Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

ako se radi na oldskul nacin, a radi se u svakom ozbiljnijem klubu, trener moze da vidi potencijalnog nasilnika vec na treningu. i da sebe stavi na mesto sparing partnera i olesi ga od batina onako vaspitno. i jasno mu stavi do znanja da to tako nece ici. takvi obicno sami napuste klub, ali poneko ipak i shvati poruku. od takvih cesto ispadnu najbolji i karatisti, a bogami i ljudi.

Ti si onako, bas siguran da je lesenje od batina, pa jos u klubu, bas onako... vaspitno?

 

Obaska sto imas, vidim, i recept za ispadanje najboljih ljudi?

 

Vidi, da presecemo stvar iz mesta: govorio sam o sopstvenom stavu da je pogresno uciti decu takozvanim borilackim vestinama - o kojima inace mislim sve najgore, ali o tome na nekom drugom topiku, kad god hoces, ali bez nekih ljudi i slicnih opstih napomena.

Tvrdim da je dete pogresno sistematski uciti da se tuce iz prostog razloga sto dete nije sposobno da kontrolise sopstveno znanje i vestinu, ni psihicki ni fizicki.

Uspesna detetova samoodbrana na taj nacin je pre izuzetak nego pravilo: jasno sam napisao da nikakva vestina nece spasti dete od pravog, ozbiljnog siledzije osim sto ce ga, verovatno, jos vise isprovocirati i pruziti mu priliku da na detetu dokazuje svoju moc, kao, eto, mlatim i skolovane.

Istom logikom mozes dete da ucis i pravilnoj upotrebi noza, da ne uvodimo sad kratke i duge cevi u igru: efikasnije je i resava problem dugorocnije.

 

Istini za volju, ne znam kakva su tvoja iskustva sa borilackim vestinama: ono malo mog znanja potice iz svojevremenih treninga u novobeogradskoj Hali sportova: od rulje koja se tamo motala nesto ne mogu da se prisetim najboljih ljudi, osim ako u takve ne racunas razne Nicovice i ostalu gamad te sorte.

Karate i slicne borilacke vestine su u Beograd/Srbiju/Jugoslaviju dosle ko kec na deset da narastajucoj uslovno srednjoj klasi, tacnije njenim potomcima, pruze priliku da prate modu i postanu fensi siledzije, za razliku od tadasnjeg boksa, utocista za sirotinju, Rome i ostale koji su u ogromnom procentu cinili clanstvo nekadasnjih bokserskih klubova, jedinih koji su borenje upraznjavali kao borenje, to moram da priznam, pa su i rezultati znali da budu nesto za razliku od karatistickih i njima slicnih koji su u Srbiji zavrsili na Arkanima i kikboksovima.

 

Da bude jasno: nije mi do svadje.

Ako imas argumente, znanje na zadate teme - izvoli.

Ako je sve sto imas da kazes da neki ljudi ovo, a neki ono, da je batina vaspitac, itd, itd - ajde da se manemo.

Vazi?

 

 

Edit: da ne bude zabune, nisam protiv vaspitne заушке. sve ima svoje vreme i mesto i priliku, ali олешити од батина, pa jos vaspitno, pa jos u klubu, je malo mnogo.

Za moj ukus, naravno.

Edited by namenski
Link to comment
  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

Čekaj, a šta ako ušao samo da opljačka, a ne i da povredi? Ili ako je ušao samo da povredi, a ne i da ubije?  ^_^

 

Зато је и поента да га упуцаш на мртво.

Ако преживи, може да доказује да је погрешио врата, био пијан, кренуо да бежи чим је видео власника и сл.

Link to comment

Evo jednog truizma, opšteg mesta, tautologije:
Čovek koji je obučen da se bori i bije, se bolje bije od čoveka koji nije obučen da se bori i bije.

Dete koje je obučeno elementarnim borbenim veštinama je veštije od deteta koje nije obučeno istim veštinama.

