Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

ljude zanima da to citaju. problem je u tome sto ne postoje vijabilni modeli finansiranja takvih sadrzaja. u stampu ne mozes jer neces postici tiraz koji ce ti omoguciti da opstanes, oglasivaca nema dovoljno jer znaju da ti je tiraz mali, i tako u krug. na internetu je kod nas nemoguce opstati ukoliko nisi u talu sa nekom jakom paradrzavnom kompanijom, koja ce ti diktirati nacin rada i u sustini zadaviti te pomocu marketinga - a i da bi usao u tal moras da imas stomak od celika i obraz djon.ne, nema mesta ni za sta osim za sadrzaje koje diktiraju drzava i njeni partneri - velike korporacije i marketinske agencije, medijska industrija u Srbiji vec neko vreme radi samo kao prostor za pranje novca i razmenu kickback-ova.,

Link to comment
  • Replies 40k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    953

  • Filozof manijak

    881

  • radisa

    782

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hm... imamo na forumu barem 1 magazindžiju (nije muzika u pitanju, istina). Koliko vidim, ide mu relativno dobro, a mislim da ne potpada pod bilo šta iznad nabrojano.Vremena se (radikalno) menjaju svuda, moraju da se pronalaze novi modaliteti zarađivanja. Nikom nije lako, ne samo u Srbiji.

Link to comment

Ne žalim preterano za Popboksom. Po meni, nisu bili dovoljno interaktivni. Devedesetih, u vreme iznenadnog procvata džez klubova, mladi džezeri su se u roku od godinu dana pretvorili u loše tezgaroše, statične i do zla Boga inertne. Jednostavno, nisu prepoznali šansu, i danas trule i stare po državnim orkestrima ogorčeni na Beograd i geografsku širinu. Od tada mislim da novo gorivo ne može u stare motore. Nadam se da će novi klinci graditi novu scenu u novim kafanama, virtuelnim i realnim, na svojim tajnim mestima i na svom jeziku.

Link to comment

@Vasa:Ne znam šta podrazumevaš pod finansiranjem, što se tiče tehničkog dela to je više nego jeftino, na nivou par hiljada dinara godišnje.Ako misliš na honorare onih koji pišu - jebi ga. Mogu da izaberu da pišu o nepopularnoj kulturi za džabe ili o popularnoj "kulturi" za Svetove, Starse i ostale farme...

