Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Dosadna sam kao zunzara, ali katedra za srpski jezik filološkog i istorija sa filozofskog su

dva najveća zla ovog društva. Odatle kadrovi odlaze u prosvetu, a ne zna se koja je katedra gora,

i sad se kao čudimo kad na fakultete dođu mali nacoši.

 

Istorija je po meni najozbiljnija katedra na Filozofskom - zato sam hteo da je studiram. U srednjoj sam zapravo želeo da studiram filozofiju, ali mi se nije sviđao "imidž" koji je ta katedra imala pa zamalo da završim na Pravnom (Unionu) ili istoriji na filozofskom.

 

To da se "ne zna koja je katedra gora" je preterivanje. Uzmi vidi šta radi UDI recimo. Mnogi "nacionalisti" koji su tebi mrski su možda diletanti u nekim drugim stvarima ali se svojim poslom bave na jedan ozbiljan način. Što se tiče Katedre za srpski jezik na Filološkom, jedini put kad sam čuo nešto loše o njoj je od par ljudi koji imaju problem sa "nacionalizmom" nekih od profesora, i nisu me ubedili.

 

Ovo mene malo podseća na ono kada je neko ovde (ili na Burundiju, ne sećam se) tvrdio da su Kurir kvalitetnije novine od Politike. Mislim, budimo ozbiljni.

 

Potrebni su daleko širi zahvati od vođenja računa  uprave da bi studenti i, uopšte, mladi ljudi, stekli osnov za formiranje ličnih stavova o većini društveno značajnih tema i sadržaja (selekcija informacija, integracija, kritička distanca, sve ono čemu ih uglavnom ne uče tokom školovanja).

Najbolje da će im se istina namah ukazati sporadičnim ex cathedra pristupom. 

 

Najbolje da to ima veze sa "kritičkom distancom" i "selekcijom informacija".

Link to comment
  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

Niko nigde nije rekao da je Kurir bolji od Politike već da manje štete nanosi.

 

 

 

Zašto Istorija na FF?

 

 

Zbog svih Čedomira Antića i Predraga Markovića.

Link to comment

Njih dvohica su još i odlični,, :lolol:

 

Obraz je sasvim dovoljan razlog

 

 

Obraz ponikao na FF?

Dveri u čedo Filološkog. Lompar im ideolog.

Link to comment

Obraz ponikao na FF?

Dveri u čedo Filološkog. Lompar im ideolog.

pa ne sećam se sa sigurnošću, al žvrljali su grafite i bilo par zamlaćenika na istoriji..

No to se izgleda sada zapatilo i to ne samo na BG katedri... sramota...

Link to comment

Nisam zadovoljan odgovorom. Ne vređam se lako ali mi ipak smeta kada mi neko kaže da je strašno što mu učim decu.

 

Čedomir Antić je bio član DS, G17+ i među prvima koji je govorio da Kosovo treba priznati kao nezavisnu državu, relativno skoro je primljen na fakultet i tamo predaje valjda Uvod u istorijske studije. Predrag Marković je bio član DS i Pokreta DJB, i puno je vremena proveo po kursevima u Berlinu i Budimpešti, inače radi u Institutu za savremenu istoriju i predaje na Učiteljskom fakultetu, kao i na gomili privatnih fakulteta.

 

Na Filozofskom fakultetu, na etnologiji i istoriji, je nastao sv. Justin filozof, a ne Dveri, niti Obraz.

 

Od svih ljudi na 5. spratu, ubedljivo najveće đubre i najveći diletant je Nikola Samardžić. On pa 10 mesta prazno.

Link to comment

Probaću sad malo jasnije formulisati stav. 

 

Profesori sa ove dve katedre (Istrorija sa Filozofskog i Srpski jezik i književnost (i obrnuto) sa Filološkog)

ne "uče decu", oni školuju prosvetni kadar koji sa ta dva fakulteta ide dalje po Srbiji i uči decu.

 

Univerzitetski profeosor je, uglavnom, prvi autoritet koji dete svesno bira.

Odgovornost koju imaju univerzitetski profesori, koji školuju prosvetni kadar, posebno kad su u pitanju

ova dva predmeta, je mnogo veća nego kod ostalih profesora, Uticaj na društvo nemerljiv.

Ideologije koje oni usvoje na fakultetima se šire dalje kroz svaku osnovnu i srednju školu.