To je valjda očigledno samo po sebi, a đavo je naravno u detaljima.

 

Kakav je kvalitet te obuke, moralni i filozofski princip veštine koja se obučava, kojeg je uzrasta i snage to dete.

Grmalj od 200kg ne mora da bude mnogo vešt, jer ima predispozicije, visinu, domet ruke, snagu za rvanje itd.

Dete od 50 kg može da nadvlada dete od 70kg, uz povoljne početne uslove, itd.

U boksu postoje težinske klase, u stvarnosti je situacija takva da bude kako ti se zalomi.

 

Svakako da je bolje posedovati neku borilačku veštinu, u zavisnosti od filozofije i fizionomije pojedinca - nekima više leži karate, kikboks, nego rvanje i džudo, nekima mešane tehnike, nekima zapadne veštine nekima istočne, sve to zavisi od konkretnog pojedinca i nema generalnog pravila.

 

Svako je video/preživeo neku tuču u životu i na osnovu toga donosi zaključke i jako je nezahvalno to porediti.

Link to comment

ako se radi na oldskul nacin, a radi se u svakom ozbiljnijem klubu, trener moze da vidi potencijalnog nasilnika vec na treningu. i da sebe stavi na mesto sparing partnera i olesi ga od batina onako vaspitno. i jasno mu stavi do znanja da to tako nece ici. takvi obicno sami napuste klub, ali poneko ipak i shvati poruku. od takvih cesto ispadnu najbolji i karatisti, a bogami i ljudi.

Stvarno mislis da trener (majstor borilackih vestina) treba da mlati decu na treningu iz bilo kog razloga, a pogotovo ovako kao sto ti pricas - preventivno?

Link to comment

Ti si onako, bas siguran da je lesenje od batina, pa jos u klubu, bas onako... vaspitno?

 

... da ne bude zabune, nisam protiv vaspitne заушке. sve ima svoje vreme i mesto i priliku, ali олешити од батина, pa jos vaspitno, pa jos u klubu, je malo mnogo.

Za moj ukus, naravno.

 

Stvarno mislis da trener (majstor borilackih vestina) treba da mlati decu na treningu iz bilo kog razloga, a pogotovo ovako kao sto ti pricas - preventivno?

 

 

i to sam hteo da napisem, ali reko neko ce pogresno shvatiti

kao sto vidis Krošek, bio si u pravu...

 

dakle, samo ovo i over&out - karate, dzudo i slicne borilacke vestine su sportovi. vrlo ozbiljni sportovi, sa mnogo duzom tradicijom i mnogo dubljom filozofijom iza sebe od nekakvih fuzbala.

laku noc.

Link to comment

Većina siledžija se neće kurčiti na treninzima i razljutiti trenera. Jako je mali broj ljudi koji to rade, ugl. su u pitanju baš teški kreteni i oni koji ne planiraju da treniraju ozbiljno. Da li je neko siledžija ili ne, kako će koristiti veštinu, uglavnom je veoma teško videti na osnovu ponašanja tokom treninga.

 

Dete ne može da ima kvalitetno znanje iz borilačkih veština iz prostog razloga što kada ga bude imalo - neće više biti dete.

Link to comment

dakle, samo ovo i over&out - karate, dzudo i slicne borilacke vestine su sportovi. vrlo ozbiljni sportovi, sa mnogo duzom tradicijom i mnogo dubljom filozofijom iza sebe od nekakvih fuzbala.

laku noc.

 

Karate je sport, dok su džudo, aikido, boks, kung fu,... borilačke veštine. No svakako posle deset godina treniranja i ta razlika prestaje da bude bitna...

Link to comment

kao sto vidis Krošek, bio si u pravu...dakle, samo ovo i over&out - karate, dzudo i slicne borilacke vestine su sportovi. vrlo ozbiljni sportovi, sa mnogo duzom tradicijom i mnogo dubljom filozofijom iza sebe od nekakvih fuzbala.laku noc.

