Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Mislim da neko otvaranje Šengena prema Srbiji u smislu rada uopšte nije daleko. A tek onda ima da nastupi egzodus. U Hrvatskoj se to već dešava kod nas očekujem da će biti samo ekstremnije.

  • +1 5
Link to comment
  • Replies 39.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    942

  • Filozof manijak

    869

  • radisa

    775

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, harper lee said:

 

Naravno da moze. Sve to sto si nabrojao prvo se zapatilo kod vecine poslodavaca koji od poslovne kulture imaju stranacku pripadnost, od radnih navika voznju skupog auta kojeg mu je zaradilo roblje, od obrazovanja laznu diplomu sa laznih fakulteta a od kucnog vaspitanja ulicni kriminal koji ih je preko stranke lansirao u biznis. 

 

Fascinantno mi je kako se u ovaj opis uklapa moj prvi poslodavac, doduše iz ere prethodnih™, a i sada solidno ušemljen, i kako sam uopšte i dalje pristajao na to iako nisam morao. Tek kad me život naterao da menjam posao, prešao sam u drugu firmu gde sam shvatio kako mogu da zarađujem dosta više uz neki viši minimum radnih uslova. I sad znam da ni to nije bilo dobro, mogli su i oni bolje, ali bio sam srećan jer ne moram da pitam za platu nego se zna kog datuma u mesecu je i biće uvek tada, troškovi prevoza (bilo koji) se uredno refundiraju, posao nije tvoja briga ako moraš na bolovanje, imaš spojenu pauzu od pola sata, ne moraš da moliš za godišnji odmor itd.

 

I koliko ništa od toga nije morao da bude problem ni u prethodnoj, radilo se i imalo se, ali ako od svakoga zakine xxx puta 12 meseci, pa da, to mu je onaj BMW koji vozi i dva letovanja i jedno zimovanje i švaleracija i svakodnevna sedenja po ceo dan po kafićima u centru grada.

 

Ne mogu da zamislim današnje klince kako pristaju na te uslove i vrlo brzo ne saberu i pomnože i shvate da su oni ti koji plaćaju taj BMW pa kažu - hoću i ja BMW. 

 

  • +1 3
Link to comment
4 hours ago, braca said:

 

Pa nisu ludi, da im tražiš na zajam...


:D

 

Ni po jada to.

Gde je izlozenost ostarelih roditelja spekulacijama o novcu koji visi sa grane od ne bas bistrih mozgova sklonih brzim resenjima. A moc da se zastite nikakva.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Venom said:

Vi ste baš propustili bruslijev opus na PPP-u. Konstantan prezir prema modernim fićfirićima, teranje na njivu da postanu ljudi i ostali oblici veličanja pravih poslova i ljudi. Tako i sad, biće vebdizajnera i svega beskorisnog, ali ne i praaaavih majstora. Lično verovatno već 20 godina u opštini premešta registratore s jedne na drugu policu.

 

Sirote male gazde, mislili da će pakao tranzicije da traje do kraja večnosti i da će neko da im radi za 30k da bi oni vozili džipa. 

 

Pakistanci će da rade za 500e dok ne uvide da s tim mogu da si izbiju oči u Srbiji ili dok se ne dosete da bi to isto mogli da rade i negde drugde za 4x više para. I iznad gazde ima gazda.

 

Pakistancima uzmu pasose i drze ih kao roblje, ni tih 500 u mnogim sluchajevima ne vide. Tesko ce oni preci na 2000 bilo gde.

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
6 hours ago, svashtabezneshto said:

radim u transportu, pre pandemije sa vozačima je bio veliki problem, svaki prevoznik sa kojima sam sarađivala je kukao, u poslednje dve godine tog problema nema (nema vidno, niko ne kuka kako nema radnike) i to se rešilo drastičnim povećanjem plate, u međunarodnom transportu 1500e + neki procenat (mnogo više za opasan transport i vangabarite), u lokalnom do 1000 (zavisi od satnice). probleme imaju firme koje neće da plate te iznose i oni stalno imaju otvorene oglase

(gomila ljudi koja je do pandemije radila u evropskim, uglavnom nemačkim, transportnim kompanijama se tad vratila, jer nisu mogli zadovoljiti uslove lokdauna, obavezan karantin + viđanje porodice.

