Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

koji smo to mi? mene ne imitiraju te maloletne sociopate. nasilje i otimanje nije moj model ponasanja. uostalom i ja sam roditelj odraslog mladog coveka koji je izuzetno pristojan, pametan i vredan student. tako da je ta pateticna tirada o jadnoj deci koja nikada u zivotu po glavi nisu pomazena i blabla poprilicno bljutava bar sto se mene tice. slobodno ti u svoje ime preuzimaj odgovornost zbog imitiranja ponasanja tih malih sociopata ali mani ostatak drustva sa tim mi.

Ne možeš tako gledati na stvari. Uvek ima izuzetaka od pravila, i iz najbolje porodice mogu doći najgora deca, kao i iz najgore najbolja, ali u većini slučajeva, u većini ne svim-prilična je verovatnoća da deca koja dolaze iz porodica gde su zlostavljani i/ili zapostavljani, neće izaći na dobro.

A modela ima svuda., i sve prosto ,,vrišti'' na zlo i agresiju, od porodice, televizije i novina, društva i okruženja. Evo navešću ti jedan primer, čovek iz  Novog Sada, političar, ne tako davno pretukao je starog čoveka, još to i javno priznao, i ne da je završen proces i da sedi u buvari, nego još čovek nađe vremena da gostuje i po televizijama i komentariše druge. Taj čovek je predsednik političke stranke.Šta onda da očekujemo od neke zlostavljane dece, sa margine društva?

Link to comment
  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja preuzimam svoj deo krivice, deo sam društva,

Svaki put kad opsujem na ulici, šaljem loš primer.

A ti stvarno misliš da je cenzura, a ne neophodnost, da se iz izveštaja briše etnička odrednica?

Ova mantra o preuzimanju dela krivice je ustvari deo problema, posto taj kovati altruistički pristup suštinski abolira počinioce raznoraznih gadosti - samim tim duva vetar u ledja onima koji to čine ili imaju ideju da nešto počine.

Kvazialtruizam nije nasumično izabran pojam - odnosi se na one koji strogo biraju za sta će preuzeti odgovornost - npr niko neće preuzeti deo odgovornosti za atentat na Beka ili pedofiliju (malopre čuh da se u Srbiji prijavljuje pet do sedam slučajeva zlostavljanja Dece Nedeljno,... neverovatno!!!!!)

Link to comment
Deca pretukla Rašu Popova

 

IZVOR: ...

 

Beograd -- Dva maloletna dečaka pretukla su srpskog književnika i dugogodišnjeg televizijskog novinara Rašu Popova (81), piše ...

 
...rekao je čuveni Raša Popov (81), srpski književnik, zvezda dečje televizijske emisije “Fore i fazoni''.
 
On je rekao da fizički nije napadnut, odnosno pretučen ali da su ta deca koja su ga opljačkala, taktički potkovana.
 
''Saletali su me na ulici i pratili do zgrade a prilikom ulaska u stan pokušali su da uđu ali, sam uspeo da se sa njima izborim i zaključam vrata'', rekao je Popov.
Edited by Anonymous
Link to comment

 pedofiliju (malopre čuh da se u Srbiji prijavljuje pet do sedam slučajeva zlostavljanja Dece Nedeljno,... neverovatno!!!!!)

 

sad bacih oko na statistiku. oko 5 prijavljenih slucajeva seksualnog nasilja nad decom nedeljno je prosek u srbiji vec godinama.

 

još je to jedna od nižih stopa :O

 

šokiran sam

Link to comment

Ova mantra o preuzimanju dela krivice je ustvari deo problema, posto taj kovati altruistički pristup suštinski abolira počinioce raznoraznih gadosti - samim tim duva vetar u ledja onima koji to čine ili imaju ideju da nešto počine.

Kvazialtruizam nije nasumično izabran pojam - odnosi se na one koji strogo biraju za sta će preuzeti odgovornost - npr niko neće preuzeti deo odgovornosti za atentat na Beka ili pedofiliju (malopre čuh da se u Srbiji prijavljuje pet do sedam slučajeva zlostavljanja Dece Nedeljno,... neverovatno!!!!!)

 Ovo je jako glupa misao.

 

Kvazialtruizam je kada ne želiš da preuzmeš odgovornost za dela atentata ili pedofilije?

Ili je kvazialtruizam kada želiš da preuzmeš odgovornost za dela na koje je objektivno počinilac prisiljen zbog društvenih i ekonomskih okolnosti? Da recimo krade hleb kao Žan Valžan? 

 

Ne mogu se otpisati deca od 11 godina tek tako posle tendencioznih novinskih naslova. Ja ne verujem da su ovi klinci sociopate koje idu i muče ljude zato što vole. Na osnovu čega to tvrdim? Vidi se da su mediji situaciju naduvali i da klinci nisu prebili Rašu Popova, iako su možda fizički nasrnuli na njega, nisu mu naneli ni teške ni lake fizičke povrede.