Posledice lošeg rada su već vidljive (naravno da nije samo njihova odgovornost).

Pa danas imamo tribine na fakultetima u kojima se studenti smeju žrtvama rata, jer ne veruju u njih,

naučeni su da ne postoje žrtve koje je izazvala srpska strana. Samo Srbi mogu biti žrtve

(da li sopstvenih loših izbora, poturenih, da li žrtve okolnih država i velikih agresora).

Sa fakulteta u javnost (tv, novine...) uglavnom istupaju ljudi koji će da kažu ono na šta javnost 

neće coktati, te je jedan Čedomir Antić rado viđen gost svih emisija na televiziji, do skoro i Ljušić,

Milo Lompar, sa Filološkog, takođe.

 

 

Ne sumnjam ja da na Istoriji rade i sjajni ljudi (na FF radi jedan Dušan Ivanić, sjajni čovek, 

ali on se bavi naučnim radom, rad sa studentima mu se svodi na dobro predavanje i ocenjivanje,

dalje od toga ne ide, a formalno mislim da se vodi kao šef katedre za sr. književnost)

 

Malo mi mozak trokira, te se izvinjavam ako sam nejasna.

:)

Link to comment

"Ideologije" o kojima pričaš su način na koji većina ljudi u Srbiji doživljava krizu i ratove devedesetih. Nema to nikakve veze ni sa nečijom "odgovornošću", ni sa moralnošću, hrabrošću, kukavičlukom, ni sa "kritičkom distancom" i šta već ljudi "antinacionalističke orijentacije" učitavaju u taj stav, sa sve obaveznom personalizacijom i psihologizacijom. Taj doživljaj ili odnos će se na različite načine reprodukovati i kod akademskog grananina, i neobrazovanog itd. Tu imamo bitnu razliku između "nacionalizma odozgo" i "nacionalizma odozdo", naravno.

 

Mi zapravo imamo dosta velike pomake u istorijskoj nauci (kažem, vidi UDI). Čak i da nije tako, ja ne razumem kakve veze imaju studenti FPN-a sa katedrom za istoriju na FF. Kakvi god bili naši istoričari, da li stvarno misliš da to utiče na stav prosečnog studenta FPN-a?

 

Ovo bi pre bilo nešto što je karakteristično za jednog spontanog desničara, čoveka iz naroda, nego akademskog građanina, dakle nešto na šta istoričari teško mogu da utiču, a škola da promeni, ma koliko kretenske multikulti inicijative bile žive. I nacionalizam i neosetljivost nisu stvari koje će škola ili istoričari iskoreniti ili suzbiti, njihovi koreni su mnogo dublji, Senzibilisanim liberašima ovde ostaje samo da impotentno rantuju po netu što u školama nema cenzure koja bi deci iz glave izbila ideje koje uostalom imaju i deca koja školu nisu videla.

Edited by FERNOUX H
Link to comment

Nisam zadovoljan odgovorom. Ne vređam se lako ali mi ipak smeta kada mi neko kaže da je strašno što mu učim decu.

 

Čedomir Antić je bio član DS, G17+ i među prvima koji je govorio da Kosovo treba priznati kao nezavisnu državu, relativno skoro je primljen na fakultet i tamo predaje valjda Uvod u istorijske studije. Predrag Marković je bio član DS i Pokreta DJB, i puno je vremena proveo po kursevima u Berlinu i Budimpešti, inače radi u Institutu za savremenu istoriju i predaje na Učiteljskom fakultetu, kao i na gomili privatnih fakulteta.

 

Na Filozofskom fakultetu, na etnologiji i istoriji, je nastao sv. Justin filozof, a ne Dveri, niti Obraz.

 

Od svih ljudi na 5. spratu, ubedljivo najveće đubre i najveći diletant je Nikola Samardžić. On pa 10 mesta prazno.

 

Bold:

Tezgaros dakle?

Kada neko radi na gomili privatnih (ili drzavnih, svejedno) fakulteta (sta predaje?), to znaci da nijedan posao ne moze valjano da obavlja, vec da se osljari. O nauci da ne govorim.

Edited by Budja
Link to comment

E,

Nikola Samardžić, pa meni on uvek izgledao kao težak folirant i grebator na "očevu slavu"...

Meni je užasna bila pomisao da on uopšte ima pristup "obrazovnoj funkciji"...

 

...shit has hit the fan...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...