Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nas, moje ortake i mene, su svojevremeno plasili da ako ne ucimo skolu i ne pozavrsavamo fakultete, bicemo autolimari, autoelektricari, automehanicari i svasta jos nesto sto je lose. I da..nece nijedna dobra riba poci za nas.

 

Kako su nas samo zajebali, pizda im materina.

 

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk

Link to comment

ne znam ljudi. ja nisam nikako tela da budem automehanichar :unsure:

 

 

Mene više zanimaju novci od toga da radim kao dr nauka. Ok je posao, ali ako je takav automehaničarski posao nešto što u Srbiji donese aj ne 6 nego 3000 evra mesečno, pa čak i hiljadu evra mesečno za svega 25 radnih sati, ostalo čekaš mušterije da ti naiđu i listaš stripove, pa to je posao snova in my book.

Link to comment

Moj automehanicar naplacuje 5 evra sat, ima 100% 200 sati mesecno, to je bar 1.000 evra. To je za ove sitne stvari cena. Usput diluje i neke delove koje treba ugraditi, pranje i sl. Neke druge stvari pogadjas se djuture tu mu je satnica verujem daleko veca. I sve to za auto nize klase. On je i vlasnik tog servisa i radnik, ponekad bude sa njim 1 ili 2 pomocnika. Znam decka koji radi u KIA servisu kao mehanicar i on zaradjuje 10.000 din nedeljno, dakle manje od 400 evra za mesec dana.

Da bi bio samostalan treba ti plac, masine razne, dosta ulaganja, ali i zaradjuju.

Edited by radnik
Link to comment

Moj automehanicar naplacuje 5 evra sat, ima 100% 200 sati mesecno, to je bar 1.000 evra. To je za ove sitne stvari cena. Usput diluje i neke delove koje treba ugraditi, pranje i sl. Neke druge stvari pogadjas se djuture tu mu je satnica verujem daleko veca. I sve to za auto nize klase. On je i vlasnik tog servisa i radnik, ponekad bude sa njim 1 ili 2 pomocnika. Znam decka koji radi u KIA servisu kao mehanicar i on zaradjuje 10.000 din nedeljno, dakle manje od 400 evra za mesec dana.

Da bi bio samostalan treba ti plac, masine razne, dosta ulaganja, ali i zaradjuju.

 

Znači neki običan radnik automehaničar ima za puno radne vreme 330 evra, a vlasnik svoje radnje sa velikim ulaganjima i razrađenim poslom opušteno preko hiljadu, možda više prema dve hiljade? Hm, pa malo bolji doktor nauka (najniži status a jača kategorija) u Srbiji uzima oko 800 evra a nema takvo cimanje kao vođenje privatnog posla. Neki malo i tezgare sa davanjem časova i uzimaju 1000. Vanredni i redovni sa pristupom finasijama projekata imaju više ali tu su i razne pogodnosti, kapiram da su zadnji put avionsku kartu platili nikad. Ja ih znam takvih nekoliko. Meni to i dalje nisu neuporedive cifre.

Sad ovi obični šljakatori od doktora nauka nemaju te cifre, ali su i dalje daleko iznad 330 evra koje ima komparativni šljakator automehaničar. A gazda doktor nauka je tu negde sa gazdom automehaničarem.

Link to comment

Ma na svakog tog mehanicara koji uzme soma evra, imas deset njih koji uzmu dosta manje od 500. Da bi bio mehanicar koji zaista fino zaradjuje moras ili da imas svoju radnju i da ona traje dugo, sto je u osnovi znanje vodjenja biznisa i prilicno velika strucnost, ili da budes bas ekspert za nesto konkretno pa da radis kod nekog velikog. Trud koji je ulozio neko da postane vrhunski mehanicar uopste nije mali i moze se meriti sa bilo kojim fakultetom.

 

@cekmeze: Postoji taj problem sa okolinom koja nema primere uspeha sa obrazovanjem i prenosenja toga na decu. Da bi imao zelju da se skolujes, moras oko sebe videti neke primere ljudi koji su to postigli, ne padaju te ideje u jednu zajednicu iz svemira. Zato je ta pomoc sa strane neophodna da se neko digne iznad svoje okoline i povuce tu okolinu sa sobom. Inace, ako mislis da siromastvo nije vazna komponenta jedne okoline u kojoj deca gledaju sto pre da dobiju vozacku i svoje parce 'leba, onda ti mogu reci da silno gresis. Ne mora siromastvo biti bukvalno umiranje od gladi, to ni danas nije kod nas slucaj. Gledaj samo sledecu generaciju i njihove opcije - najcesce su u potpuno istoj situaciji kao i njihovi roditelji. 

