Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

bankomati imaju neki limit za podizanje gotovine u cugu. 20.000 ako se ne varam?

 

Limit je po kartici, ne po bankomatu i zavisi od kartice.

 

pa onda pređeš na naredni bankomat (u slučaju moje banke možeš odmah ponovo na istom, samo ne može više od 20000 u jednom cugu)

 

jednog mog poznanika tako olešili, osoba od poverenja (ispostaviće se da je klepotman) znala pin, maznula karticu, i zaređala od bankomata do bankomata...

 

 

Koji je smisao tog limita po "jednom cugu"?

Link to comment

Koji je smisao tog limita po "jednom cugu"?

 

Nema nikakvog smisla, ubacis karticu, izvadis maksimum (meni je bilo 30 000 ali ne znam o cemu ovisi), izvadis karticu, ubacis je ponovo, ponovo pin... i tako do dnevnog maksimuma kartice. Nema potrebe za menjanjem bankomata i apsolutno nema razumno objasnjenje.

Link to comment

Nema nikakvog smisla, ubacis karticu, izvadis maksimum (meni je bilo 30 000 ali ne znam o cemu ovisi), izvadis karticu, ubacis je ponovo, ponovo pin... i tako do dnevnog maksimuma kartice. Nema potrebe za menjanjem bankomata i apsolutno nema razumno objasnjenje.

Ima. Sa jedne strane tehnički ne bi mogao da preuzmeš odjednom više novca, recimo 500.000 dinara ili 2.000.000 dinara. Novac kad izađe iz proreza stoji tu par sekundi pa ako ga ne uzmeš vrati se nazad da ga ne uzme neko neovlašćen.

Sa druge je bezbednost pošto ako mi ukradeš karticu već posle prve transakcije stiže poruka na mobilni pa možeš da reaguješ i blokiraš karticu. Takođe u pozadini transakcije prati provajder pa ako je nešto sumnjivo kontaktira banku da ova zove korisnika i pita ga jel to on koristi karticu. Ako bi ti neko podigao odjednom 2.000.000 to je onda ćao sa parama.

Link to comment

Ima. Sa jedne strane tehnički ne bi mogao da preuzmeš odjednom više novca, recimo 500.000 dinara ili 2.000.000 dinara. Novac kad izađe iz proreza stoji tu par sekundi pa ako ga ne uzmeš vrati se nazad da ga ne uzme neko neovlašćen.

Sa druge je bezbednost pošto ako mi ukradeš karticu već posle prve transakcije stiže poruka na mobilni pa možeš da reaguješ i blokiraš karticu. Takođe u pozadini transakcije prati provajder pa ako je nešto sumnjivo kontaktira banku da ova zove korisnika i pita ga jel to on koristi karticu. Ako bi ti neko podigao odjednom 2.000.000 to je onda ćao sa parama.

 

Mislim da nema šanse da podigneš više od nekih 30-40 hiljada dnevno sa obične kartice, osim ako nemaš neko posebno ovlašćenje/karticu.

Link to comment

@Luther

Pa ima dnevni maksimum neovisno o limitu jedne isplate.

Ako sam ubacio karticu i otkucao pin ne vidim kako sam sigurniji ako ponovim tu istu radnju 5 puta a ne jednom. Poruke i blokada su svakako sporiji od tih 5 ponavljanja.

 

Ovaj deo sa vracanjem novca nazad ne razumem bas posto kad izadje izasao je, jedina sigurnosna stvar tu je ako ga ne uzmes da se vrati ali ne vidim kakve to ima veze s bilo cim.

Link to comment

Ako sam ubacio karticu i otkucao pin ne vidim kako sam sigurniji ako ponovim tu istu radnju 5 puta a ne jednom. Poruke i blokada su svakako sporiji od tih 5 ponavljanja.

 

Sigurniji si jer ako odmah zoves postoji mogucnost da blokiraju pre nego sto se napravi veca steta i, bitnije, prijavio si neovlasceno koriscenje odmah tako da, u nekim zemljama, banka pokrije stetu a ti budes dobar. Konkretno ovde je postojala ekipa koja je klonirala kartice i drpala pare a banke su bile benevolentne samo prema ljudima koji su odmah prijavljivali, jer kako rekose, sve dok nisi prijavio da nisi ti, ti si.

Edited by CPP
Link to comment

Pa znam, ali razlika je samo u tome da li radnja traje minut ili 5 minuta. Za ta 4 minuta neces mozda doci ni do operatera kad zoves da ti iskljuce karticu, tako da nema sigurnosti. Jedina sigurnost je dnevni limit.

Link to comment

@Luther

Pa ima dnevni maksimum neovisno o limitu jedne isplate.

Ako sam ubacio karticu i otkucao pin ne vidim kako sam sigurniji ako ponovim tu istu radnju 5 puta a ne jednom. Poruke i blokada su svakako sporiji od tih 5 ponavljanja.

 

Ovaj deo sa vracanjem novca nazad ne razumem bas posto kad izadje izasao je, jedina sigurnosna stvar tu je ako ga ne uzmes da se vrati ali ne vidim kakve to ima veze s bilo cim.

Nije kad izađe izašao već ako ga ne preuzmeš za par sekundi vrati se nazad isto kao i karticu što uvuče nazad ako je ne preuzmeš. Probaj ako ne veruješ samo posle moraš da prijaviš neuspešnu trransakciju. Ni recimo 250,000 limit ne bi mogao da ti isplati odjednom to je recimo 250 novčanica, preveliko da proše kroz proprez.

Link to comment

Nije kad izađe izašao već ako ga ne preuzmeš za par sekundi vrati se nazad isto kao i karticu što uvuče nazad ako je ne preuzmeš. Probaj ako ne veruješ samo posle moraš da prijaviš neuspešnu trransakciju. Ni recimo 250,000 limit ne bi mogao da ti isplati odjednom to je recimo 250 novčanica, preveliko da proše kroz proprez.

Pa znam, ali to nema veze s ovim o cemu pricamo, to je neki sasvim drugi nivo sigurnosti - zastita od samog korisnika (da ne zaboravi novac ili karticu na bankomatu pa najebe zbog toga).

Ovo za fizicku velicinu proreza mi je jasno, ali 20-30 soma nije ogranicenje vezano za to nego za laznu sigurnost. Ako korisniku das sigurnosnu proceduru koja nista ne radi u praksi, ti si mu u stvari smanjio sigurnost jer se oslanja na nesto sto ne postoji.

Link to comment

Pa znam, ali to nema veze s ovim o cemu pricamo, to je neki sasvim drugi nivo sigurnosti - zastita od samog korisnika (da ne zaboravi novac ili karticu na bankomatu pa najebe zbog toga).

Ovo za fizicku velicinu proreza mi je jasno, ali 20-30 soma nije ogranicenje vezano za to nego za laznu sigurnost. Ako korisniku das sigurnosnu proceduru koja nista ne radi u praksi, ti si mu u stvari smanjio sigurnost jer se oslanja na nesto sto ne postoji.

Ne može aparat sa sigurnošću da broji više od određenog broja novčanica...

 

Ja sam jednom imao karticu bez limita, ali sam mogao maksimalno 5 puta dnevno po max broj novčanica, koji je bio 40... Pa kad ima 2000-darki mogao sam i 400k da dignem, a kad nije bilo samo 200k...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...