Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

ček, samo da se razumemo, jel ovo stvarno potrošnja neuroleptika per kapita 15+ ili nešto specificnije? u tagu slike se pominje sizofrenija. ako ja ovo dobro razumem, ovde se insinuira da se nacija na regularnoj bazi umesto laksim trankilajzerima roksuje antipsihoticima koji u svetu sluze za sch i bipolar.

 

recite mi da gresim....

Grešiš u boldovanom. Koriste se kao supstance izbora za "običnu" depresiju, anksiozne poremećaje, poremećaje ličnosti, bolesti zavisnosti, za razvojne poremećaje, somatizacije tipa gastro tegoba "na nervnoj bazi", svrab na istoj bazi, za nesanicu itditd.

 

 

edit: To uglavnom (ne uvek, dakle) važi za teže slučajeve svega nabrojanog.

Edited by Malkmus
Link to comment

zanimljivo ovo s antipsihoticima. pitam se da li izgleda slicno i sa antibioticima... a i drugim lekovima. 

 

sad u januaru smo se dete i ja razboleli u beogradu, i prepisase nam devet lekova, sto meni, sto njemu. mislim, nesto od toga je bio i vitamin C i takve stvari,  ali opet, kolicina kapi, pilula, i sirupa - suludo. 

 

Betty, ako nisi pregledala izvestaj na strani 88. imas o antibioticima, sto je najgore ispada da mi najmanje trosimo toga.

Link to comment

Betty, ako nisi pregledala izvestaj na strani 88. imas o antibioticima, sto je najgore ispada da mi najmanje trosimo toga.

nemeresh nas namazat dovoljno, pa to ti je <_<

 

(ne mislim ti da mazesh, neg neki tamo, drugi ^_^)

Link to comment

Meni ovih par grafikona sto pogledah bas zanimljivo, a zanimljivi su i komentari... prvi grafikon na 88. strani je o procentu ljudi koji su svesni da antibiotici NE pomazu kod gripa i prehlade, tu su npr UK i Finska u vrhu, ali su u vrhu i po potrosnji antibiotika pa ispod ima komentar "kad vec znaju da ne pomaze zasto toliko koriste..."

 

Kod nas se stalno kuka kako trosimo previse antibiotika, o ostalim pomagalima za prehlade da ne pricam, zato me iznenadjuje podatak da trosimo maltene najmanje u jevropi, ali eto, nesto dobro iz te shume podataka ^_^

 

A ovo za antipsihotike, ima li sanse da nam procenat povecavaju komsije koje kupuju lekove kod nas? Znam da svi ti lekovi idu samo na recept i tefterisanje u knjigu ali crno trziste je sigurno fino razvijeno...

Link to comment

 

Kod nas se stalno kuka kako trosimo previse antibiotika, o ostalim pomagalima za prehlade da ne pricam, zato me iznenadjuje podatak da trosimo maltene najmanje u jevropi, ali eto, nesto dobro iz te shume podataka ^_^

 

 

Ja bih, laički, polušaljivo, rekao da je potrošnja antibiotika manja zato što su ljudi manje zaposleni, pa mogu da preleže, ili fino iskoriste priliku da uzmu bolovanje i preleže, ili slobodne dane pošto se generalno nikome ne sedi kod doktora ni za šta a akamoli običnu prehladu nego fino kući, čaj, voće, i preleže, a i koriste se masovno antipsihotici tako da manje brinu...i preleže....

 

Glede antipsihotika, mislim da je, i to bez bacanja oka na bilo kakve podatke, potrošnja samo naša. A i kontrola za antibiotike je, čini mi se, strožija no za antipsihotike.

 

Na kraju, malo se promenila i svest, dosta se pisalo o superbubama, o prekomernoj i neadekvatnoj potrošnji antibiotika i koliko je to pomoglo tome. Ja se sećam vremena kada se pentraksil kupovao na kilo, i pio za sve. Sada se antibiotici ne piju baš tako, i malo ljudi zaziru od uzimanja na svoju ruku, čujem počesto komentare tipa "pa to ti je virusno" i "ali je bitno onda da ih popiješ sve"...ima neka briga tu.

Link to comment

probaj 89 stranu

 

smoking prevention. ovo sam skinula. euro health consumer index 2014

 

edit: gde kaze i sledece:

 

Sub-discipline 6 (Pharmaceuticals) – new indicators:

This sub-discipline is the same as in 2013, except:

 the indicator Deployment rate of antipsychotics has been replaced by Deployment rate of metformin for diabetics

Edited by betty
Link to comment

Shvatio sam šta je čudno kod one tabele. Reč je o klasičnim antipsihoticima.To su supstance koje se koriste od pedesetih godina prošlog veka. Verovatno je primarni razlog za toliku potrošnju njihova niska cena.

Link to comment

Shvatio sam šta je čudno kod one tabele. Reč je o klasičnim antipsihoticima.To su supstance koje se koriste od pedesetih godina prošlog veka. Verovatno je primarni razlog za toliku potrošnju njihova niska cena.

 

e, bravo! to vec ima puno smisla. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...