Edited by gotivac
Link to comment
ljude zanima da to citaju. problem je u tome sto ne postoje vijabilni modeli finansiranja takvih sadrzaja. u stampu ne mozes jer neces postici tiraz koji ce ti omoguciti da opstanes, oglasivaca nema dovoljno jer znaju da ti je tiraz mali, i tako u krug. na internetu je kod nas nemoguce opstati ukoliko nisi u talu sa nekom jakom paradrzavnom kompanijom, koja ce ti diktirati nacin rada i u sustini zadaviti te pomocu marketinga - a i da bi usao u tal moras da imas stomak od celika i obraz djon.ne, nema mesta ni za sta osim za sadrzaje koje diktiraju drzava i njeni partneri - velike korporacije i marketinske agencije, medijska industrija u Srbiji vec neko vreme radi samo kao prostor za pranje novca i razmenu kickback-ova.,
možeš li neku vrlo grubu cifru koja je potrebna za 1 takav sajt da opstane ?
Link to comment
Ako misliš na honorare onih koji pišu - jebi ga. Mogu da izaberu da pišu o nepopularnoj kulturi za džabe ili o popularnoj "kulturi" za Svetove, Starse i ostale farme...
ne razumem ovaj argument, ti smatras da novinari ne treba da budu placeni ukoliko pisu o necemu sto vole?@indyma ne indy, jednostavno je tacno ovo sto dabovic kaze - nema mesta ni za sta osim za ono sto hoce da podrze marketinske agencije, a one to rade skoro iskljucivo zvog pranja novca. Edited by aram
Link to comment
@Vasa:Ne znam šta podrazumevaš pod finansiranjem, što se tiče tehničkog dela to je više nego jeftino, na nivou par hiljada dinara godišnje.Ako misliš na honorare onih koji pišu - jebi ga. Mogu da izaberu da pišu o nepopularnoj kulturi za džabe ili o popularnoj "kulturi" za Svetove, Starse i ostale farme...
Mislim na honorare onih koji pisu, hosting sajta, operativne troskove (treba otputovati na koncert i intervju...), potom treba neko da to vodi operativno (treba ti nekakav direktor, pa makar ga platio honorarno), povremeni honorar za racunovodju, nekakva minimalna redakcija (mada se moze raditi i po kucama, ako bas mora), naravno i par marketinskih "trkaca" koje mozes, na kraju, da platis i po ucinku. Moras da imas i jednog coveka koji ce odrzavati sajt na dnevnoj osnovi, on mora biti dobro placen, i mora imati spremnu zamenu.Najveca stavka su honorari. To da ljudi mogu da izaberu jednostavno nije tacno, odrasli ljudi sa decom nemaju nikakvo pravo da izmedju placenog i neplacenog posla biraju potonji. Rad mora da se plati, ako ne moze, ide kljuc u bravu. Drugo je kada pravis fanzin, koji moze, a i ne mora da izadje.Gruba cifra...mislim da bi jedno 3.000 evra mesecno bilo dovoljno da namiri neke elementarne potrebe, honorare za nekoliko ljudi, server i elementarnu operativu. Ovo je iz moje glave, mozda sam i odvalio.Indy, kod nas se marketing radi bez talenta, vec se prodaje bulja velikim igracima koji ulecu sa parama i uredjuju tvoje glasilo kako im dune. Ti igraci daju pare na osnovu privatnih dogovora cija se sustina svodi na "mi tebi damo reklamu, ti meni na ruke vrnes deo para, svima lepo". Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
@Vasa:Ne znam šta podrazumevaš pod finansiranjem, što se tiče tehničkog dela to je više nego jeftino, na nivou par hiljada dinara godišnje.Ako misliš na honorare onih koji pišu - jebi ga. Mogu da izaberu da pišu o nepopularnoj kulturi za džabe ili o popularnoj "kulturi" za Svetove, Starse i ostale farme...
Čuj, od entuzijazma se ne živi, bar ne na duže staze. Da bi imao neki broj ljudi koji pokriva neki broj oblasti i da sve to bude iole pristojno i kvalitetno, onda moraš nešto i da ih plaćaš. Ako nemaš čime, onda ubrzo spadaš na amatere i piskarala. Koliko shvatam, oni to nisu hteli, i ćao-zdravo.Inače me uvek facinira ova tržišna osionost - pa ko hoće da se bavi neisplativim stvarima, nek ih radi za džabe kad već tol'ko voli!Bljuc.Edit: Opet me Dabović pretekao. Ovo je esencija:
To da ljudi mogu da izaberu jednostavno nije tacno, odrasli ljudi sa decom nemaju nikakvo pravo da izmedju placenog i neplacenog posla biraju potonji.
Edited by Syme
Link to comment
Indy, kod nas se marketing radi bez talenta, vec se prodaje bulja velikim igracima koji ulecu sa parama i uredjuju tvoje glasilo kako im dune. Ti igraci daju pare na osnovu privatnih dogovora cija se sustina svodi na "mi tebi damo reklamu, ti meni na ruke vrnes deo para, svima lepo".
Onda treba naći neke druge igrače. Koliko ja vidim na osnovu iskustva sa ovim magazinom (koga neću imenovati), nisam primetio da advertajzeri kroje kapu uredniku. Mislim, to je samo jedan primer, ne sumnjam da ti znaš mnogo više primera.
Inače me uvek facinira ova tržišna osionost - pa ko hoće da se bavi neisplativim stvarima, nek ih radi za džabe kad već tol'ko voli!
Interesantno je da u stvari skoro ništa nije neisplatljivo. Zavisi kako se radi i kako se "monetizuje". Mislim da je pozicija od koje treba poći "think big". Da li se mora obraćati baš samo srpskom čitalaštvu, itd.
Link to comment
Onda treba naći neke druge igrače. Koliko ja vidim na osnovu iskustva sa ovim magazinom (koga neću imenovati), nisam primetio da advertajzeri kroje kapu uredniku. Mislim, to je samo jedan primer, ne sumnjam da ti znaš mnogo više primera.Interesantno je da u stvari skoro ništa nije neisplatljivo. Zavisi kako se radi i kako se "monetizuje". Mislim da je pozicija od koje treba poći "think big". Da li se mora obraćati baš samo srpskom čitalaštvu, itd.
Ne bi verovao koliko malo igraca ima u Srbiji, tj onih koji raspolazu pravim novcem. Imas pivare koje ulazu u lajv dogadjaje, jer tu mogu da se neograniceno reklamiraju. Imas paradrzavne kompjuterske firme kao sto je Comtrade, koja ima sopstveni, veoma citani portal. Imas telefondzije koje pristaju da ulecu sa parama na vec etablirane portale, ili, kao MTS, imaju svoja, vrlo citana glasila....Jako je zatvoreno trziste, malo ima zive love, niko nece da posluje sa malim glasilima,
Link to comment
Onda treba naći neke druge igrače. Koliko ja vidim na osnovu iskustva sa ovim magazinom (koga neću imenovati), nisam primetio da advertajzeri kroje kapu uredniku. Mislim, to je samo jedan primer, ne sumnjam da ti znaš mnogo više primera.Interesantno je da u stvari skoro ništa nije neisplatljivo. Zavisi kako se radi i kako se "monetizuje". Mislim da je pozicija od koje treba poći "think big". Da li se mora obraćati baš samo srpskom čitalaštvu, itd.
Nisam mislio na to. Da, moguće je da je izlaz u nekom regionalnom umrežavanju (zanumljivo je da već posotje sajtovi za književnost koji funckionišu na sličnom principu - knjizevnost.org, npr).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...