Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 39.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    942

  • Filozof manijak

    869

  • radisa

    775

Top Posters In This Topic

Posted Images

17 hours ago, ragasto said:

Pih, malera...kad pomenuste kadrovsku, danas mi je na LinkedInu izašao post nekog (valjda regionalnog) Head of HR jedne kompanije koja se bavi e-commercom. Neću da napišem ime, izostaviću prvo slovo, rimuje se sa Attern.:sleep:

 

Objavi macan danas da je njih 10-15 "reentered job market", neki su iz Srbije, napiše im imena sa Ln profilima, ishvali ih i kaže da garantuje za njih da su profesionalni, posvećeni, i tako to. U komentaru ga je neko pitao da li to znači da su ih sve otpustili, ovaj to potvrdi i izlane se da je to zato što su fokus prebacili u Indiju i to još malo nakiti novom misijom kompanije, trt mrt. Pa ga je onda još par likova naduvalo u komentarima jer sve više skraćuju troškove, već ste skratili a sad još skraćujete, neko mu je napisao da je clown ili monkey, malopre sam hteo da linkujem post - izbrisan.:D

 

Jbg, ipak je hteo da im bar malo pomogne...računam da je ovo maksimum koji danas može da se očekuje od HRa kada dođe do otpuštanja.

Ne zivim vec jedno vreme u Srbistanu,ali smo postali preskupi iz vise razloga. Objektivno za proesecan kvalitet nasi traze mnogo,tj moze se naci jeftnije na drugim lokacijama.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Bar kad pricamo o ITu, iskusnih dobrih inzenjera prakticno vise ne mozes naci u Srbiji. Vecina su se vec smestili udobno negde i promenice posao samo za neke sulude pare. Skoro smo trazili lika za IT Security u Srbiji, na kraju odustali i zaposlili coveka u Spaniji. Pre toga uvezli par DBA iz Indije. I tako u krug. Ne jer firma ne pokusava vec sto kad su dobri inzenjeri u pitanju em ih je malo em su jeftiniji u pola zemalja na Zapadu.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Shan Jan said:

Bar kad pricamo o ITu, iskusnih dobrih inzenjera prakticno vise ne mozes naci u Srbiji. Vecina su se vec smestili udobno negde i promenice posao samo za neke sulude pare. Skoro smo trazili lika za IT Security u Srbiji, na kraju odustali i zaposlili coveka u Spaniji. Pre toga uvezli par DBA iz Indije. I tako u krug. Ne jer firma ne pokusava vec sto kad su dobri inzenjeri u pitanju em ih je malo em su jeftiniji u pola zemalja na Zapadu.

pa to pricam kurs dinara je apsurdan.

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
2 minutes ago, Miki_belavista said:

pa to pricam kurs dinara je apsurdan.

Ne znam da li je kurs dinara problem, ne bavim se ekonomijom. Ali ono sto je ocigledno je da je gro stvari u Srbiji skuplje (za kvalitet koji se nudi) nego u vecini zemalja u Evropi. A mi nismo najpozeljnija destinacija, tj. nasa drzava je sranje u odnosu na prakticno sve druge u Evropi. To je na duze staze neodrzivo, posebno sto vecina stanovnistva nema plate u rangu sa onima na Zapadu. 

Link to comment
1 minute ago, Shan Jan said:

Ne znam da li je kurs dinara problem, ne bavim se ekonomijom. Ali ono sto je ocigledno je da je gro stvari u Srbiji skuplje (za kvalitet koji se nudi) nego u vecini zemalja u Evropi. A mi nismo najpozeljnija destinacija, tj. nasa drzava je sranje u odnosu na prakticno sve druge u Evropi. To je na duze staze neodrzivo, posebno sto vecina stanovnistva nema plate u rangu sa onima na Zapadu. 

pa sistem je okrenut protiv napretka,to svi znamo i nema to veze sa SNSom,isto je bilo i pre isto ce biti i posle. 

Link to comment
On 2. 8. 2024. at 21:45, Hamlet Strašni said:

Ја не волим да слушам тај корпорацијски новоговор и узнемирава ме поистовећивање човека са мисијом и визијом компаније и слично. Нису људи које раде у ХР проблем сами по соби него цео тај концепт манипулације људима и третирање људи као да су ресурс као и сваки други.

Apsolutno. Iskreno, kao neko ko je pravnik, ima naznaka da će se ponov vratiti pravnici, uz ekonomiste i psihologe kao deo odeljenja. Ježim se kad čujem taj novogovor, zato što je obično prodavanje magle, kršenje svih tetičkih i zakonskih normi u većini slučajeva. Ako na to još dodamo činjenicu dodeljivanje specijalne ograničene prokure, konačno bi se napravilo efektivno odeljenje, a i koje pravnik (čak i bez pravosudnog ispita) može da zastupa pred sudom. 

