Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

6 hours ago, hefaca said:

Izgleda da je bio ubedjen, kao i njegova direktorka, kao i komentatori vesti na sajtu N1, Blica, danasa, da ga je djak druge skole udario. Direktorka je slagala da je pretucen tj. da ima povrede. Ima jednu. Jos niko ne zna kakvu. Direktorka je slagala da je gimnazijada prekinuta, jer postoji nulta tolerancija na nasilje. Posto se mnogo vise igralo od tad nego do tad.

Ne znam gde ste vi rasli, Ali cesto na fudbalu, redje basketu je bilo carki. Narocito, medju odeljenjima ili skolama. Mislim da pravilnik zabranjuje klincima da ostaju posle skole da pikaju fucu. Moze samo u prisustvu nastavnika. Danas su deca agresivnija, slobodnija, a i sve ruzno jako brzo ispliva. Nijedan medij nista vise ne objavljuje o gimnazijadi. RTS je intervjuisao profesorku Trece koja je dala 7 puta manje infoa od mene. Poentirala sa "zaista se ne moze utvrditi ko je zapoceo".

Zašto je bitno iz koje je škole ubogi i obespravljeni učenik koji je nastavnika nabo u glavu? Ovo te pita neko ko je išao u osnovnu školu u kojoj je bilo povremenih tuča, jednom je bila organizovana i masovna sa susednom školom pa smo se razbežali svi u roku od odmah kada se začula sirena. Bilo je u njoj i ispisivanja i izbacivanja, ako je background važan...

Link to comment
  • Replies 40.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    964

  • Filozof manijak

    932

  • radisa

    789

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 hours ago, Engineer said:

Ja moram da kažem da mrzim ovo "rešenje". Već godinama se čuju zahtevi da se napad na nastavnike, lekare, komunalne radnike... vodi kao napad na službeno lice (ili evo advokate), ne bi li napadači bili kažnjeni većom kaznom. Što je nebuloza, jer se na prvom mestu diskriminišu ljudi na osnovu profesije, a drugo, naslnici uglavnom nisu kažnjeni adekvatno ni po postojećim propisima. Posebno u školama, kada je učenik nečiji sin, ili otac učenika neki funkcioner.

 

Ja razumem da je veća verovatnoća da će neko napasti lekara ili nastavnika nego radnika u fabrici ili na njivi. Ali na primer, radnici u trgovini, ugostiteljstvu, bankama (posebno menjačnicama) su izloženi istom ili većem riziku da ih napadne, pa i ubije neka budala.

 

Po našim zakonima, kazne, i za prekršaje i za krivična dela, nisu male. To nije problem i povećanje kazni ne može biti rešenje.

Resiti ovaj problem nasilja po nasim skolama deluje kao nemoguca misija. 

Moguce da ce eto taj status nastavnika ako udje u zakon malo promeniti pogled na njih, mozda malo vratiti dostojanstva profesiji. 

Cuje se sve i svasta sto i ne izadje po novinama. A mi sve sto bi se reklo kuvanija zaba 

Link to comment

Ima bahate stoke i medju roditeljima i medju nastavnicima.

Ali daleko vise medju roditeljima.

Tako da ce manja steta biti da zakon bude na strani nastavnika.

A i treba neki autoritet, ke*aju ovi liberali da svi treba da imaju "slobodu", i da svako moze nesto da "smatra".

E pa ne moze, jer je dobar deo populacije bahat i ogranicen.

 

  • +1 1
Link to comment

Uopste nisam optimista, potrebna je sira podrska. Sama se zapitam kad god je resavanje nekog problema u vezi nasilja zasto to moje vreme ide na procedure, izvestaje i svu tu gnjavazu umesto da sam sa ucenicom A i pomazem joj oko gradiva jer je iz zdravstvenih razloga bila odsutna skoro 2 meseca (ona ima mojih 45 minuta nedeljno i to je to). Sve ostalo je stvar dobre volje. 

Ovi prvi trose vreme i samim tim su i veliki trosak. Sve to vi placate 

Link to comment
Posted (edited)
30 minutes ago, brusli said:

Ima bahate stoke i medju roditeljima i medju nastavnicima.

Ali daleko vise medju roditeljima.

Tako da ce manja steta biti da zakon bude na strani nastavnika.

A i treba neki autoritet, ke*aju ovi liberali da svi treba da imaju "slobodu", i da svako moze nesto da "smatra".

E pa ne moze, jer je dobar deo populacije bahat i ogranicen.

 

Nastavnici su prosli testiranja, lekarski pregled, imaju licencu (pedagogija, psihologija) i svoju struku. Ipak imaju neki papir da su osposobljeni da budu tu gde jesu i nagledaju ih opet neke kolege, direktori, inspekcije, skolske uprave, ministarstvo,...

Roditelji su samo roditelji cije je dete ucenik skole. Ne mogu da procenim koji je to procenat roditelja i dece koji ozbiljno narusavaju obrazovni proces i pritom su i opasni po zivot i zdravlje ostalih ucesnika sistema. Trebalo bi uzeti neku OS, tu je ociglednije koliko disciplinskih postupaka se vodi po generaciji. Mene taj procenat plasi, traje sve ovo vec dugo, mic po mic 

 

Edited by Sandradjer
  • +1 4
Link to comment
5 hours ago, Sandradjer said:

 

Kakvo mazanje očiju...

