poteškoća) je, za mene, da nekako strukturiram taj naš boravak na javnom igralištu, a da to ne znači da moje dete trpi i/ili da se ja tamo sa nekim sukobljavam. i sad, ne bih da zvuči da je to non stop tako, i da je svuda tako, ali kada se dogodi - eto, još uvek nemam mehanizam kojim bih sve to razrešila, a da ne budem ružna slika svom detetu i da se ja posle ne osećam bez veze. i onda prosto odemo. a ni to nije neki primer detetu, zar ne?a što se tiče ove načelne diskusije - pa ok, načelno se diskutuje, ali trenutno razgovaramo o konkretnom incidentu. gde se te dve priče presecaju? po meni, u tački gde neko kaže da načeno pitanje o uzrocima maloletničkog kriminaliteta treba uzeti u obzir kada se odlučuje o pravnim posledicama ovog konkretnog incidenta. e pa to ne može lujo - isto kao što se ne može udovoljavati svakom pokliču prosečnog komentatora blica da se vrati smrtna kazna kad njega nasekira vest iz hronike. pravila smo postavili da razreše konkretan slučaj. a pravno-političke i druge rasprave vodimo pre nego što postavimo pravilo odnosno kada hoćemo da menjamo pravilo.
Link to comment
a što se tiče ove načelne diskusije - pa ok, načelno se diskutuje, ali trenutno razgovaramo o konkretnom incidentu. gde se te dve priče presecaju? po meni, u tački gde neko kaže da načeno pitanje o uzrocima maloletničkog kriminaliteta treba uzeti u obzir kada se odlučuje o pravnim posledicama ovog konkretnog incidenta. e pa to ne može lujo - isto kao što se ne može udovoljavati svakom pokliču prosečnog komentatora blica da se vrati smrtna kazna kad njega nasekira vest iz hronike. pravila smo postavili da razreše konkretan slučaj. a pravno-političke i druge rasprave vodimo pre nego što postavimo pravilo odnosno kada hoćemo da menjamo pravilo.
Pa da, s time da uvijek zapravo govorimo općenito, i u povodu pojedinačnih slučajeva. Ono tvoje prethodno ukazivanje na to, kako je bitno da djeca budu pozvana na odgovornost u adekvatnoj mjeri, je generalan iskaz.Ali već je napisano, pravila sama po sebi ne znače mnogo bez funkcionalnog sistema. Kad između porodice i institucija djeluje jedna nakazna komplementarnost, kontinuum disfunkcionalnosti tu onda nema lakih ni brzih rješenja. A za ove tvoje doživljaje u ulozi roditeljice starateljice nisam siguran kome su takve situacije veći problem, tvojoj kćeri, ili tebi. Ne kažem da je tvoj slučaj, ali dječju snagu ponekad potcjenjujemo.
Link to comment
A za ove tvoje doživljaje u ulozi roditeljice starateljice nisam siguran kome su takve situacije veći problem, tvojoj kćeri, ili tebi. Ne kažem da je tvoj slučaj, ali dječju snagu ponekad potcjenjujemo.
u pravu si.
Link to comment
Evo prebacujem i EDIT, pošto toni možda nije video, dakle, možda je i škola malo kriva, ali su roditelji samo materijalno obavezni, i to ne uvek. ("да је материјално стање родитеља знатно повољније од материјалног стања оштећеног лица (ЗОО чл. 169"), kakva vrhunska konstrukcija :isuse:)
meni se čini da kada je pisan zakon, uopšte se nije ni razmišljalo da bi mlađi od 14 godina mogli raditi ovakve stvari. deluje mi kao da je ovo zakon za hendlovanje razbijenih prozora loptom, a ne prebijanja deteta od 7 godina
Link to comment

Pa da, možda ja grešim, ali zar nije naneta neka šteta (prebijenom detetu) ili to ovde ne važi? Ovo gore se odnosi samo na materijalno?Pitam, ovo sam naleteo na googlu sinoć tražeći da li će roditelji odgovarati.

Link to comment

ovo što si našao na vikipediji su zapravo kopirane zakonske odredbe (pogrešno je navedeno tamo da je to sve iz jednog člana zoo, a nije, reč je o čitavom nizu članova) koje se tiču odgovornosti samog deteta i odgovornosti drugoga za to dete (a taj drugi može da bude roditelj ili onaj ko je po zakonu, ugovoru ili drugom osnovu bio dužan da nadzire dete u vreme kada je pričinilo štetu). reč je o građanskopravnoj odgovornosti za materijalnu i nematerijalnu štetu i tu su naša pravila stroža nego u najvećem broju drugih evropskih zemalja. mislim, principi su isti, ali kod nas je nekim (za laike) finesama olakšan položaj oštećenika. nema tu mnogo kontroverzi.urlik javnosti odnosi se na pravila krivičnog prava. tražilo se, koliko sam upratila, da se uvede krivična odovornost dece i u toj raspravi ovo tvoje što si citirao nije relevantno.

