Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

ne znam. meni je, kao zeni, ono nasilno svlachenje zena na plazi bilo strashno.

 

 

To je apsolutni horor, svako treba da nosi ono šta je navikao u svojoj kulturi, tj ja u Iranu bi trebalo da takođe mogu da nosim zapadnu odeću.

Link to comment

Ok, verujem, ali onda neću da idem turistički tamo gde mi smeta nešto i kraj.

apsoluto. nedobrodoshla sam ovakva kakva sam u hilandarima, arabijama i ko zna gde sve ne, na razne nachine ^_^

Link to comment

Ne oblače se prema svom nahođenju, oblače se prema onome što je zapdni stil odevanja a on je fakat širi od islamskog stila, ali nije neograničeno širi i ne nosi se makar šta. Tj itkako postoji zapadnjačko odevanje. Ili evropsko, kako god. Da svako nosi ono što hoće ne bi se uklapali u zapadni opseg odeće, nego bi pucale i marame, i hidžabi, i narodne nošnje itd itd.

 

 

Aman, čoveče. U određenim društvima/državama postoji pritisak države, ili čak propisane kaznene mere ako ženska osoba nosi ovo ili ono. Nazovimo ih "države A".

 

U nekim drugim društvima, ne postoji, i bez obzira šta bilo ko mislio o motivima, stilovima, kulturama i običajima, svako na ulici može da obuče bilo šta i neće snositi nikakve posledice, cimanja niti sankcije. Nevezano za moja, tvoja, ili Radosavova tumačenja ko/šta/zašto, fakat je da ni država ni društvo nema nikakvo pravo da govori ili preti nekome šta da nosi. Nazovimo ove "državama B".

 

Da li misliš da ova potonja društva iz "država B" treba menjati, tako da trkeljišemo ove iz "država A"? A pogotovo iz priglupih razloga tipa "poštovanje moje kulture"?

Link to comment

Aman, čoveče. U određenim društvima/državama postoji pritisak države, ili čak propisane kaznene mere ako ženska osoba nosi ovo ili ono. Nazovimo ih "države A".

 

U nekim drugim društvima, ne postoji, i bez obzira šta bilo ko mislio o motivima, stilovima, kulturama i običajima, svako na ulici može da obuče bilo šta i neće snositi nikakve posledice, cimanja niti sankcije. Nevezano za moja, tvoja, ili Radosavova tumačenja ko/šta/zašto, fakat je da ni država ni društvo nema nikakvo pravo da govori ili preti nekome šta da nosi. Nazovimo ove "državama B".

 

Da li misliš da ova potonja društva iz "država B" treba menjati, tako da trkeljišemo ove iz "država A"? A pogotovo iz priglupih razloga tipa "poštovanje moje kulture"?

 

Jesi ti pročitao šta sam ja pisala uopšte?

 

Dakle smatram da što se odeće tiče nema nametanja običaja, ali takođe ne pristajem ni da meni sleduje manje te ne idem u Iran (a nemam nameru da trkeljišem nikoga), a što se nekih drugih običaja tiče smatram da mora da se nameće.

 

Samo još jedna stvar, koliko bi potrajao neko na poslu da počne da dolazi u etničkoj evropskoj nošnji ili balskoj haljini? Može da se nosi zapadno odelo, može da se nosi islamsko odelo i to je manje više to. Ali od kolege iz crne Afrike i te kako očekujemo da ne dolazi u nekoj crnačkoj odori, ja ne bih potrajala u opancima, imaš prosto nekoliko prihvatljivih kombinacija i to je to. Za ostalo ćeš biti isključen iz društva, ok niko te neće staviti u zatvor ali sve ostale konsekvence ćeš morati da snosiš za istupanje iz običaja.

Link to comment

Svaka drzava ima svoja pravila o oblacenju kojih moras da se drzis. U vecini zemalja je npr. zabranjeno pokazati sise ako si zena a nije ako si muskarac. Primarni polni organi su zabranjeni za oba pola osim u veoma restriktivnim zonama. U Iranu pokrijes kosu i to ne mora savrseno, dlaka moze da viri na sve strane. 

Ako ti se ne svidja to da radis, resis problem veoma jednostavnom radnjom neodlaska u jebeni Iran. Iranke u poseti zapadu reciprocno odgovore postovanjem domace kulture nepokazivanjem sisa na pijaci. Iranke nisu u plusu zbog toga sto je zabrana sisa na javnim mestima zajednicki skup i Iranske i Francuske kulture, ne znam ni kako bi se raspravljalo o tome uopste.

