Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Pa sad, sto se baratanja bojama tice, nije puk :isuse: bas toliko beslovesan, niti bas tolika tikva bez korena: obicaj ostavljanja komada odece, krpica, povesma, upredenog konca, itd, itd..., i to bas pretezno u crvenoj boji star je bas, bas...

Na razlicitim zavetnim mestima, ciji se znacaj i poreklo zaboravilo, po nekom starom drvetu, izvoru..., to se ostavljalo protiv urokatm, ali i kao sredstvo protiv nedaca, od bolesti najcesce...

Podsmevati se danas tome je, pa, pomalo primitivno...

Interesantno je da su popovitm nastojali da suzbiju obicaj, pa su tako, na primer, rusevine, jadni ostaci manastira Drenca, bili do unakazivanja rekonstrukcijom :isuse: bili potpuno prekriveni zavetima, sto je posle rekonstrukcije i deaktiviranja ukinuto.

Samo, nije problem u tome, inace jednom od obicaja koji su se postovali i koji vredi da bude zapamcen i bolje istrazen, nego je problem u ekipi koja je poslednjih 30-ak godina, otkako su se elektricni sporeti pa i smederevci, pretvorili u огњишта, povampirila religiju u najreakcionarnije odraze nacionalizma i narastanje crkve u drustvenu snagu podrzavanu od politickih elita svake fele, a sve zarad uzajamne koristi, a po glavi, pa i dzepovima tog istog puka...

Dakle, pravda za puk! :sleep:

 

Edited by namenski
  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
  • Replies 39.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    940

  • Filozof manijak

    869

  • radisa

    775

Top Posters In This Topic

Posted Images

42 minutes ago, omiljeni said:

vekovima unazad? kad je puk uopšte počeo da se interesuje za crvenu i druge boje na svojim krpicama?

kad je pocheo da ima pare za boje.

 

ili ko je imao babu koja ume u bojenje, naravno :hihi:

Link to comment
1 hour ago, omiljeni said:

vekovima unazad? kad je puk uopšte počeo da se interesuje za crvenu i druge boje na svojim krpicama?

meni su i 2 veka  za vekovima unazad :D 

1 hour ago, namenski said:

Pa sad, sto se baratanja bojama tice, nije puk :isuse: bas toliko beslovesan, niti bas tolika tikva bez korena: obicaj ostavljanja komada odece, krpica, povesma, upredenog konca, itd, itd..., i to bas pretezno u crvenoj boji star je bas, bas...

Na razlicitim zavetnim mestima, ciji se znacaj i poreklo zaboravilo, po nekom starom drvetu, izvoru..., to se ostavljalo protiv urokatm, ali i kao sredstvo protiv nedaca, od bolesti najcesce...

Podsmevati se danas tome je, pa, pomalo primitivno...

Interesantno je da su popovitm nastojali da suzbiju obicaj, pa su tako, na primer, rusevine, jadni ostaci manastira Drenca, bili do unakazivanja rekonstrukcijom :isuse: bili potpuno prekriveni zavetima, sto je posle rekonstrukcije i deaktiviranja ukinuto.

Samo, nije problem u tome, inace jednom od obicaja koji su se postovali i koji vredi da bude zapamcen i bolje istrazen, nego je problem u ekipi koja je poslednjih 30-ak godina, otkako su se elektricni sporeti pa i smederevci, pretvorili u огњишта, povampirila religiju u najreakcionarnije odraze nacionalizma i narastanje crkve u drustvenu snagu podrzavanu od politickih elita svake fele, a sve zarad uzajamne koristi, a po glavi, pa i dzepovima tog istog puka...

Dakle, pravda za puk! :sleep:

Pravda za puk svakako, običaji i magije povezani sa različitim stvarima  su skroz interesantni kada se zaviri u etnologiju.  Meni je sa stanovišta crvene boje interesantno otkud baš ona jer u vrlo ruralnoj  zapadnojsrbiji koju ja pamtim po babama i prababama crvene  boje na odeći  nije bilo, a bogami retko, tek  i drugoj polovini 20 veka su neke babe naučile da vunu farbaju i u crveno i tako šaraju ( A pirotski su imali te šare mnogo pre ). Možda zato što je bila redja i što se povezuje sa bojim krvi :unsure: Sada skoro da nema bebe koja oko ruke ne nosi crveni končić a pitala sam majku, bukvalno niko u selu nije deci u vreme njenog detinjstva vezivao to oko ruku. Ni u vreme mog rodjenja pedeset i neke Kada se i zašto nešto iz nekog dela Srbije iz koje davne prošlosti  vratilo i ugnjezdilo da svi roditelji, za ne daj bože  i to primenjuju, ne znam. Potpuno neko magijsko ponašanje ali gle čak ni crkva ne prigovara tom crvenom končiću :DTu im, da ne talasaju previše ne smeta takav način čuvanja od uroka :D 

  • +1 1
Link to comment

To je sve ok i primereno za neki 17. ili 18. vek, ali takve stvari danas samo daju krila raznim Nestorima i Miroljubima, belim magovima i ostalim nadrilekarima i čudotvorcima

  • +1 1
Link to comment
18 minutes ago, Time Crisis said:

To je sve ok i primereno za neki 17. ili 18. vek, ali takve stvari danas samo daju krila raznim Nestorima i Miroljubima, belim magovima i ostalim nadrilekarima i čudotvorcima

pa da, ali je u svemu interesantno što  ponečega od toga ( ovi crveni končići  npr ) nije bilo u tzv nazadnim vremenima , tamo 30 godine 20 veka dokle ja mogu da iskopam sećanja iz porodice a sad se zapatilo( ok nečega je bilo, ni tad se  kod nas nije govorilo lepa beba nego pupu što si grdan :D  . Nestori, Miroljubi i sve ostalo samo jaše na toj retrogradnosti i  nemali broj naroda to guta ko pilule sreće i sve tapkamo ka unazad  sve brže

Link to comment
13 minutes ago, ljuttko said:

pa da, ali je u svemu interesantno što  ponečega od toga ( ovi crveni končići  npr ) nije bilo u tzv nazadnim vremenima , tamo 30 godine 20 veka dokle ja mogu da iskopam sećanja iz porodice a sad se zapatilo( ok nečega je bilo, ni tad se  kod nas nije govorilo lepa beba nego pupu što si grdan :D

 

Dobro, to je mnogo stariji običaj, u nekom trenutku je i do nas došao

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Red_string_(Kabbalah)

https://en.wikipedia.org/wiki/Martenitsa

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, omiljeni said:

vekovima unazad? kad je puk uopšte počeo da se interesuje za crvenu i druge boje na svojim krpicama?

pre 50-60 godina, pre toga sve bilo crno belo :rolleyes:

  • Haha 1
Link to comment
14 hours ago, villiem said:

 

Malo je pomeranje, kratkotrajno i onda nam ne treba nikako diktator koji realno pripada srednjem veku, to je opako zakucavanje na pocetak

 

Bash bi on u srednjem veku bio diktator...

  • +1 2
Link to comment

Na selima je ovo i dalje vecinski. Onaj fazon da ce o cerci da brine muz a sinu treba imovina da on brine o svojoj zeni. U gradu nema toliko odricanja ali ima cesto to da sinu kao treba vise. Zasto? Zato. Pri tom, ne guraju samo ocevi tu pricu vec cesto i majke.

 

Za moju familiju znam da je baba gurala da ujak nasledi svu imovinu al se deda izborio da se ipak podeli jednako medju decom :gospode:

  • +1 2
Link to comment
10 hours ago, ljuttko said:

Pravda za puk svakako, običaji i magije povezani sa različitim stvarima  su skroz interesantni kada se zaviri u etnologiju.  Meni je sa stanovišta crvene boje interesantno otkud baš ona jer u vrlo ruralnoj  zapadnojsrbiji koju ja pamtim po babama i prababama crvene  boje na odeći  nije bilo, a bogami retko, tek  i drugoj polovini 20 veka su neke babe naučile da vunu farbaju i u crveno i tako šaraju ( A pirotski su imali te šare mnogo pre ). Možda zato što je bila redja i što se povezuje sa bojim krvi :unsure: Sada skoro da nema bebe koja oko ruke ne nosi crveni končić a pitala sam majku, bukvalno niko u selu nije deci u vreme njenog detinjstva vezivao to oko ruku. Ni u vreme mog rodjenja pedeset i neke Kada se i zašto nešto iz nekog dela Srbije iz koje davne prošlosti  vratilo i ugnjezdilo da svi roditelji, za ne daj bože  i to primenjuju, ne znam. Potpuno neko magijsko ponašanje ali gle čak ni crkva ne prigovara tom crvenom končiću :DTu im, da ne talasaju previše ne smeta takav način čuvanja od uroka :D 

Tanki smo sa znanjima na te i slicne teme koje se obradjuju obicno pod naslovima poput Svakodnevni zivot u...

Zabandarala nas ekipa, uvalila nas u svetske, nebeske teme, visoke politike, sudbinska :isuse: pitanja...

Tako da o bojama ne znamo mnogo, osim da ih je ipak - i pre бојаџија i fabrickih boja u kesicama - bilo.

Boja srpskog a i sire balkanskog sela u davna vremena bila je ona, da je tako nazovem - prljavo bela, boja rucno tkanih lanenih po nekad i kudeljnih tkanina u koje se oblacilo i musko i zensko.

Sledece dve obavezne bile su crvena i crna: dobijane su raznim iskuvavanjima i dodavanjem biljnih sastojaka - crna, skoro obavezna za starije zene, buduci da je za nosenje crnine u znak zalosti bilo razloga na pretek i crvena ponajvise kao dodatak, sara.

Druga obavezna prirodna boja bila je boja valjanog sukna, onog koje se dobijalo u valjarama, potocarama slicnim vodenicama u kojima su dva ogromna drvena malja satima i danima tukla po vuni i davala materijal za musku garderobu, one cuvene гуњеве, ali i pantalone koje su se nosile i leti i zimi sa ili bez dugih lanenih гаћа...

Ipak, i to sukno je - bog te pita odakle i kako - bilo prosarano nekim zutim prugama...

Boja vune je, naravno, znala da varira u raznim штрикерајима, ali je to zavisilo od sorte ovce, ali se i za te potrebe bojilo raznim kuvanjima...

Ovoliko smem, ostatak o (zlo)upotrebi u moderna vremena koji pominjes - sta da ti kazem, a da ne znas i sama... :) 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...