Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ma meni je nepojmljiva sama ideja da 1 roditelj može sebi dati za pravo da udara tuđu decu.

meni su u ovoj drzavi nepojmljive sve ideje. od te tvoje, do one da bijeno i maltretirano dete mozesh da spasesh samo fizichkim izmeshtanjem, ne samo shto je bijeno, nego ce ceo sistem da se obrushi na njega. ovaj sistem samo vedro obuchava zrtvu da se suochi sa svojom sudbinom. da joj bude lakshe. tako u shkoli, tako kod psihologa, tako kod pandura. da te prave na budalu zajedno sa detetom, da ti se smeju iza ledja i da prevrcu ochi kad prolazish i da chekaju da se skolonish. a ti sebi da govorish samo josh x godina i to ce sve da prodje, svi su tako, takav je zivot. nemoj mnogo da fantazirash shta mozesh da pojmish. ne mozesh da pojmish nishta.

Edited by gospa buba
Link to comment
  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sada su mi mnogo jasnija tvoja tumačenja ustava SFRJ iz '74.

 

samo sam hteo razjasnjenje, odnosno hteo sam da stavim teziste na ponasanje policije jer se ovakvi problemi resavaju pomocu policije a ne licnim izlascima na teren.

Link to comment

Krivice za šta? Učitavaš nešto što ne postoji. 

 

Uzalud ti pričam ako ti ovo smatraš dozvoljenim načinom komuniciranja:

 

I onda posle xyz takvih slučajeva kada jedan roditelj odlepi i nekome polomi sve kosti jer niko, ni milicija ni zakon ni sudstvo ni država ne pružaju ama nikakvu zaštitu njegovoj deci - forumske moralne gromade će da pričaju kako to nije lepo i da je za takve stvari tu zakon i policija.

 

 

Neko pismenije od mene će umeti da kaže da li je to apriori diskreditovanje neistomišljenika, pokušaj nabijanja krivice neistomišljenicima, ili nešto treće za šta ja ne znam ime.

 

Izvinjavam se zbog off topica.

Link to comment

meni su u ovoj drzavi nepojmljive sve ideje. od te tvoje, do one da bijeno i maltretirano dete mozesh da spasesh samo fizichkim izmeshtanjem, ne samo shto je bijeno, nego ce ceo sistem da se obrushi na njega. ovaj sistem samo vedro obuchava zrtvu da se suochi sa svojom sudbinom. da joj bude lakshe. tako u shkoli, tako kod psihologa, tako kod pandura. da te prave na budalu zajedno sa detetom, da ti se smeju iza ledja i da prevrcu ochi kad prolazish i da chekaju da se skolonish. a ti sebi da govorish samo josh x godina i to ce sve da prodje, svi su tako, takav je zivot. nemoj mnogo da fantazirash shta mozesh da pojmish. ne mozesh da pojmish nishta.

+1

 

Sjajno rečeno...

Link to comment

samo sam hteo razjasnjenje, odnosno hteo sam da stavim teziste na ponasanje policije jer se ovakvi problemi resavaju pomocu policije a ne licnim izlascima na teren.

 

To je kod nas već u domenu naučne fantastike, da policija nešto rešava, a kamoli ovakve stvari. Uz tu konstataciju dodao bih da nisam siguran koliko je ovo slučaj za policiju, ovo je više pitanje društvenih normi i obaveza učesnika u društvu kao takvom, on kao otac bi trebao eskalirati situaciju na roditelje te dece a oni bi pak trebali adekvatno reagovati, delegirati rešavanje ovakvih "slučajeva" na narodnu vlast je neodgovorno, šta oni mogu bolje od porodice rešiti...i kako?

Edited by Vapad
Link to comment

ovaj sistem samo vedro obuchava zrtvu da se suochi sa svojom sudbinom. da joj bude lakshe. tako u shkoli, tako kod psihologa, tako kod pandura. da te prave na budalu zajedno sa detetom, da ti se smeju iza ledja i da prevrcu ochi kad prolazish i da chekaju da se skolonish. a ti sebi da govorish samo josh x godina i to ce sve da prodje, svi su tako, takav je zivot. nemoj mnogo da fantazirash shta mozesh da pojmish. ne mozesh da pojmish nishta.

 

... tebe ovaj forum ne zasluzuje :Hail:

Link to comment

Huh. Ti si beše onomad pričao kako ne planiraš potomstvo? Ako je tako - odlično. Da se druži sa nekim ko je zajebaniji, brate, a je li, ako je devojčica je l' treba tu odbranu i da plati, šta hvali, takvo je vreme, to treba sve da se nauči u jednom ovako društvu, kako živeti i preživeti. Jebiga, relnost je surova ali jedini lek je prigrliti je, nema više bežanja u taj, neki, zdrav razum.

