Jump to content

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Brte, od zemlje sa 75% nepismenog agrarnog stanovništva 1941-ve došli smo do zemlje sa 85% polupismenog kvaziurbanog stanovništva 1991-ve. Koje je, očigledno ni krivo ni dužno čim smo to tako lako ispustili, ipak imalo respektabilnu industrijsku proizvodnju i solidnu tehnološku bazu. Ali, kao što to obično biva kod poklonjenih stvari, nismo se preterano cimali oko činjenice da to krčmi kako ko zajaše, važnijeli je bio narativ da li ćemo braniti kolevku ili ići ka svijetlom zapadu, u oba slučaja goli ko pištolji. Stoga ćemo, kao i svaki narod koji ne zna svoju istoriju, morati ponovo da je proživljavamo. Pun krug mora da se napravi, definitivno, tako da ko od đece proletarijata ima štogođ preostalo od dedovine na selu, nek krene da gleda znanje-imanje na vreme.

 

Trebaće mu.

 

Pa, ono, postoji hronologija. Kako smo prvo svemu uništili vrednost, pa posle više ništa nije bilo ni bitno. Shvati, 2000 godine nije više bilo ničega vrednog u Srbiji u šta bi bilo ko normalan uložio neke krštene pare da pokrene i da mu se te pare bar vrate. To je jedino mogla država da radi, dakle - (skoro pa) socijalizam. Možda je i trebalo tako, ali ti samo kažem šta je to. 

 

Zemlju imam. Samo još da je nađem :D

Edited by MancMellow
Link to comment
  • Replies 38.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    933

  • Filozof manijak

    818

  • radisa

    754

Top Posters In This Topic

Posted Images

kina radi u usd, a zbog stvari koje su pred očima zanemaruje se cela slika

 

da, u kini se proizvodi sve, ali nije to sve jednako atraktivno, naročito sa ovogodišnjom usd/eur situacijom

 

pored toga, kina zahteva duga finansiranja, pa nama kineska roba uglavnom nije dolazila iz kine, nego preko eu zemalja koji smo otvorili sva vrata i paralelno krenuli na isuviše brzo preregulisanje, i to je ulazilo sa eur1

 

pa onda još - trgovina sa kinom u zemljama koje nisu dolarske ima stepen rizika promena vrednosti valuta u vremenu između nabavke i prodaje, koje mali ne mogu da valjano amortizuju, a veliki mogu, igrom slučaja, veliki su strani, a ne domaći

 

itd

 

pa analizirajte čačkalice, a iz kine dolaze i vitamini, antibiotici, svi živi prehrambeni aditivi pa onda mašine kakve god, naravno, u kooperaciji i tako da mi nemamo nikakvu korist od takvih cena, nego posredničke, prijateljske kuće iz razvijene europe kojoj stremimo

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

 Shvati, 2000 godine nije više bilo ničega vrednog u Srbiji u šta bi bilo ko normalan uložio neke krštene pare da pokrene i da mu se te pare bar vrate. 

 

Ovo nije tačno ili sam ja u pogrešnoj industriji.

Link to comment

Ne mogu sad u to da se udubljujem. Znam da bih puštao samo one stvari koje imaju sertifikat da su bar 50% napravljene u EU. Tj ne bih drugačije zaključio pregovore. 

 

Ali nebitno to, trebaju nam tačne brojke. Pošto ovo što je pred očima je baš mnogo pred očima. 

Edited by MancMellow
Link to comment

to što ima sertifikat da je bar 50% proizvodeno u eu može ujedno da znači da je 100% proizvedeno u Kini

 

Ok, kažem, ne vredi, verujem da je ovako ili približno ovako kako mi se čini. Ako mi neko predstavi iole relevantne uporedne brojke, naravno, revidiraću

Link to comment

U mom gradu skoro sve je bilo ok 2000te, a ni sad te firme ne posluju loše, samo država od poreza na simbolične plate i utajeni kapital nema mnogo.

Link to comment

U mom gradu skoro sve je bilo ok 2000te, a ni sad te firme ne posluju loše, samo država od poreza na simbolične plate i utajeni kapital nema mnogo.

 

Pa to je jedan od glavnih problema Srbije

Link to comment

u jedno ću da verujem dok mi se drugo ne dokaže

 

ako te zanim ta tematika, pregledaj strukturu proizvodnje u srbiji, a pođi od onih carinskih stopa koje su pale najviše

 

proizvodnja i preprada plastike, tekstila, hemijskih proizvoda, boja i lakova, prehrambeni proizvodi, stočna hrana, proizvodnja i prerada hartije, pa dalje ako zađemo na hevi metal, možeš lepo da se poigraš sa npr koliko ima domaćih proizvođača bojlera? koliko grejača proizvedemo godišnje i gde ih sve izvozimo? koliko kamiona poštanskih sandučića ode ka eu mesečno

 

ima dosta toga, jedino da pretočim u neku knjigu, pa da bude izvor sa forumske rasprave

 

e sad, za svaku od nabrojanih stavki, kao i za dosta drugih mogu da taksativno navodim gde nas je ssp unazadio tj uništio mogućnost normalnog poslovanja time što su domaći proizvođači dobili konkurenciju koja je mogla da ih uguši svojim mogućnostima finansiranja posla, pa onda slobica kaže nećemo da regulišemo rokove plaćanja i oni su deo tržišne utakmice

 

sad ide deo posta u kome psujem

Link to comment

Pa, ono, postoji hronologija. Kako smo prvo svemu uništili vrednost, pa posle više ništa nije bilo ni bitno. Shvati, 2000 godine nije više bilo ničega vrednog u Srbiji u šta bi bilo ko normalan uložio neke krštene pare da pokrene i da mu se te pare bar vrate. To je jedino mogla država da radi, dakle - (skoro pa) socijalizam. Možda je i trebalo tako, ali ti samo kažem šta je to.

