Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Borba protiv kultur-rasizma i sam taj naziv lansirani su u nasu javnost u jednom pokusaju da se obrazovana srednja klasa "opere" od svog ranijeg elitizma. Znamo u kom kontekstu se taj termin ovde pojavio i gde.

 

Zato ja cim procitam ovako nesto kao sto Lrd. pise i cujem uopste "kulturni rasizam" znam odmah o cemu je rec - o onome sto se u psihoanalizi zove paradoks super-ega.

 

Srednja klasa po definiciji ne moze da bude "elita". U Srbiji prakticno nekakva zaokruzena "elita" - ne postoji. 

Link to comment
  • Replies 38.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    933

  • Filozof manijak

    818

  • radisa

    754

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ima potrebe, ali se slazem da necemo ulaziti u to. Ima potrebe zato sto ti ne vidis pravog neprijatelja radnicke klase/"radnicke klase" u Srbiji. Taj "elitizam", koji se i inace fantasticno preuvelicava, je skoro sasvim nebitan. Nema sanse da ga uvedes kao glavno popriste klasne borbe a da iz nje ne iskliznes direktno u identitetsku problematiku i tu onda ode celo levicarenje. 

 

Know your enemy. Ako ti je to uopste neprijatelj. 

Link to comment

Pa ja ovde uopste nisam ukazivao na elitizam, vec na pokusaj da se opere od istog kroz "kritiku kultur rasizma", borbu protiv predrasuda itd. Kritikovao sam lazni "antielitizam". Pogledaj bolje sta sam napisao.

Edited by FERNOUX H
Link to comment

Последњих пар страница су потпуно надреалне! Каква сте ви екипа царева! :ziga:

Ово обавезно треба да буде посебан топић.

Иначе онамад кад сам био маљи деца причало се да сподоба коју ми знамо под називом Јосип Броз озбиљно трза на Гертруду Мунитић :s_c:

Link to comment

Pa nisu opera i balet samo za nobles, kakve su to predrasude. To je ono kao da je klasična muzika samo za intelektualce ili produhovljene ili šta već.

 

Bilo mi politkorektnije da napišem nobles nego nešto drugo.

Link to comment

FERNOUX, ti kao studiras filozofiju, a ni kvantifikatore jos nisi savladao.

 

Ako covek kaze da opera, balet i klasika nisu samo za nobles i visu klasu (sto je cak veoma lako dokaziva tvrdnja), ti treba da pokazes da ne postoji nijedan pripadnik radnicke, srednje ili nize klase ko to voli. Nijedan. 

 

ne-samo-noblesi-slusati-opera sledi-da neko-drugi-osim-noblesa-slusati-opera

ergo makar-jedan-ili-vise-pripadnika-nizih-klasa-slusati-opera

 

(Kvantifikatore sam ti obojio u crveno)

 

Primecujem cak odredjeni podsmeh kad je high art u pitanju, nesto sto ipak kulturan covek ne bi smeo sebi da dozvoli. Zvuci snobovski? Sta da vam radim.

 

Radi se prosto o praznom, naivnom i detinjastom nihilizmu koji je danas uzeo maha u kombinaciji sa nerazmisljanjem zacinjenim sujetom. 

 

A mozda se jos i najvise radi o averziji koju ljudi generalno osecaju za klasike bilo koje vrste, bilo da je u pitanju knjizevnost, muzika, ili bilo koja druga umetnost, a koju smo fasofali u skoli zbog preteranog i pogresnog forsiranja i za koju nismo krivi. Ali treba je prevazici.

Edited by IndridCold
Link to comment

FERNOUX, ti kao studiras filozofiju, a ni kvantifikatore jos nisi savladao.

 

Ako covek kaze da opera, balet i klasika nisu samo za nobles i visu klasu (sto je cak veoma lako dokaziva tvrdnja), ti treba da pokazes da ne postoji nijedan pripadnik radnicke, srednje ili nize klase ko to voli. Nijedan. 

 

ne-samo-noblesi-slusati-opera sledi-da neko-drugi-osim-noblesa-slusati-opera

ergo makar-jedan-ili-vise-pripadnika-nizih-klasa-slusati-opera

 

(Kvantifikatore sam ti obojio u crveno)

 

Primecujem cak odredjeni podsmeh kad je high art u pitanju, nesto sto ipak kulturan covek ne bi smeo sebi da dozvoli. Zvuci snobovski? Sta da vam radim.

 

Radi se prosto o praznom, naivnom i detinjastom nihilizmu koji je danas uzeo maha u kombinaciji sa nerazmisljanjem zacinjenim sujetom. 

 

A mozda se jos i najvise radi o averziji koju ljudi generalno osecaju za klasike bilo koje vrste, bilo da je u pitanju knjizevnost, muzika, ili bilo koja druga umetnost, a koju smo fasofali u skoli zbog preteranog i pogresnog forsiranja i za koju nismo krivi. Ali treba je prevazici.

 

Hvala, Indrid, što si se javio, i ja sam mislio da sam jasno napisao šta sam hteo da kažem.

 

Bilo mi politkorektnije da napišem nobles nego nešto drugo.

 

Ma jasno, i ja sam bio bukvalista pa sam ozbiljno shvatio tvoju šalu. Ali, poenta stoji. Koliko god da su opera i balet umetnosti u nestajanju i nisu masovno popularne, za uživanje u njima ti stvarno nije potrebno ništa posebno. Pogotovo sad u 21. veku. Ako se nobles odnosio na cene karata za pozorište, u redu, ali onda se to "nobles" može koristiti i za filmove, zbog cena karata u bioskopu, za fudbal, zbog cena karata, za košarku, itd. itd.

A opet, ovi ljudi nisu ništa plaćali, već im je firma platila.