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

u holandiji zaradjuju po 5-10 000 evra, a pitanje je koliko rade. jes da idu uvek umazani, al bi se odma menjao. i neopevane su lopovcine. jedan mi naplatio 170 evra za menjanje brave. tj stavljanje polovne na jedna vrata i gepek, dok je na drugim vratima ostavio staru a kljuc bacio. u kesu sa starim delovima je greskom ubacio i papir sa cenom te tzv nove, 5 evra na otpadu. kako je dosao do cifre od bas 170? drugi nece da me pusti bez 300 evra, uvek iznalazi svakakvijeh kvarova do te sume. mom bratu od tetke lik naplatio 600 evra neki deo i dao mu garanciju. taj deo crko posle 3 meseca, ovaj otisao da reklamira, lik reko da to jeste deo koji mu je on prodao i ugradio, i da ima garanciju, ali da on vise nije on, nego je druga firma na istom mestu :ziga:

Link to comment

Mene više zanimaju novci od toga da radim kao dr nauka. Ok je posao, ali ako je takav automehaničarski posao nešto što u Srbiji donese aj ne 6 nego 3000 evra mesečno, pa čak i hiljadu evra mesečno za svega 25 radnih sati, ostalo čekaš mušterije da ti naiđu i listaš stripove, pa to je posao snova in my book.

vrata korporacija su uvek otvorena za kvalifikovane doktore nauka kojima je novac bitniji od statusa doktora nauka.

Link to comment

u holandiji zaradjuju po 5-10 000 evra, a pitanje je koliko rade. jes da idu uvek umazani, al bi se odma menjao. i neopevane su lopovcine. jedan mi naplatio 170 evra za menjanje brave. tj stavljanje polovne na jedna vrata i gepek, dok je na drugim vratima ostavio staru a kljuc bacio. u kesu sa starim delovima je greskom ubacio i papir sa cenom te tzv nove, 5 evra na otpadu. kako je dosao do cifre od bas 170? drugi nece da me pusti bez 300 evra, uvek iznalazi svakakvijeh kvarova do te sume. mom bratu od tetke lik naplatio 600 evra neki deo i dao mu garanciju. taj deo crko posle 3 meseca, ovaj otisao da reklamira, lik reko da to jeste deo koji mu je on prodao i ugradio, i da ima garanciju, ali da on vise nije on, nego je druga firma na istom mestu :ziga:

opet pijan bulaznis :(

Link to comment

Mene više zanimaju novci od toga da radim kao dr nauka. Ok je posao, ali ako je takav automehaničarski posao nešto što u Srbiji donese aj ne 6 nego 3000 evra mesečno, pa čak i hiljadu evra mesečno za svega 25 radnih sati, ostalo čekaš mušterije da ti naiđu i listaš stripove, pa to je posao snova in my book.

Sve si pogresno razumela, uopste nije tako.Covek koga poznajem ceo zivot ima svoj servis.U zlatna (ako ih ikad bilo) vremena je imao desetak majstora koji su imali odlicne plate.Pre par godina je morao sve da ih otpusti jer vise nije bilo finansijski izdrzivo.On inace radi po 12 h dnevno , nekad i vise ako treba, 6 dana u nedelji.Radni sat njegovih ruku je nesto oko 1000 dinara i veruj jedva se pokriva.Stotine poreza , taksi,naknada,kazni i cega sve ne mu visi nad glavom.Struja , gas, voda,telefon sve po visoj tarifi.Masine,alat i potrosni materijal uvek se placaju u kesu, niko danas nece da te ceka.Osiguravajuce kuce te ucenjuju (skoro svi danas zele opravku preko osiguranja) snizavaju mu cenu sata, hoces-neces da radis, teraju te da nabavljas polovne delove za koje moras da das garanciju posle ugradje kao da su novi, a sve to ako moze sa otpada bez fiskalnog racuna..Na pitanje kako da pravda ulaz takvog dela koji se posle pojavljuje u racunu, kazu eh..snadji se.Ostane nesto para za pristojnu platu tipa 2 x vecu od proseka ali kosta mnogo nerava i rad od jutra do sutra.Sve ovo naravo ako vec imas radionicu, ful opremnjenu,znanje i iskustvo.Mogu da zamislim kako je pocetnicima.

Edited by Haralampije
Link to comment

Ima jedna stvar koja mene muči. Nema neke veze sa ovom profesorkom i njenim pismom, nego s ovim meandriranjem oko obrazovanja generalno. 

 

To da je struktura okoline (roditelji prvenstveno) prediktor detetove buduće školske spreme je naučno utvrđen nalaz i ne treba oko toga da se znojimo. Pitanje je onda šta government da uradi povodom toga. Emotivna i poluracionalna ja smatra da samo treba sipati pare na obrazovanje da bi pojedinci imali kvalitetniji život, ali i zbog eksternih dobrih efekata na celinu društva. Sve ovo pod pretpostavkom da je obrazovanje kvalitetno. E sad, kad razmotrim u full rational modu sve kontigencije, jedna stvar mi pravi problem, a to je što sve ove stvari ne urode plodom u sekundi. Mene dosta pogađaju sudbine ljudi koji su došli da studiraju u BG iz ruralnih sredina, gde su im roditelji odvajali za stan i klopu ovde, a da na kraju nemaju nikakav pristojan posao. Budući da im se izmenio horizont, ti ljudi nisu ni za povratak u originalnu ruralnu sredinu. Imam ja nekoliko njih iz generacije sa tako nekom buđavom sudbinom.

Link to comment

Nisam siguran, al' čini mi se da su problemi počeli onda kad su tvorci školskog programa odlučili da neko književno delo izbace jer se, je l' te, deci ne svidja, dosadno im je, nije aktuelno.

 

Pa, ako je tako, onda nam ne treba škola nego zabavište.

 

A lamentirajuće babe (i dede) će uvek postojati, ne treba se brinuti zbog njih.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...