Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

jos jedna smena direktora, drugi kontekst. ne znam da li je neko kacio:

 

Slučaj Gimnazija Smederevo

 

 

Kao bivša učenica Gimnazije Smederevo i đak generacije u školskoj 2005/2006. godini osećam potrebu i moralnu obavezu da skrenem pažnju na nemile događaje u jednoj od naših najstarijih i najuglednijih obrazovnih ustanova.

 

Naime, odlukom ministra prosvete Srđana Verbića u Gimnaziju Smederevo je uvedena prinudna uprava. Sa mesta direktora je smenjen mr Milutin Vučković, koji je ovu funkciju uspešno obavljao 25 godina, a za vršioca dužnosti je postavljena Radmila Trajković, nastavnica-pripravnica bez licence za rad. Raspušten je Školski odbor i konstituisan novi, čije je sve članove imenovala lokalna samouprava. Novi Odbor bi trebalo da ponovo raspiše konkurs i izabere novog direktora, pošto je nakon izveštaja gradske i republičke inspekcije poništen reizbor mr Milutina Vučkovića.

 

Ovoj odluci se usprotivio kolektiv Gimnazije stupivši u štrajk, a svoje nezadovoljstvo su iskazali i učenici Gimnazije (sadašnji i bivši), njihovi roditelji, kao i mnogi građani potpisivanjem peticije na internetu i učešćem u protestnoj šetnji u centru Smedereva.

 

Da su SNS-u zaista važni znanje, stručnost i sposobnost, a ne politička podobnost i rodbinske veze kadrova koji rukovode našim institucijama, za vršioca dužnosti Gimnazije ne bi bila postavljena Radmila Trajković, koju za tu funkciju preporučuju samo kumovske veze sa gradonačelnicom Smedereva iz redova SNS-a.

 

Nema nikakve dileme da je smenu mr Vučkovića inicirala gradska vlast. Nakon njegovog reizbora, u Gimnaziju Smederevo je poslata gradska inspekcija koja je utvrdila da je mr Vučković navodno nezakonito uticao na konstituisanje Školskog odbora i predložila njegovo raspuštanje i uvođenje prinudne uprave u Gimnaziju.

 

Još poraznije je što je u ovome učestvovalo i Ministarstvo prosvete, čiji se ministar Srđan Verbić izdaje za nestranačku ličnost. Umesto da zaštiti ugled i tradiciju Gimnazije Smederevo, ministar prosvete je poslao republičku inspekciju, ne bi li se nekako iznašli i dodatni razlozi za smenu mr Vučkovića. Njemu je, između ostalog, zamereno što kao direktor drži časove fizike jednom odeljenju četvrtog razreda, iako to čini besplatno.

 

U ovakvom ponašanju aktuelne vlasti zaista se mogu uočiti ozbiljne totalitarne tendencije i to bi svakog građanina ove zemlje moralo da zabrine. Umesto da naloži otklanjanje nepravilnosti, ako ih je zaista bilo, republička inspekcija je naredila uvođenje prinudne uprave, što se obično čini kada su međuljudski odnosi do te mere narušeni da škola ne može normalno da funkcioniše. U ovom slučaju, uvođenje prinudne uprave izazvalo je kontraefekat: nakon imenovanja Radmile Trajković za vršioca dužnosti direktora, doveden je u pitanje rad škole. Profesori Gimnazije su ostavljeni na milost i nemilost Radmili Trajković i lokalnoj samoupravi: profesorima se preti otkazima i gašenjem Gimnazije ako ne prihvate prinudnu upravu.

 

Iz ovoga vidimo da su zakonske procedure i institucije ove zemlje zloupotrebljene da bi se udovoljilo hirovima pojedinaca. Čini se da je ministru Verbiću bilo mnogo važnije da omogući gradonačelnici Smedereva da istera svoju samovolju nego da poštuje demokratsku volju profesora Gimnazije. Kako drugačije objasniti činjenicu da je Ministarstvo prosvete dozvolilo da se za vršioca dužnosti Gimnazije postavi osoba čijem se izboru protivi 67 od 73 zaposlena profesora i koja ne ispunjava formalne uslove za ovaj posao?