Pa i neće biti da je tako, tj jeste dok im vozač ne ode na bolovanje, onda kuknjava po viber grupama, zvone telefoni jel ima neko vozača na zajam i slično.A 80% ne vozi regularno, već se forsiraju dve kartice, magneti i 20€ u dozvoli.

 

A tek nesrećnici koji rade dostavu to je tek pakao jer poslodavcima ništa nije dovoljno i šire posao koji ne mogu kadrovski da isprate, pa im radnici bukvalno spadaju sa nogu.

 

Lepo to zvuči kad se kaže plata 1000€, a samo se voziš, a realnost je znatno surovija od čekam CMR do nemam sad više da ti dam od 500€, da obrneš još jednu turu pa plaćam duplo.

 

Isto je i u gradjevini, pomisliš fizikalac ima dnevnicu 40€ pa još kad mu sabereš radne dane pomisliš uzme 800+ € za posao za koji ne treba ni škola.A opet surova realnost je znatno drugačija.

 

Keramičari se ponašaju kao da su nuklearni fizičari postali su bahatiji od poslaničke dece :D

 

Jedino dobro iz svega toga je što mi DIY entuzijasti možemo da zablistamo, bez da žena kaže "što ne zoveš pravog majstora" :D

  • +1 6
Link to comment
2 hours ago, Mel said:

 

Pakistancima uzmu pasose i drze ih kao roblje, ni tih 500 u mnogim sluchajevima ne vide. Tesko ce oni preci na 2000 bilo gde.

Ja skroz mogu da zamislim buducnost gde za 10-20 godina u celom svetu nece biti mukica koji ce pristati da rade u Srbiji. Prvo, stari stanovnistvo skoro svuda i fali radnika generalno, tako da ce moci da odu na puno drugih destinacija. Drugo, dok mi gledamo izvestaje iz Konga i Somalije, vecina africkih zemalja se ipak razvija i polako dolazi na neki normalni nivo zivota. Da ne pricamo kakav je taj trend u Latinskoj Americi i Aziji. Pre 20 godina Kinezi nisu imali leba da jedu, sad nas siju dobranu. Zasto mislite da nece slicno da bude sa Indijom?

Link to comment
19 minutes ago, Shan Jan said:

Ja skroz mogu da zamislim buducnost gde za 10-20 godina u celom svetu nece biti mukica koji ce pristati da rade u Srbiji. Prvo, stari stanovnistvo skoro svuda i fali radnika generalno, tako da ce moci da odu na puno drugih destinacija. Drugo, dok mi gledamo izvestaje iz Konga i Somalije, vecina africkih zemalja se ipak razvija i polako dolazi na neki normalni nivo zivota. Da ne pricamo kakav je taj trend u Latinskoj Americi i Aziji. Pre 20 godina Kinezi nisu imali leba da jedu, sad nas siju dobranu. Zasto mislite da nece slicno da bude sa Indijom?

 

Imas i druge parametre, ratove, klimatske promene.

Dok pisemo kako su se milioni digli iz siromastva, Evropa pusta da se hiljade ljudi i dece dave u chamcima pokusavajuci da spasu gole zivote i dochepaju se Evrope.

Meni su ove diskusije ponekad malo nerealne, ko on kad je Brnaba dubokim glasom objasnjavala 'a ovde cemo da stavimo lejzi begove'

 

Link to comment
12 hours ago, Mel said:

 

Svaka chast. Zanimalo me je jer znam da su u vashoj struci ponajmanje u emigraciji jer se ne prenosi lako taj tip diplome. Zanimljivo da je dosta drugachiji utisak od mog. Prichas li o starijima od 28-29 ili mladjima? Poshto je in my book tu negde presek generacija.

