Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 40.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    964

  • Filozof manijak

    932

  • radisa

    789

Top Posters In This Topic

Posted Images

27 minutes ago, Filozof manijak said:

Lično, ne osećam nikakvu odgovornost. Nisam nikog silovao, niti prikrivao tuđe silovanje. Ako samim žrtvama silovanja ovakav karikaturni prikaz ne smeta, aferim.

Tako je. 

  • -1 1
Link to comment

Razmišljam, a da li je, možda, poruka, da smo i mi voajeri ili pasivni učesnici i da ćemo kao i nad celim slučajem da se šokiramo i nad crtežom i neće se promeniti ništa? 

Link to comment
13 minutes ago, Filozof manijak said:

Pričamo o kritici francuskog društva, ne?

Ja to uz najbolju volju ne vidim na karikaturi


Zato ovo ima tu neku dubinu i promišljanje stanja u društvu, wink wink hintovanje na Brižit Makron, kvalitet kao takav, pajz sad - 

 

Drogirao je muž, probudila se u predsedničkoj rezidenciji

 

I svi se nasmejaše :covid19:

 

IMG_0884.jpeg

 

 

Link to comment
14 minutes ago, Hermetico said:

Uopšte nije na žrtvama da odlučuju o prikazima medija, nit su one za to sposobne. Ne zato što su žrtve, prosto opušteno mogu da ne umeju da procene uticaj, nit je to njihov posao

Kako to misliš? I zašto

Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Da sam ja žrtva, itekako bi mi smetalo.

 

Ali pošto nisi žena žrtva silovanja....

  • Haha 1
Link to comment
58 minutes ago, Svemir Zeka said:

Niste svesni šta vam prve komšije rade

 

neće ošišani (et mlohavi) jež da nam podigne awarnes, za nešto sto je već odjeknulo u mejnstrim medijima.

 

trebalo je to ranije ali su bili zauzeti zajebavanjem muhamedanaca.

Link to comment


https://www.theguardian.com/world/2024/oct/12/coco-website-pelicot-rape-trial?CMP=Share_iOSApp_Other

 

 

upstanding citizens/s

 

medicina, polcija, vatrogasci, majstori… svi koji na poverenje obavaljaju svoje poslove i dolaze u kontakt sa osobama koje su u osetljivom polozaju.

 

Quote

 

As a court in Avignon has heard Pelicot’s case and allegations against 50 other defendants over the last several weeks, a pattern has emerged of men who lived publicly upstanding lives while allegedly engaging in abhorrent acts online and in private. As the men accused of mass rape have taken the stand, they have detailed how Pelicot found them and coordinated his abuse on an illicit chat forum called Coco.

What has emerged during the trial is that the scale of Pelicot’s crimes and his ability to keep them concealed for so many years would seemingly not have been possible without Coco and its administrators’ disregard for the content being shared on the platform. The site has become one of the starkest examples in memory of how platforms can result in extreme harm when left unmoderated.

 

Since its founding in 2003, Coco has been implicated in killings, pedophilia, homophobic attacks and sexual assaults as it evaded accountability and led law enforcement on an international manhunt. When European authorities finally shut down Coco earlier this year and arrested its founder along with other executives, the website had been cited in more than 23,000 reports of criminal activity and more than 480 victims had been involved in judicial proceedings involving the site, according to French prosecutors

 

 

Quote

 

The Pelicot trial is meanwhile still ongoing as French society grapples with how such acts, committed by men from a variety of ages and backgrounds, could go undetected for so long. It’s a question that advocates against sexual abuse say involves the country reconsidering how these crimes happen, and who perpetrates them.

“We are trying to dismantle the idea that these criminals are monsters,” Antoine said. “The Mazan case showed with websites like Coco these people can be your neighbors – even in the smallest town people can connect online and commit these crimes.”

 

Edited by Moonwalker
Link to comment
1 minute ago, Svemir Zeka said:

Ali pošto nisi žena žrtva silovanja....

Da li čini ikakvu razliku što sam muškarac?

Nemam pravo na stav zato što sam muškarac, a muškarci su silovatelji?

  • -1 2
Link to comment
1 minute ago, garcia said:

 

neće ošišani (et mlohavi) jež da nam podigne awarnes, za nešto sto je već odjeknulo u mejnstrim medijima.

 

trebalo je to ranije ali su bili zauzeti zajebavanjem muhamedanaca.

Meni je neverovatno koliko se maši poenta. Jebo Šarli Ebdo. Niko ne reaguje ni na šta....

  • +1 1
Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Da li čini ikakvu razliku što sam muškarac?

Nemam pravo na stav zato što sam muškarac, a muškarci su silovatelji?

Ne, nego ne treba da govoriš u ime žene koja jeste žrtva. 

  • +1 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
1 minute ago, Svemir Zeka said:

Ne, nego ne treba da govoriš u ime žene koja jeste žrtva. 

Lepo sam napisao da govorim u svoje ime. Više puta.

 

  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...