Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

jesmo dostigli vrhunac u ekonomskoj nejednakosti u sbiji kad su pitanju ulovno receno "obicni ljudi"?

dakle, na stranu razne elite, cini mi se raslojavanje u nasem drustvu nikad nije bilo vece

  • +1 1
Link to comment
  • Replies 39.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    941

  • Filozof manijak

    869

  • radisa

    775

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 minutes ago, pbg12345 said:

jesmo dostigli vrhunac u ekonomskoj nejednakosti u sbiji kad su pitanju ulovno receno "obicni ljudi"?

dakle, na stranu razne elite, cini mi se raslojavanje u nasem drustvu nikad nije bilo vece

Bice jos vece - uvek moze da bude gore.

Za sada je najveca prednost obicnog coveka sto ima gde da zivi. Verovatno preko 85% ljudi ima svoje nekretnine. 

Takodje, jos uvek postoje, kakve takve, porodice gde ljudi ponekad pomazu jedni drugima. Taj deo ce se brze rasturiti, odlicni su nam trendovi. 

 

Jos da se nadje "resenje" za posedovanje nekretnina i pocinje "rodeo" sirotinje.

  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Zaboravan said:

Čitajući po netu japanci znaju biti poprilično rasisti/šovinisti. 

Od banalnih stvari tipa da oni mini restorani ne uslužuju strance, do iznajmljivanja stana. 

Policija i pravosuđe, pa ne daj bože da ti stave lisice na ruke. 


Čitala sam i ja i gledala svašta pred put, ali stvarno nisam stekla takav utisak, dapače, jedino je tu i tamo bilo malo problema u sporazumevanju jer slabo pričaju engleski. 
I iznajmljivala stan, i bivala uslužena svuda… overall utisak da su ljudi divni, i ljubazni i predusretljivi, a pristojni i nenametljivi, baš nemam primedbi nikakvih.

Sad ako neko očekuje balkansku srdačnost uz sve one decibele i grljenje i rvanje pri svakom susretu, e pa toga zaista nema, sorry :lolol:

Ti mini restorani (kao jedna mini sobica i šank) koje spominješ je verovatno ta jedna uličica Golden Gai i još jedna zaboravih ime, poznate turističke atrakcije gde ode valjda svako ko dodje u Tokio. Tu se nismo zadržavali upravo jer mi je delovalo previše turistički, videla sam usput par hordica nekih raspojasanih Amerikanaca što se beslovesno dernjaju i to mi je bilo dovoljno da šturnem. E sad ako njih i slične ne puštaju u te mini restorančiće osmišljene tako da par ljudi sedne za šank i jede na miru, slobodno i mene upiši u japanske rasiste i šoviniste. 
Inače jednom u metrou moj muž se sit napriča s nekim likom što je seo do nas, ja totalno zbunjena, em on uopšte nije tip koji zapodeva razgovor sa random okolinom em mi stalno na pameti ta bedna predrasuda da su japanci rezervisani, arogantni, štagod. Ispostavi se da je čovek profesor u srednjoj skoli, i tako voli da popriča sa strancima, da pita o utiscima o svojoj zemlji itd itd. Što će reći…ima gi raznih :)

 

 

  • +1 4
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
40 minutes ago, x500 said:

Bice jos vece - uvek moze da bude gore.

Za sada je najveca prednost obicnog coveka sto ima gde da zivi. Verovatno preko 85% ljudi ima svoje nekretnine. 

Takodje, jos uvek postoje, kakve takve, porodice gde ljudi ponekad pomazu jedni drugima. Taj deo ce se brze rasturiti, odlicni su nam trendovi. 

 

Jos da se nadje "resenje" za posedovanje nekretnina i pocinje "rodeo" sirotinje.

naravno da ce biti gore

a nema 85% svoje nekretnine

odnosno, nema ih tamo gde ima smisla da nastave zivot

jer provincije i selo ce ostati malom broju usemljenih i najvece sirotinje, a svi ostali put beograda sa okolinom, novog sada i naravno inostranstva

 

 

 

upravo me tema o nekretninama i hamletov komentar i potakao na ovo razmisljanje

vodjen je vec nekoliko puta slican razgovor na forumu

u nekom trenutku mog zivota ogromna vecina ljudi koji su mi bili u okruzenju su radili za kiriju i hranu i tako iz meseca u mesec

sa druge strane, ne znam apsolutno nikog ko je imao problem da izbaci stanare iz neke od svojih nekretnina koje daje na izdavanje

 

juce sam se npr posle duze vremena video sa drugarom

zivi sa zenom i dvoje dece u 25 (njihovih) kvadrata

a deca, pogotovo strarije dete, nisu vise mali, vec visi razredi osnovne skole

oboje rade, on prilicno trazen zanat, ona fakultetski obrazovana, radi u struci

prosto nemaju novca za iznajmljivanje stana odgovarajuce kvadrature za njih cetvoro, pored svih ostalih zivotnih troskova

 

i znam ozbiljan broj ljudi u slicnoj situaciji

Edited by pbg12345
  • Hvala 2
  • Tužno 1
Link to comment

naravno da nema 85% svoju nekretninu (niti bi taj podatak i da je tacan u smislu domacinstva u zemlji gdje se sa roditeljima zivi do 30 i neke ista znacio)

  • +1 3
Link to comment

Pa nije to tako teško utvrditi.

