Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne znam, ali znam da ovo nije pravi put.

Ma slažem se, više sam na glas razmišljao.

 

Nema pravog puta, osim da policija počne da radi svoj posao... A to je, nemoguće u ovakvoj situaciji u državi...

Link to comment

ako drzava odbija da radi ono za sta je placena, onda vise nema pravog puta nego onog koji donosi resenje, kakvo-takvo.

 

i to kazem kao nacelni protivnik vigilantizma.

Link to comment

Neću da spustim ruke i da kažem: nemoćan sam.

 

Država nema vremena, a društvo u celini je inertno. Zato se branimo kako ko ume. Kad te napadne, nema tu više mesta za teoretisanja. A uostalom, mislim i da sam njega na izvestan način zaštitio od sebe. 

Link to comment

ako drzava odbija da radi ono za sta je placena, onda vise nema pravog puta nego onog koji donosi resenje, kakvo-takvo.

 

i to kazem kao nacelni protivnik vigilantizma.

 

+1

Link to comment

Мени су пре месец дана украли бицикл из улаза па сам носио снимак (на ЦД-у наравно, што бих им остављао УСБ).

Попричао сам са дежурним полицајцем, оставио податке.

Сумњам да ће га икад наћи, лик је носио качкет јер је знао где је камера па му се не види лице. За бицикл је још мања шанса.

 

Неки од проблема које ми је поменуо:

- јако мало грађана пријављује крађе. Имају доста бицикала које су нашли код лопова, не знају чији су.

- судови су прилично благи према крадљивцима бицикала.

- бицикли се нпр. краду из Београда и продају у мањим срединама, преко личних познанстава, ништа бувљак, купиндо и сл. - па им је јако тешко ући у траг.

 

Колико год кукали на полицију, нису једини кривци у систему.

А још је кривље друштво које не реагује на "препродавце", већ узима повољно робу не питајући се за порекло, или просто жмури на такве појаве.

Link to comment

А још је кривље друштво које не реагује на "препродавце", већ узима повољно робу не питајући се за порекло, или просто жмури на такве појаве.

 

Pa kod nas odavno postoji termin "šaner" za koji nisam siguran da je negativan, štaviše

Link to comment

Šaner, u stvari, nije ni lopov ni prodavac ukradene robe. Šaner je u lopovskoj hijerarhiji veoma sitna riba, a sam termin je nastao 60-tih godina kada je puno jugoslovenskih bandi operisalo na zapadu, poglavito u Italiji, Austriji, Nemačkoj i Francuskoj. Šanerov zadatak je bio da u toku radnog dana uđe u robnu kuću i sakrije se negde, u neki špajz ili kabinu za presvlačenje i da po zatvaranju radnje otvori iznutra vrata prodavnice kako bi lopovi pokupili robu. Ime su dobili po popularnoj narodnoj pesmi iz vranjanskog kraja koja kaže: ...Šano dušo, šano mori, otvori mi vrata, otvori mi šano vrata, da ti dam dukata... Termin se proširio 70-tih godina, usvojilo ga je lopovsko bratstvo iz Zabele a od njih ga preuzeli ostali. 

Link to comment

Šaner, u stvari, nije ni lopov ni prodavac ukradene robe. Šaner je u lopovskoj hijerarhiji veoma sitna riba, a sam termin je nastao 60-tih godina kada je puno jugoslovenskih bandi operisalo na zapadu, poglavito u Italiji, Austriji, Nemačkoj i Francuskoj. Šanerov zadatak je bio da u toku radnog dana uđe u robnu kuću i sakrije se negde, u neki špajz ili kabinu za presvlačenje i da po zatvaranju radnje otvori iznutra vrata prodavnice kako bi lopovi pokupili robu. Ime su dobili po popularnoj narodnoj pesmi iz vranjanskog kraja koja kaže: ...Šano dušo, šano mori, otvori mi vrata, otvori mi šano vrata, da ti dam dukata... Termin se proširio 70-tih godina, usvojilo ga je lopovsko bratstvo iz Zabele a od njih ga preuzeli ostali. 

+1

Kasnije se, krajem sedamdesetih i tokom osamdesetih nekako ustalio kao termin za snabdevace kradenom inostranom garderobom, sa pravilima, tarifama, narudzbama...

Cini mi se da je u siru, vanlopovsku upotrebu i usao u ovom znacenju.

Link to comment

+1

Kasnije se, krajem sedamdesetih i tokom osamdesetih nekako ustalio kao termin za snabdevace kradenom inostranom garderobom, sa pravilima, tarifama, narudzbama...

Cini mi se da je u siru, vanlopovsku upotrebu i usao u ovom znacenju.

 

Da, na to značenje sam mislio

Link to comment

Netačno. Šaner se prvo vezivao za lopove koji su preko krali.

Donekle.

Dr. Arslanagic je u pravu, ali se zaboravlja jedna stvar: sedamdesetih i osamdesetih su oni koji su preko krali su u zemlji bili manji od makovog zrna, bilo je prica i o nekoj vrsti sporazuma da se ovde ne eksponiraju, a da za uzvrat porade po nesto napolju, tako da zestoki momci sa beogradskog asfalta nisu u gradu imali neku narocitu prodju, a ni popularnost; to ce da dodje sa devedesetim.

Saniranje se u sirokim narodnim masama ipak najcesce vezivalo za garderobu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...