Link to comment
39 minutes ago, Shan Jan said:

Ne znam da li je kurs dinara problem, ne bavim se ekonomijom. Ali ono sto je ocigledno je da je gro stvari u Srbiji skuplje (za kvalitet koji se nudi) nego u vecini zemalja u Evropi. A mi nismo najpozeljnija destinacija, tj. nasa drzava je sranje u odnosu na prakticno sve druge u Evropi. To je na duze staze neodrzivo, posebno sto vecina stanovnistva nema plate u rangu sa onima na Zapadu. 

 

 

Drzava nam je u rastakanju i svakako je iz vise razloga neodrziva u nekom jos koliko toliko pristojnom obliku.

Sto se kadra i plata tiche, moj kadar je bio deficitaran zbog korone i tad sam se ubacila u frilensing, cak lagano i promenila posao.

Sad je potpuno drugacija situacija. Mislim da je i u ITju to glavna poenta, ne koliko je SR skuplja ili jeftinija od ostatka Evrope, nego da lipostoji neka nestasica ili je i dalje ipak velika potraznja za tim profilom . Tu ce se negde namestiti i plate uz neki inercioni lag, ali na kraju je uvek tako. 

Link to comment

Srbija je svakako postala skuplja u onom momentu kada se paušal ukinuo, pre svega za outsourcing firme. Tehnički na svakog zaposlenog potrebno je uvećati trošak za još jednu trećinu, pored osnovne plate, naknade posredniku (jelte outsourcing firmi) što je dalje uslovilo to da mnoge firme otpuštaju ljude jer su projekti postali manje isplatljivi za nekog ko je  hteo da angažuje naše ljude, plus je bilo manje sredstava da se drže na benchu. 

 

Zlatno doba srpskog IT-a je prošlo, kombinovano sa nestankom paušala, visokim kamatnim stopama, kašnjenjem za izgradnju sopstvenog proizvoda u većoj meri u odnosu na outsource, plus kombinacija još drugih faktora. 

Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Pre toga uvezli par DBA iz Indije.

Kako ste zadovoljni Indijcima ?

 

Link to comment
16 minutes ago, Shan Jan said:

...

 

Ochekivao si vishe ili manje, daj samo hint. Bash me zanima. Tih Indijaca ima milijardu ali svi kazu da su im najbolji u USA i UKju.

Link to comment
1 hour ago, Mel said:

 

Ochekivao si vishe ili manje, daj samo hint. Bash me zanima. Tih Indijaca ima milijardu ali svi kazu da su im najbolji u USA i UKju.

Disclaimer: na osnovu mog iskustva a i tu ima izuzetaka, ovo su trendovi koje mi se cini da sam primetio.

 

Svaka kultura se prenosi i na posao. Srpski ITjevci generalno ne postuju pravila i previse su drcni. UK ITjevci su neiskreni i samo rade by the book. Nemci rade samo ono sto treba ali to rade savrseno, generalno teski kad treba da se dodje do kreativnih resenja. Ameri ponekad preteruju sa svojim I can do it stavom. Spanci, za moj ukus, previse lakonski pristupaju poslu Itd... To su mane a takodje svi imaju i svoje prednosti (cesto su upravo mane prednost u nekim drugim situacijama).

 

Sve bih njih pre birao i za kolegu i za podredjenog i za sefa nego kolege iz Indije.

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, Shan Jan said:

Disclaimer: na osnovu mog iskustva a i tu ima izuzetaka, ovo su trendovi koje mi se cini da sam primetio.

 

Svaka kultura se prenosi i na posao. Srpski ITjevci generalno ne postuju pravila i previse su drcni. UK ITjevci su neiskreni i samo rade by the book. Nemci rade samo ono sto treba ali to rade savrseno, generalno teski kad treba da se dodje do kreativnih resenja. Ameri ponekad preteruju sa svojim I can do it stavom. Spanci, za moj ukus, previse lakonski pristupaju poslu Itd... To su mane a takodje svi imaju i svoje prednosti (cesto su upravo mane prednost u nekim drugim situacijama).

 

Sve bih njih pre birao i za kolegu i za podredjenog i za sefa nego kolege iz Indije.

 

Sad si me bacio u razmisljanje da li mogu da svrstam tako po grupama u zavisnosti od zemlje kolege sa kojima sam ja imala iskustvo... Dobra je tema.

Iz Indije sam znala 2 osobe, jednu devojku, vrlo pametnu, vrlo dobronamernu, u UKju je sad, i jednu devojku koju lichno gotivim ali je nekako malo ogranichena, za razliku od ove prve. Bukvalno isto iskustvo mogla bih da imam iz Srbije. Ali vec kad smo imali posla sa nekom indisjkom firmom, to je vec malo sve druga pricha...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...