 

Pričam o ljudima koji imaju od 25 do 35 godina. Preko 40 je već problem, jer suštinski neće niko da te zaposli, pa si onda osuđen na to da moraš da otvoriš svoju firmu. Ja u CV-ju imam i da sam bio zamenik direktora sektora i Compliance Officer u HF-u, i da sam radio landmark transakcije na našem tržištu u saradnji sa međunarodnim kancelarijama, i više me niko ni na razgovore ne zove ni za saradničke pozicije, a kamoli za menadžment,, pa sam prestao i da konkurišem, nego gledam da razvijem ovaj svoj posao što je bolje moguće.

 

Inače, diploma Pravnog u Beogradu ti napolju sama po sebi ne znači ništa, ali predstavlja osnov da tamo upišeš neki master i tako dobiješ stranu diplomu sa kojom mnogo lakše prolaziš na lokalnim tržištima i kao pravnik. Ja znam masu klinaca iz Srbije koji su na ovaj način dobili posao po stranim kancelarijama ili Big Four-u na primer, barem 7-8 njih. Za našu generaciju je već druga priča, jer devedesetih nismo imali takvu prolaznost ka spolja, a sada već imamo i drugih životnih obaveza u Srbiji da bismo tako lako mogli da odemo da studiramo napolju + i to da uradimo, ni tamo se baš neće tući da zaposle nekog iz Srbije ko ima 50 godina. Da je drugačije, žena i ja bismo odavno otišli u neku Sloveniju npr., jer ona ima ponude odande da radi, ali bih ja morao da nešto studiram tamo, pa onda da tražim posao kad završim, a za to vreme bi ona morala da nas 5 izdržava od jedne plate, što je mission impossible.

  • +1 3
Link to comment
31 minutes ago, Ayatollah said:

Inače, diploma Pravnog u Beogradu ti napolju sama po sebi ne znači ništa, ali predstavlja osnov da tamo upišeš neki master i tako dobiješ stranu diplomu sa kojom mnogo lakše prolaziš na lokalnim tržištima i kao pravnik. Ja znam masu klinaca iz Srbije koji su na ovaj način dobili posao po stranim kancelarijama ili Big Four-u na primer, barem 7-8 njih


Ako ti nije tesko napisi, molim te, negde gde su uzimali mastere. Moze i na onom vasem pravnickom pdf. Znacilo bi mi. 

Link to comment
7 minutes ago, Moonwalker said:


Ako ti nije tesko napisi, molim te, negde gde su uzimali mastere. Moze i na onom vasem pravnickom pdf. Znacilo bi mi. 

 

Uglavnom na CEU u Budimpešti, od ovih koje ja znam, on je iz nekog razloga jako popularan ovde. Ovaj dečko što je otišao na PhD je prvo išao na master u Bordo, pa je posle išao u Marsej. Bilo je i onih koji su išli i na King's College, NYU, Nijmejgen i slično.

  • Hvala 1
Link to comment
12 hours ago, brusli said:

Ovaj, ja sam pricao o obicnim sljakerskim poslovima, ne o IT-u, advokaturi i drugim visokostrucnim i cenjenim zanimanjima.

Drugim recima nece biti nikoga da vam otpusi klonju kada zariba :s_d: , a ovih web dizajnera i notara ce biti, budite bez brige.

 

 

Biće, ali će morati biti mnogo skuplje plaćeni. Princip ponude i potražnje, doći će do samoregulacije tržišta.

Link to comment
2 hours ago, Bambula said:

Jedino dobro iz svega toga je što mi DIY entuzijasti možemo da zablistamo, bez da žena kaže "što ne zoveš pravog majstora" :D

 

:happy:

 

to2fjkx37rsa1.jpg

  • Wub 1
  • Haha 4
Link to comment
3 hours ago, Mel said:

 

Pakistancima uzmu pasose i drze ih kao roblje, ni tih 500 u mnogim sluchajevima ne vide. Tesko ce oni preci na 2000 bilo gde.

nepalci su na 300, smeštaj i pomije

temerin

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...