Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

ovo je kombinacija validnih poenti (drzava kao medjuplemenski posrednik, sto je valjda najveci problem odnosa savremene Srbije prema manjinama, korupcija u MUP i zastita kriminalaca) i stvari sa kojima se nikako ne slazem (tradicionalna tolerancija Suboticana). ako neko moze da zamrzi ceo narod zbog nekoliko lopova, taj nikada nije ni bio tradicionalno tolerantan. nemam razumevanja za to niti zelim da imam.takodje, covek koji ide da trazi lopova da ga prebije je vigilante. mogu da razumem njegov gnev, ali to se mora kazniti, bas kao sto i lopovluk treba kaznjavati. u suprotnom, ne zivis u drzavi nego u dzungli.
Pokušavam da upozorim na posledice, koje su već tu, Hella očigledno zna da strpljenja više nema. Najebavaju nedužni. Poseban deo priče je da pojačano neraspoloženje prema Romima prerasta u pritisak s kojim naša policija ionako nikad nije umela da se nosi, tako da zaista postaju izloženi, nezaštićeni i ugroženi, a šanse za obrazovanje i prihvatanje u lokalnoj sredini padaju.U takvom okruženju, oni od formalnih prava praktično nemaju koristi. Bilo je daleko pametnije da ih Rasim posavetuje kako da sami odvoje kukolj od žita i distanciraju se, nego da dozvole da jedan član celu porodicu getoizira. To bi bio korak napred, ovako...Preveliki je rizik stalno računati na svest, zrelost i solidarnost Subotičana; dokle god se budu osećali nezaštićeno, postoji opasnost da se ponašaju nerazborito. To se već događalo i u Mađarskoj, i Slovačkoj, i u Češkoj, gde je takođe postojala terezijanska tradicija ultimativnog poštovanja države, pa ipak je kontrola popuštala.Lako ću se složiti da osveta i nasilje nisu rešenje i da zaslužuju svaku osudu; ali to nije dovoljno. Tema treba da bude kako ih preduprediti.
Link to comment
  • Replies 40k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    953

  • Filozof manijak

    881

  • radisa

    782

Top Posters In This Topic

Posted Images

pa ja sam tu dosta pesimista. kada vidim sa kakvim podsmehom klinci odbacuju pojam "tolerancija", jasno mi je da, u eri znatno i trajno smanjenih resursa, u kojoj, na ovom tlu, narednih decenija nece biti moguce sprovoditi nikakve velike projekte socijalne inkluzije, Romi mogu da se, eventualno, nadaju da ih bas nece organizovano ubijati, ali ce stvari samo biti sve gore i gore i vise nema nacina da se poprave za nasih zivota, ako izuzmem neki veliki globalni dogadjaj koji ce pretumbati, sto kaze deda Miloje, ceo svet.e, po mom misljenju, terezijanska tradicija o kojoj govoris zapravo omogucava pogrome, posto se napadi na neprilagodjene manjine ne pravdaju zovom Ktulua, vec zastitom drzave. vigilanti sebe vide kao parapoliciju koja ima moralnu sankciju da vrati red u zajednicu.

Link to comment

Da svi su drugi krivi sto ste nacosi i sto Cigani opet masovno traze azil u Nemackoj zbog takvih "nezasticenih". Beogradski gaulajter je bar na papiru trazio da idu u skolu kad ih je izmestao.

Link to comment

Intimni dijalog dve ranjene duse, preko ponora internet anonimnosti

Marko Jesam li los covjek ako kazem da citajuci ovak tekst dobio sam ogromni zelju da ovu olos lisim zivota, i to na najprimitivniji nacin ?Preporuka:18412......................
NisiMislim da svaki normalan covek dobije tu zelju kad ovo cita. I mislim da bi, ako ih nase sudstvo oslobodi, trebalo da se sakupe gradjani, svi koji su sposobni i da ih umlate. Pa da vide onda kako je to kad te tuku.Preporuka:603
Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Mrznje prema Ciganima nema. Kompleks vise vrednosti - da, mrznja ne. Oni nit su dovoljno brojni, ni organizovani, nit imaju ikakvu drustvenu moc, pa da budu predmet masovnog drustvenog odijuma. Zlocini prema njima su uvek ispraceni zgrazavanjem ("pa gde njih"). A i u drzavi gde je najmasovnija festa - festival ciganske muzike, zaista nema mesta terijama o neminovnom pogromu Cigana.