 

Kada je prošle godine raspisan konkurs za direktora Gimnazije (na konkurs se, pored mr Milutina Vučkovića, prijavila i Gordana Ristić), Radmila Trajković se nije ni prijavila na konkurs jer ne poseduje licencu za ovaj posao. Međutim, za vršenje dužnosti direktora licenca nije potrebna. Čitava farsa sa prinudnom upravom je i sprovedena samo da bi na čelo Gimnazije došla osoba koja na to mesto nikako ne bi mogla doći u normalnim okolnostima. I tako će sada Radmila Trajković, zahvaljujući Ministarstvu prosvete, vršiti dužnost direktora sve dok se ne stvore uslovi da se na ponovljenom konkursu izabere kandidat koji odgovara SNS-u. Kako bi se to postiglo, ona je već konstituisala novi Školski odbor. Svi članovi (njih devet) potiču iz lokalne samouprave, što nedvosmisleno ukazuje da će politika imati presudan uticaj na izbor novog direktora Gimnazije.

 

Zato štrajk profesora Gimnazije Smederevo ne treba shvatiti isključivo kao borbu da na njenom čelu ostane mr Milutin Vučković. Opravdano nezadovoljstvo profesora Gimnazije treba da preraste u borbu svih časnih ljudi u ovoj zemlji da se prekine sa politizacijom školstva i obrazovanja, da se prekine sa urušavanjem vaspitno-obrazovnih institucija kao što je Gimnazija, da se zaštiti dostojanstvo i integritet prosvetnih radnika, da stručnost i znanje budu ispred partijskih i rodbinskih veza.

 

Apelujem na javnost da podrži profesore smederevske Gimnazije i da se uključi u borbu za vrednosti i principe koji su od suštinske važnosti za napredak ove zemlje i oko kojih ne bi smelo da bude podeljenih mišljenja.

 

Peščanik.net, 05.03.2014.

Edited by maheem
Link to comment
  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    957

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

ne ne ne nije ovo o belim listicima i sns. vec o poprilicno jezivoj vesti koja ukljucuje svasta. problem maloletnih kriminalaca koji su ispod radara zakona. problem esktremne surovosti maloletnika. problem nesrecnih emigranata iz zemalja zahvacenih monstruoznim ratovima, sirija, irak, afganistan a koji su ostali zaglavljeni u ovoj zemlji na svom cemernom putu od svojih domovina do eu zemalja a njihov polozaj ovde je u skladu sa izrekom od nemila do nedraga. zato mi je ta vest o pokusaju ubistva sirijca od strane maloletnog psihopate koji ima vec ogroman staz u vrsenju krivicnih dela razbojnistava sve sa svojom mladjom bracom i totalna ravnodusnost drustva prema takvim pojavama bas za ovaj topik

 

 

Ovo je problem društva koje ne obezbeđuje osnovnu socijalnu zaštitu za decu bez (adekvatnog) roditeljskog staranja.

Mislim da bi malo trebalo da iskuliraš sa terminom "psihopata".

Posle svega ovoga pročitanog, jasno mi je zašto su mala deca izrasla u male nasilnike.

Najmanje su kriva deca.

Link to comment

Ovo je problem društva koje ne obezbeđuje osnovnu socijalnu zaštitu za decu bez (adekvatnog) roditeljskog staranja.

Mislim da bi malo trebalo da iskuliraš sa terminom "psihopata".

Posle svega ovoga pročitanog, jasno mi je zašto su mala deca izrasla u male nasilnike.

Najmanje su kriva deca.

 

izvini, ali to sto imaju toliko godina ne znaci da su deca. jednostavno, ne mogu da pojmim da maloletno bice moze da bude u stanju da cini takve stvari. a to oko pojma psihopata, pa taj pojam oznacava osobe koje nemaju nikakve moralne okvire, ne? i da, kriva su ta deca zbog nasilja koja su cinila, prazna je forma iskaz da su najmanje kriva deca, da je drustvo krivo itd, to je najlaksi nacin da se pusti da stvari teku svojim tokom. uostalom, hajde da kazem i ovo: ogromna vecina romske dece je u nezavidnoj situaciji kao i ogromna vecina odrasle romske populacije pa eto ne postaju sva ta deca nasilnici koji napadaju i pljackaju bespomocne starce ili nesrecne imigrante kojima je zivot vec upropascen u njihovim zemljama iz kojih pokusavaju da dodju do neke sigurnosti, dakle, nije sve u drustvu i socijalnoj zastiti, nesto je i do konkretnih ljudskih jedinki ma koliko ona bila, kako se to kaze, deca po svom uzrastu

