Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

2 hours ago, Ayatollah said:

 

Pa nije da neće da rade, nego ne vide zbog čega bi radili. Nije to isto. U moju bivšu firmu su dolazili mladi ljudi, mlađi od mene po 15-20 godina, puni entuzijazma za rad i učenje, i odlazili posle godinu ili dve skroz ubijeni, kada su shvatili da se od njih očekuje da rade ili su na raspolaganju 24/7/365 za fiksnu platu koja nije bila Bog zna šta, i bez neke satisfakcije za taj rad makar u vidu pozitivnog feedbacka od partnera. I onda uvek ista situacija, klinci koji pričaju istu priču na izlaznom intervjuu, i zabezeknuti partner kome peti klinac priča potpuno isto priču, i koji ni posle pete te priče ništa ne menja, već tera mantru "mladi su govna". Na kraju sam i sam shvatio da su ti klinci u stvari u pravu, a ne on. I da bude još gore, mi ne da nismo bili najgori na tržištu, već smo bili među boljima, jer smo plaćali redovno i više od mnogih drugih.

 

Ok, i sta onda rade ti klinci na kraju ako je to ono sto se nudi na trzistu.

 

Moj neki utisak je da su te sve priche hocu da me tretiraju ovako hocu da me tretiraju onako buknule tokom korone kad je radne snage manjkalo. U SR gde je svako drugi pismen otishao u inostranstvo stvorio se gap pogotovo za kvalitetnu radnu snagu nema veze kog profila, dal je majstor, dal je vozac aka shofer, dal varilac, dal diplomirani hemichar, dal inzenjer...

 

Na sve to generacija koja je zakachila mobilne telefone dok im se josh formirao mozak strashno loshe nosi posao. Mozda su ovako plemeniti i sve ali neke konkretne profesije se batrgaju. Bivsha shefica moje majke je krenula da pita ljude koji su se od nje penzionisali da se vrate na posao. Mislim da josh moze da se nadje radnika za neke "medjuposlove" koji nit su nestruchni nit su prestruchni, tu i tamo, ali pricham o generalnom trendu.

  • +1 1
Link to comment
  • Replies 39.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    942

  • Filozof manijak

    869

  • radisa

    775

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 minutes ago, Mel said:

 

Ok, i sta onda rade ti klinci na kraju ako je to ono sto se nudi na trzistu.

 

Moj neki utisak je da su te sve priche hocu da me tretiraju ovako hocu da me tretiraju onako buknule tokom korone kad je radne snage manjkalo. U SR gde je svako drugi pismen otishao u inostranstvo stvorio se gap pogotovo za kvalitetnu radnu snagu nema veze kog profila, dal je majstor, dal je vozac aka shofer, dal varilac, dal diplomirani hemichar, dal inzenjer...

 

Na sve to generacija koja je zakachila mobilne telefone dok im se josh formirao mozak strashno loshe nosi posao. Mozda su ovako plemeniti i sve ali neke konkretne profesije se batrgaju. Bivsha shefica moje majke je krenula da pita ljude koji su se od nje penzionisali da se vrate na posao. Mislim da josh moze da se nadje radnika za neke "medjuposlove" koji nit su nestruchni nit su prestruchni, tu i tamo, ali pricham o generalnom trendu.

 

Šta rade? Pa kako koji. Neki su prešli kod kokurencije kod koje honorar zavisi od količine posla, pa kada se razbiju od posla onda se razbiju i od love, i obrnuto. Neki su otišli u in-house gde rade za manje para, ali su im poslovi od 9 do 5 uglavnom. Neki su otvorili svoje male firme, pa jure klijentelu kao što i ja radim, a jedan momak je upisao PhD studije napolju, a čujem da se na kraju i zaposlio negde napolju.