Link to comment

Svaka drzava ima svoja pravila o oblacenju kojih moras da se drzis. U vecini zemalja je npr. zabranjeno pokazati sise ako si zena a nije ako si muskarac. Primarni polni organi su zabranjeni za oba pola osim u veoma restriktivnim zonama. U Iranu pokrijes kosu i to ne mora savrseno, dlaka moze da viri na sve strane. 

Ako ti se ne svidja to da radis, resis problem veoma jednostavnom radnjom neodlaska u jebeni Iran. Iranke u poseti zapadu reciprocno odgovore postovanjem domace kulture nepokazivanjem sisa na pijaci. Iranke nisu u plusu zbog toga sto je zabrana sisa na javnim mestima zajednicki skup i Iranske i Francuske kulture, ne znam ni kako bi se raspravljalo o tome uopste.

 

Zbunjena sam, ispada da postoje pravila oblačenja na zapadu? Ali... tamo svako... nosi ono što sam hoće... što sam želi...

Pukom slučajnošću se oblače dosta uniformno.

Link to comment

Jesi ti pročitao šta sam ja pisala uopšte?

Jesam bre, evo da ponovimo same tvoje reči:

 

"Dakle poštujemo arapsku kulturu u Evropi, poštujemo je kad odemo u Iran, a kad će moju kulturu neko da ispoštuje to nema veze."

 

Ovaj boldovani deo je ono što uopšte ne razumem, a što je toliko puta ponovljeni glupi sentiment da "kako oni s nama, tako i mi treba s njima, ako mi poštujemo njihovu kulturu tj pokrivamo glavu u Iranu, treba vala i oni da poštuju našu kulturu tako što ćemo ih (nagađam) mi kod nas naterati da skinu marame". Samo što si u postu kasnije kanda sugerisala da se poštovanje naše/zapadne kulture sastoji od nošenja dopičnjaka, a ne slobode i izbora da se to čini.

 

ali takođe ne pristajem ni da meni sleduje manje te ne idem u Iran

 

Ali to je divno, ja imam identično razmišljanje prema većini država na bliskom istoku. One su takve, ja ne mogu ništa da promenim tu, u slučaju da nije službeni put u pitanju, te države mene neće videti. Samo to je miljama daleko da ja očekujem da ako se neka Iranka turista zadesi u Beogradu da ona mora da ispoštuje (sic) moju kulturu. Nisam toliko nesiguran.

Link to comment

Zbunjena sam, ispada da postoje pravila oblačenja na zapadu? Ali... tamo svako... nosi ono što sam hoće... što sam želi...

Pukom slučajnošću se oblače dosta uniformno.

 

Svako nosi sta zeli uz postovanje lokalnih zakona, kao i u svakoj zemlji na svetu. Ne vidim kako mozes doci od toga do rednek rasprave sa "ispostuj moju kulturu".

Link to comment

Koliko shvatam, problem je u tome što Dagmar u očima pojedinih ispada netolerantna jer "ne želi da ispoštuje nečiju kulturu", dok se drugih to ne očekuje, štaviše, insistiranje na poštovanju lokalne kulture bi se smatralo netolerantnim. 

Link to comment

Koliko shvatam, problem je u tome što Dagmar u očima pojedinih ispada netolerantna jer "ne želi da ispoštuje nečiju kulturu", dok se drugih to ne očekuje, štaviše, insistiranje na poštovanju lokalne kulture bi se smatralo netolerantnim. 

 

Ako je o meni reč, uopšte nije u tome poenta. Nemam pojma da li Dagmar želi da poštuje lokalne kulture ili ne, rekla je da ne želi da ide u Iran jer joj je neprijatno da pokriva glavu što bi morala, tu je potpuno razumem. Ja bih čak išao korak dalje i rekao da lično nemam preveliku želju da posećujem društva i države koja teraju bilo koga da se oblači ovako ili onako.

 

Imam problem samo sa onim "a kad će neko da ispoštuje našu kulturu". Šta to tačno znači? Kako se to radi? Sličnim zakonima koji propisuju kako treba neko kod nas da se oblači ili šta mora ili ne sme da nosi? Neka, hvala, to je obična glupost. Ako postoji neko drugo tumačenje ove rečenice, onda bujrum, samo ja ga ne vidim, a služi non stop kao rezon da neko nekom propisuje šta sme a ne sme da nosi.