 

ma i ja nemam pametnija posla nego da se uzasavam takvim nasilnim aktima umesto da uz par socijalno prihvatljivih fraza o problemu drustva i neodgovornosti drzavnih insitucija procitam vest i nastavim dalje jer eto nisam ja bio zrtva vec neki deda ili neki sirijac, pobogu pa u africi par decenija postoji fenomen dece-ratnika u njihovim etnickim i gradjanskim ratovima pa se niko ne uzbudjuje sto postoje na planeti naoruzana deca-ubice.

 

i eto ostade tebi ispod radara odnos ove drzave prema emigrantima iz ratom opustosenih zemalja, izgubi se sirijac kojeg je mali nasilnik pokusao da ubije

Edited by Pontijak
Link to comment

Ovo za psihopate jednostavno nije tacno, to je poremecaj licnosti za koji postoji metoda za dijagnostikovanje (po secanju dvadestak karakteristika, 15 moraju da budu izrazene u znacajnom obliku). Nije mi jasno iz cega zakljucujes da oni nemaju nikakve moralne okvire, mozda se njihovi moralni okviri samo drasticno razlikuju od tvojih.

Link to comment

Ovo za psihopate jednostavno nije tacno, to je poremecaj licnosti za koji postoji metoda za dijagnostikovanje (po secanju dvadestak karakteristika, 15 moraju da budu izrazene u znacajnom obliku). Nije mi jasno iz cega zakljucujes da oni nemaju nikakve moralne okvire, mozda se njihovi moralni okviri samo drasticno razlikuju od tvojih.

 

ma jasno. s opasnoscu da mogu da budem pogresno shvacen samo da kazem da su i u trecem rajhu postojali moralni okviri koji su se drasticno razlikovali od mojih, recimo moralni okvir pripadnika ss formacija i slicnih drzavnih sluzbi pa me to ne sprecava da sve pripadnike tog sistema dozivljavam kao psihopate. izvini ali zaista, nemam ni slovo opravdanja za ikoga ko iz bilo kojih razloga napada i pljacka bespomocne starce ili pokusava da ubije zbog pljacke nesrecne imigrante koji se potucaju od nemila do nedraga zaglavljeni u ovoj zemlji

Edited by Pontijak
Link to comment

izvini, ali to sto imaju toliko godina ne znaci da su deca. jednostavno, ne mogu da pojmim da maloletno bice moze da bude u stanju da cini takve stvari. a to oko pojma psihopata, pa taj pojam oznacava osobe koje nemaju nikakve moralne okvire, ne? i da, kriva su ta deca zbog nasilja koja su cinila, prazna je forma iskaz da su najmanje kriva deca, da je drustvo krivo itd, to je najlaksi nacin da se pusti da stvari teku svojim tokom. uostalom, hajde da kazem i ovo: ogromna vecina romske dece je u nezavidnoj situaciji kao i ogromna vecina odrasle romske populacije pa eto ne postaju sva ta deca nasilnici koji napadaju i pljackaju bespomocne starce ili nesrecne imigrante kojima je zivot vec upropascen u njihovim zemljama iz kojih pokusavaju da dodju do neke sigurnosti, dakle, nije sve u drustvu i socijalnoj zastiti, nesto je i do konkretnih ljudskih jedinki ma koliko ona bila, kako se to kaze, deca po svom uzrastu

 

ma i ja nemam pametnija posla nego da se uzasavam takvim nasilnim aktima umesto da uz par socijalno prihvatljivih fraza o problemu drustva i neodgovornosti drzavnih insitucija procitam vest i nastavim dalje jer eto nisam ja bio zrtva vec neki deda ili neki sirijac, pobogu pa u africi par decenija postoji fenomen dece-ratnika u njihovim etnickim i gradjanskim ratovima pa se niko ne uzbudjuje sto postoje na planeti naoruzana deca-ubice.

