Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

hoću da kažem da ne možeš da zameriš ni to što bi masa ljudi popizdela u takvoj situaciji i uzela pravdu u svoje ruke

 

To mi je bila druga rečenica u prvom postu. Ne zameram nijednom roditelju koji je, braneći svoje dete, uradio ovo ili ono. Ne (samo) zato što bih ja možda uradio isto u njihovoj koži, nego jednostavna cela situacija je kompleksna.

 

Zameram nama koji bi, po mom mišljenju, olako da delimo pravdu (ni luk jeli ni luk mirisali), a na kraju krajeva i onim roditeljima što bi post festum da kažnjavaju zbog svoje satisfakcije.

 

 

Pa ovako, budi siguran da ako se ništa ne uradi, ne bude kazne, da je verovatnoća da se tako nešto ponovi ogromna. Sa kaznom, ovakvom ili onakvom, ta verovatnoća bi trebalo da se smanji. Kad kažem kazna, mislim na posledice po počinioca (i roditelje u ovom slučaju). A posledice bi trebalo da budu takve da nikome od njih više nikada na pamet ne padne tako nešto i naravno na zakonu je da se za tako nešto i pobrine.

 

Vidiš, kod uzimanja zakona u svoje ruke sam zamislio da sam ja roditelj deteta koje je bilo napadnuto, i da sada treba da kaznim te dve petnastogodišnjakinje koje su napale moje dete. Koja kazna je adekvatna? Strog pogled? Da glumim besnog ludaka? Hoće li po šamar svakoj biti dovoljan da ih zaustavi? A šta ako ih to samo razljuti pa za dva dana ponovo napadnu moje dete? Hoće li ih udarac pesnicom ubediti da se klone mog deteta? I tako dalje i tako dalje. I onda kažem sebi fala bogu što nisam u toj situaciji. Dozvoljavam sebi pomisao na to da možda budem grub dok mi je crno pred očima, i da posle pojedem govno zbog toga; ali da svesno uzimam zakon u svoje ruke ne dolazi u obzir.

 

Nemam problem sa kažnjavanjem, imam problem sa uzmanjem zakona u svoje ruke i vlastoručnog kažnjavanja zato što sudovi loše rade svoj posao.

 

Ali mislim da je o ovome i ranije raspravljano na razne načine u skoroj prošlosti.

I ja sam zgrožen i osećam se bespomoćno kad sam pročitao vest o napadu na Rosandićevo dete.

Link to comment
  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

frile, ključno je ovde ono što si pomenuo u prethodnom postu: šta roditelj može da uradi da spreči da se nasilje ponovi? bojim se da nemamo odgovor na to pitanje, bez obzira koliko dumali.

 

moje dete se polako približava periodu kad će morati da počne da se nosi i sa fizičkom agresijom druge dece (verbalna postoji još od perioda vrtića). pri tom je, zahvaljujući crvenoj kosi, upadljivo drugačiji od drugih već u startu, osetljiv je i prgav i, nažalost, nimalo snažan. dakle, ima sve šanse da upada u probleme i da u njima izvlači deblji kraj.

 

mogu li ja da uradim nešto da sprečim batine koje mu ne ginu? osim da idem naokolo i lemam decu koja će ga tući i njihove roditelje (što mi je prvi poriv), dok me neko od njih ne strpa u zatvor ili dok ne naletim na nekog ko će mene da umlati. stvarno nemam pojma šta da radim i to me pomalo brine.

 

zajebana je ta priča. mislim, mlatili smo se mi pre 30 godina ali je mnogo manje bilo ovakve neljudske agresivnosti, pogotovo kod devojčica.

Link to comment

Ja sam zgrozena cinjenicom da te dve klinke mogu da nastave da maltretiraju i da se svete ako hoce a da ne postoji zakonski nacin da se zaustave. Hipoteticki, pretile su osvetom, i ako recimo ponovo napadnu pomenutu devojcicu osvete radi, opet im ne mogu nista a da je drustveno prihvatljivo i legalno.

Ne mislim da im treba lomiti kosti ali pokusavam da se stavim u njihovu kozu, besne su i agresivne plus znaju da su prakticno nedodirljive zbog godina, samo nebo je granica sta im sledece moze pasti na pamet. Mozemo nasiroko da diskutujemo zbog cega su postale takve ali mi resenje ovakvih slucajeva potpuno izmice (posto cisto sumnjam da roditelji imaju ikakav autoritet nad njima ako i sami nisu postavili temelj ovakvog ponasanja, te ih ne bi uzimala kao neku opciju).

Link to comment

kako vi to tacno mislite da nema zakonski nacin, nije mi najjasnije. udariti nekog daskom u glavu i sve ostalo sto je opisano je klasicno nasilnicko ponasanje, a naravno da se moze podneti krivicna prijava protiv maloletnika.

 

zar roditelj nije krivicno odgovoran za ponasanje maloletnika?

