Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ne znam gde bih ovo drugde, pa hajde ovde...

 

Da li znate da postoji zanimanje™ profesionalni učesnik u licitacijama (kod izvršenja, naravno)? To je jedno zanimljivo zanimanje koji može da se bavi svako ko ima stomak i recimo par desetina hiljada evra u šteku. Dobar je obrt, a rizik je nepostojeći...

 

Naime, zbog (po meni) propusta u zakonu o izvršenju, omogućeno je da svako uplati depozit za licitaciju, a zatim, bez ikakvih troškova, da dobije pare nazad, ako ne licitira...

 

Šta rade profesionalci™? Kada je neka zanimljiva licitacija i ako neko hoće da licitira stvarno, traže mu po 50-200€ da mu ne dižu cenu...

 

Tako oni uzmu u proseku oko 100€ po licitaciji na kojoj (ne)učestvuju... A licitacija svaki dan, pa bude i po 2 dnevno...

 

Ako se niko ne pojavi, ništa, pare mu se uredno vrate. Ako neko kupi, pare se profesionalcu™ uredno vrate, opet... Teret transakcija preko računa (vraćanje para profesionalcu™) ide na račun dužnika...

 

Dobar biznis, a?

Sem ako sa suprotne strane nije Peconi...
Link to comment
  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    889

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

ne peconi, već dok ne naiđeš na nekog krimosa koji neće prihvatiti ucenu, već te isprangija, a zato što baš nešto želi ili je to njegovo, a oduzeto...

 

ne bih ja ulazio međ' taj kružook

Link to comment

ne peconi, već dok ne naiđeš na nekog krimosa koji neće prihvatiti ucenu, već te isprangija, a zato što baš nešto želi ili je to njegovo, a oduzeto...

 

ne bih ja ulazio međ' taj kružook

 

+1, pitanje vremena samo kad će tih 100-200e umesto profesionalnom učesniku licitacije otići nekom doktoru za kolena

Edited by Time Crisis
Link to comment

Pa ne prave oni problem kad se pojavi neki baja, ali takvi ne dolaze na ove manje licitacije...

 

Kružok je naravno jeziv (bivši policajci i sitni krimosi, uglavnom), nego je meni ovde zanimljiva ta rupa u zakonu koja ti omogućava da zarađuješ ovako...

Link to comment

А шта ако онај кога покушају да уцене му пусти да купи то са аукције?

У свакој епизоди оних реалити аукција за складишта има такав зајеб.

Шта ће после да ради са нечим шта му не треба?

 

Иначе је раније на аукцијама војне технике постојала рупа у закону коју су неке групе искориштавале да купе јевтино камионе и сл.

Из једне групе неколико људи се пријави за аукцију и сви дају депозит. На самој лицитацији један од њих почне са ниском понудом, а онда други из групе да нереално високу понуду, чиме се аукција заврши. Он касније то не плати, и узме му се депозит, али по закону камион иде другом најбољем понуђачу, који га, чак и уз депозит мамца, добије по ниској цени.

Link to comment

to nije nezakonito. moguće su nekakve paralele s pretnjom u cilju prinude

takva "pretnja" pre svega nije podobna da proizvede neki efekat koji nije normalan rezultat aukcije, na koji si ti unapred pristao učestvujući u aukciji, a činjenica da on laže da će se nadmetati nije pravno relevatna, to samo znači da je neozbiljan i da treba da ga ignorišeš. ako nije neozbiljan onda je jedina mogućost to da se stvarno i nadmeće. ako se stvarno nadmeće, da bi ti dokazao da je spreman da još više podigne cenu, onda se svejedno kreće u normalnim okvirima aukcije i ako ti nećeš da kupiš onda je on pobedio i ima da plati. sve ok.

ako ti ipak u konačnici ponudiš više i krajnji efekat njegovog "mešanja" bude to da si platio više nego što bi platio da se on nije tako ponašao, to ne bi moglo da se gleda kao da si oštećen jer je smisao aukcije da izvuče maksimum para iz tebe koliko si spreman da platiš za nešto. aukcija je saznajni proces toga koliko je ko spreman maksimalno da plati, tako da činjenica da si platio više za tebe samo znači da si saznao koliko nešto za tebe zaista vredi  :)

Link to comment

Ne znam gde bih ovo drugde, pa hajde ovde...

 

Da li znate da postoji zanimanje™ profesionalni učesnik u licitacijama (kod izvršenja, naravno)? To je jedno zanimljivo zanimanje koji može da se bavi svako ko ima stomak i recimo par desetina hiljada evra u šteku. Dobar je obrt, a rizik je nepostojeći...

 

Naime, zbog (po meni) propusta u zakonu o izvršenju, omogućeno je da svako uplati depozit za licitaciju, a zatim, bez ikakvih troškova, da dobije pare nazad, ako ne licitira...