 

i eto ostade tebi ispod radara odnos ove drzave prema emigrantima iz ratom opustosenih zemalja, izgubi se sirijac kojeg je mali nasilnik pokusao da ubije

 

Meni nikako nije ispod radara odnos ove države prema emigrantima.

Kad je ovakav prema građanima ove zemlje, kako se može očekivati da prema emigrantima (azilantima) bude bolji?!

Nije ovaj mučeni Sirijac napadnut zato što je Sirijac, već zato što je percipiran kao laka meta, kao i Raša Popov.

I ne branim ovog klinca od 14. godina, on će verovatno u neki zatvor, na duže, gde će se naučiti raznim trikovima 

kako da mu meta ne budu samo bespomoćni, verovatno će veći deo života provesti po zatvorima,

dok jednom sam ne postane laka meta.

Branim manje klince, za koje još ima neke šanse, a koje si ti proglasio psihopatama.

Ne znam šta se radi sa ljudima (decom) koji imaju dijagnozu psihopate? Toponica?

I sad imamo i onu famoznu Vulinovu odluku da svi korisnici socijalne pomoći sposobni za rad

moraju raditi za socijalnu pomoć.

Šta misliš, hoce li se povećati broj romske dece bez ikakvog nadzora, kome će neke moralne norme 

usađivati oni koji za njih budu imali vremena, tačnije, oni koji od njih budu pravili svoje ulične pljačkaše?

Link to comment

Nista ova deca nisu mogla drugo postati pored roditelja kakvi su im nazalost zapali. Najbolje da sva romska deca imaju takve roditelje, svasta.

 

Pa upravo to pokušavam da kažem, neadekvatni roditelji, nasilan stariji brat, država koju baš briga..i?

Samo su romska deca najranjivija, a za to je opet kriva država.

Edited by svashtabezneshto
Link to comment

Pa upravo to pokušavam da kažem, neadekvatni roditelji, nasilan stariji brat, država koju baš briga..i?

Samo su romska deca najranjivija, a za to je opet kriva država.

 

Bio odgovor na pontijakov post koji je ostao na prethodnoj strani, trebalo je da kvotujem, gde on kaze nesto kako nisu druga romska deca takva. Pa nisu imali roditelje koji ih pretuku ako se ne vrate uvece sa bar hiljadu dinara, a ovi su imali. Uzasan im je ceo zivot, i bice im uzasan, i nista nisu oni krivi, a sirice taj uzas i naokolo pljackama, napadima. Izmedju ostalog zato sto smo pustli da tu nezasticenu decu roditelji tretiraju na taj nacin bez ikakve kontrole, da decaci nisu napali Rasu Popova roditelji im ne bi ni te 4 godine zatvora dobili, a sad je uostalom vec kasno u smislu da je sad i broj takvih porodica jako veliki, tako da sad sigurno vise ni ne postoje kapaciteti za izvlacenje takve dece od roditelja. Pre 30, 40 godina moglo je nesto mozda i da se uradi, sad ne vidim sta i kako.

 

Ta drzava smo svi mi koji ne okrenemo niciji telefon kad vidimo dete na raskrsnici koje mora da prosi, a ne okrecemo jer to ima smisla samo u sistemu gde na 50000 bogatih i sitih ide ovako neki ekstrem sirotinje, a u Srbiji je to besmisleno. Jeste drzavni aparat otudjen, ali s druge strane kad govorimo o svakodnevnim drzavnim servisima poput socijale zdravstva itd tu ne postoji drzava koja se odnekud pojavljuje i treba da sredi stvari.

Link to comment

jos jedna smena direktora, drugi kontekst. ne znam da li je neko kacio:

 

kul tekst. najvazniji su ovi prigovori na formalne probleme u izboru nove direktorke. to su proverljive tvrdnje.

medjutim>

 

 Njemu je, između ostalog, zamereno što kao direktor drži časove fizike jednom odeljenju četvrtog razreda, iako to čini besplatno.

 

jesam li jedini koji ima problem sa tim da direktor skole drzi privatne casove odeljenju, makar besplatno?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...