Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ne bih se usudila da svedem iskoke u ponašanju osoba s poremećajima ličnosti na greške u izražavanju empatije

Nisam ni pokusao nesto tako da uradim (da svedem iskoke u ponasanju na greske u izrazavanju empatije).

 

Društveno-propisani obrasci ponašanja se uvek uče, a iz njih posle proizilaze raznorazne varijacije i ekstrapolacije.

 

Apsolutno tacno, ali u svemu postoje i neke emocije valjda. Ni na jednoj sahrani neces pevati i smejati se, ali ako je to sahrana osobe koja je draga nekoj tebi bliskoj osobi, normalno je da i ti budes tuzan (odnosno da tugu dozivljavas kao osecanje, a ne kao drustvenu normu).

Link to comment
  • Replies 40.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    958

  • Filozof manijak

    888

  • radisa

    786

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne znam, ja poznajem jednog ekstremnog narcisa (koji je, uzgred, i veoma inteligentan), koga sve te situacije kad ga ljudi provale, uopste ne doticu na nacin da i na trenutak pomisli da sa njim nesto nije u redu. Nemogucnost da se oseti empatija (i kajanje) znaci da ti nemas predstavu sta ta osecanja znace. Kada su "tuzni" jer se nekoj njima bliskoj osobi desilo nesto lose - to nije prica: "svi placu, znaci da i ja trebam da placem". To nauceno ponasanje da se u takovoj situaciji reauguje na odgovarajuci nacin, pri tome je sociopata ubedjen da je i kod drugih ljudi mehanizam pokretanja osecanja indentican.

ok, ali i dalje takvo ponasanje ne vidim kao nesvesno. makar kod mog uzorka.

rutinirano i nauceno, to svakako, ali nikako nesvesno.

Link to comment

ok, ali i dalje takvo ponasanje ne vidim kao nesvesno. makar kod mog uzorka.

rutinirano i nauceno, to svakako, ali nikako nesvesno.

Dobro je sto i ti i ja zakljucujemo osnovu uzorka od jedne (ocigledno ne iste) osobe.

Link to comment

Izvini, ali ja nisam amater: eto, vec se neko vreme spremam da procitam par knjiga o ovoj temi.

 

:lolol: Aione, čoveče, ta tvoja spremnost da tvrdiš  mi je potpuno fascinantna, iskoristi to na nekom profitabilnijem polju.

Link to comment

:lolol: Aione, čoveče, ta tvoja spremnost da tvrdiš  mi je potpuno fascinantna, iskoristi to na nekom profitabilnijem polju.

Ja nista ne tvrdim, ja uvek samo izrazavam svoje misljenje, i ovde i u RL. To sto umem da budem ponekad dosta uverljiv, pa ljudi steknu laznu predsatvu da znam nesto o tome o cemu pricam, to je druga stvar. I naravno da to koristim u poslu. 

Link to comment

 

 

Apsolutno tacno, ali u svemu postoje i neke emocije valjda. Ni na jednoj sahrani neces pevati i smejati se, ali ako je to sahrana osobe koja je draga nekoj tebi bliskoj osobi, normalno je da i ti budes tuzan (odnosno da tugu dozivljavas kao osecanje, a ne kao drustvenu normu).

Hm. To što se nećeš smejati i pevati je posledica društvenih normi, a tek to da ne osetiš potrebu za smehom zbog tuđe tuge bi bila posledica empatije.

 

Ono u šta mi imamo uvid je samo to prvo, dakle kontrolisano ponašanje koje diktiraju spoljni, naučeni faktori. Koji procenat tih finih ljudi na sahrani nešto oseća a koji odrađuje obavezu možemo samo da nagađamo. Ja bih rekao jako mali...

Link to comment

:lolol: Aione, čoveče, ta tvoja spremnost da tvrdiš  mi je potpuno fascinantna, iskoristi to na nekom profitabilnijem polju.

Samo da dopunim ono sto sam ti odogovorio na prethodnoj strani, jer sam naknadno proverio. Od dva posta, u kojima sam izrazio svoje misljenje, za koje si ti rekla da su tvrdnje, drugi sam poceo sa

Ne znam, ja poznajem jednog ...

 

jasno se ogradjujuci da a) nisam siguran u to sta pricam; b) da pricam na osnovu iskustva od jednog slucaja.

Link to comment

Znam da si to hteo da kažeš, ali tvoja je procena valjda da tu ima više empatije nego "društvene pristojnosti", a moja obrnuto. Sklon sam da verujem da socijalno uslovljavanje diktira ogromnu većinu naših navodno saosećajnih reakcija, čak i internih. Kroz glavu mi prođe "jadni ljudi" kad pročitam neku novinsku priču o tragediji zato što sam od malih nogu treniran da je tako ispravno reći, ne zato što sam negde duboko u sebi iskreno zasuzio za sudbinom potpunih stranaca. I to je savršeno OK.

Link to comment

Samo da dopunim ono sto sam ti odogovorio na prethodnoj strani, jer sam naknadno proverio. Od dva posta, u kojima sam izrazio svoje misljenje, za koje si ti rekla da su tvrdnje, drugi sam poceo sa

jasno se ogradjujuci da a) nisam siguran u to sta pricam; b) da pricam na osnovu iskustva od jednog slucaja.

 

Smajli na početku rečenice je trebalo da ukaže na ton mog posta, jer u svom prvom upisu zaista zvučiš ubeđeno i uverljivo. 

Link to comment

Samo da dopunim ono sto sam ti odogovorio na prethodnoj strani, jer sam naknadno proverio. Od dva posta, u kojima sam izrazio svoje misljenje, za koje si ti rekla da su tvrdnje, drugi sam poceo sa

jasno se ogradjujuci da a) nisam siguran u to sta pricam; b) da pricam na osnovu iskustva od jednog slucaja.

hezuse, pa ovo je jebeni forum, naravno da gotovo svi samo iznosimo svoja misljenja o temama za koje nismo eksperti

Link to comment

Smajli na početku rečenice je trebalo da ukaže na ton mog posta, jer u svom prvom upisu zaista zvučiš ubeđeno i uverljivo. 

Cak i bez smajlija bih shvatio ton tvog odgovora. A i u onom odogovru Toniju sam se namerno dodatno ogradio da je sve laicki stav, da ti zbog nika ne pomislis da smo kolege.

Edited by Aion
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...