 

A motiv im je bio jasan- novac! O njima je bilo već pisanja u novinama, i to vrlo tendencioznog. U suštini su klinci pljačkaši, rade ili poluprofesionalnu šanu ili otimaju pa beže.

Ko zna zašto to rade, da li ih iko gleda u tom centru za socijalni rad u Rakovici, da li imaju da jedu i piju i da se obuku? Da li moraju, da li ih je muka naterala ili pak hoće da kradu i pljačkaju okolo?

Meni je prosto čudno kada se priča o tome kako su ovo "male sociopate" i kako ne predstavljaju "veliku romsku populaciju koja je eto siromašna ali poštena".

 

Moje lično iskustvo je potpuno drugačije - Romi su na margini egzistencije, i ne libe se da ukradu ne bi li dopunili mršavi kućni budžet. Kako su bliži nekoj srednjoj klasi ili sigurnijoj egzistenciji, potreba za prosjačenjem, krađom ili prevarom kod njih potpuno prestaje. Najviše kradu i varaju oni koji drugog prihoda apsolutno nemaju, niti porodice na koju mogu da se oslone, ili imaju neke kvazi-porodice u kojima je jako loša atmosfera i vlada zakon jačeg.

Link to comment

 

Ne mogu se otpisati deca od 11 godina tek tako posle tendencioznih novinskih naslova. Ja ne verujem da su ovi klinci sociopate koje idu i muče ljude zato što vole. Na osnovu čega to tvrdim? Vidi se da su mediji situaciju naduvali i da klinci nisu prebili Rašu Popova, iako su možda fizički nasrnuli na njega, nisu mu naneli ni teške ni lake fizičke povrede.

 

A motiv im je bio jasan- novac! O njima je bilo već pisanja u novinama, i to vrlo tendencioznog. U suštini su klinci pljačkaši, rade ili poluprofesionalnu šanu ili otimaju pa beže.

Ko zna zašto to rade, da li ih iko gleda u tom centru za socijalni rad u Rakovici, da li imaju da jedu i piju i da se obuku? 

 

Klinci su, rekao bih, deo profi ili polu-profi ekipe, pošto su u istoj zgradi ove godine opljačkane 2 žene tako što 2 mlađa tipa, oko 20ak godina, udju za njima u zgradu, strgnu im lančić sa vrata i pobegnu.

 

Ne mogu da se otmem utisku da mi je jako teško da nadjem krivca za ovo - zakon je takav kakav je, oni su mladji od 14 godina; oni jesu štićenici centra za socijalni rad, ali je nemam pojma koje su obaveze i ovlašćenja Centra, a još manje znam kakvi su uslovi tamo (ali mogu da nagadjam); 

Ovo su klinci koji su propali kroz rupu u sistemu. Mi takvih rupa imamo mnogo, a mehanizama za popravljanje toga nimalo, kao ni volje ni sredstava.

Link to comment

 

 

Ovo je jako glupa misao.

 

Kvazialtruizam je kada ne želiš da preuzmeš odgovornost za dela atentata ili pedofilije?

Ili je kvazialtruizam kada želiš da preuzmeš odgovornost za dela na koje je objektivno počinilac prisiljen zbog društvenih i ekonomskih okolnosti? Da recimo krade hleb kao Žan Valžan?

 

Ne mogu se otpisati deca od 11 godina tek tako posle tendencioznih novinskih naslova. Ja ne verujem da su ovi klinci sociopate koje idu i muče ljude zato što vole. Na osnovu čega to tvrdim? Vidi se da su mediji situaciju naduvali i da klinci nisu prebili Rašu Popova, iako su možda fizički nasrnuli na njega, nisu mu naneli ni teške ni lake fizičke povrede.

 

 

Je naš je to to - što bi sad trebali da preuzimamo odgovornost? Zato što imaju 11 godina? Zato što su Romi? Pa onda bi mogli da preuzmemo odgovornost i za pedofile, oni su psihički oboleli. I za atentatore - oni su tek proizvod društva i istorije.

To što nisu teško povredili Popova ne zmači pišlkiva boba - ono što se desilo govori u prilog da se ovaj, više sretno nego spretno, izvukao, a ne da nisu imali tu nameru.

Na kraju - kakve ima veze margina egzistencije? Pa poctoj logici bi makar 50% Srbije trebalo onoj drugoj polovini da provaljuje u stanove i izvrće džepove

Link to comment

... Pa po toj logici bi makar 50% Srbije trebalo onoj drugoj polovini da provaljuje u stanove i izvrće džepove

 

Pa to i radi.

Edited by Anonymous
Link to comment

Ma ja ne znam čeku šokiravanje, mi smo još i dobri i ova deca su još i dobra u poređenju sa recimo južnoameričkom decom koju narko dileri koriste kao ubice standardno. Pri tom su parametri tipa BDPa i sl ponekad čak i viši u tim državama nego u Srbiji. Mi svi treba da smo srećni i da pevamo što to zbog nekog istorijskog nasleđa još nije stiglo i kod nas. Kao što Alphons reče, jedna od rupa u sistemu koje nit ko nešto intenzivno sanirava, a i da hoće ne znam kako bi. Nekim agresivnim oduzimanjem takve dece, ok, ali koja će onda hraniteljska porodica takvu decu da primi?