Link to comment
pa ja sam tu dosta pesimista. kada vidim sa kakvim podsmehom klinci odbacuju pojam "tolerancija", jasno mi je da, u eri znatno i trajno smanjenih resursa, u kojoj, na ovom tlu, narednih decenija nece biti moguce sprovoditi nikakve velike projekte socijalne inkluzije, Romi mogu da se, eventualno, nadaju da ih bas nece organizovano ubijati, ali ce stvari samo biti sve gore i gore i vise nema nacina da se poprave za nasih zivota, ako izuzmem neki veliki globalni dogadjaj koji ce pretumbati, sto kaze deda Miloje, ceo svet.e, po mom misljenju, terezijanska tradicija o kojoj govoris zapravo omogucava pogrome, posto se napadi na neprilagodjene manjine ne pravdaju zovom Ktulua, vec zastitom drzave. vigilanti sebe vide kao parapoliciju koja ima moralnu sankciju da vrati red u zajednicu.
Recimo da bi mali korak bio da Romi pokušaju da uvek naprave prvi korak u saradnji sa državom kada neko iz njihove zajednice uđe u zonu krivične odgovornosti, a ne da ga kriju i prebacuju preko grane. Znam da zvuči kao isprazno teoretisanje, ali u njihovom slučaju to je bezmalo pitanje egzistencije i može delimično povratiti poverenje komšija. Smatram da bi Rasimu bilo bolje da se bavi takvim akcijama, nego da plače za prosutim mlekom kad se stvari već dogode.
Link to comment
Mrznje prema Ciganima nema. Kompleks vise vrednosti - da, mrznja ne. Oni nit su dovoljno brojni, ni organizovani, nit imaju ikakvu drustvenu moc, pa da budu predmet masovnog drustvenog odijuma. Zlocini prema njima su uvek ispraceni zgrazavanjem ("pa gde njih"). A i u drzavi gde je najmasovnija festa - festival ciganske muzike, zaista nema mesta terijama o neminovnom pogromu Cigana.
verovatno si hteo da kazes Romima posto se ta nacija tako zove.
Link to comment
Recimo da bi mali korak bio da Romi pokušaju da uvek naprave prvi korak u saradnji sa državom kada neko iz njihove zajednice uđe u zonu krivične odgovornosti, a ne da ga kriju i prebacuju preko grane. Znam da zvuči kao isprazno teoretisanje, ali u njihovom slučaju to je bezmalo pitanje egzistencije i može delimično povratiti poverenje komšija. Smatram da bi Rasimu bilo bolje da se bavi takvim akcijama, nego da plače za prosutim mlekom kad se stvari već dogode.
ne mogu sa ovim da polemisem posto uvodis kolektivnu etnicku odgovornost u pricu. ovo cak ni prakticno ne bi uspelo. rasizam hrani samog sebe. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
ne mogu sa ovim da polemisem posto uvodis kolektivnu etnicku odgovornost u pricu.
I to je potpuna istina. Možda čak i dokaz da nevini najebavaju najviše.Ali ja ne vidim drugi način, sem prihvatanja realnosti. Ne vidim kako drugačije pomoći Romima da se osećaju sigurnije, ako ne povrate poverenje lokalne zajednice. A poverenje jeste narušeno i sad nije bitno koliko su krivi Romi, a koliko lokalna zajednica. Problem se mora rešavati dok se skroz ne otrgne kontroli, makar pristup bio nekorektan.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...