Link to comment

Ma ne, ne mislim ni na koga ko je učestvovao u ovoj diskusiji, pominjala je da su joj valjda kolege zamerile kad je izjavila da ne želi da ide u Iran jer bi morala da prilagođava svoj način oblačenja, što ne želi. I sad ona na taj način ispada netolerantna jer ne poštuje tuđu kulturu. 

Mogu da zamislim tu situaciju i takav razgovor, takvo prebacivanje i jeste iritantno. Tim pre budući da dotične kolege sigurno ne bi nametale pripadnicima određenih kultura kako se imaju oblačiti na njihovom terenu (jer bi i to bilo netolerantno!), pa pretpostavljam da otuda izvire takav resentiman u stilu "A ko će moju kulturu da ispoštuje?!!!"

Link to comment

Sasvim moguće, ali treba onda reći da je takav resentiman (a) logički i faktografski pogrešan i (b) štetan, jer ga ponajviše ponavljaju ljudi koje eto mnogo nervira što se neki drugi ljudi oblače kako se njima ne sviđa i ne mogu da žive s time, mora država da reaguje. Uzgred, taj fenomen uopšte nije ograničen na Srbiju, mada priznajem da mi jeste simpatično koliki broj naših građana ima tu rak ranu na svojoj duši, a da uopšte ne žive u kultimultitulti gradovima poput Pariza, Londona, Brisela, Berlina, otkud znam.

 

Pri tom, smatram da je i reč (ne)tolerantan ovde pomalo pogrešna. Ja kad bih otišao u Iran, Arabiju, Katar (i bio žensko ^_^), ne bih nosio veo i maramu ili bilo šta zbog čega se osećam neprijatno iz "poštovanja kulture". Nosio bih veo ili maramu jer bi bre idioti urlali na mene, i možda me strpali i u ćuzu, inače me baš zabole (valjda sam ja zato netolerantan). Na ulici sam aman, mogu valjda da nosim šta hoću, dok god nije esesovska uniforma. "Poštovanje kulture" treba valjda da se svodi na neku razumnu meru, da ako hoćeš da uđeš u đam'ju, skineš obuću, ili tako nešto. Ali nemam simpatija za društvo koje nalaže drugome šta da nosi na ulici, pa mi samim tim idu na ganglije svi koje bi naše društvo uređivali na sličan način e da bi tako neko treći "ispoštovao našu kulturu". Što pri tom uopšte nije ograničeno samo na bliski istok. One slike francuskih specijalaca naoružanih do ušiju gde cimaju babu od 60 godina da skine burkini na plaži su mi isto u glavi.

Link to comment

Koliko shvatam, problem je u tome što Dagmar u očima pojedinih ispada netolerantna jer "ne želi da ispoštuje nečiju kulturu", dok se drugih to ne očekuje, štaviše, insistiranje na poštovanju lokalne kulture bi se smatralo netolerantnim. 

 

Oni definišu poštovanje tuđe kulture kao to da ja moram da obučem ono što se u toj kulturi nosi. po tome oni sami izgleda ne smatraju da muslimanske žene poštuju njihovu kulturu, jer ono što one nose nije odeća koja se nosi po zapadnoj kulturi, dakle ponoviću na zapadu se nosi zapadnjačka odeća, marama i nikabi i šta znam nisu ono što je trenutno zapadnjačka odeća, niko ih na zapadu ne nosi sem doseljenika muslimana.

to je ono što zapadnjaci impliciraju onim što oni kažu.

Što se mene tiče, ja ne smatram da je nošenje čadora negde poštovanje tuđe kulture, smatram da je to nepoštovanje moje. Tamo gde me ne poštuju nemam nameru da idem. Kraj.

 

Inače da to nema veze sa islamskim običajima svedoči prmer recimo moje majke koja je najnormalnije bazala po Bagdadu u svojim farmerkama i majicama tamo 70tih. Da je to nepoštovanje islamske kulture valjda bi joj neko rekao. Ali eto, nenormalnim ponašanjem zapada, s jedne strane ti ljudi su radikalizovani na način koji im nije bio svojstven pre 50 godina, s druge strane ispiraju mozak svom stanovništvu nekim floskulama o tome kako na taj način što dopuštaš da te neko primorava protiv tvoje kulture ti ustvari nekog kao poštuješ.

Nigde veze.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...