 

Ok, shvatam šta hoćeš da kažeš - da se nisam dovoljno senzibilisao na žrtvu™ itd. Ne zaboravite samo da ono što većina nas posle škole zaboravi, za druge ljude ostaje realnost tokom celog života. Najveći delikventi obično i jesu oni koji su se od najmanjih i najranjivih, baš iz te najteže pozicije, prekalili da budu to što jesu. Za jedno dete iz srednje klase školsko iskustvo može da bude veoma traumatično, može da nikada ne prevlada odnos prema svetu koji mu je usađen vaspitanjem, i ono će (vrlo verovatno) ako bude u situaciji da taj jedan period (osam godina ili koliko) bude bačeno u jednu nasilnu i neosetljivu sredinu (kakva škola uglavnom jeste) - celog života kukati na "sistem" (zapravo, stvarna meta ovde nije sistem nego nasilna sredina i "nasilje"), apelovati na veću kontrolu itd. itd. Neko drugo dete, koje je na takvu sredinu uglavnom naviklo, i koje je možda hiljadu puta slabije i ranjivije od ovog prvog deteta, iskoristiće ovu sredinu da se prekali. Iza svega ovoga je zapravo klasna tenzija - još jednom kažem, "sistem" o kojem radiša i drugi govore nije društveno-ekonomska struktura u kojoj živimo već nasilna sredina, nedostatak osetljivosti i dr.

 

Ja sam rastao u jednoj srednjeklasnoj porodici, moji roditelji u komunjarskoj, i verovatno će i moje dete odrastati sa sličnim vaspitanjem (ma koliko ja to pokušavao da prevladam). Ne znam šta bih uradio, šta bih ga savetovao da uradi u ovakvom slučaju (to jeste zanimljiva tema) i ako nije uspelo da se prilagodi takvom životu. Svakako ne da tužaka, svakako ne bih išao u školu da bijem decu. Rekao sam - ili naučiti ta pravila ili druga škola, druženje sa nekim ko je zajebaniji ili popularniji (oni su uglavnom izuzeti od vršnjačkog nasilja).

 

PS Kad sam rekao da ne planiram potomstvo mislio sam na neku blisku budućnost, otkud znam šta život sa sobom nosi ;)

Link to comment

To je kod nas već u domenu naučne fantastike, da policija nešto rešava, a kamoli ovakve stvari. Uz tu konstataciju dodao bih da nisam siguran koliko je ovo slučaj za policiju, ovo je više pitanje društvenih normi i obaveza učesnika u društvu kao takvom, on kao otac bi trebao eskalirati situaciju na roditelje te dece a oni bi pak trebali adekvatno reagovati, delegirati rešavanje ovakvih "slučajeva" na narodnu vlast je neodgovorno, šta oni mogu bolje od porodice rešiti...i kako?

 

uveravam te da je sasvim ozbiljan slucaj za policiju ako cemo crno na belo

Link to comment

@FERNOUX H:meni je strašno da se deca negde kale. Izvini, nije do tebe, ti pokušavaš da sagledaš iz više uglova i misliš da zdravorazumno pristupaš problemu. Ja, sa druge strane, kao neko ko isto nema i ne planira, trenutno, decu, mogu da priuštim luksuz da taj tvoj pristup u potpunosti odbacim. Šta će biti kada bude, ne znam. No voleo bih da nastavimo ovo uključujući i krošeka.

EDIT: Hm, i ne slažem se da su najveći delikventi oni najmanji i najranjiviji. Možemo upoređivati iskustva ali mislim da bi ovde trebali neku opaku statistiku izvlačiti da bi videli ko je u krivu, a takvu niko ovde, mislim, nije vodio...možda ni ikada, a u zadnjih desetak godina gotovo sigurno.

 

@krošek: uveravam te da je život u nijansama sivog, kako ovde tako i na "onoj" temi. :)

Molim te reci nam zašto je to ozbiljan slučaj i koji su sve mogući potezi, crno na belo, te šta bi te devočice trebalo da snađe u idelnom sistemu, šta bi trebao roditelja da uradi, to si doduše već rekao, da izdiktira sve policiji, i šta dalje policija preduzima. Da li misliš da je društvo koje je te zakone pisalo zakazalo u ovom slučaju? Ko sačinjava društvo? Koji su mehanizmi odbrane društva?

Edited by Vapad
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...