Borilacke vestine i sportovi sa sportom imaju veze koliko i vojna muzika sa muzikom.

Link to comment

dakle, samo ovo i over&out - karate, dzudo i slicne borilacke vestine su sportovi. vrlo ozbiljni sportovi, sa mnogo duzom tradicijom i mnogo dubljom filozofijom iza sebe od nekakvih fuzbala.

laku noc.

U tim sportovima obe strane imaju vestine iste vrste, pa ko izgubi pruzi ruku onom boljem. U tuci borilacka vestina nije sport. Problem sa nasilnicima je sto oni kad "izgube" od nekoga ko ima neke vestine, tu razliku nece ponistiti treningom i trudom, nego stvaranjem prednosti na drugi nacin (napad u grupi, oruzje i slicno).

 

Sta bi bio savet kako da se dete odbrani od nasilnika koji trenira borilacke vestine?

Link to comment

Karate je sport, dok su džudo, aikido, boks, kung fu,... borilačke veštine. No svakako posle deset godina treniranja i ta razlika prestaje da bude bitna...

 

u brate, jesi li ovo sam smislio ili si imao pomoc

 

judo je olimpijski sport vec pedeset godina, boks I duze a karate nije ni dan danas, karate cak nije u sportskom smislu jedan sport posto ima vise federacija koje ne mogu ili ne zele da donesu jedinstvena pravila, nego svaka federacija ima svoja.

jedino si pogodio za aikido I kung fu

Link to comment

U tim sportovima obe strane imaju vestine iste vrste, pa ko izgubi pruzi ruku onom boljem. U tuci borilacka vestina nije sport. Problem sa nasilnicima je sto oni kad "izgube" od nekoga ko ima neke vestine, tu razliku nece ponistiti treningom i trudom, nego stvaranjem prednosti na drugi nacin (napad u grupi, oruzje i slicno).

 

Sta bi bio savet kako da se dete odbrani od nasilnika koji trenira borilacke vestine?

uskebashi, da podsetim, prica nije krenula o odraslim nasilnicima nego o deci. totalno razlicite price.

za ovo pitanje, mada mi je ta situacija skoro nezamisliva jer ih, kao sto rekoh, uce da ne zloupotrebljavaju svoju vestinu, mogu samo da kazem sta bih ja uradio - raspitao se u kom klubu dete trenira i otisao da porazgovaram sa njegovim trenerom.

Link to comment

Preleteo sam samo, ali opsti utisak: jbt, koliko kenjate. Prvo, KBK Delije je (barem nekad) bio skroz ok mesto (osim sto je na Marakani). Ko se cime bavio i kakav stepen obrazovanja je imao nije toliko bitno, momci kao i svi drugi. Ovakvi i onakvi.. ali, koliko god to smesno zvucalo, uglavnom sa izgradjenim "kodeksom" nekog, sta znam, sportskog, dzentlmenskog ponasanja. Bas na tim mestima siledzije uglavnom steknu navike da se ne izivljavaju nad slabijima. Drugo, trening grupe se uglavnom vremenom iskristalisu tako da ti besni agresivci ili postanu fanatici koji na treninzima ispucaju vecinu te agresije, ili jednostavno prekinu jer ti sportovi, kao i svaki drugi, zahtevaju malo rada, reda, discipline i uglavnom karakternih osobina koje ne krase praznoglave siledzije (nije bas sve u razbijanju noseva).