 

I za pola od njih mogu mirna srca da kažem da nisu ništa manje vredni i marljivi od moje generacije, ali nemaju nameru da budu marljivi i vredni u prazno, za tapšanje po leđima i neko samozadovoljstvo, dok čekaju da ih sete poslodavac i/ili država. Niti im ja tu mogu mnogo šta zameriti, moj primer je najočigledniji primer da se lojalnost jednom poslodavcu ne isplati i da treba gledati da se napreduje dijagonalno što brže ako je moguće, bez samozavaravanja nekom lažnom lojalnošću, jer ni poslodavci nisu lojalni svojim zaposlenima u principu. O državi da ne pričam. 

  • +1 6
Link to comment
18 minutes ago, Ayatollah said:

 

Šta rade? Pa kako koji. Neki su prešli kod kokurencije kod koje honorar zavisi od količine posla, pa kada se razbiju od posla onda se razbiju i od love, i obrnuto. Neki su otišli u in-house gde rade za manje para, ali su im poslovi od 9 do 5 uglavnom. Neki su otvorili svoje male firme, pa jure klijentelu kao što i ja radim, a jedan momak je upisao PhD studije napolju, a čujem da se na kraju i zaposlio negde napolju.

 

Svaka chast. Zanimalo me je jer znam da su u vashoj struci ponajmanje u emigraciji jer se ne prenosi lako taj tip diplome. Zanimljivo da je dosta drugachiji utisak od mog. Prichas li o starijima od 28-29 ili mladjima? Poshto je in my book tu negde presek generacija.

Link to comment
55 minutes ago, steins said:

 

Jbga i jeste i nije.

Čuo sam milion priča iz usta pečalbara, pogotovo iz medicinske struke - ima tu svega i svačega.

Uglavnom ljudi koji ovde nisu imali ništa tamo uživaju.

Kod onih koji su ovde imali nešto - bilo šta - priča ide malo drugačije.

Najčudnije je što gotovo niko ne pominje lovu. Pričaju o svemu - o sistemu, o uredjenosti i sredjenosti, o odnosu prema nečemu - al ne mogu da se setim da je iko ikad rekao - pun sam para ko brod.

Ne znam za druge struke, mogu da pricam o ovim klincima koji ulaze u IT. Moram da kazem da su mnogo pametniji od nas. Mi zivimo u nekom starom sistemu koji zapravo vise ne postoji, gde ti brines o kompaniji a kompanija o tebi. Klinci su vrlo svesni da nema ljubavi u biznisu i vrlo tranzakciono gledaju sve. Kao sto je @Ayatollah rekao, ako imaju priliku da se razvale od para ima da se i razvale od posla. Ako su pak tockic u masineriji gledace da rade onoliko koliko je potrebno da ih firma ne otpusti. Nije im posao sve, gledaju sta drugo mogu da rade ili u cemu da uzivaju. Stavljaju sebe na prvo mesto. Niko do njih nikad ne ostane posle 5, ne dodje pre 9. Ne uzimaju posao koji nije njihov ne bi li pomogli. Ne stresiraju se oko rokova niti ako nesto krene po zlu. I tako i treba, jer kompanija ce ih sutra sutnuti na ulicu ako joj se digne, bez i najmanje razmisljanja.

  • +1 6
Link to comment
1 hour ago, steins said:

Najčudnije je što gotovo niko ne pominje lovu. Pričaju o svemu - o sistemu, o uredjenosti i sredjenosti, o odnosu prema nečemu - al ne mogu da se setim da je iko ikad rekao - pun sam para ko brod.


sta je tu tacno cudno? I zasto bi iole normalan covek to rekao?

  • +1 2
Link to comment
13 minutes ago, Guuundogan said:


sta je tu tacno cudno? I zasto bi iole normalan covek to rekao?

Da, to sam zaboravio da spomenem. Odavno ljudi prevashodno idu zato sto je ovo postala nenormalna zemlja a ne samo zbog kinte.

  • +1 7
Link to comment

Ovaj, ja sam pricao o obicnim sljakerskim poslovima, ne o IT-u, advokaturi i drugim visokostrucnim i cenjenim zanimanjima.

Drugim recima nece biti nikoga da vam otpusi klonju kada zariba :s_d: , a ovih web dizajnera i notara ce biti, budite bez brige.