To što snoblje misli da je nešto posebno ako odlazak u operu doživljava isključivo kao priliku da se svečano obuče, to nije problem opere kao umetnosti, nego društva. Ako Narodno pozorište jednočinske predstave pretvara u dvočinske, a dirigent posle, recimo, uvertire ili poznate arije zaustavi orkestar, prekine predstavu i okrene se ka publici očekujući aplauz (istinita priča), nije problem opere kao umetnosti, već Narodnog pozorišta.

Mislim, da se razumemo, jasno je meni donekle zašto zbog takvog pristupa snobova umetnosti ljudi prvo pomisle da su opera i balet za aristokratiju, ali ako realno razmisliš - šta je to što ima da se ne razume u operi i baletu? Kakvo ti predznanje treba da bi uživao u predstavi? Evo, ovi su išli na Žizelu - šta to ima toliko hermetično u toj priči da treba neko više obrazovanje?

 

edit:

 

Ko je rekao bilo šta protiv klasične muzike i književnosti?

 

Nije ovde, ali o da, to je deo iste te priče, samo u manjem stepenu.

Edited by Lrd
Link to comment

Pa ništa, ali postoje ljudi kojima trčkaranje drugih ljudi bilo po pozornici (ovde se ograničavam na balet), bilo za loptom nije interesantno, niti uživaju u tome.

 

Znači, bez da vređam bilo čije afinitete, meni je balet (a nije da nisam imao prilike da pristustvujem) potpuno apsurdan, a recimo, ritmička gimnastika nije.

Link to comment

Pa ništa, ali postoje ljudi kojima trčkaranje drugih ljudi bilo po pozornici (ovde se ograničavam na balet), bilo za loptom nije interesantno, niti uživaju u tome.

 

Apsolutno, samo to ne znači da su oni koji uživaju u tome nobles, niti da je to samo za nobles. Samo to sam teo reći.

Link to comment

Ali, uopste se ne radi o tome da balet ili opera moraju da se svidjaju ili ne moraju. Meni je ovde problem nekultura ponasanja. Ako ti je firma platila odlazak na balet i ako si potvrdio prisustvo onda prisustvuj i izdrzi tih sat-dva ili koliko vec predstava traje. Mislim, cevapi nece nigde da pobegnu. Pa majku mu, ja presedeh onolike vecere i ruckove po kojekakvim kafanama u koje inace ne ulazim, sa kojekakvim muzikama koje inace ne slusam pa preziveh nekako. Meni je jako nepristojno da odem tako negde i onda se otvoreno durim ili odlazim demonstrativno pre kraja.

 

 

edit: slovo

Edited by nera
Link to comment

Pa ništa, ali postoje ljudi kojima trčkaranje drugih ljudi bilo po pozornici (ovde se ograničavam na balet), bilo za loptom nije interesantno, niti uživaju u tome.

 

Znači, bez da vređam bilo čije afinitete, meni je balet (a nije da nisam imao prilike da pristustvujem) potpuno apsurdan, a recimo, ritmička gimnastika nije.

 

Fair enough. (Primeti da sam ja takodje napisao da ne razumem i ne gledam balet.) Problem je stav da bi "svako normalan pre odabrao rostilj", sto se racuna u ruganje i podsmeh. 

 

Naravno, znam da si to napisao u sali, ali u svakoj sali ima pomalo iskrenosti. 

Edited by IndridCold
Link to comment

FERNOUX, ti kao studiras filozofiju, a ni kvantifikatore jos nisi savladao.

 

Ako covek kaze da opera, balet i klasika nisu samo za nobles i visu klasu (sto je cak veoma lako dokaziva tvrdnja), ti treba da pokazes da ne postoji nijedan pripadnik radnicke, srednje ili nize klase ko to voli. Nijedan.

 

ne-samo-noblesi-slusati-opera sledi-da neko-drugi-osim-noblesa-slusati-opera

ergo makar-jedan-ili-vise-pripadnika-nizih-klasa-slusati-opera

 

(Kvantifikatore sam ti obojio u crveno)

 

Primecujem cak odredjeni podsmeh kad je high art u pitanju, nesto sto ipak kulturan covek ne bi smeo sebi da dozvoli. Zvuci snobovski? Sta da vam radim.

 

Radi se prosto o praznom, naivnom i detinjastom nihilizmu koji je danas uzeo maha u kombinaciji sa nerazmisljanjem zacinjenim sujetom.

 

A mozda se jos i najvise radi o averziji koju ljudi generalno osecaju za klasike bilo koje vrste, bilo da je u pitanju knjizevnost, muzika, ili bilo koja druga umetnost, a koju smo fasofali u skoli zbog preteranog i pogresnog forsiranja i za koju nismo krivi. Ali treba je prevazici.

Naravno da nisam hteo da odgovaram na tako bukvalno shvacen post jer je jasno da Lrd uopste nije hteo to da kaze. Ocigledno je da balet nije samo za nobles, isto kao sto ni fudbalski stadion nije samo za osobe sa vidom, sluhom i afinitetom prema fudbalu. (Naci ce se neki pojedinac i dokazana je logicka greska, eto) No zasto bi rekao nesto toliko ocigledno? Zato sto zapravo hoce da kaze da pozoriste nema nikakve veze sa klasom, da svi mogu ici u pozoriste itd. Da, ocigledno je, fizicki, zakonom ili svojom biologijom niko nije sprecen da ide u pozoriste - naravno da ne polemisem sa tim.

 

U nauci je generalizacija nuzna, govorimo o drustvenim grupama a ne pojedincima. Ovo je bilo jedno obicno izvrdavanje i potpuno je jasno i sta je Lrd hteo da kaze i sta sam ja napisao.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...