Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

10 minutes ago, palikaris said:

Evo neko istrazivanje, radio Harvard:

https://vividmaps.com/racism-in-europe/

 

Screenshot2024-07-30at21_10_54.thumb.png.627fbf9f6dfaf9f9ba0c6d788140f1c1.png

 

 

jes vala. kad su u pitanju ljudi iz kenije i papue, svi smo puni razumevanja. harvard se bas bavio romima onoliko. 

 

pitali nas jel volimo crnce. super. 

Edited by adam
  • +1 3
  • Hvala 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
  • Replies 39.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    940

  • Filozof manijak

    869

  • radisa

    775

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 minute ago, adam said:

jes vala. kad su u pitanju ljudi iz kenije i papue, svi smo puni razumevanja. harvard se bas bavio romima onoliko. 

Rasisti. 

Link to comment
10 minutes ago, Ayatollah said:

 

Ja znam nekoliko advokata Roma u Srbiji, između ostalih i bivšu predsednicu Drugog opštinskog suda u Beogradu Gordanu Mihajlović, ili pokojnog advokata Dušana Mašića. Ima i ona operska pevačica u Novom Sadu koja je Romkinja, a imam i drugara iz gimnazije koji je usvojeno Romče, a završio je Ekonomski fakultet. 

 

Hajde ti navedi koliko je bilo primera da su Romi hteli da se školuju u Srbiji, ali da im je to onemogućeno zbog toga što su Romi.

 

9 minutes ago, Filozof manijak said:

Moj izabrani lekar je Romkinja

rekao i harper a ja opet ponavljam - dajte neku statistiku a ne znam ih ja nekoliko. neozbiljno je. 

Link to comment

Cekajte zar neki retardi sa istorijom dijabola ponasanja prvo napali lekara Roma sa sinom negde na Vozdovcu pre neku godinu, da bi od istih neadekvatno sankcionisanih u istom kraju stradao onaj covek proletos? Brat mu je negde politicar u Banjaluci.

 

Kad se pusti bezskonje na jednom mestu, samo je pitanje vremena kad ce uci u kucu. O tome se ovde radi i o plitkom mozgu sire populacije koji to ne vidi da bi sacuvao svoje dupe u perspektivi.

 

Edited by Moonwalker
  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, adam said:

necemo o licnnim pizmama nego hajde statisticki podrzi ove svoje stavove. koliko advokata roma ima u srbiji? koliko lekara? zubara? inzenjera? direktora - sto da ne, na zapadu ima i toga.. pa tako redom... da vidimo koliko smo bolji od zapada kad je u pitanju rasizam s kojim se srecemo. 

 

a i pominjanje zakonske regulative ti je hit. ako se zakoni ne postuju niegde i ni za sta, zasto to ovde pominjes, sigurno ne zbog toga sto je cakum-pakum. 

 

sve u svemu, mi jako volimo da smatramo da smo bolji od zapadnih licemera koji jedno pricaju a drugo rade (sto je istina) al makar pricaju i to vec skoro citav vek pa se mnogima ta prica i primila sto se vidi i u statistikama i u nacinu zivota i u profesionalnim ostvarenjima i na svim ostalim poljima. zato kazem - ako zaista smatras da je rasizam kod nas manji, daj informacije na kojima si zasnovao taj stav. 

 

mi smo malo i zatvoreno drustvo jos dodatno ozbiljno zatrovano nacionalizmom tako da prica da nismo rasisti i te kako ne pije vodu. 

 

sad ocekujem shitstorm i napusavanje za ovo sto sam napisao uz redovno podsecanje na kolonijalizam, robovlasnistvo i ostale pikanterije al stojim iza svakog slova.

 

kad nasi romi dodju do toga da mogu da zive u drustvu kao razne druge nacionalne manjine, kad pocnu da nas lece i brane u sudnicama al jos uvek ima mnogo onih na koje se deo populacije mrsti, onda mozemo reci da je dosao do nivoa najrazvijenijih zapadnih drzava. do tad mozda ipak da pokusamo da to resavamo umesto da nicim izazvani smatramo da smo bolji od njih. 

 

https://orda.shef.ac.uk/articles/figure/European_map_of_Implicit_Racial_Bias/4750588

 

Realno, nije trebalo uopste da se trudim da odgovaram nekom ko ne razume razliku izmedju nacionalizma i rasizma ali rekoh da te ispostujem posto si se i ti potrudio da nazvrljas ovu gomilu opstih mesta i praznoslovlja.

