Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 39.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    942

  • Filozof manijak

    869

  • radisa

    775

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, brusli said:

Ali problem je sto ljudi nude solidne pare (za potrebno znanje i vestinu), npr pola cene pranja cisto na ruke, racunam da je to 1000 din za pola sata.

Pa pre 10 godina ti je trebala veza da se zaposlis u Maxiju, i to za neku bednu platu, danas te vuku za rukav, doduse plata je i dalje bedna.

 

Racunam da bi ako niko, to trebalo da rade studenti ili ovi klinci koji cekaju na prvi posao, ali jok, radnika ni od korova.

Jednostavno se izgubila kultura rada, a lavovski su doprinele i centralne banke (citaj stamparije), sto su kreirale gomilu trange frange zanimanja, sa dobrim platama i realno mrsomudjenjem i nekim drustvenom prestizom.

 

 

Pa što gazda perionice ne ponudi 75% od cene pranja na ruke, pa bi neko možda i došao da radi? Mislim, i on bi da sedi i vrti palčeve dok neka petorica peru, da on za ciklus pranja jednog automobila uzme 5000 dinara, a ova petorica svako po 1000, neće ni on da uzme sunđer i kofu u ruke, ili da pošalje svoju decu da peru sa sunđerom i kofom.

 

A kultura rada se izgubila onog trenutka kada su oni koji rade prestali da od tog rada žive pristojno i da se na poslu osećaju normalno, i kada su svi drugi počeli da žive bolje od onih koji rade. A za to nisu krivi oni koji rade, već oni koji su ih plaćali da rade, ali su više voleli da pare troše na neke druge stvari, a ne na radnike, i kada su zaposleni počeli da se tretiraju kao rezervni delovi i potrošna roba, čija je jedina svrha da odbaci što je više moguće profita.

 

  • +1 7
Link to comment

 

Just now, Ayatollah said:

 

Pa što gazda perionice ne ponudi 75% od cene pranja na ruke, pa bi neko možda i došao da radi? Mislim, i on bi da sedi i vrti palčeve dok neka petorica peru, da on za ciklus pranja jednog automobila uzme 5000 dinara, a ova petorica svako po 1000, neće ni on da uzme sunđer i kofu u ruke, ili da pošalje svoju decu da peru sa sunđerom i kofom.

 

A kultura rada se izgubila onog trenutka kada su oni koji rade prestali da od tog rada žive pristojno i da se na poslu osećaju normalno, i kada su svi drugi počeli da žive bolje od onih koji rade. A za to nisu krivi oni koji rade, već oni koji su ih plaćali da rade, ali su više voleli da pare troše na neke druge stvari, a ne na radnike, i kada su zaposleni počeli da se tretiraju kao rezervni delovi i potrošna roba, čija je jedina svrha da odbaci što je više moguće profita.

 

+1

Nije to uopšte katastrofa nego šansa da konačno radnici dobiju neke normalne uslove rada, i tu ne mislim samo na platu, nego uopšte, na normalno radno vreme, bolovanje, normalnu opremu za rad, itd. A ako gazdetm neće da im daju, ko ih jebe nek rade sami, ljudi očigledno imaju druge opcije čim više neće da robuju kod raznoraznog šljama čak ni za kao dobre pare (koje su btw i dalje dobre samo u teoriji, u praksi za to što će kao da im isplati na ruke ih uvek na kraju zajebava i krajcuje).

  • +1 2
Link to comment
29 minutes ago, Ayatollah said:

 

Ne razumem baš šta hoćeš da kažeš, da se nekakva katastrofa dešava zbog stavova poput mojih? Zbog toga više niko nije spreman da radi od jutra do mraka za nekog pod bilo kakvim uslovima da bi za to dobio šaku pirinča.

