Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

a to ces verovatno najbolje utvrditi pisanjem po forumu?

 

 

upravo zbog ovakvog mistifikovanja ustanova za lecenje psihickih problema se ove stvari i desavaju.

 

Pisanjem po forumu možda dođemo do nečeg konstruktivnijeg od stava da sve to treba tretirati lekićima. Ovu dvojicu možda i treba ali to nije univerzalno rešenje za sve.

 

Fenomen dece zločinaca nije nikakva autentično srpska pojava već nešto o čemu se već godinama raspravlja širom sveta. Moram da priznam da još nisam video da je negde usvojeno razmišljanje da ako počiniš ozbiljan zločin sa manje od 14 godina to automatski znači da si psihopata i da treba da budeš na psihijatriji do kraja života. Da, treba te skloniti sa ulice kako ne bi još zla nekome naneo ali gde te tačno treba smestiti i šta sa tobom treba raditi, to je prilično kompleksna stvar kojom treba da se sinhronizovano bavi nekoliko nadležnih službi. Trpanje u Lazu svih klinaca koji zbog manjkavosti u sistemu ne mogu u popravni dom teško da će bilo šta poboljšati.

Edited by beowl
Link to comment

Samo jedna mala priča o mogućoj rehabilitaciji mladih zločinaca.

U firmi imam kolegu koji je odležao zbog ubistva prilikom pljačke, i za njega se može reći da je u potpunosti rehabilitovan. Naravno da ima mnogo više slučajeva povratnika, ali izgubiti nadu u rehabilitaciju je konačan fijasko.

Link to comment

Pisanjem po forumu možda dođemo do nečeg konstruktivnijeg od stava da sve to treba tretirati lekićima. Ovu dvojicu možda i treba ali to nije univerzalno rešenje za sve.

 

Fenomen dece zločinaca nije nikakva autentično srpska pojava već nešto o čemu se već godinama raspravlja širom sveta. Moram da priznam da još nisam video da je negde usvojeno razmišljanje da ako počiniš ozbiljan zločin sa manje od 14 godina to automatski znači da si psihopata i da treba da budeš na psihijatriji do kraja života. Da, treba te skloniti sa ulice kako ne bi još zla nekome naneo ali gde te tačno treba smestiti i šta sa tobom treba raditi, to je prilično kompleksna stvar kojom treba da se sinhronizovano bavi nekoliko nadležnih službi. Trpanje u Lazu svih klinaca koji zbog manjkavosti u sistemu ne mogu u popravni dom teško da će bilo šta poboljšati.

Koliko znam, nije jedini tretman u psihijatriji, lekic. Mozda iz onog prvobitnog posta gde spominjes tipicnu srpsku ludnicu. I ne postoji ni usvojeno misljenje ni za starije da ostaju na psihijatriji do kraja zivota. A tek ovo trpanje u Lazu je zardjali ekser, kojim pokusavas da zakujes koga?¿

Ova gamad od decurlije su problem drustva i ocigledno da je potrebna izolacija, privremena ili ne, nek odluce strucnjaci. Ne znam koliku brojku kriminalnih radnji bi trebalo da naprave, pa da zadovolje birokratsku/zakonsku regulativu i nase forumsko razumevanje.

Edited by Lancia
Link to comment
 

a sta je tacno problem u slanju u instituciju za tretman mentalnih bolesti?

ajmo malo zakoraciti iz 19tog veka.

 

 

pa pitaj to frilea, on jedini pominje zatvaranje bilo gde. to je valjda to zakljucavanje o kom pises.

 

Pre godinu dana smo imali veoma sličnu diskusiju koja počinje od ovog posta i nastavlja se na sledećih nekoliko strana. Dva klinca, istih godina kao i ovi sada, su tada ubili i spalili nekoliko štenaca.

Tu se diskutovalo o raznim stvarima, uključujući i da li i zašto (ne)treba slati takvu decu u psihijatrijsku ustanovu zatvorenog tipa ("ludnicu").

 

 

Ako je danas ToniAdams pod "slanjem u instituciju za tretman mentalnih bolesti" mislio na "lečenje kod psihijatra", onda se izvinjavam, pogrešno sam ga razumeo. 