 

Uzgred, procenat visoko obrazovanih Roma sa visoko profilnim poslovima je neproporcionalan u odnosu na procenat populacije koju cine svuda u Evropi, objasnjenja za to su kompleksnija od nivoa rasizma u pojedinacnim zemljama. Radio sam na tom problemu sa njima cetiri godine, bio supervizor jos toliko i veruj mi da sam se nasmejao na prvih par recenica iz tvog posta jer odlicno znam vecinu Roma koji obnasaju znacajne funkcije u Srbiji, imaju visoko obrazovanje i rade neke od poslova koje si nabrojao. Za te cetiri godine pomogao sam u osnivanju isturenog odeljenja jednog od univerziteta u Srbiji na kojem je u moje vreme petoro Roma steklo visoko obrazovanje, organizovao sam registraciju 963 osobe romske nacionalnosti koje su do tada zivele bez ikakvih dokumenata i samim tim nisu mogle da ostvaruju osnovna prava garantovana zakonom, osnovao romsku politicku partiju koja je na lokalnim izborima u jednom gradu u Srbiji osvojila dva odbornicka mesta i jedno mesto u izvrsnom odboru Grada i iz te pozicije uradila gomilu vaznih inftastrukturnih projekata vaznih za njihovu zajednicu.

 

Dakle, znam ja veoma dobro u kakvoj su oni poziciji u Srbiji, neke jadne sitnice sam i uradio da to popravim, svestan sam i kulturnog biasa prema njima ali i nacina na koji su se oni adaptirali na taj bias. Objavio sam tekst u medjunarodnoj publikaciji o tome i odrzao nekoliko predavanja na tu temu u drzavama koje imaju slican problem sa romskom zajednicom. Slovackoj, na primer.

 

Simpatican je taj tvoj pokusaj da odbranis od kritike tvoju novu pristojnu evropsku zajednicu ali si promasio loptu jer to uopste nije bila poenta mog prethodnog komentara. Zivo me zabole za nivo rasizma bilo gde van Srbije osim kao fenomen ali je cinjenica da su skoro sva drustva koja su u jednom trenutku u svojoj istoriji kodifikovala rasizam kao institucionalnu realnost jos uvek duboko rasisticka i pored drugacije javne verbalizacije rasizma. Rasizam je zilav fenomen koji se ne moze iskoreniti forom "hej, mi od danas nismo rasisti, je l' nam verujete", to su generacije i generacije ljudi koje su stekle odredjene obrasce u razmisljanju, obrasce koji na prvi pogled ne izgledaju kao rasizam ali kad malo dublje zagrebes mozes dobro da vidis njihovu trulu sustinu.

 

Ono sto jeste bila moja poenta je da je dobro boriti se protiv rasizma kod drugih ali je mnogo bolje boriti se protiv rasizma u sebi jer ta borba zbog prethodno pomenutih obrazaca u misljenju nikada ne sme da stane. Ja sam siguran da nas Djuzepe ne misli za sebe da je rasista, verujem da ga vredjaju takve optuzbe i verujem da na svesnom nivou cak i nije rasista. Ali kad napises nesto slicno onome sto je on napisao na racun dosljaka, ako si pametan moras da se zapitas kako ti je takva recenica otisla sa usana i zasto si je izgovorio/napisao. U svakom od nas cuce razni izmi koji samo cekaju priliku da provale a u nesrecnim drustvima koja prolaze kroz velike krize tih prilika poslovicno ima koliko hoces. I tebi bi bilo bolje da se pozabavis time umesto sto me zasipas opstim mestima koja pored mene odavno prolaze kao pored turskog groblja (aha, vidis o cemu ti pricam) jer sam ih se u karijeri naslusao za tri zivota.

  • Hvala 1
  • -1 1
Link to comment
4 minutes ago, aram said:

Ma super je ovo istraživanje o crncima u Srbiji u kojoj od današnjeg stanovništva 95% nikad crnca nije uživo videlo. Nisam nigde više rasizma ni ksenofobije video nego u Srbiji. A vi se lažite da nije istina, ako vam je tako lakše.

pa to ti kazem... 