 

Šta rade profesionalci™? Kada je neka zanimljiva licitacija i ako neko hoće da licitira stvarno, traže mu po 50-200€ da mu ne dižu cenu...

 

Tako oni uzmu u proseku oko 100€ po licitaciji na kojoj (ne)učestvuju... A licitacija svaki dan, pa bude i po 2 dnevno...

 

Ako se niko ne pojavi, ništa, pare mu se uredno vrate. Ako neko kupi, pare se profesionalcu™ uredno vrate, opet... Teret transakcija preko računa (vraćanje para profesionalcu™) ide na račun dužnika...

 

Dobar biznis, a?

 

Da vidiš šta se tek u stečajevima radi, naročito ako je u pitanju prodaja vozila. Dođe njih 6-7 učesnika koji se svi međusobno poznaju, i dogovore se ko će šta da kupi i po kojoj ceni. Ako se neko sa strane usudi da dođe i krene da licitira, kreću dobacivanja, čvrge, šamari i ostali pritisci, sve dok ne odustane. Ako taj neko ipak ne odustane i kupi nešto što su ovi namerili, onda ga svi zajedno čekaju ispred prostorije u kojoj je bila prodaja da ga biju i da mu na licu mesta naplate "štetu". Ja sam jednom bio prisutan na licitaciji u svojstvu predsednika Odbora poverilaca, gde kupac dva automobila nije mogao da izađe tri sata iz zgrade jer ga je ekipa čekala ispred, a dok smo mi sedeli i čekali da se oni raziđu, pričao nam je kako su ga jednom kolima jurili po auto putu od Zemuna do Batočine (čovek je iz Kragujevca), i da su odustali tek kada ih je na Batočini dočekala neka njegova kragujevačka ekipa.

Link to comment

to nije nezakonito. moguće su nekakve paralele s pretnjom u cilju prinude

takva "pretnja" pre svega nije podobna da proizvede neki efekat koji nije normalan rezultat aukcije, na koji si ti unapred pristao učestvujući u aukciji, a činjenica da on laže da će se nadmetati nije pravno relevatna, to samo znači da je neozbiljan i da treba da ga ignorišeš. ako nije neozbiljan onda je jedina mogućost to da se stvarno i nadmeće. ako se stvarno nadmeće, da bi ti dokazao da je spreman da još više podigne cenu, onda se svejedno kreće u normalnim okvirima aukcije i ako ti nećeš da kupiš onda je on pobedio i ima da plati. sve ok.

ako ti ipak u konačnici ponudiš više i krajnji efekat njegovog "mešanja" bude to da si platio više nego što bi platio da se on nije tako ponašao, to ne bi moglo da se gleda kao da si oštećen jer je smisao aukcije da izvuče maksimum para iz tebe koliko si spreman da platiš za nešto. aukcija je saznajni proces toga koliko je ko spreman maksimalno da plati, tako da činjenica da si platio više za tebe samo znači da si saznao koliko nešto za tebe zaista vredi  :)

 

Ovo baš i nije tačno. Ovde se mogu naći elementi i krivičnog dela prevare i krivičnog dela iznude, a svakako bi ovakvo postupanje moglo biti osnov za građansku naknadu štete (za štetu bi čak bilo dovoljno da neko biduje bez stvarne namere da kupi, već samo da bi nekom podigao cenu, ne bi bilo neophodno da traži pare za to). Druga je priča da li bi tako nešto bilo moguće dokazati u nekom sudskom postupku - verovatno ne, osim ako ne bi bilo baš mnogo svedoka, a ti likovi svakako neće nuditi ovakve pogodbe pred svedocima.

Link to comment

ma ne bi moglo bi osnov, ja ne vidim nikakav upotrebljiv argument. šta bi rekao, u čemu se ogleda šteta?

 

i ja kažem da ima elemenata iznude (ok, i prevare), ali nema dovoljno za kd.

Link to comment

Meni nije jasno zašto se vraća ceo iznos, ako se ne biduje? Da ostaje 5-10% kao naknada troškova, ne bi se ovo moglo desiti i pojavljivali bi se samo ozbiljni kupci.

Link to comment

Ja znam da su za par aukcija Peconijeve gorile na putu NS-BG zadržali kola sa zainteresovanim osobama za neka preduzeća dok im nisu javili da je aukcija gotova...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Meni nije jasno zašto se vraća ceo iznos, ako se ne biduje? Da ostaje 5-10% kao naknada troškova, ne bi se ovo moglo desiti i pojavljivali bi se samo ozbiljni kupci.

 

U stečaju moraš da potvrdiš početnu ponudu, inače gubiš celokupan iznos depozita.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...