Link to comment

koliko se onomad pričalo o školskim policajcima, pa ništazar je toliko teško odvojiti po pozornika za svaku školu, jedan je sasvim dovoljan da nadgleda dvorište i okolne ulice i da reaguje na vremeed.ne znam kako je sada u školi, nemam školarce, onomad su bili tzv školski pozornici, negde su to bile tetkice, ima li ih sad ?i ti ljudi bi mogli malo bacati pogled na dvorište pre i posle škole i na odmorimaipak je školsko dvorište nadležnost škole, po meni su oni najodgovorniji ako se nešto dogodi u školskom dvorištu i u blizini škole, generalnoa mogli bi se i sami nastavnici organizovati za neke dežure, ne bi im pala kruna sa glave

Edited by duda
Link to comment

ma nije potreban pozornik striktno za skolu, nego za, recimo, kvarttamo nekad, u proslom veku, svi smo znali pandura zaduzenog za nas kraja i on je znao svu balavurdiju, a bogami i starijei sve bilo mirno, sve lepo funkcionisaloneki problem, lik je tu za minut, i brzo resenoa sada, ne zelim ni da komentarisemedit: samo, tada je bilo nezamislivo ono "znas ti ko je moj tata"za tako nesto je klinjo mogao samo zausku da fasuje

Edited by mire
Link to comment
edit: samo, tada je bilo nezamislivo ono "znas ti ko je moj tata"
po meni to je sustina problema s nasilnim klincima: ne postoji konsenzus oko drustveno pozeljnog ponasanja. kad postoji konsenzus, onda svi odrasli akteri u decijem zivotu mogu da preuzmu po komad odgovornosti, i da streme u istom pravcu. u takvoj konstelaciji cuske su skroz nepotrebne.meni ovih poslednjih godina pada u fokus razlika u roditeljskom ophodjenju prema deci na igralistima kod nas i u holandiji. u holandiji, roditelji bas male dece se mnogo cesce ukljucuju da razrese neki deciji konflikt i da ukazu na pozeljno ponasanje. ovo se uglavnom tice deljenja igracaka i cekanja na red da se popne na tobogan. kod nas roditelji male dece uglavnom i ne intervenisu ("deca su to!") ili intervenisu tako sto jednom detetu ponude vecu i lepsu igracku ne bi li mu odvukli paznju. a roditelji malo starije dece uglavnom sede dalje i povremeno se proderu sa klupe: MIIILOOOSEEEEEE NEMOJ DA TI JA DODJEM! tj. uglavnom intervenisu - agresivno - da ukazu na nepozeljno ponasanje. malo kom detetu neko kaze kako treba da se ponasa, u tim interakcijama.
Link to comment
Deasavaju ste sto puta gore stvari. Ovo sto sad mediji forsiraju nije nikakva eksplozija mladalackog nasilja, ovako je bilo i kad sam ja bio tih godina ( 88' godiste). I u moje vreme su se petnaestogodisnjaci iz MOCa i Zmaja tukli bokserima, satarama, surikenima... Mog komsiju, tad je imao petnaestak godina, su pretukli i onesvescenog ostavili na voznim sinama. Sva sreca pa ga je neko nasao. Jednog ciganina iz kraja, ne verujem da je imao preko 16-17, su prvo istukli, pa skinuli golog, i bacili u reku, pozna jesen bila. Znam takvih deset slucajeva, nikad nijedan nije bio u medijima. Verovatno se skrece paznja sa necega, ili je u pripremi izmena zakona o kaznjavanju maloletnika pa se priprema teren.Inace, postalo je ludilo koliko su klinci danas poceli da se zaduzuju. Znam preko mojih rodjaka, a i iz kraja. Zaduze se po 800, 1000, 1500 evra, za fensi odecu, rodjendan u lokalu, motor - a nemaju odakle da vrate. Zelenasi im prvo kosti polome, a onda krenu i roditelje da im zlostavljaju.
Oho blokovi!Eh u staaaara dobra vremena, kada su po osnovnim školama nosili noževe a učitelje boli šestarima...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...