 

Klince bih slao na bor vestine, zasto da ne. Naravno, bez forsiranja, ako to vole i vidim da ih privlaci. Sport kao i svaki drugi. Siledzijstvo kao odlika klinaca koji treniraju slicne stvari je najobicnija glupost. Evo vam ga Toni :D

 

A da, apropo hendlovanja siledzija i samopouzdanja, samopouzdanje se u klinaca samo u filmovima stice tako sto ti cale/stric/burazer/komsija kaze ma mozes ti to. A sportovi o kojima se prica su bas idealno mesto za sticanje tog samopouzdanja, gde drugo bolje mozes da skapiras da razbijen nos i nije neka frka nego u situaciji u kojoj ti sparing partner pridje i kaze izvini. A da ne graknete opet u glas kako decu ne treba uciti da se tuku, ne treba. To se podrazumeva. Jedino sto je teorija u kojoj bor vestine podsticu takvo ponasanje busna onoliko.

 

P.S.

Ne znam za krav magu, jedini kontakt sa tim sam imao u vojsci kad su dolazili neki kvazi instruktori da nas kao nesto poducavaju. Fino je sve to izgledalo tada, ali nisam nikad nakon toga uhvatio vremena da se bakcem sa tim. Ono malo sto znam o tome, to i nije sport, vec samo razvoj vestina samoodbrane. Tako da, nemam pojma, klince bih radije na sport vise sporta radi. No ok.

 

A da, kad smo vec kod toga, od svih tih ulicnih slobodnih stilova, najvise mi se dojmio keysi fighting method. To mozda nekad i vidim gde i kako. Zajebancije radi.

Edited by urkozamanje
Link to comment

Preleteo sam samo, ali opsti utisak: jbt, koliko kenjate. Prvo, KBK Delije je (barem nekad) bio skroz ok mesto (osim sto je na Marakani). Ko se cime bavio i kakav stepen obrazovanja je imao nije toliko bitno, momci kao i svi drugi. Ovakvi i onakvi.. ali, koliko god to smesno zvucalo, uglavnom sa izgradjenim "kodeksom" nekog, sta znam, sportskog, dzentlmenskog ponasanja. Bas na tim mestima siledzije uglavnom steknu navike da se ne izivljavaju nad slabijima. Drugo, trening grupe se uglavnom vremenom iskristalisu tako da ti besni agresivci ili postanu fanatici koji na treninzima ispucaju vecinu te agresije, ili jednostavno prekinu jer ti sportovi, kao i svaki drugi, zahtevaju malo rada, reda, discipline i uglavnom karakternih osobina koje ne krase praznoglave siledzije (nije bas sve u razbijanju noseva).

 

Klince bih slao na bor vestine, zasto da ne. Naravno, bez forsiranja, ako to vole i vidim da ih privlaci. Sport kao i svaki drugi. Siledzijstvo kao odlika klinaca koji treniraju slicne stvari je najobicnija glupost. Evo vam ga Toni :D

 

A da, apropo hendlovanja siledzija i samopouzdanja, samopouzdanje se u klinaca samo u filmovima stice tako sto ti cale/stric/burazer/komsija kaze ma mozes ti to. A sportovi o kojima se prica su bas idealno mesto za sticanje tog samopouzdanja, gde drugo bolje mozes da skapiras da razbijen nos i nije neka frka nego u situaciji u kojoj ti sparing partner pridje i kaze izvini. A da ne graknete opet u glas kako decu ne treba uciti da se tuku, ne treba. To se podrazumeva. Jedino sto je teorija u kojoj bor vestine podsticu takvo ponasanje busna onoliko.

 

P.S.

Ne znam za krav magu, jedini kontakt sa tim sam imao u vojsci kad su dolazili neki kvazi instruktori da nas kao nesto poducavaju. Fino je sve to izgledalo tada, ali nisam nikad nakon toga uhvatio vremena da se bakcem sa tim. Ono malo sto znam o tome, to i nije sport, vec samo razvoj vestina samoodbrane. Tako da, nemam pojma, klince bih radije na sport vise sporta radi. No ok.

 

A da, kad smo vec kod toga, od svih tih ulicnih slobodnih stilova, najvise mi se dojmio keysi fighting method. To mozda nekad i vidim gde i kako. Zajebancije radi.

 

U pravu si. Naročito oko ovog boldovanog.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...