 

Menjaš KZ da bi u njega uvrstio krivično delo kod kojeg će počinioci po pravilu da budu maloletnici, pa samim tim onda nećeš skoro nikada ni moći da im izričeš kazne koje će biti predviđene ovim delom, već samo vaspitne mere predviđene po Zakonu o maloletnim učiniocimna krivičnih dela, a što si mogao da radiš i po do sada važećem KZ kroz bića drugih krivičnih dela. Urnebesno, zaista, treba biti posebno kognitivno ograničen da bi se osmislo ovakvo genijalno rešenje. Eventualno možda nekada dokačiš nekog pobesnolog roditelja koji nema druga posla nego da ide da bije nastavnika ili da mu uništava imovinu, ali i njega si mogao da procesuiraš i po do sada važećim propisima da si to hteo.

  • +1 7
Link to comment

Nije da sam neki ekspert na ovu temu, ali po meni je put u davanju veće autonomije školama i nastavnicima da propisuju i sprovode disciplinske mere prema učenicima na nivou škole i da održavaju red u školi, sa što manjim uplivom Ministarstva, te u kontinuiranoj edukaciji i učenika i nastavnika o tome. Rekao bih da je situacija sada upravo obrnuta, kao i da u Ministarstvu sede ljudi koji nikada nisu radili po školama (oba vrlo subjektivan utisak).

  • +1 9
Link to comment
2 hours ago, ragasto said:

Zašto je bitno iz koje je škole ubogi i obespravljeni učenik koji je nastavnika nabo u glavu? Ovo te pita neko ko je išao u osnovnu školu u kojoj je bilo povremenih tuča, jednom je bila organizovana i masovna sa susednom školom pa smo se razbežali svi u roku od odmah kada se začula sirena. Bilo je u njoj i ispisivanja i izbacivanja, ako je background važan...

Pa profi je bitno. Meni u kontekstu sta se dogodilo (kad vec pricamo o tome). Btw profa nije otisao u urgentni centar, vec u konkurentsku gimnaziju. Prica je ludja, sto se vise bavim njome.

A i slozices se da je manje zlo da nije s namerom udaren profesor nego da je ciljao. Prvi bih mislio da je tudji ucenik namerno napao profesora.

Link to comment
7 minutes ago, Ayatollah said:

Nije da sam neki ekspert na ovu temu, ali po meni je put u davanju veće autonomije školama i nastavnicima da propisuju i sprovode disciplinske mere prema učenicima na nivou škole i da održavaju red u školi, sa što manjim uplivom Ministarstva, te u kontinuiranoj edukaciji i učenika i nastavnika o tome. Rekao bih da je situacija sada upravo obrnuta, kao i da u Ministarstvu sede ljudi koji nikada nisu radili po školama (oba vrlo subjektivan utisak).

Ovo je tačno. 

 

A šta bi sa zahtevom za smanjenje uzrasne granice za krivično delo? 

Link to comment
2 minutes ago, hefaca said:

Pa profi je bitno. Meni u kontekstu sta se dogodilo (kad vec pricamo o tome). Btw profa nije otisao u urgentni centar, vec u konkurentsku gimnaziju. Prica je ludja, sto se vise bavim njome.

A i slozices se da je manje zlo da nije s namerom udaren profesor nego da je ciljao. Prvi bih mislio da je tudji ucenik namerno napao profesora.

Mislim da je profi trenutno bitnije to što je policija podnela krivičnu prijavu protiv mladog buntovnika, pa će valjda da se razjasni ko je tu koga, drugovi, tukao.

 

Meni je, recimo, potpuno nebitno iz koje je škole taj dečko. Jedino mi je bitno da je udario nastavnika i to posle, kako si napisao, potpaljivanja i provociranja. I ne vidim zašto uplićeš konkurenciju među gimnazijama, došlo je do fizičkog konflikta i ne mogu u istoj ravni da budu đaci sa nastavnicima nikako, pa da ga 'ebeš.

Link to comment
16 minutes ago, Svemir Zeka said:

...

 

A šta bi sa zahtevom za smanjenje uzrasne granice za krivično delo? 

 

nista, hopefully

  • +1 2
Link to comment
15 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ovo je tačno. 

 

A šta bi sa zahtevom za smanjenje uzrasne granice za krivično delo? 

 

Mislim da nema nikakve šanse da se to dogodi. 14 godina je neko prosečno rešenje u evropskim okvirima, mada su rešenja i po Evropi šarena (ima više ovde), i sumnjam da će se kaznena politika menjati zbog jednog događaja, kako god on traumatičan bio. Uz to, ova granica postoji barem već 50 godina, i ne bi ni opstala toliko da je neprirodna.

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Svemir Zeka said:

A onaj Sivi dom, za koji je to uzrast? 

 

Od 14 do 18 godina, mada retko ide ta mera pre 16. Postoji i maloletnički zatvor, koji kazna, ali je on valjda samo za dela gde može da se izrekne preko 5 godina zatvora, a i tada samo u izuzetnim slučajevima i učiniocima preko 16 godina.

 

Krivičari neka me isprave.

  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...