 

Ne, druže, katastrofa se dešava zbog neukih, bahatih, beskrupuloznih i bezobraznih koji su godinama i decenijama vodili te sisteme kojima se sada događa katastrofa. Koji su, dok je cena rada bila jeftina i dok je rada bilo, ljude tretirali kao robove i kao robu čiji se rad kupuje i prodaje na tržištu kao sirovina, maltretirali ih da rade što više preko svih normi, i noću i vikendima, i gledali ih da ih plate što manje, da im odbiju od plate, da im deo plate vrate na ruke i slično. E, sada su odrasle i stasale generacije ljudi koji su gledali svoje roditelje kako ih drugi ponižavaju i kako oni od toga baš ništa nemaju osim stresa i bolesti. Jel' nema srednjih sestara u bolnicama da rade sestrinske poslove - pa ćerke su gledale majke kako lome kičme i danju i noću, kako ih pacijenti i rodbina maltretiraju, doktori seksualno uznemiravaju, i kako od svega toga ne mogu da kupe nove cipele i da odu na odmor kao ljudi, nego ih država drži 20 godina na plati od 35 hiljada. Pa ko bi normalan izabrao za sebe takav život, to je život koji ne bi poželeo ni najgorem neprijatelju.

 

E sada, kada je došlo do sranja, sada je kuku i lele, ali ni sada oni koji su do tog sranja doveli ne prihvataju svoju krivicu, nego su opet krivi opet Mile i Slavica koji neće da prihvate svoju ulogu kmeta i roba koja im je namenjena, da bi dostojniji mogli da menadžerišu i upravljaju. Stvarno mislim da su ovakva učitavanja vrhunski bezobrazluk. I opet se problem ne rešava tako što ćemo da učinimo nešto da motivišemo ljude koji rade te poslove da se na poslovima osećaju srećno, i one koji bi radili te poslove da im oni budu primamljivi, nego ćemo da uvezemo novu turu robova preko pola planete da bismo mi nesposobni i bahati mogli da ostanemo na pozicijama na kojima smo. A ako ni to ne upali, neka gospoda i dame koje su sve to zamesile, kao i njihovi privilegovani potomci, izvole da sami rade te poslove koje nema ko da radi.

lep opis,plus sto je stasala generacija debila koja ni nece da radi,buducnost kakva je vidi se iz tvog posta.

Link to comment

 

Spoiler

IMG_20240805_200727.thumb.jpg.de17784b16a282881bb26dc790d41b7a.jpg

 

 

Za ovo radno mesto se do skoro placalo 10+ tisuca ojra..plus posrednicima koji te povezu sa onima koji zaposljavaju.

 

Vrte ovaj oglas bez prestanka nedeljama vec.

 

Link to comment
1 minute ago, Miki_belavista said:

lep opis,plus sto je stasala generacija debila koja ni nece da radi,buducnost kakva je vidi se iz tvog posta.

 

Pa nije da neće da rade, nego ne vide zbog čega bi radili. Nije to isto. U moju bivšu firmu su dolazili mladi ljudi, mlađi od mene po 15-20 godina, puni entuzijazma za rad i učenje, i odlazili posle godinu ili dve skroz ubijeni, kada su shvatili da se od njih očekuje da rade ili su na raspolaganju 24/7/365 za fiksnu platu koja nije bila Bog zna šta, i bez neke satisfakcije za taj rad makar u vidu pozitivnog feedbacka od partnera. I onda uvek ista situacija, klinci koji pričaju istu priču na izlaznom intervjuu, i zabezeknuti partner kome peti klinac priča potpuno isto priču, i koji ni posle pete te priče ništa ne menja, već tera mantru "mladi su govna". Na kraju sam i sam shvatio da su ti klinci u stvari u pravu, a ne on. I da bude još gore, mi ne da nismo bili najgori na tržištu, već smo bili među boljima, jer smo plaćali redovno i više od mnogih drugih.

  • +1 5
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Rekao bih da je pristup shengenskoj zoni jako doprineo da imamo masovni egzodus ljudi. Puno radi ilegalno a onda vremenom predju i na legalan rad i odsele se. 


To.

