Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    957

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

u čemu je uopšte stvar sa te "dve trećine odslužene kazne", da li to ima temeljno uporište u zakonu ili je u pitanju sudska praksa? toliko sam puta o tome pročitao, a znam i za dva slučaja iz šireg okruženja. jbmumater, ako si osuđen na x godna, valjda si osuđen na x godina, ne na 2/3 x?

 

Meni je najveći greh zapadne civilizacije ideja da se ubica i žrtva u sudstvu posmatraju jedan na jedan.

 

To jednostavno nije istina. Kad ubiješ nekog, nisi ubio samo pojedinca, ubio si x ljudi vezanih za žrtvu. A to se u pravosuđu nigde ne boduje.

Link to comment

Na zapadu kad neko nekom opali šamar, ide u zatvor. Kad neko nekog pregazi, plaća mu doživotnu apanažu. Ali zato kad ga potpuno obogalji, doduše emotivno, tako što mu ubije oca-sestru-dete-dopiši, on odgovara samo za čin samog ubistva. Prema živima nema nikakve obaveze. Uostalom, to nije kazna, to je resocijalizacija, druga šansa, blablabla. Ko će dati drugu šansu živima koji su takođe žrtve? Ko će žive zaštiti od anksioznosti, novopronađene mržnje i ideja o osveti? Ko će zauzdati zver u njima? Čitave generacije se deformišu od jednog takvog čina, a pravosuđe i dalje boduje samo povlačenje oroza.

 

Ne shvati ovo kao teoretisanje - pred očima mi je prijatelj koji je izgubio sina i nije više isti čovek koga smo znali, a znamo ga decenijama. 

 

edit: @Vasa

Edited by April
Link to comment

Da se već i onako vremenski kratke kazne ne skraćuju rutinski još dodatno?

 

Upravo.

 

U konkretnom spomenutom slučaju, od ubistva je prošlo preko deset godina i kapiram da je ubica tu negde, pred izlaskom. Kapiraš od čega svi strahujemo?

Link to comment

Upravo.

 

U konkretnom spomenutom slučaju, od ubistva je prošlo preko deset godina i kapiram da je ubica tu negde, pred izlaskom. Kapiraš od čega svi strahujemo?

 

Dobro ljudi aj se dogovorite sta se trazi. Prvo, za najteze krvne delikte skracivanje kazne uopste nije rutinsko, sadasnji zakoni razdvajaju dve grupe krvnih delikata, za one najteze postoji formulacija "moze se skratiti kazna", umesto "skracuje se kazna". Drugi je problem to sto je nase pravosudje nesposobno da sledi sopstvene norme.

 

Drugo, predlazes da se za ubistva, usled pretpostavljene patnje najblizih, uvede dozivotna kazna zatvora bez mogucnosti pomilovanja?

Link to comment

Drugo, predlazes da se za ubistva, usled pretpostavljene patnje najblizih, uvede dozivotna kazna zatvora bez mogucnosti pomilovanja?

 

Više mi smeta sama formulacija sankcije - ona mora u sebi da sadrži element indirektne štete i da zato bude strožija. 

Link to comment

a ako nema indirektne stete, tj. ako je zrtva osoba koja nema porodicu i zivi sama u seoskoj kuci?

Link to comment

Više mi smeta sama formulacija sankcije - ona mora u sebi da sadrži element indirektne štete i da zato bude strožija. 

 

ovo recimo ima u US u nekom obliku, kada na sudjenju se cita (i uzima u obzir) victim impact statement (a u slucaju ubistva te victims su porodica zrtve), i kasnije ako je parole opcija, opet porodica zrtava ima svoj say pre parole board. ne znam sad da li je americko drustvo u celini zbog toga na boljem, ali verujem da znaci zrtvama (porodici) da budu saslusani i uvazeni.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...