Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dakle:

 

 

Sve dok me klinac od 11. godina bije, pljačka, pljuje, vređa, cima za pantalone/jaknu - muštra po pees-u, najkraće - a nema iza sebe ubistvo/pokušaj ubistva (dok klinac od 11. godina nema iza sebe počinjeno ubistvo/pokušaj ubistva), moje je da odmahnem rukom (slomljenom, iščašenom u muštranju?!): "Jadno nemaženo i nepaženo dete." :(

Bez ironije, divim se svima koji na ovo gledaju sa aspekta koji meni nikad, ali nikad neće biti blizak.

I to nema nikakve veze sa Ciganima, a ni sa rasom, nacijom, pigmentacijom kože. Prosto, nisam dovoljno PC da mi ničim izazvane batine ili "koleno u vratima" budu normalni.

 

edit: Ne mislim bukvalno normalni, nego, eto, da nađem stopet opravdanja za onoga od koga sam dobila batine.

nikako ne mogu da prihvatim isticanje nacionalnosti počinioca ili žrtve. osim ako je očigledno/dokazano da je ono što se desilo bilo na nacionalnoj osnovi. jednostavno, dva dečaka su napala, iznuđivala pare, nešto pokušali ili uradili , mnogo toga su uradili ranije i za to treba da ogovaraju. pošto su premladi, treba neko drugi. šta je sa roditeljima?

 

ako, kažu/kažete/kazemo: "ma pusti, kakvi roditelji" i imamo u vidu njihovu etničku pripadnost,

 

onda to jeste rasizam. tretirajte ih kao bilo koga ko je prekršio zakone. bez ikakvog razumevanja/popusta.

 

nekom prilikomsam napisao da bi bilo dobro da roditelji krivično neodgovorne dece izdržavaju kaznu a taj prekršaj. no, zakon je kakav je.

Link to comment

Da ne bude da se inatim, ali stvarno je ogromna razlika da se zna od čega je umro taj čovek. Svako od nas ima sklonost da uklapa nove informacije u postojeće koje već ima i da tako odmah napiše da je čovek "nedugo posle" (koliko nedugo?) napada i da je to uzrok smrti. Da imamo medije, znali bismo od čega je umro, kao i da li to ima veze sa tim.

 

Sve što ja hoću da kažem jeste da je jako lako, da ne kažem prirodno da se neko zaleti i donese zaključke, ali da ovde to ne treba da se radi još. Deca, bre. Deca sa ulice. 10 i 11 godina.

Hm, deca, pa sta? Stvarno ne razumem to naglasavanje, deca danas u tom godistu maltretiraju svoje vrsnjake i mladje od sebe i utrkuju se da to snime mobilnim.  Ne kazem da je to svuda kao dobar dan, ali i te vesti ne potresaju javnost, koliko bi trebalo, kad se dese, deca su to.

Link to comment

@lrd

 

pa ja mislim da ne smije da se pominje kad su maloljetnici u pitanju, bilo da su cigani, srbi ili ko god

 

ali srpski mediji pominju i inicijale silovanih maloljetnika i ime sela u kome zive pa sto ne bi inicijale i nacionalnost maloljetnih siledzija. ne da je to osnovni niti bitan prolem u ovom slucaju, naravno, nego se samo nadovezujem na pricu o medijskom izvjestavanju.

 

 

edit, jel imamo mi nekog socijalnog radnika na forumu? sta je realno da centar za socijalni rad radi u ovakvim slucajevima, s obzirom na zakonska rjesenja i ogranicene kapacitete?

Edited by morgana
Link to comment

Hm, deca, pa sta? Stvarno ne razumem to naglasavanje, deca danas u tom godistu maltretiraju svoje vrsnjake i mladje od sebe i utrkuju se da to snime mobilnim.  Ne kazem da je to svuda kao dobar dan, ali i te vesti ne potresaju javnost, koliko bi trebalo, kad se dese, deca su to.

 

Ne, nismo se razumeli. Ja nisam govorio da ovakve vesti ne treba da potresaju javnost, nego da javnost ne treba da žuri sa zaključivanjem, da treba da postavi distancu prema đubretima od novina i sačekati prave informacije.