Od mojih skolskih, ostali su moj kum jer je bandoglav, ima neku firmu koju gura i ne zeli da odustane od nje, jedan koji je SNS i sredio sega-mega magistraturu i kome je dobro i jedan koji je alkos ispredprodavnicar. Svi ostali smo napolju, ko krace ko duze. Dosta ih je dugo bilo na malo tamo malo 'vamo, ali su se odskora odlucili za stalno da ostanu napolju i povukli su porodice sa sobom.

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, SNARC said:

 

  Hide contents

IMG_20240805_200727.thumb.jpg.de17784b16a282881bb26dc790d41b7a.jpg

 

 

Za ovo radno mesto se do skoro placalo 10+ tisuca ojra..plus posrednicima koji te povezu sa onima koji zaposljavaju.

 

Vrte ovaj oglas bez prestanka nedeljama vec.

 

Vozač sa ADR-om odavno u EU zaradi 5x veću platu nego što nudi NIS.

 

Idea traži ni manje ni više nego 100 vozača, što je odavno nemoguća misija u Srbiji, upravo zbog naše države koja hoće da bude veći Zapad od samog Zapada.

 

Da bi sad dobio CE čovek mora da iskešira 2+k €, a nude mu se plate od 70-100k din.Uz to mora da ide na nebulozna predavanja koja koštaju ~10k din + put do centra jer jelte nema svaki grad u Srbiji centar za obuku.I to dva puta godišnje, do kraja svoje karijere.

 

A predavanja obično zaludjivanje i uzimanje para + dodatno uhlebljavanje raznih profesora i inspektora.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

 

Ne razumem baš šta hoćeš da kažeš, da se nekakva katastrofa dešava zbog stavova poput mojih? Zbog toga više niko nije spreman da radi od jutra do mraka za nekog pod bilo kakvim uslovima da bi za to dobio šaku pirinča.

 

Ne, druže, katastrofa se dešava zbog neukih, bahatih, beskrupuloznih i bezobraznih koji su godinama i decenijama vodili te sisteme kojima se sada događa katastrofa. Koji su, dok je cena rada bila jeftina i dok je rada bilo, ljude tretirali kao robove i kao robu čiji se rad kupuje i prodaje na tržištu kao sirovina, maltretirali ih da rade što više preko svih normi, i noću i vikendima, i gledali ih da ih plate što manje, da im odbiju od plate, da im deo plate vrate na ruke i slično. E, sada su odrasle i stasale generacije ljudi koji su gledali svoje roditelje kako ih drugi ponižavaju i kako oni od toga baš ništa nemaju osim stresa i bolesti. Jel' nema srednjih sestara u bolnicama da rade sestrinske poslove - pa ćerke su gledale majke kako lome kičme i danju i noću, kako ih pacijenti i rodbina maltretiraju, doktori seksualno uznemiravaju, i kako od svega toga ne mogu da kupe nove cipele i da odu na odmor kao ljudi, nego ih država drži 20 godina na plati od 35 hiljada. Pa ko bi normalan izabrao za sebe takav život, to je život koji ne bi poželeo ni najgorem neprijatelju.

 

E sada, kada je došlo do sranja, sada je kuku i lele, ali ni sada oni koji su do tog sranja doveli ne prihvataju svoju krivicu, nego su opet krivi opet Mile i Slavica koji neće da prihvate svoju ulogu kmeta i roba koja im je namenjena, da bi dostojniji mogli da menadžerišu i upravljaju. Stvarno mislim da su ovakva učitavanja vrhunski bezobrazluk. I opet se problem ne rešava tako što ćemo da učinimo nešto da motivišemo ljude koji rade te poslove da se na poslovima osećaju srećno, i one koji bi radili te poslove da im oni budu primamljivi, nego ćemo da uvezemo novu turu robova preko pola planete da bismo mi nesposobni i bahati mogli da ostanemo na pozicijama na kojima smo. A ako ni to ne upali, neka gospoda i dame koje su sve to zamesile, kao i njihovi privilegovani potomci, izvole da sami rade te poslove koje nema ko da radi.