 

Zemlju imam. Samo još da je nađem :D

Nije to baš tako Manč, rekoh već jednom, znam par slučajeva zbog kojih bi postreljao pola tadašnjeg državnog vrha bez trunke griže savesti, pa im posthumno sudio pošteno. Da nije bilo ičega vrednog, ne bi se za 3 godine prodalo 1.500 firmi, a suština je da pojma nismo ni imali koliko one realno vrede, jer nikada nije bilo do onog ko glasa već ko broji glasove. Prodaja od strane države kao model je imala za deklarisani cilj šatro ekonomsku efikasnost, a suštinski izbegavanje disperzije vlasništva i preživljavanja postojećih upravljačkih struktura. Jebena politika, učvršćivanje pozicija newcomersa u odnosu na ancien regimé, bez vizije kuda to dugoročno vodi (s tim da, čitajući neke radove apologeta takve privatizacije, mislim da je deo njih sve radio sa direktnim umišljajem). Proletarijat je ostao bez kapitala, mnogi i bez posla (mnogo više nego da nije primenjeno takvo rešenje) i uvaljena mu je koska koju će da glođe 'till the last elections. A proletarijat mnogo drugačije razmišlja kao samostalni preduzetnik/akcionar u firmi nego kao golja bez posla. Slovenci su to na vreme shvatili.

 

www.geosrbija.rs, da ti se nađe :)

Link to comment

Naravno da je SSP uticao, to niko ne spori. Ja samo kažem da bi bilo dobro da neko uradi, a to je definitivno 1 istraživanje, koliko je čime i šta unazađeno. S tim što treba imati na umu da je bi i nepotpisivanje SSP-a takođe imalo posledice. Odjebavanje Kine tada ne bi imalo nikakve tj skoro nikakve ekonomske. 

Link to comment

Nije to baš tako Manč, rekoh već jednom, znam par slučajeva zbog kojih bi postreljao pola tadašnjeg državnog vrha bez trunke griže savesti, pa im posthumno sudio pošteno. Da nije bilo ičega vrednog, ne bi se za 3 godine prodalo 1.500 firmi, a suština je da pojma nismo ni imali koliko one realno vrede, jer nikada nije bilo do onog ko glasa već ko broji glasove. Prodaja od strane države kao model je imala za deklarisani cilj šatro ekonomsku efikasnost, a suštinski izbegavanje disperzije vlasništva i preživljavanja postojećih upravljačkih struktura. Jebena politika, učvršćivanje pozicija newcomersa u odnosu na ancien regimé, bez vizije kuda to dugoročno vodi (s tim da, čitajući neke radove apologeta takve privatizacije, mislim da je deo njih sve radio sa direktnim umišljajem). Proletarijat je ostao bez kapitala, mnogi i bez posla (mnogo više nego da nije primenjeno takvo rešenje) i uvaljena mu je koska koju će da glođe 'till the last elections. A proletarijat mnogo drugačije razmišlja kao samostalni preduzetnik/akcionar u firmi nego kao golja bez posla. Slovenci su to na vreme shvatili.

 

www.geosrbija.rs, da ti se nađe :)

 

Koji Ancien regime? Slobin? Pa njegovi su samo utvrdjeni i to je meni najveći problem. Da sam ja bio vlast samo bi im sve pokupio i otero u bajbok ako prethodno ne pobegnu iz zemlje. Tako da - da. Ja se slažem da je ponašanje vlasti posle 2000 bilo loše, ali se ne slažem tačno zašto je bilo loše. 

Link to comment

Slovenci su to na vreme shvatili.

 

Neuporediva je Slovenija početkom 90tih i Srbija posle Miloševićevog tajfuna posle koga je nešto preživelo, ali većina stvari bila slupana. 

Link to comment

Koji Ancien regime? Slobin? Pa njegovi su samo utvrdjeni i to je meni najveći problem. Da sam ja bio vlast samo bi im sve pokupio i otero u bajbok ako prethodno ne pobegnu iz zemlje. Tako da - da. Ja se slažem da je ponašanje vlasti posle 2000 bilo loše, ali se ne slažem tačno zašto je bilo loše.

Da ne širim priču, nisu "njegovi" preživeli, pod njegovima se percipiralo sve što je naginjalo radničkom akcionarstvu tj. upravljačke strukture koje su se vukle još iz doba SFRJ. To je temeljno počišćeno iz realne privrede, a od toga se najviše zentalo jer je bilo najbrojnije. Ako pod njegovima pak podrazumevaš Mirine tajkune, oni su za vrh posle 5. X bili benigni a i brzo su se našli na istoj liniji.

 

Mogao je i 2000-te da se prepiše/preradi slovenački model, ispravi par grešaka i iskoristi za osnovu. IMO, danas bi Srbija drugačije izgledala.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...