A naglašavanje da su deca je zato što deca stvarno nisu sposobna da rasudjuju kao odrasli, naravno.

 

edit: Morgana, poslednji put kad sam gledao, trebalo bi valjda samo da piše da je obavezno da se čuva identitet maloletnika, bez navođenja kako bi to trebalo da se radi. Možda grešim.

Edited by Lrd
Link to comment

da li je neko gledao jedan dokumentarni film sto se pre ~5 godina motao po nekim festivalima u zemlji - o decaku (9-10 godina, presumably rom, mada mozda i nije, ne secam se) koji je beskucnik u beogradu...ono film prati njega i jednog socijalnog radnika kojem izgleda kao da je stvarno stalo, i jos par nekih socijalnih radnika i eksperata. dosta pesimistican film, glavna misao je da se taj decak nece uspeti socijalizovati i da ce porasti u kriminalca.

mislim da je naziv filma ime tog decaka, ali ne secam se kako glasi, jel neko zna?

Link to comment

 

edit: Morgana, poslednji put kad sam gledao, trebalo bi valjda samo da piše da je obavezno da se čuva identitet maloletnika, bez navođenja kako bi to trebalo da se radi. Možda grešim.

 

moguce, to onda u ovom konkretnom slucaju nije radikalno kao u ono sa silovanjem klinca iz konkretnog sela

 

mada

 

Naime, i Zakon o javnom informisanju (vidi okvir), i novinarski kodeksi i međunarodne konvencije zabranjuju otkrivanje identiteta maloletnika, što uključuje njihove inicijale, ime grada u kome žive ili bilo koji podatak na osnovu kog bi se mogli prepoznati. Takođe, lekarima nije dozvoljeno da otkrivaju podatke koji se tiču zlostavljanih ili zapuštenih maloletnika.

 

po tumacenju vremena

 

pretpostavljam da su detalji regulisani kodeksom a ne zakonom?

Edited by morgana
Link to comment

pontijace, ne uspijevam da shvatim, kasno sam se ukljucila, je li po tebi problem sto se ne pominje tj cenzurise nacionalnost klinaca?

 

problem mi je sto se sociopatsko ponasanje tih klinaca opravdava svim mogucim razlozima pa i pripadnoscu odredjenoj zajednici u smislu da se tezi guranju pod tepih njihovo delanje aka nasilje

 

 

 

Pominjala se, mislim da je u svim medijima naknadno izbrisana.

 

mediji su nam stvarno katastrofa. sta su mislili da postignu sa tim prvo pominjanjem pa naknadnim brisanjem? smanjenje rasnih tenzija u drustvu koje su prvo malo pojacali pominjanjem? jesu li mislili ti vajni planeri kakav efekat to moze da ima kod citalaca kojima predrasude bas i nisu slabija strana licnosti? koja je onda vest o nasilju nad popovim istinita? ona prva ili ona naknadna? sta mislite, zar nece citaoci pomisliti da su medi uvrtali ruku ubedili popova da nije politicki oportuno da insistira na toj prici jer se eto, nista strasno nije desilo, samo su ga pratili do stana i pokusali nasilno da udju u covekov stan, ma sitnica, deca su to i jos jadna stigmatizovana nesrecnim detinjstvom. a i nije po zakonu pominjati da se to desilo tj desilo se negde u nekom gradu jer su neki maloletnici sprovodili neko nasilje nad nekim starcem. deca su to

Edited by Pontijak
Link to comment

moguce, to onda u ovom konkretnom slucaju nije radikalno kao u ono sa silovanjem klinca iz konkretnog sela

 

mada

 

Naime, i Zakon o javnom informisanju (vidi okvir), i novinarski kodeksi i međunarodne konvencije zabranjuju otkrivanje identiteta maloletnika, što uključuje njihove inicijale, ime grada u kome žive ili bilo koji podatak na osnovu kog bi se mogli prepoznati. Takođe, lekarima nije dozvoljeno da otkrivaju podatke koji se tiču zlostavljanih ili zapuštenih maloletnika.

