Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Šta je hipotetički? Da neko kome je neko ubio oca jeste i sam žrtva zločina?

Ukradu ti auto - ti si žrtva zločina. Ubiju ti člana porodice - nisi?

 

Evo, da uzmem onda taj uvrnut primer, da li treba da bude različito kad se auto ukrade nekom samcu ili nekoj porodici? Recimo da ti sama voziš auto i onda ti kažu, šta sad, ionako se samo jedna osoba vozila unutra, nije neka šteta?

Link to comment
  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

Evo, da uzmem onda taj uvrnut primer, da li treba da bude različito kad se auto ukrade nekom samcu ili nekoj porodici? Recimo da ti sama voziš auto i onda ti kažu, šta sad, ionako se samo jedna osoba vozila unutra, nije neka šteta?

 

namerno kriviš tezu.

Link to comment

 

To bi značilo da su pred zakonom izjednačeni pljačka 200 miliona evra iz trezora banke u sred noći, bez oružja i nasilja, i pljačka noćnog pazara trafike uz pretnju pištoljem? Ako gledamo samo konkretne činove.

 

 

nisu izjednaceni, to su dva razlicita krivicna dela. prvo je najtezi oblik kradje (sve preko neke sume ulazi u to, nebitno da li je milion ili milijardu evra),a drugo je razbojnistvo. razlika je u pretnji po zivot, otud i drugacija kvalifikacija dela.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Evo, da uzmem onda taj uvrnut primer, da li treba da bude različito kad se auto ukrade nekom samcu ili nekoj porodici? Recimo da ti sama voziš auto i onda ti kažu, šta sad, ionako se samo jedna osoba vozila unutra, nije neka šteta?

 

Po tvojoj logici nije bitno ni da li je ukraden jednoj ili većem broju osoba, druge osobe se ni ne pitaju, pita se samo auto. Ako se on ne žali što je ukraden, onda ništa od slučaja.

Link to comment

namerno kriviš tezu.

 

Zato što je bezveze teza. Zašto se uopšte ograničavati samo na ubistvo? Evo npr. neko razbije prozor na kući moje babe, i ja se dodatno traumiram jer sam mnogo voleo da se igram u toj sobi, a da je baba bila sama, onda bi bilo drugačije.

Link to comment

nisu izjednaceni, to su dva razlicita krivicna dela. prvo je najtezi oblik kradje (sve preko neke sume ulazi u to, nebitno da li je milion ili milijardu evra),a drugo je razbojnistvo. 

 

ok, onda oružana pljačka banke uz odnetih 200 miliona, i oružana pljačka trafike uz odnetih 5 soma dindži, sve bez žrtava i povreda. ista stvar sa pravne strane, s obzirom da je sam čin isti?

Link to comment

Šta je hipotetički? Da neko kome je neko ubio oca jeste i sam žrtva zločina?

Ukradu ti auto - ti si žrtva zločina. Ubiju ti člana porodice - nisi?

 

ako nameravaš da prodaš člana porodice pre generalne onda jesi na gubitku

Link to comment

ok, onda oružana pljačka banke uz odnetih 200 miliona, i oružana pljačka trafike uz odnetih 5 soma dindži, sve bez žrtava i povreda. ista stvar sa pravne strane, s obzirom da je sam čin isti?

 

Zakon razlikuje sitnu kradju, kradju do valjda par miliona dinara, i najtezu kradju, tako da nije ista. 

 

Znam gde ides ali covek nije imovina, jednostavno to nije ista pravna kategorija. Pred pravom je svaki zivot jednak, ali nije i svaka imovina.

Link to comment

ok, onda oružana pljačka banke uz odnetih 200 miliona, i oružana pljačka trafike uz odnetih 5 soma dindži, sve bez žrtava i povreda. ista stvar sa pravne strane, s obzirom da je sam čin isti?

Zavisi od bracnog/porodicnog statusa ostecenih depozitara u banci i statusa vlasnika trafike. ????

 

Dajte ljudi, uozbiljite se

Link to comment

Zakon razlikuje sitnu kradju, kradju do valjda par miliona dinara, i najtezu kradju, tako da nije ista. 

 

Znam gde ides ali covek nije imovina, jednostavno to nije ista pravna kategorija. Pred pravom je svaki zivot jednak, ali nije i svaka imovina.

 

O tome i pričam, to su budalaštine. Uostalom, ako ćemo ko pijani plota, moj drugar guli u mitraji 3,5 godine za 70 mića džeje. Zakon tako rekao, nema nikakvog spora, raziđi se građanine.

Link to comment

Vasa je već pomenuo, ali da ponovim, kako vi koji ste zagovornici teze da nije isto ubiti samca i čoveka koji ima porodicu mislite da sud utvrđuje stepen žaljenja svakog pojedinačnog člana porodice u odnosu na ubijenog? Šta ako čovek nije imao porodicu ali je imao par drugara koji su ga mnogo više voleli nego što nekog porodičnog voli njegova porodica?

 

Ne može se suditi osobi A za ubistvo osobe B  na osnovu emocija osobe C jer je emocije nemoguće izmeriti.

 

Materijalna šteta je već nešto drugo, ali i tu može da se uzima u obzir samo trenutno stanje, a ne hipotetički uticaj događaja na budućnost. Pretpostavljeni izdržavalac porodice je mogao i da nije ubijen za dva sata umreti od infarkta pa bi porodica sve jedno ostala bez izdržavanja.

Link to comment

to i ja pricam sve vreme ali ne ide, stalno se izjednacava direktna materijalna steta sa pretpostavljenom stetom koja se ne moze kvantifikovati ni na koji nacin poznat ljudskom umu.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...