  • +1 3
Link to comment

Jedan rodjak kupio staru kucu i hteo da je renovira.

Majstora nema. N.E.M.A.

Jedva je nasao neke preko veze, i skupo ih platio, i jos bio srecan sto su dosli.

Sva sreca da je dosta i sam zavrsio, jer zna svasta da majstorise.

A pored toga se i oteglo.

 

  • +1 1
Link to comment
22 minutes ago, Shan Jan said:

Da, to sam zaboravio da spomenem. Odavno ljudi prevashodno idu zato sto je ovo postala nenormalna zemlja a ne samo zbog kinte.

Imas i faktor koji se zove - moda. Nisi uspeo ako nisi otisao.

 

  • +1 1
  • Hvala 1
  • -1 4
Link to comment
5 minutes ago, x500 said:

Imas i faktor koji se zove - moda. Nisi uspeo ako nisi otisao.

 

Mislim da je to bilo vise za stariju generaciju, novoj se fucka sta ce selo da kaze.

  • +1 3
Link to comment
4 hours ago, steins said:

 

Jbga i jeste i nije.

Čuo sam milion priča iz usta pečalbara, pogotovo iz medicinske struke - ima tu svega i svačega.

Uglavnom ljudi koji ovde nisu imali ništa tamo uživaju.

Kod onih koji su ovde imali nešto - bilo šta - priča ide malo drugačije.

Najčudnije je što gotovo niko ne pominje lovu. Pričaju o svemu - o sistemu, o uredjenosti i sredjenosti, o odnosu prema nečemu - al ne mogu da se setim da je iko ikad rekao - pun sam para ko brod.

 

Pa nisu ludi, da im tražiš na zajam...

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

radim u transportu, pre pandemije sa vozačima je bio veliki problem, svaki prevoznik sa kojima sam sarađivala je kukao, u poslednje dve godine tog problema nema (nema vidno, niko ne kuka kako nema radnike) i to se rešilo drastičnim povećanjem plate, u međunarodnom transportu 1500e + neki procenat (mnogo više za opasan transport i vangabarite), u lokalnom do 1000 (zavisi od satnice). probleme imaju firme koje neće da plate te iznose i oni stalno imaju otvorene oglase

(gomila ljudi koja je do pandemije radila u evropskim, uglavnom nemačkim, transportnim kompanijama se tad vratila, jer nisu mogli zadovoljiti uslove lokdauna, obavezan karantin + viđanje porodice.

  • +1 3
Link to comment
6 hours ago, steins said:

Sve ovo što si ti napisao je deo odgovora - napominjem deo, ali ova priča je izuzetno kompleksna i ne može se svesti samo na "gazde-lopovi" parolu.

Ima tu još onoliko toga - od poslovne kulture, radnih navika, preko srušenog sistema obrazovanja, do uništenog kućnog vaspitanja. ( ovo su samo nabacane teze)

 

 

Naravno da moze. Sve to sto si nabrojao prvo se zapatilo kod vecine poslodavaca koji od poslovne kulture imaju stranacku pripadnost, od radnih navika voznju skupog auta kojeg mu je zaradilo roblje, od obrazovanja laznu diplomu sa laznih fakulteta a od kucnog vaspitanja ulicni kriminal koji ih je preko stranke lansirao u biznis. Posto su godinama, zapravo par decenija, taj paket aplicirali i nabijali na nos svojim zaposlenima hajde sad malo da se zalimo kako oni na dnu lanca ishrane "nece da rade". Naravno da nece. Zasto bi? Kad se zaposlis prepusten si samom sebi jer je ceo taj lanac od njihovih poslodavaca od Nemanjine i Andricevog venca sacinjen od nesposobnog neradnickog sljama koji ne moze cudom da se nacudi sto boranija nece da radi pa oni nemaju dovoljno za letovanje na Maldivima ili novu jahtu. Bas mi ih je zao sto ne mogu vise da ucenjuju sa podjednakom efikasnocu koliko su ranije mogli. Srce mi se cepa.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...