 

po tumacenju vremena

 

pretpostavljam da su detalji regulisani kodeksom a ne zakonom?

 

Da, to je tumačenje Vremena, u zakonu samo piše da se maloletnik "ne sme učiniti prepoznatljivim u informaciji koja može da povredi njegovo pravo ili interes".

 

Kodeks to ne definiše jasno već se bavim nekim drugim detaljima, tipa savetuje kako da se čuva identitet dece.

 

Mada, zdrav razum nalaže da se ne objavjluje baš ništa, ali ovde nema zdravog razuma. Sećam se da je u Kuriru bilo nešto tipa "silovana devojčica M. P. čiji otac Ranko Petrović ima bakalnicu u Bačkoj Topoli..." i slično.

Link to comment

da li je neko gledao jedan dokumentarni film sto se pre ~5 godina motao po nekim festivalima u zemlji - o decaku (9-10 godina, presumably rom, mada mozda i nije, ne secam se) koji je beskucnik u beogradu...ono film prati njega i jednog socijalnog radnika kojem izgleda kao da je stvarno stalo, i jos par nekih socijalnih radnika i eksperata. dosta pesimistican film, glavna misao je da se taj decak nece uspeti socijalizovati i da ce porasti u kriminalca.

mislim da je naziv filma ime tog decaka, ali ne secam se kako glasi, jel neko zna?

Jedino čega mogu da se setim je trilogija Kenedi se vraća kući, Kenedi izgubljen i nadjen, i  Kenedi se ženi.

 

Ako nije to, onda je možda Žika?

Link to comment

Dosta je čudno ovo oko napada na Rašu. Tek sam sad skontao da je to bilo pre 20 dana. Do sada su urednici držali to u šteku, čekali su neki dosadniji dan, kao što je današnji ? I jeste grozan slučaj, ali što se predimenzionira ? Na b92, vesti, kajron : dečaci brutalno pretukli pisca Rašu Popova.

Link to comment

Pontijače, bemumiša, bar pročitaj tih par rečenica iz mog posta. Ovde se piše da imaju ubistvo, ovde na PPP-u.

ok, pošto sam ja postavila link da odgovorim. u linkovanom piše ovo

 

 

Dva dečaka su odranije poznata policiji, pošto su jednog starca u Deligradskoj ulici pretukli i opljačkali, posle čega je taj čovek preminuo.

naravno da ne verujem svemu što pročitam u novinama. blic, kurir i ostala sranja ni ne čitam. ne uzdam se bog zna šta ni u b92 jer ionako svi pišu dirigovano, ali neću ni sad svaki put kad pročitam nešto da se bacim u istraživačko novinarstvo u tejken ključu i idem da gledam šta se desilo.

iskreno, priznajem, bilo bi daleko gadnije da su ti klinci krenuli da makljaju tog čoveka iz deligradske sa namerom da ga ubiju zbog vrv 200 dinara. verovatno nisu - verovatno su samo krenuli da ga tuku, nesvesni posledica, nakon čega je ovaj umro. rezultat je isti.

svejedno - dete od 10 godina ne treba u cv-ju da ima radnju koja j za posledicu imala nečiju smrt. nesretne slučajeve ne uzimam u razmatranje ovde.

nisam ni za linč te dece. iznervirala sam se prvenstveno jer su u ovoj priči svi skupa najbali zbog javašluka institucija i nepostojanja sistema.

priča o nacionalnosti dece je ubačena posle. o tome neću ni da raspravljam.

svaki put kad pročitam apdejt iznerviram se još više jer izveštavaju o ovome ko šiparice kad ogovaraju, prvo pretučen, pa nije, pa jeste, pa nije, pa upad, pa nije. bagra levatorska.

 

edit: vidim da si u međuvremenu odgovarao i lanči, promaklo mi je to među svim postovima. razumem šta hoćeš da kažeš i slažem se uglavnom. da ne brišem ceo post sad...

Edited by Joshua
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...