Link to comment

Ova mantra o preuzimanju dela krivice je ustvari deo problema, posto taj kovati altruistički pristup suštinski abolira počinioce raznoraznih gadosti - samim tim duva vetar u ledja onima koji to čine ili imaju ideju da nešto počine.

Kvazialtruizam nije nasumično izabran pojam - odnosi se na one koji strogo biraju za sta će preuzeti odgovornost - npr niko neće preuzeti deo odgovornosti za atentat na Beka ili pedofiliju (malopre čuh da se u Srbiji prijavljuje pet do sedam slučajeva zlostavljanja Dece Nedeljno,... neverovatno!!!!!)

 

 

Izvini, rado bih se upustila u polemiku, ali dovoljno sam se rasističkog smeća načitala danas,

u rasponu od: sve Rome treba proterati, do: sve Rome treba sterilisati pre polne zrelosti, da bih bila

iole dobar sagovornik.

Mi smo izrasli u jedno užasno rasističko društvo.

Link to comment

aj meni reci, ne moras sad nego kad budes dobar sagovornik, u cemu se tacno sastoji tvoje prihvatanje odgovornosti, ono, sam mehanizam, i kakve benefite od toga moze bilo ko imati?

i prihvatas li odgovornost za sve lose pojave u drustvu? 

 

ne zuri, kad stignes, a svakako je oftopik :)

Link to comment

Izvini, rado bih se upustila u polemiku, ali dovoljno sam se rasističkog smeća načitala danas,

u rasponu od: sve Rome treba proterati, do: sve Rome treba sterilisati pre polne zrelosti, da bih bila

iole dobar sagovornik.

Mi smo izrasli u jedno užasno rasističko društvo.

Ma to sto su Romi im je olakšavajući faktor inače bi snosili mnogo veću odgovornost jer ne bi imao ko da preuzme deo tereta.[emoji19]
Link to comment

+ beskonačno. Ako je iko kriv, to su roditelji i jebeni centar za socijalni rad. I oni koji su doveli do toga da centar za socijalni rad ne služi ničemu.

 

:puke: je zbog ovdašnjih pedagoga amatera i stručnjaka opšteg smera koji bi decu mlađu od 14 godina slali u ludnicu, zatukli motkom, bacalil u krečanu, itd.  

Imali smo pre nekoliko meseci slučaj dece što su pobila i spalila štence, ozbiljno se diskutovalo o slanju u ludaru.

 

Sa mnom je u vojsci bio mladić koji se još uvek (sa svojih 22-23 godine) kod kuće zanimao time da mačku polije benzinom, ubaci je u bure, zapali i gleda kako trči pokušavajući da iskoči iz bureta dok ne ugine. On na prvi pogled deluje normalno, sasvim prosečna osoba koju bi sreli na ulici. Pitanje je da li bi to i dalje radio da je proveo par godina u nekoj ustanovi zatvorenog tipa. Ono što je meni fascinantno je da je prošao pregled kod psihologa tokom regrutacije. Takvoj osobi je dozvoljeno da ide na gađanje. Bilo je i luđih slučajeva koje su ekspresno otpustili iz vojske.  

Link to comment

@bigvlada

 

kad si se već nadovezao na moj post...

 

Pre svega, ja sam pričao o deci. 10 godina. To je još uvek uzrast gde se formiraju pojmovi o dobrom i lošem i gde se puno toga može korigovati. Što je dete mlađe, i što je veća uključenost roditelja i okoline, to je veća šansa da se pomogne takvom detetu. 

 

Zatim, bilo da su u pitanju odrasli ili maloletni pacijenti i ljudi sa poremećajima u ponašanju, psihijatri su ti koji će dati dijagnozu i odrediti da li je i kakvo lečenje potrebno. To mogu biti razne vrste psihoterapije, lekovi, lečenje u ovakvim i onakvim ustanovama. Nama laicima mnoge stvari izgledaju strašne i (čini mi se) mnogo lako spominjemo ustanove zatvorenog tipa.

 

Ako se pitaš da li je taj dvadesetdvogodišnji sadista mogao biti drugačiji da je u mladosti proveo dve godine u ustanovi zatvorenog tipa... Ti i ja ne možemo dati odgovor na to.

 

Nemamo predstavu o tome koja je njegova dijagnoza, da li je to zadovoljstvo pri mučenju životinja vrh ledenog brega iza koga se još veća deformisanost; ili je samo društveno neprihvatljivo ispoljavanje nekog relativno manjeg poremećaja. Ne znamo ni kako se poremećaj leči, ni kako se mogao lečiti dok je bio mlađi. Puno toga zavisi da li je oboljenje organsko - da li je rođen takav,  ili je postao takav usled lošeg vaspitanja i okolnosti prilikom odrastanja.

 

Napominjem - govorim samo o lečenju, a eventualna zaštita društva od takve osobe je poseban problem.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...