Link to comment

naravno da sam mislio na lecenje kod psihijatra, i nema frke, o ovakvim temama tesko da moze da se raspravlja ladne glave.

koliko god dugo da to lecenje traje.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Imali smo pre nekoliko meseci slučaj dece što su pobila i spalila štence, ozbiljno se diskutovalo o slanju u ludaru.

Secam se 5og ili 6og razreda. Mucenje zivotinja je bila masovna pojava.

Link to comment

Vrlo je teško balansirati između potrebe da se tim dečacima pruži šansa za rehabilitaciju i neophodnosti zaštite od realne opasnosti po druge. 

Možda bi smeštanje u odvojene hraniteljske porodice pod pojačanim nadzorom centra za socijalni rad i policije, uz obavezne psihijatrijske/psihološke tretmane u dnevnoj bolnici, bilo dobro rešenje, samo što je to u našim uslovima teško sprovodivo (od pronalaženja porodice voljne da ih primi do neorganizovanosti stručnih službi) i rizično (ipak se radi o recidivistima, nezavisno od toga što su deca). 

Link to comment

Koliko znam, nije jedini tretman u psihijatriji, lekic. Mozda iz onog prvobitnog posta gde spominjes tipicnu srpsku ludnicu. I ne postoji ni usvojeno misljenje ni za starije da ostaju na psihijatriji do kraja zivota. A tek ovo trpanje u Lazu je zardjali ekser, kojim pokusavas da zakujes koga?¿

 

 

Editovao sam da se ne bismo bez veze raspravljali oko definicije psihijatrije i šta je zapravo psihijatrija. Poenta posta je da se ne može samo na osnovu uzrasta zločinca zaključiti da je zreo za psihijatriju, kao i da maloletnim zločincima odnosno decom zločincima treba da se koordinisano bave raznorazne službe a ne da ih društvo linijom manjeg otpora proglašava za psihopate pa neka se psihijatri bakću sa njima kad već niko drugi ne ume i neće.

 

Druga je stvar ako se traži način da ih se nekako makne sa ulice kako se ne bi provlačili kroz rupe u zakonima. Ali nije mi jasno kako neko može da bude 100% siguran da tu samo psihijatrija pomaže. Možda uopšte ne pomaže? 

Link to comment

Editovao sam da se ne bismo bez veze raspravljali oko definicije psihijatrije i šta je zapravo psihijatrija. Poenta posta je da se ne može samo na osnovu uzrasta zločinca zaključiti da je zreo za psihijatriju, kao i da maloletnim zločincima odnosno decom zločincima treba da se koordinisano bave raznorazne službe a ne da ih društvo linijom manjeg otpora proglašava za psihopate pa neka se psihijatri bakću sa njima kad već niko drugi ne ume i neće.

 

Druga je stvar ako se traži način da ih se nekako makne sa ulice kako se ne bi provlačili kroz rupe u zakonima. Ali nije mi jasno kako neko može da bude 100% siguran da tu samo psihijatrija pomaže. Možda uopšte ne pomaže? 

 

Sve i da dečaci nemaju poremećaje ponašanja koji se mogu podvesti pod psihijatrijska oboljenja, nasilni obrasci koje su usvojili zahtevaju psihijatrijsku/psihološku pomoć. 

Link to comment

Da li to važi i za ostale zločince koji su usvojili nasilne obrasce ponašanja? Da li npr 19-godišnjak koji štanglom prebije nekog do smrti uz zatvor dobija i obaveznu p/p pomoć?

Link to comment

Sve i da dečaci nemaju poremećaje ponašanja koji se mogu podvesti pod psihijatrijska oboljenja, nasilni obrasci koje su usvojili zahtevaju psihijatrijsku/psihološku pomoć. 

 

Pa to, ne može se ovo ipak tretirati kao neko ko je nemiran ili maltretira životinje, 300 prijava i jedno ubistvo, da su stariji to bi već bila biografija ozbiljnog kriminalca.

Link to comment

Da li to važi i za ostale zločince koji su usvojili nasilne obrasce ponašanja? Da li npr 19-godišnjak koji štanglom prebije nekog do smrti uz zatvor dobija i obaveznu p/p pomoć?

 

Ne važi za sve, zavisi od nalaza psihijatrijskog veštačenja prilikom suđenja, starosti, ponašanja u zatvoru i sl. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...