 

nije

Edited by Krošek
Link to comment

frile, ključno je ovde ono što si pomenuo u prethodnom postu: šta roditelj može da uradi da spreči da se nasilje ponovi? bojim se da nemamo odgovor na to pitanje, bez obzira koliko dumali.

 

moje dete se polako približava periodu kad će morati da počne da se nosi i sa fizičkom agresijom druge dece (verbalna postoji još od perioda vrtića). pri tom je, zahvaljujući crvenoj kosi, upadljivo drugačiji od drugih već u startu, osetljiv je i prgav i, nažalost, nimalo snažan. dakle, ima sve šanse da upada u probleme i da u njima izvlači deblji kraj.

 

mogu li ja da uradim nešto da sprečim batine koje mu ne ginu? osim da idem naokolo i lemam decu koja će ga tući i njihove roditelje (što mi je prvi poriv), dok me neko od njih ne strpa u zatvor ili dok ne naletim na nekog ko će mene da umlati. stvarno nemam pojma šta da radim i to me pomalo brine.

 

zajebana je ta priča. mislim, mlatili smo se mi pre 30 godina ali je mnogo manje bilo ovakve neljudske agresivnosti, pogotovo kod devojčica.

 

 

cisto roditeljski savet - jebi ga bio sam do skora u slicnoj situaciji. ovaj moj nikad nikom nije hteo da ocuti, nije crvenokos, ali uvek bio visi od svih bar za glavu pa nekako uvek ispadao prva meta... ja ga upisao na karate. nije bas puno naucio, nije ga ni interesovalo previse, ali je bilo dovoljno da par puta kad su hteli da ga biju, uzvrati tako da onaj drugi pobegne placuci... jednom je doduse slomio metakarpalne kosti, nije dovoljno stegao pesnicu, ali nista strasno, dve nedelje gipsa ko heroj nosio :D

al kapiram da nije bas isto ovde i tamo... :(

Link to comment

I onda posle xyz takvih slučajeva kada jedan roditelj odlepi i nekome polomi sve kosti jer niko, ni milicija ni zakon ni sudstvo ni država ne pružaju ama nikakvu zaštitu njegovoj deci - forumske moralne gromade će da pričaju kako to nije lepo i da je za takve stvari tu zakon i policija. Pa evo vidimo kako je u praksi. Neko ti izlupa dete a sve što tebi ostaje je da se moliš da se ne ponovi.

 

Ali ovaj tip iz benda nikome nije uspeo da polomi kosti (to ti priželjkuješ). Popio je dasku u glavu.

 

Ja nisam od tih koji će mantrati o monopolu sile ;) ali i dalje mislim da ovo nije najbolja stvar za dete. Prosto dete treba na ovaj ili onaj način naučiti da se nosi sa ulicom, školom itd. (nema druge) ili da jednostavno izgura taj period (izgurali su ga svi). Neko ko je vaspitavan u jednoj srednjeklasnoj porodici imaće popriličnih teškoća u školskoj sredini (sećam se kako je meni bilo), najgori su klinci od 14-15 godina. Ali da ideš u školu da se biješ sa vršnjacima svog deteta i pritom još popiješ dasku u glavu, to je stvarno najgluplja stvar koju možeš da uradiš, nezdrava po tebe, i vrlo ponižavajuća po dete. U krajnjem slučaju, ako mala već ima tolike probleme, a imaju para i mogućnosti, ovaj tip je trebao prosto da uzme i upiše je u neku drugu školu. (iako je svuda isto, i, realno, ovako svaka škola izgleda, promena sredine može da reši neke probleme)

 

Neko ti izlupa dete a sve što tebi ostaje je da se moliš da se ne ponovi.

 

 

Dobrodošao u stvarni svet.

Edited by FERNOUX H
Link to comment

Dobrodošao u stvarni svet.

 

moze da se ide u policiju i u zapisnik izdiktira sta je bilo i to predstavlja krivicnu prijavu. policija ne moze da iskulira, to im je duznost. ne znam sta se desilo kad su bili u policiji, u tom grmu lezi zes sto se mene tice.

Link to comment

Mislim da sam već pisao o tome, meni je pandur/inspektor/jebemligaštaje kad sam otišao da prijavim treće uzastopno bušenje guma na automobilu od strane nepoznatog počinioca u roku od par meseci (nije samo meni, celoj ulici su bivale izbušene gume, nekom i polomljeni retrovizori) rekao doslovce: "Vidi, reši to sam, samo pazi da nema svedoka."

Link to comment

Super je to, da kad ti neko pretuče dete, policija može da ne želi da se bavi time...

 

Inače, ima i kad hoće... Ima slučajeva da su klinci išli na sud zbog otimanja para ispred škole... Zanimljivo je da nisu ni znali da to nije ništa strašno, jer dok su bili manji, i njima su to radili, pa ne vide problem...

 

Odlično nam je društvo...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...