Link to comment
12 minutes ago, Ayatollah said:

 

Ja znam nekoliko advokata Roma u Srbiji, između ostalih i bivšu predsednicu Drugog opštinskog suda u Beogradu Gordanu Mihajlović, ili pokojnog advokata Dušana Mašića. Ima i ona operska pevačica u Novom Sadu koja je Romkinja, a imam i drugara iz gimnazije koji je usvojeno Romče, a završio je Ekonomski fakultet. 

 

Hajde ti navedi koliko je bilo primera da su Romi hteli da se školuju u Srbiji, ali da im je to onemogućeno zbog toga što su Romi.

 

10 minutes ago, Filozof manijak said:

Moj izabrani lekar je Romkinja

 

4 minutes ago, adam said:

 

rekao i harper a ja opet ponavljam - dajte neku statistiku a ne znam ih ja nekoliko. neozbiljno je. 

 

Daj ti prvi za tvoju zemlju gde sada zivis, posto si ionako ti skrenuo ovu raspravu svadjajuci se sam sa sobom. Ljudi ti daju anegdotalne primere jer se ne bave time kao fenomenom i njihovo neposredno okruzenje im je jedini argument koji imaju na raspolaganju. Jadno je ovo sto radis, umesto da im se zahvalis sto su se potrudili da ti odgovore.

  • -1 1
Link to comment
9 minutes ago, aram said:

Nisam nigde više rasizma ni ksenofobije video nego u Srbiji.

 

Svrati do Češke, Slovačke, Poljske, Slovenije. Nije nikakva uteha, ali za njih smo beton liga rasizma, posebice prema Romima.

  • +1 2
Link to comment
Just now, zorglub said:

 

Svrati do Češke, Slovačke, Poljske, Slovenije. Nije nikakva uteha, ali za njih smo beton liga rasizma, posebice prema Romima.


U Češkoj i Slovačkoj nisam bio, Poljaci su tu negde s nama, ali ipak za nijansu bolji, Slovenija je za nas Švajcarska. Ni drugde ne cvetaju ruže, ali mene boli ono moje.

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, adam said:

jes vala. kad su u pitanju ljudi iz kenije i papue, svi smo puni razumevanja. harvard se bas bavio romima onoliko. 

 

pitali nas jel volimo crnce. super. 


čik nek pitaju da li volimo madžare…

(da ne pominjem albance, hrvate, bugare, turke, dopiši sam)

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, zorglub said:

 

Svrati do Češke, Slovačke, Poljske, Slovenije. Nije nikakva uteha, ali za njih smo beton liga rasizma, posebice prema Romima.

 

Slovacka je jeziva. Zavisi od izvora do izvora ali uzima se kao relevantan podatak da negde izmedju polovine i dve trecine pripadnika romske populacije prakticno ne postoji za drzavu jer nigde nisu registrovani. I to ne Romi nomadi koji drugu vrstu problema imaju u, na primer, Irskoj vec Romi koji citav zivot provode u Slovackoj. Ne znam kakva je situacija sada, ovako je bilo pre nekoliko godina kad sam bio u Bratislavi tim poslom.

 

Ali cela ova rasprava je nepotrebna i bezobrazno je skretanje teme. Niko ne spori da vecina Roma u Srbiji zivi zivotom nedostojnog ljudskog bica i da vecinu gradjana Srbije za to zabole djokovic jer... Romi. Raspravljati se sa tim je isto sto i raspravljati da li je voda mokra.

  • +1 3
Link to comment
12 minutes ago, aram said:

Ma super je ovo istraživanje o crncima u Srbiji u kojoj od današnjeg stanovništva 95% nikad crnca nije uživo videlo. Nisam nigde više rasizma ni ksenofobije video nego u Srbiji. A vi se lažite da nije istina, ako vam je tako lakše.

 

Kako da ne, mi živimo ispod kamena, crnca vidimo samo kad gledamo NBA. Evo ti jedan od najsvežijih primera rasizma u Srbiji: https://nova.rs/vesti/drustvo/kineskinja-lea-15-otkriva-kako-je-uspela-da-postane-djak-generacije-u-zitistu-i-nize-nagrade-u-kuci-pricamo-kineski-ali-igram-srpsko-kolo-i-nosim-narodnu-nosnju/

 

Pun Beograd stranaca, od Rusa preko Kubanaca, Indusa, Bangladešana, Somalijaca, Arapa, Turaka, programiraju, voze autobuse, rade na građevini, deca im idu u škole, niko nema ni najmanji problem zbog svog porekla.

  • +1 5
  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...