Ne može baš precizno jer ima lažno ili pogrešno upisanih titulara, ali dalo bi se približno ustanoviti.

Link to comment

Prema clanku na RFE/RL 87% ljudi zivi u svom stanu/kuci.

Link.

 

1 hour ago, pbg12345 said:

u nekom trenutku mog zivota ogromna vecina ljudi koji su mi bili u okruzenju su radili za kiriju i hranu i tako iz meseca u mesec

 

@pbg12345 mislim da to zavisi od uzorka i utice vise faktora: godine, obrazovanje, poreklo (da li je covek iz mesta u kome zivi), bracno stanje ...

 

Mladji ljudi koji su dosli u veci grad moraju da iznajmljuju. Domaci, ili zive kod roditelja ili su podelili, i malo dokupili, roditeljski stan. Naravno, ima i onih imucnijih koji su kupili stanove. 

Posebna kategorija su pecalbari, koji su radili u nekim pustojebinama i skupili pare za stan/kucu. Znam nekoliko naftasa koji su duzili kazahstanske stepe dok sam ja bio u Almatiju. Krvava rabota da se dodje do "krova nad glavim".

 

Mislim da je generalni, belosvetski, trend da prostor za zivot bude sto manje pristupacan, bilo da se kupu ili da se iznajmi. Bojim se da ce situacija samo biti jos gora.

 

Ako je nekome za utehu, danas se barem izdaju, mada ima izuzetaka, prilicno pristojni stanovi. Pre 50 godina bili je nemoguce za porodicu sa sitnom decom da nadju stan. Gazdarice bi pre primile "crnog djavola". Obicno su bile neke nezavrsene kuce na periferiji, koje bi gazda polako zavrsavao od novca za iznajmljivanje. Ili neke udzere u dvoristima sa "vagon sistemom". Nuznik, naftarica i cesma na sred dvorista su bili standardna postavka. Plus, tada se placalo po 6 meseci unapred (iz cuga) i jedan manji stan je bio oko 70% jedne solidne plate. Olaksavakuca strana - postojala je nada da se "dobije" stan od drzave/firme/sluzbe.

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

jebi ga. pre 50 godina nismo smeli da vičemo "tito pederu", nisu smeli da padaju komentari da je oficir iz pratnje a ne JBT ustrelio kapitalca.

ali, pre 50 godina, ovde gde živim postojala je "kolonija 21 maj" sa stanovima za zaposlene. moja kuma se tih godina, sa svojih 30 godina i dvoje dece uselila u trosoban stan dobijen od firme. tada, sedamdesetih, obavio sam najmanje tri fizikalisanja kolegama monterima kod useljenja (konjarnik, mirijevo, zemun polje) sve sami trideset i neka godina.

došljaci u beograd su bili privilegovani u odnosu na nas "domorodce". vodili su se kao radnici bez stana. firme su imale dve obaveze kroz "samoupravni sporazum "i "društveni dogovor". po kojima su plate na neki način (procenat dohodka/profita) bile limitirane. isto i zajednička potrošnja (regres, topli obrok, jubilarne nagrade). ostatak je morao da ide u stanogradnju.

 

ono što jeste tačo jeste da sam , po ženidbi, živeo u gepratovoj sa roditeljima i sestrom. pa kada se šurak oženio i otišao u tazbinu da živi sa ženom i njenim roditeljima, ja i žena smo prešli kod njenih. i, tako je bilo dok mi ćale nije umro, sestra se udala i otišla a keva se preslila kod sestre. pa sam se vratio u gepratovu.

 

za to vreme ljudi koji su imali ko zna kakvu imovinu u mestima iz kojih su došli, bili su prioritet.

 

tako je bilo pre 50 godina, sada je nešto drugo.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, Fakundo Sava said:

I doktor i davalac mita uhapšeni

Interesantno

 

И давање мита је кривично дело. Пошто имају исте иницијале, колико сам схватио, примаоцу је одређено задржавање (значи у најави притвор), а давалац је само одведен пред тужиоца да буде саслушан. 

Link to comment

Jel sudska praksa razlikuje nuđenje od traženja mita, kad se posmatra ponuđač mita (u smislu krivične odgovirnosti ponuđača)?

Link to comment

Ako je u pitanju anesteziolog na koga mislim, taj nikad nije ni trebalo da prismrdi zdravstvenoj ustanovi.

Link to comment

Za osnovni oblik davanja je 6 meseci do 5 godina. Za primanje je 2 do 12 godina i to je baš teško delo, mora zatvor npr, a za primanje može i uslov. Može čak teorijski i oportunitet. 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Lol

 

Quote

Cisterna sa vodom u centru Novog Sada vandalizovana, a iz druge ukraden akumulator

 

Quote
Kako je navelo ovo preduzeće, zabeležen je čin vandalizma na cisterni koja je postavljena na Trgu slobode.
 
"Uprkos našim apelima da čuvamo i ne oštećujemo mobilijar, svedoci smo vandalizma na ulicama našeg grada", kažu u JKP "Vodovod i kanalizacija".
Dodaju da ovo nije usamljen slučaj, da je iz cisterne na drugoj lokaciji ukraden akumulator. 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...