Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

moguce da lupetam jer zaista ne znam nista o temi, u zivotu sam za sve ove godine popio par cetvrtina rivotrila i to je sve, ali da li ste sigurni da se ova lista ne odnosi na ove masovne trankilajzere tipa bensedina, bromazepama itd a ne na antipsihotike tj neuroleptike.

Link to comment

u tekstu se navodi da se radi o lekovima za sizofreniju, i da je dobro prepisivati ih vise, jer je poznato da sizofrenija nije dovoljno medicinski kontrolisana, tj. ljudi ne dobijaju (ili ne piju) lekove iako treba. usput se navodi da se ne odnosi na lekove na bazi litijuma, sto znaci - ako me secanje ne vara - da ne uzima u obzir lekove koji se prepisuju za bipolarni (tzv. manicno-depresivni) poremecaj. takodje kazu da pretpostavljaju da je sizofrenija jednako zastupljena diljem evrope. dakle, bas lekovi za sizofreniju. 

Link to comment

to ne obuhvata anksiolitike hipnotike, sedative, antidepresive etc. znac n05a obuhvata lekove za sizofreniju i sl. ima na alimsovom sajtu pretraga po atc klasifikaciji.

Link to comment

Pa pogledajte šta piše iznad grafikona: "conventional antipsychotics", to su ti prvi antipsihotici. To su Haloperidol, Largactil i Flufenazin kod nas. Ovaj drugi se koristi kod neuroza i somatizacija anksioznosti, ostali nešto ređe za nešto što nije psihoza. Ponekad za teške neuroze i teške nesanice, kao i za suicidalne, da ih zdundaju.

Nisu anksiolitici u pitanju, zato što se u propratnom tekstu pominju i antipsihotici i šizofrenija. Mislim, pored ovog komentara uz grafik.

 

A vertikalna osa mi je nejasna. Ako ona na neki, kakav god način služi da bi samo istakla odnos potrošnje takvih supstanci u različitim državama, onda grafik posredno kaže da pre svega ovdašnje državne ustanove propisuju pacijentima jeftine i zastarele supstance. Ako vertikalna skala označava procente, onda je to... blizu nemogućeg.

Ovo sve objašnjava.

 

B8dtrWwIgAAhsUK.jpg

Edited by Malkmus
Link to comment

ako je grafik tacan onda je izmedju ostalog jasna politicka implikacija, konjskim lekovima se anestetizira narod disproporcionalno potrebama tj stvarno obolelima.

 

i ja se jos cudim na ovu kolicinu starijih ljudi koji prelaze ogromne bulevare dijagonalno ne gledajuci ni levo ni desno... sve to uradjeno ko cigla.

Link to comment

Jedino da je vrseno neposredno istrazivanje korisnika, koji se ovakvim lekovima snabdevaju i bez recepata, privatne apoteke vise i ne traze isti, bitno je da se sto vise vrti kes, jer nema sansone da izadje ovoliko narkoze na recept

Link to comment

u pravu je malkmus, ovo 'conventional' se zbilja odnosi na starije antipsihotike. sasvim je moguce da se radi o tome da noviji nisu kod nas usli u promet, a da bi brojke bile slicne za sve zemlje kad bi se sabrali stariji i noviji. a ionako ne znamo kolike su brojke, posto ta informacija nedostaje na grafiku  :isuse:

 

@timecrisis, ja prolazila s detetom skoro - minsko polje! nisam zagledala da li je od ljudske ili neljudske vrste posto sam bila zauzeta sklanjanjem klinca, ali stvarno neobicno mnogo izmeta. 

Link to comment

Vest je iz novosti sa naslivom Sjekloca blokirao racune! (Jos sam na telefonu :) ). Valjda preneseni na njegovo ime, ovi sklonili pare sa dinarskog ali mu je ostao dev iou zni gde su valjda pare od medjunarodnih grantova. Kaze nece dirati pare dok se ne razresi situacija...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...