 

Ma ne, nisam stigao da doteram post, pošto sam žurio.

Poenta je da i ono, a i ovo što si napisao - nije aktuelno.

Ovo što ti pišeš je važilo tamo do 2018-19 godine.

Sada je situacija drugačija. I, paradoksalno, još gora.

 

Sve ovo što si ti napisao je deo odgovora - napominjem deo, ali ova priča je izuzetno kompleksna i ne može se svesti samo na "gazde-lopovi" parolu.

Ima tu još onoliko toga - od poslovne kulture, radnih navika, preko srušenog sistema obrazovanja, do uništenog kućnog vaspitanja. ( ovo su samo nabacane teze)

 

 

Boldovani deo - nije - prosto su našli, ko što uvek nadju - izlaz.

Trenutno su to ljudi iz trećeg sveta - koji se ne najme zato što su robovi, nego zato što su jeftiniji od domaće radne snage i - hoće da rade.

Manje više isto ko što tamo u Evropi tretiraju naše radnike.

 

Kad se, i ako ikad, bude i ta opcija iscrpla - onda će lepo da pozatvaraju firme il da se vrate na manufakture - a tek će belaj da nastane kad se to desi - kad npr plaćaš vodoinstaltera ili majstora za pločice suvim zlatom - funfact - moj radni sat kao lekara specijaliste je oko 880 dinara - radni sat majstora koji namešta pločice je oko ili čak preko 1000 dinara :D

 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

 

Pa nije da neće da rade, nego ne vide zbog čega bi radili. Nije to isto. U moju bivšu firmu su dolazili mladi ljudi, mlađi od mene po 15-20 godina, puni entuzijazma za rad i učenje, i odlazili posle godinu ili dve skroz ubijeni, kada su shvatili da se od njih očekuje da rade ili su na raspolaganju 24/7/365 za fiksnu platu koja nije bila Bog zna šta, i bez neke satisfakcije za taj rad makar u vidu pozitivnog feedbacka od partnera. I onda uvek ista situacija, klinci koji pričaju istu priču na izlaznom intervjuu, i zabezeknuti partner kome peti klinac priča potpuno isto priču, i koji ni posle pete te priče ništa ne menja, već tera mantru "mladi su govna". Na kraju sam i sam shvatio da su ti klinci u stvari u pravu, a ne on. I da bude još gore, mi ne da nismo bili najgori na tržištu, već smo bili među boljima, jer smo plaćali redovno i više od mnogih drugih.

jbg posledica nepotrebne prodaje uspešne firme, dok je bila domaća, običan radnik je imao duplo veću platu od prosečne, nove gazde su svele plate za fakultetski obrazovane na republički prosek

- a budimo realni koliko tih mladih je došlo u firmu kako bi u cv mogli da napišu da imaju radno iskustvo u cenjenoj firmi ,kod kasnije aplikacije za rad u kanadi, švajcarskoj itd a koliko njih je planiralo da ostane tu decenijama....

Link to comment

"Mladi nece da rade" je nekako u koliziji sa tim da vecina tih mladih grebe rukama i nogama da ode da radi bilo koji posao na Zapadu.

  • +1 3
Link to comment
11 minutes ago, Shan Jan said:

"Mladi nece da rade" je nekako u koliziji sa tim da vecina tih mladih grebe rukama i nogama da ode da radi bilo koji posao na Zapadu.

 

Jbga i jeste i nije.

Čuo sam milion priča iz usta pečalbara, pogotovo iz medicinske struke - ima tu svega i svačega.

Uglavnom ljudi koji ovde nisu imali ništa tamo uživaju.

Kod onih koji su ovde imali nešto - bilo šta - priča ide malo drugačije.

Najčudnije je što gotovo niko ne pominje lovu. Pričaju o svemu - o sistemu, o uredjenosti i sredjenosti, o odnosu prema nečemu - al ne mogu da se setim da je iko ikad rekao - pun sam para ko brod.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...